Jak rozmnażać jodłę, badamy sposoby

Fir
Jodła to rodzina sosen. Występuje w subtropikalnym, umiarkowanym i tropikalnym klimacie półkuli północnej. Częściej występuje w lasach iglastych, ale może rosnąć w lasach mieszanych i liściastych. Istnieje około 50 gatunków rodzaju. Jodła dekoracyjna jest często wykorzystywana do ogrodnictwa działek prywatnych, parków, placów.

Jak siać jodłę, rozmnażanie nasion jodły

Jodła odnosi się do tych roślin, których rozmnażanie jest możliwe z nasionami, sadzonkami i warstwami. Najpierw rozważ pierwszą metodę.

Kiedy i do jakiej gleby siejesz jodłę

W przeciwieństwie do sadzonek, które można sadzić wczesną jesienią, lepiej siać jodłę w środku wiosny. Wybierz piaszczystą glinę, luźną glebę, ułóż trociny warstwą 2 cm, rozłóż nasiona i posyp grubą warstwą trocin o grubości 1-1,5 cm. Wlać dużo.
Można siać i po prostu ziemię piaszczystą na głębokości 2 centymetrów. Woda nie powinna być podlewana, aby skorupa nie powstała.

Iglaki takie jak jałowiec łuszcząca, cedr sosna, świerk stożkowej mericariae lisohvostnaya, cyprys, Cryptomeria, modrzew, cedr, Thuja occidentalis „Brabant”, cis i Hermes są bogate w produkcji lotnych – substancje, które hamują bakterie, które powodują choroby.

Nasiona jodły

Ważne! Po zasianiu nasion jodły przykryj szklarnię filmem, który należy usunąć w połowie sierpnia. Przykryj początek zimy wszystkimi suchymi liśćmi.

Stratyfikacja nasion, jak przygotować materiał do sadzenia roślin jodłowych

Nasiona, które powinny być przechowywane w suchym chłodnym miejscu, zaczynają się przygotowywać do sadzenia przez 2-3 miesiące. Aby zwiększyć kiełkowanie, zmiękczyć muszlę, nasiona są poddane rozwarstwianiu. Obniżyć nasiona do 5% roztworu nadmanganianu potasu, spłukać wodą i moczyć przez 24 godziny. Następnie umieszczane są w workach z kapronem wypełnionych wilgotnym piaskiem. I zanim posadzisz nasiona jodły, wyczyść wszystko w lodówce lub śnieżce.

Czy wiesz? Jodła wyhodowana z nasion początkowo będzie rosła niezwykle wolno. W ciągu czterech lat zwiększy się tylko o 30-40 cm, co tłumaczy się tym, że w tym okresie rozwija się głównie system korzeniowy. Z czasem tempo wzrostu znacznie przyspieszy.

Fir

Schemat zasiania jodły

Są szeroko wykorzystywane obecnie, sześcio-2- lub 3-sadzenia nasion obwodu pośredniego z jodły szerokości ściegu nasion 1,5-3 cm, a odległość między środkami rzędach może być :. 10/10/40/10/10/70 lub 10 cm / 25 (30) / 10/25 (30) / 10/70 (60) cm. Jeżeli jest to możliwe, należy wiertła.

Jodła: jak dbać o kiełki

Zarazki będą rosnąć w 3-4 tygodnie. W tym momencie możesz zacząć je podlewać i poluzować glebę. Utrzymuj glebę umiarkowanie wilgotną. W upalne dni wzrasta częstotliwość i objętość podlewania. Podłoże powinno być okresowo wentylowane. W okresie letnim nawożenie przeprowadza się trzykrotnie, stosując dziewanny (rozcieńczony wodą w stosunku 1: 5) lub 1% roztwór hydroponii. Połącz górny opatrunek z nawadnianiem.

Po tym jak udało ci się wykiełkować nasiona jodły i po 2-3 latach, kiedy sadzonki wyrosną, będą musiały zostać przeszczepione. Przeszczep przeprowadza się na wiosnę, umieszczając rośliny w odległości 30-50 cm Podczas zabiegu przycinamy zbyt długie i uszkodzone części systemu korzeniowego i traktujemy je gaszeniem składającym się z dwóch części ziemi ogrodowej i jednej części próchnicy. Teraz podlewanie i kolejne rozluźnienie odbywa się raz w tygodniu. W następnym roku po przeszczepie, na wiosnę, można zrobić nawozy organiczne lub mineralne.
Fir

Sadzenie sadzonek w ogrodzie

Ostatnim etapem uprawy jodły z nasion jest przeszczepienie 5-7-letnich sadzonek do zamierzonego miejsca.

Kiedy lądujesz na stałym miejscu, weź pod uwagę, że preferują jodły gliniasta, bogata, osuszona gleba. Odpowiednia jest zacieniona i słoneczna część działki. Jeśli woda zastygnie, to wzrost roślin spowolni, a oni mogą dostać chorób grzybiczych. Chociaż obszary suche to również nieudany wybór.

