Jak rozwijać rodzinną karmę w domu

Jak rozwijać rodzinną karmę w domu
Wśród ogromnej listy egzotycznych owoców, dostępnych dla współczesnego konsumenta na półkach w sklepach, szczególnie wyróżnia się niezwykłym wyglądem jest owoc taki jak Pitahaya. Jest również nazywany owoc smoka lub pita. Dziwny wygląd i wysoka cena tego smakołyku nieuchronnie skłaniają kupującego do przekonania, że ​​stworzenie takiego cudu jest dość trudnym zadaniem. Jednak po zapoznaniu się z materiałami tego artykułu, będziesz w stanie upewnić się, że to nie jest tak.

Opis

Ojczyzną tych owoców jest Ameryka Środkowa i Południowa. Dziś są uprawiane także w niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej – w Tajlandii, Sri Lance, Malezji, Wietnamie, na Filipinach, w Indonezji, Chinach i na Tajwanie. Ponadto istnieją gospodarstwa rolne w Izraelu, Australii, Armenii i na Hawajach.

Czy wiesz? Jeśli zjesz dużą ilość Pitayi, która ma czerwone mięso, może wystąpić efekt pseudogniewistości – nie zaczerwienienie moczu szkodliwe dla ciała, na zewnątrz podobne do wniknięcia krwi do niego.

Roślina, na której rosną owoce Pitahaya, odnosi się do kaktusów epifitycznych przypominających liany. Ma wystarczająco długie łodygi lancetowate, których brzegi są wysadzane ostrymi kolcami, znajdującymi się w odległości 3-5 cm od siebie.
Opis
Obserwować kwitnienie rośliny jest możliwe tylko w nocy. Samemu procesowi towarzyszy bardzo silny przyjemny aromat i pojawienie się białych kwiatów.

Po 30-50 dniach zaczynają pojawiać się małe łodygi na łodygach, które w miesiącu zamieniają się w pełne owoce, których waga wynosi średnio 500-600 gramów, ale czasami może osiągnąć kilogram.

W odpowiednich warunkach środowiskowych i odpowiedniej pielęgnacji przez rok można zebrać do 5-6 plonów owoców egzotycznych. Plon osiąga 30 ton na hektar (wyniki zaawansowanych farm wietnamskich).

Dowiedz się więcej o dobroczynnych właściwościach takich egzotycznych owoców jak: mango, liczi, longan, kumkwat, aktynidia, niesplik, zizifus, fizalis, citron i okra.

Owoce – wydłużone, pokryte łuskami, które mają jasnozielone, owalne końce, mięsiste. Wewnątrz znajduje się dużo małych nasion, które prawie nie są wyczuwalne w ustach (jak kiwi). Istnieje kilka odmian tego owocu, które różnią się kolorem miąższu, kolorem skórki, smakiem i liczbą płatków.
Opis
Oto niektóre z nich:

 • czerwona pithaya – ma biały miąższ i czerwoną skórkę, ma nieco świeży, zielny smak;
 • Kostarykański – ma czerwone mięso i czerwoną skórkę;
 • żółty nutcase – żółta skórka i białe mięso, uważana jest za najsłodszą i najbardziej pachnącą odmianę.
Czy wiesz? W Meksyku ten owoc jest używany przede wszystkim jako dekoracja sezonowa, a dopiero potem jako produkt spożywczy.

Skład

Ten owoc ma wiele przydatnych właściwości, co wynika z jego bardzo zróżnicowanej i bogatej kompozycji witaminowo-mineralnej:

 • witamina C – 5-30 mg;
 • witaminy z grupy B – 0,2-0,4 mg;
 • żelazo – 0,4-0,7 mg;
 • potas – 110-120 mg;
 • fosfor – 16-35 mg;
 • wapń – 7-10 mg.

Skład
Jeśli zaś chodzi o wartość energetyczną, to pomimo dość słodkiego smaku, owoc można nazwać dietetycznym, ponieważ jego wartość kaloryczna wynosi tylko 50 kcal na 100 gramów.

Dowiedz się, jak rosną: niesplik, winogrona, śliwki, morele, palma daktylowa, longan, papaja i drzewo oliwne z kości, tak aby uzyskać dobre plony w przyszłości.

