Jak rozmnażać głóg w domu

Głóg
Co to jest głóg i jak to wygląda, prawdopodobnie każdy słyszał, ale daleko od tego, jak każdy wie, jak uprawiać tę pożyteczną roślinę w twojej okolicy. A w międzyczasie, pomimo faktu, że głóg rozmnaża się zarówno jako nasiona, jak i na różne sposoby wegetatywne, w większości przypadków nie jest tak łatwo uzyskać nową roślinę, jak mogłoby się wydawać.

Cięcie

Propagacja głogu z sadzonkami jest możliwa, ale nie jest to najprostsza metoda, z wysokim prawdopodobieństwem niepowodzenia.

Ten krzew sadzonki zakorzenić bardzo długie i bardzo niechętnie, tak, że wybierając tę ​​metodę, należy być przygotowanym na to, że ciężka praca przez kilka kolejnych lat, może ostatecznie okazać się daremne.

Sadzonki należy rozpoczynać wczesną wiosną, do rozpoczęcia przepływu soków. Jeśli korzenie odbywa się w szklarni, można wyciąć sadzonki jesienią, po krzew spadł liście.

Jako sadzonki, musisz wybrać zielone pędy o grubości mniejszej niż 1 cm, bez śladów sztywności, zamrożenia lub uszkodzenia. Najlepiej wybrać gałęzie roczne, co najmniej dwuletnie.

Ważne! W przypadku sadzonek gałęzie z wierzchu krzewu nie są odpowiednie. Wybierz pędy boczne, rosnące od strony południowej, a nie najbardziej rozwinięte. Najlepiej odciąć taką gałąź prawie u dołu i usunąć nadmiar części z góry, pozostawiając długość 10-15 cm, ponieważ wierzchołkowe sadzonki głogu praktycznie nie zapuszczają korzeni.

Dolne gałęzie krzewu również nie nadają się do rozmnażania.

Pokrój sadzonki pod nerką po przekątnej. Używamy tylko bardzo ostrego narzędzia!

Świeżo ścięte sadzonki umieszcza się na godzinę w korzeniach (musi najpierw zostać zakupiony w specjalistycznym sklepie) i dopiero potem sadzimy.

Jako mieszanka gleby, torf lub piasek (lub perlit) mogą być stosowane w równych częściach, lub może to być zwyczajna gleba, ale ziemia musi być z konieczności luźna i dobrze nawożona. Zaleca się również dodanie wapiennego nawozu do gleby – defekatu lub zwykłej kredy.

Dowiedz się także o rozmnożeniu takich krzewów jak wiciokrzew wiciokrzew, magnolia, aronia, kalina bulden, rokitnik, książę.

Najpierw podlewamy glebę płynem z korzeniem, w którym trzymane są sadzonki.

Niektórzy radzą umieścić łodygę w bulwie ziemniaka, a następnie sadzić ją w ziemi.
Uważa się, że dzięki tej metodzie rdza otrzymuje maksymalną ilość składników odżywczych w łatwo dostępnej formie i bardzo dobrze ukorzenionej.

Sadzimy sadzonki w szachy, pozostawiając co najmniej 0,4 m między rzędami i 0,2 m między roślinami w rzędzie.

Ważne! Aby wykiełkować zarodniki głogu, wymagana jest bardzo wysoka wilgotność, do 80%.

Aby zapewnić ten poziom wilgotności, stosuje się specjalne instalacje do zaparowania. Taka instalacja może być wykonana niezależnie.

Aby to zrobić, wykopano 50-centymetrowy wykop, który jest wypełniony do połowy obornikiem lub kompostem, na wierzchu wylewa się niewielką warstwę piasku i sadzi się sadzonki.

Ściany wykopu muszą być dobrze naruszone, ale w żadnym przypadku nie należy chować niczego, aby nie zakłócać naturalnej wentylacji. Na górze dołu znajduje się szkło wszyte w drewnianą ramę (można użyć starego okna).