Spędź lądowanie wiosną lub wczesną jesienią.
Wykopać dół sadzenia w 50-80 cm, poluzować dno i ułożyć warstwę drenażu, jeśli to konieczne, zmieści się duży gruz, popękana cegła. Do mieszaniny gleby z trzech części próchnicy arkusza, części piasku i części torfu dodać 300 g nawozów mineralnych i trocin. Połóż wszystko na dnie dołu, a od góry ułóż korzenie rośliny. Wypełnij ogród ziemią tak, aby szyja korzeniowa znajdowała się na poziomie gleby.

Jak widzisz, aby wyhodować jodły z nasion, konieczne jest podjęcie pewnych wysiłków. To długi proces. Ale są inne sposoby.
Fir

Czy wiesz? Słowo “jodła” pochodzi od niemieckiego słowa “Fichte”, oznaczającego świerk. Charakterystyczną cechą jodły świerkowej są płaskie igły i fakt, że jej wypukłości rosną w górę i rozpraszają się na drzewie, co jest charakterystyczne dla cedrów, a nie z innych drzew iglastych.

Reprodukcja jodły przez sadzonki

Następnie zastanów się, jak wyhodować jodłę z rączki.

Zbiór sadzonek

Do tej metody rozmnażania wystarczą tylko jednoroczne pędy z jednym wierzchołkowym pączkiem i piętą, najlepiej ze szczytu korony młodego 4-8 letniego drzewa. Długość powinna wynosić 5-8 cm. Doświadczonym ogrodnikom zaleca się, aby nie ciąć, ale ostro oderwać łodygi. Zabieg można przeprowadzić kilka razy w roku: w kwietniu, w czerwcu (podczas intensywnego wzrostu), w sierpniu (kiedy zaczyna się lignizacja) i we wrześniu-październiku (kiedy sadzonki są już zdrewniałe).
Fir

Ważne! Sadzonki pobrane w okresie wiosenno-letnim sadzi się natychmiast, a zdrewniałe powinny być przechowywane do wiosny w temperaturze + 1-5̊ С i wysokiej wilgotności. Plastikowy pojemnik zmieści się w lodówce.

Reprodukcja jodły przez sadzonki oznacza usunięcie zadziorów z pięty przed sadzeniem. Kora na pięcie nie powinna złuszczać się z drewna.
Aby w przyszłości rośliny nie były narażone na choroby grzybowe, muszą być trzymane w 2% roztworze kaptanu, fundamentu lub mocnego manganu.

Cechy ukorzeniania sadzonek jodły

Zmieszaj w równych częściach piasku, próchnicy i liści ziemi. Posadzić sadzonki w tym podłożu w odległości około 10 cm i przykryć szkłem lub polietylenem. Wlać dużo. Jeśli to możliwe, ustaw niższe ogrzewanie (2-3 ° C powyżej temperatury pokojowej). Umieść sadzonki w jasnym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego. Codziennie wyemitowany. Wiosną woda z płytkiego podlewania może każdego dnia, w lecie – do czterech razy, a następnie ponownie woda do raz dziennie.
Fir

Reprodukcja jodły przez sadzonki Nie jest to 100% sposób. Zwykle około 60-70% nie zapuszcza korzeni.
Jeśli wiosną zacząłeś ukorzenić rośliny, nie przejmuj się nimi aż do przyszłego roku. Stopniowo utwardzać je, otwierając siedlisko na dłuższy czas. Nie przesuszać, ale nie nadmiernie zwilżać podłoża. Pod koniec wiosny rośliny można już sadzić w osobnych pojemnikach.
Po rozpoczęciu ukorzeniania, przydatne jest spryskanie sadzonek mieszaniną składników mineralnych.

Zobacz najpopularniejsze gatunki i odmiany jodły.

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie

Najlepiej wyciąć jodłę z sadzonek, jeśli jest sadzona w otwartym terenie w ciepłą, pochmurną pogodę, w deszczu.
Sadzenie sadzonek odbywa się w taki sam sposób, jak sadzonki.

Ważne! Jeśli sadzimy jodły za alejami, pozostawmy między nimi odległość 4-5 metrów. Jeśli dla żywopłotów – około 2,5 metra. Jeśli lądowanie jest grupowe, to – 3-3,5 metrów.

Nie zapomnij o regularnym podlewaniu po posadzeniu.

Fir

Jak mnożyć jodły przez warstwy

Aby zachować odmian odmian jodły, rzadko, ale nadal używać do rozmnażania, nie tylko sadzonki, ale także sadzonki. Ta metoda nie gwarantuje, że stożkowy kształt korony będzie się utrzymywał. Często rosną rośliny pełzające lub koślawe. Ale z tą metodą praktycznie nic się nie dzieje.

Wiosną lub wczesnym latem należy ugiąć gałąź do ziemi i kopać, podnosząc górę. Umieść gięcie za pomocą drutu lub ładunku. Ostrożnie odetnij gałęzie, które uderzają o ziemię u podstawy. Pod dużymi widełkami wykonuj nacięcia na drewno lub druty. Nie spiesz się, aby oddzielić gałąź od macierzystej rośliny, przeprowadzaj ją krok po kroku, stopniowo wycinaj miejsce skrzyżowania.
Rootowanie trwa 1-2 lata, w tym okresie utrzymywać równomiernie wilgotną glebę.

W artykule opisano jodę, cechy jej rozmnażania. Każda metoda ma swoje zalety i wady. Po przestudiowaniu dostarczonych informacji możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie i łatwo go wdrożyć.