Wartość odżywcza na 100 g produktu:

 • białka – 0,5-1 g;
 • tłuszcze – 0,1-0,6 g;
 • węglowodany – 10-14 g;
 • woda – do 90 g.

W nasionach owoców zawiera dostatecznie dużą ilość garbników – garbnik, który wykazuje bardzo wysoki stopień aktywności przeciwbakteryjnej, ma wyraźne miejscowe działanie ściągające i przeciwzapalne.

Ponadto owoc zawiera niewielką ilość błonnika, który jest przydatny w przewodzie żołądkowo-jelitowym.
Skład

Cechy pielęgnacji i pielęgnacji

Dotarcie do głównego tematu tego artykułu, trzeba od razu powiedzieć, że roślina ta może być propagowane tylko przez wysiewu nasion w ziemi, wszystkie inne metody nie pozwalają na wyrażanie wyników, a często po prostu zmarnowany czas.

Ważne! Jeśli nasiona nie zostaną prawidłowo oczyszczone z miąższu przed sadzeniem, jest mało prawdopodobne, że wydarzenie zakończy się sukcesem, ponieważ po prostu gnije w ziemi.

Krok po kroku opisujemy proces sadzenia:

 • Z dojrzałych owoców Pitaya, musisz zdobyć nasiona. Aby to zrobić, należy odpowiednio zagnieść owoce i wylać je wodą. Następnie odcedź wszystko przez gazę i powtórz ten proces jeszcze kilka razy, aby nasiona całkowicie pozbyły się resztek owocu.
 • Następnie w doniczce z glebą dla sukulentów wylaną do niej i dziurą u dołu palcem, wykonano otwór o głębokości 1-1,5 centymetra.
 • Kilka nasion umieszcza się w otworze, najlepiej około 3-5 sztuk na raz, ale ponieważ są one zbyt małe, wygodniej będzie oddzielić kawałek wielkości główki zapałki od całkowitej masy.
 • Ponadto, otwór jest wypełniony, podłoże jest podlewane z oczekiwaniem, że będzie wchłaniało tylko 2/3 całej warstwy gleby, garnek pokryty jest polietylenem lub szkłem, aby stworzyć warunki podobne do szklarni.
 • Garnek najlepiej umieścić pod promieniami słońca, zapewnić stałą temperaturę nie niższą niż + 23 ° C, podlać glebę podczas wysychania, ale nie częściej niż raz na dwa dni.
 • Siedem dni później powinny pojawić się pierwsze trójkowe pędy kaktusów. Za miesiąc otrzymasz rośliny gotowe do przeszczepienia na stałe.


Pitahaya w dorosłość nie jest bardzo wymagający w stosunku do warunków jego treści, nie żądając go, a do oświetlenia, a piękne, jak każdy inny kaktus, zrobić bez podlewania i nawożenia. Jednakże, jeśli chcesz otrzymywać od niego owoc, trzeba ciężko pracować.

Będziesz użyteczne, aby dowiedzieć się o magicznych właściwościach kaktusa, które gatunki nadają się do hodowli domowej, jak dbać o tych roślin, a mianowicie: jak prawidłowo nawodnionych, aby radzić sobie ze szkodnikami i chorobami, i dowiedzieć się wszystkiego o wegetatywnego rozmnażania i sadzenia kaktus nasion.

Jak już wcześniej wspomniano, Pitahaya jest dość spokojny o oświetlenie i może rosnąć nawet w kącie pomieszczenia, jednak w celu zintensyfikowania procesów fotosyntezy i przyspieszenia początku owocowania, zaleca się umieszczenie go bliżej światła słonecznego.

Roślina nie cierpi na przeciągi i wiatr, dlatego w ciepłe dni można bezpiecznie zostawić ją na balkonie lub tarasie.

Roślina ta jest bezproblemowo przełącza brak nawadniania, ale w ciepłej pory roku, zwłaszcza jeśli żyje w miejscu, w którym temperatura wzrasta ostatnich 40 ° C, lepiej, aby nie nadużycia, podlewanie jak gleba wyschnięciu 1 cm.