Rama powinna szczelnie przykryć dół, lepiej położyć go na gęsto rozłożonym na obwodzie planszy. Wewnętrzna strona szkła musi schować się w kilku warstwach lub inne gazy lekkie tkaniny dobrze wchłania wilgoci, aby umożliwić Kondensat spada na sadzonki zimno kropli i nie koliduje z ich korzeni.

Czy wiesz? Hawthorn ma tak piękną nazwę tylko po rosyjsku. Łacińska nazwa rośliny Crataégus oznacza dosłownie “silny”, “silny”, a w większości współczesnych języków świata po prostu nazywa się “cierniem”. Prawdopodobnie romantyczny “głóg” pochodzi od słów “głóg” lub “bojar”. Bezpośrednia komunikacja nie jest oczywista, ale można przypuszczać, że wszystko znajduje się w pięknych purpurowych jagodach tego krzewu: ten sam kolor to ubrania bojarów, podkreślające ich przynależność do najwyższej warstwy społecznej.

To z powodu parowania wilgoci zaabsorbowanej w tkance w jamie, “mgła” zostanie uformowana w słoneczny dzień, a wysoka wilgotność zostanie osiągnięta, podczas gdy sadzonki będą chronione przed palącymi promieniami słońca przez warstwę lekkiej tkaniny.

Jeśli na zewnątrz robi się bardzo gorąco, “własna” wilgoć w szklarni może nie wystarczyć, a sadzonki muszą być podlewane. Ale trzeba to zrobić bez otwierania szyby, aby nie zakłócić mikroklimatu powstałego w jamie. Na obwodzie szklarni wykopujemy rów i napełniamy go wodą.

Zakorzenione sadzonki głogu, jak powiedziano, przez bardzo długi czas. Jeśli przeżyje pierwsza zima sadzonek, już jest dobrze. Zaczynamy karmić młode rośliny nawozami azotowymi, podlewamy bardzo obficie, ale nieczęsto.

Jesienią lub wiosną przyszłego ukorzenione sadzonki mogą być przeszczepione do stałego miejsca, pozostawiając między poszczególnymi roślinami jest nie mniejsza niż 2 m. Jednak dla uzyskania najlepszych rezultatów, wiele zaleca się przeprowadzenie procesu hodowlanego, który trwa co najmniej 4 lata.

Sadzonki umieszcza się w żyznej glebie z dodatkiem wapna (korzonki nie powinny z nią wchodzić!) I rosną pod stałą opieką – regularne podlewanie, rozluźnienie i pielenie. Dopiero po tym okresie roślina jest sadzona w stałym miejscu i formowana w zależności od przeznaczenia (w postaci ogrodzenia lub osobnego krzewu).

Inokulacja (okulizacja)

Szczepienie jest słusznie uważane za najbardziej niezawodną metodę rozmnażania głogu. W odniesieniu do stada, każdy ogrodnik ma swoje własne podejście. W tym charakterze można już używać rosnącego w swojej okolicy krzaka głogu, który daje złe plony, ale szkoda wyrzucić (szczególnie w tym celu odpowiedni jest jeden gatunek rośliny z rośliny).

Ale wielu twierdzi, że najlepsze stado głogu to czerwony ashberry, który doskonale pasuje do potomstwa korzenia i może być użyty do pączkowania dosłownie w drugim lub trzecim roku. Fani tej metody szczepień twierdzą, że prawdopodobieństwo przeżycia wynosi prawie sto procent.

Czy wiesz? Teolodzy wielu krajów wciąż przerywają włócznie podczas debaty o tym, z której rośliny została zbudowana korona Jezusa. Nowy Testament nie odpowiada na to pytanie, jasne jest tylko, że było to coś bardzo kłującego. Pismo Święte było wielokrotnie tłumaczone, a większość tłumaczeń na języki współczesne pochodzi nie z pierwotnego źródła w języku aramejskim, ale z języka greckiego (tłumaczenie z tłumaczenia). Nic dziwnego, że różne wersje wymieniają różne nazwy botaniczne o łącznej liczbie ponad 100. Według jednej wersji, na głowie Chrystusa żołnierze nosili koronę głogu jako znak haniebny.

Szczepionkę należy wykonać na wiosnę, zanim rozwiną się liście, ale po zakończeniu przeziębienia. Do przeszczepu najlepiej jest wziąć głóg w wieku 2 lat i korzeń szyjki o średnicy około 1 cm. Wysokość przeszczepu wynosi około 1 m. Gałęzi bocznych nie można usunąć z podkładki.

Hawthorn ma bardzo twardą korę, dlatego trzeba z nią pracować tylko za pomocą ostrego instrumentu i pożądane jest, aby mieć mocną rękę i trochę doświadczenia.

Istnieje kilka sposobów szczepienia: w szczelinie, w kolbie, kopulacji. Możesz użyć dowolnego.

Szczepienie w dekolcie jest najprostsze w realizacji. W tym przypadku materiał jest cięty całkowicie na odpowiedniej wysokości, po czym wykonuje się pionowe nacięcie o głębokości około 5 cm od góry, w które zostanie wstawiony trzpień. Privoj (na nim powinno być nie mniej niż 3 nerki) oddziela się go od dołu klinem i wkłada do przygotowanej szczeliny.

Ważne! Nigdy nie dotykaj cięcia rękami, aby uniknąć zakażenia łodygi.

Teraz ostrożnie zamocuj miejsce szczepienia folią spożywczą lub taśmą izolacyjną. Utrzymuj materiał w czystości! Następnie pokrywamy otwarte obszary mgłą ogrodową.

Bardzo ważne jest, aby zachować równowagę: z jednej strony, wilgoć w miejscu szczepienia może uzyskać infekcję, z drugiej – wyschnięcie może doprowadzić do tego, że privoj po prostu uschnie. Dlatego punkt połączenia musi być chroniony, ale nie nadmiernie dokręcony!

W miarę jak potomek rośnie (nowe nerki i pędy zaczynają pojawiać się na nim w ciągu miesiąca), bandaż zostaje osłabiony. Podczas gdy głóg nie w pełni się konsoliduje, powinien być uważnie obserwowany, chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, usuwany nadmiar gałęzi i traktowany środkami owadobójczymi w przypadku szkodników (w szczególności mszyc).

Dowiedz się więcej o przeszczepianiu drzew.

Przeszczep w tyłku odbywa się zgodnie z tymi samymi zasadami, ale w tym przypadku kutas jest wkładany do “kieszeni” wykonanej w bocznej części podkładki.

Kopulacja to połączenie sekcji potomnych i stada.

Sukces szczepienia, bez względu na to, jak to zrobiono, zwykle staje się widoczny po 3-4 tygodniach. Jeśli wszystko poszło dobrze, a przeszczep był dobrze ukorzeniony, głóg może dać pierwsze zbiory już w przyszłym roku.

Warstwy

Propagacja głogu przez warstwy jest dobrym sposobem, ale nie jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów roślin, ale tylko dla jego form klastra.

Technologia jest bardzo prosta. Późne jednoroczne sprężyste (w skrajnych przypadkach – dwa lata) pędów krzewów, bez oddzielania od rośliny macierzystej, jest umieszczona poziomo w uprzednio wykopanym transheyki i przymocowane do podłoża z drewna ości lub kołków metalowych.

Następnie wykop jest pokryty ziemią, pozostawiając górną część pędu na powierzchni. Bardzo ważne jest zaciśnięcie pędu u podstawy, aby rowki zaczęły się korzeni niezależnie.

Obfite i często podlewane pędy i spędzić w sezonie 2-3 nawożenie nawozem azotowym. Jeśli to konieczne, wlewamy niezbędną ilość gleby, aby lufa warstw nie była obnażona.