Zimą pitaja mogą być przechowywane w chłodnym pomieszczeniu, ponieważ jest on w stanie wytrzymać spadek temperatury do 0 ° C, to ważne – nie jej wypełnienia, od nadmiernej ilości wilgoci w niskich temperaturach, jest obarczona rozwoju różnych chorób grzybowych.
Cechy pielęgnacji i pielęgnacji
Aby nakarmić paszę na początku, trzeba ją dość często, ponieważ aktywnie rośnie i może dodać do 1 metra w pierwszym roku swojego życia. Najlepiej jest dla egzotycznych roślin odpowiednich specjalnych nawozów dla kaktusów, które można kupić w każdej kwiaciarni, na przykład “Kemira-Lux”.

Do egzotycznych roślin zalicza się także: wyścigi konne Forster i Belmora, tulipanowiec, lyuffa, pandanus, alocasia, guawa, drzewo granatu, strelitzia.

Jedyną rzeczą do rozważenia jest ilość nawozu. Dla normalnego rozwoju ten soczysty będzie potrzebował 3-4 gramów suchego nawozu na 1 litr wody na każde drugie podlewanie.

Z powodu zbyt gwałtownego wzrostu, czasami niemożliwe jest sprawienie, by wygląd kaktusa był w porządku: jego łodygi leżą na ziemi, wypełniają dużo miejsca i wyglądają raczej niechlujnie. Dlatego, aby znormalizować estetyczny składnik zawartości pita, zaleca się przymocowanie łodyg do bambusowego patyka zablokowanego w doniczce.

Pierwszym sygnałem, że roślina jest gotowa do tworzenia owoców, jest pojawienie się na niej kwiatów. Ale ten proces jest raczej niespieszny, czasami może potrwać do 5-7 lat.

Jednak pojawienie się kwiatów nie gwarantuje dostępności owoców w przyszłości, ponieważ nakhoya jest kaktusem, który wymaga krzyżowego zapylenia, dlatego będziesz potrzebował co najmniej dwóch oddzielnych roślin.
Cechy pielęgnacji i pielęgnacji
Zapylanie przeprowadza się za pomocą miękkiego pędzla lub wacika. Należy wziąć pędzel, delikatnie przesunąć jego koniec w kwiat jednej rośliny, a następnie przejść do innej i wykonać tę samą manipulację.

Im częściej wykonujesz tę manipulację i im więcej kwiatów zostanie w nią zaangażowanych, tym większe prawdopodobieństwo udanych owoców na twoich roślinach.

Przeciwwskazania do użycia

Jak każdy inny egzotyczny owoc, Pitahaya powinien być używany z dużą ostrożnością w odniesieniu do pożywienia po raz pierwszy, ponieważ nie wiadomo, jakie nieprzyjemne skutki uboczne mogą doprowadzić do jego składu. Na przykład rozwój wzdęć, zgagi lub pełnoprawnej reakcji alergicznej, aż do obrzęku Quinckego.

Ważne! Jeśli chcesz podkreślić i poprawić swój aromat przed podaniem na stole – lekko podgrzej owoce.

Dlatego nie spiesz się, najpierw zjedz bardzo mały kawałek, odczekaj 10-15 minut, a dopiero potem dokończ resztę.

Niepożądane jest stosowanie tego produktu przez osoby uzależnione od różnych chorób o etiologii alergicznej, w tym. na astmę oskrzelową, zapalenie skóry, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i pokrzywkę. Konieczne jest powstrzymanie się od włączania do menu pitaia osób cierpiących na zapalenie żołądka, zapalenie jelit lub wrzód trawienny żołądka i dwunastnicy w ostrej fazie.

W żadnym wypadku nie można podawać tego owocu dzieciom poniżej dziesiątego roku życia, ponieważ istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Przeciwwskazania do użycia
Zachowując ostrożność, zaleca się karmienie matek karmiących, ponieważ antygeny owocu poprzez mleko mogą dostać się do organizmu dziecka i wywołać reakcję alergiczną. Dzień może jeść nie więcej niż 4-5 owoców, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko biegunki.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie mogli wyhodować doskonałe jedzenie dla siebie. Pamiętajcie, że żadne egzotyczne owoce, nawet najbardziej dziwaczne, w rzeczywistości nie różnią się w żaden sposób kwestiami uprawy i opuszczania od krewnych i roślin znanych naszym sercom. Tak więc, mając mnóstwo zabawy z dziwnymi i niezwykłymi roślinami, będziesz mógł zdobyć doświadczenie, które w przyszłości będzie służyć bardzo dobrej obsłudze w kraju lub w ogrodzie. Powodzenia dla ciebie i twoich roślin!