Możesz pokryć ziemię wokół wierzchołka pędu mulczem – w tym celu zrobi to słoma, siano, torf lub igły. Oddzielenie gałęzi od buszu można przeprowadzić jesienią, ale jeśli korzenie nie były wystarczająco skuteczne, lepiej odłożyć decydujący moment do następnej wiosny.

Czy wiesz? Wiele legend i wierzeń związanych jest z głogiem i bezpośrednio przeciwnie. Ta niezwykła roślina została uznana za wcielenie zła i że obiecuje nędzę, choroby i wszelkiego rodzaju kłopoty, aż do śmierci bliskich (zwłaszcza jeśli jest wyrwanych lub połamanych), a symbol szczęścia w rodzinie, dziewiczej czystości, ochrony przed złymi duchami. Dla Turków aromat głogu kojarzył się z erotycznymi myślami i seksualnością oraz dla Skandynawów Wręcz przeciwnie, z zimnem i śmiercią.

Pędy macierzyste (potomstwo)

Ta metoda jest również stosowana głównie w krzewiastych formach głogu, ponieważ drzewa w korzeniach są znacznie mniejsze. Metodę stosuje się pod koniec sezonu – w sierpniu lub we wrześniu.

Najpierw pędy pojawiające się na bokach rośliny są bardzo ostrożnie oddzielane od krzaka matki. W tym przypadku ważne jest, aby nie uszkodzić poziomego korzenia, aby nie zniszczyć dorosłej rośliny.
Po ukorzenieniu się potomstwa (można to zobaczyć na wiosnę), zostaje starannie wydrążone i przeszczepione do wcześniej przygotowanego miejsca.

Alternatywną metodą rozmnażania głogu są sadzonki korzeniowe. Jesienią, z dorosłej rośliny, ostrożnie odciąć sekcje korzeniowe o tej samej długości, co zielone sadzonki. Następnie są one chowane w ziemi i pozostawione do wiosny.

Podczas zamrażania każdy trzon jest cięty na dwie połówki i zakopywany w ziemi pod ostrym kątem z grubszą częścią w dół, tak aby mała końcówka pozostała na powierzchni.

Rozdrabnianie takich sadzonek wymaga takich samych warunków, jak zielone sadzonki – zaparowywarka lub szklarnia własnoręcznie wykonana. Jeśli po kilku tygodniach zauważysz młode pędy, które pojawiły się nad ziemią, sadzonki zakończyły się sukcesem.

Uprawa z nasion

Powielanie głogu nasion – prawie taki sam sposób, jak zawodne sadzonek. Ponadto, należy pamiętać, że rośliny uprawiane z nasion, niekoniecznie dziedziczą atrybuty rodzica, więc najbardziej wartościowe gatunki głogu lepiej jest użyć technik rozmnażania wegetatywnego.

Czy wiesz? W dzikich warunkach głóg jest głównie rozmnażany przez nasiona, ale nie przez zwyczajne opryskiwanie, ale przez bardzo osobliwą procedurę przechodzenia płodu przez układ pokarmowy ptaków, które dziobią jagody. Pod wpływem soków żołądkowych owoce są rozszczepiane i opuchnięte, a pozostawiając na zewnątrz w sposób naturalny, dają maksymalną zdolność kiełkowania.

Głównym problemem rozmnażania się głogu jest fakt, że ma bardzo jędrne owoce, które po prostu nie mogą kiełkować bez dodatkowej obróbki.

Jako opcja, niektórzy radzą używać do siewu nie w pełni dojrzałych jagód, aż do momentu, w którym ich skórka ma jeszcze czas na odpowiednie wzmocnienie.

Takie owoce układa się w małe porcje i pozostawia na kilka miesięcy pozostawione samym sobie. Gnijące jagody są oczyszczane, umieszczane w torfie i ponownie pozostawione w spokoju aż do następnej wiosny, kiedy powinny pojawić się pędy.

Oprócz tej metody używane są również inne triki. Na przykład skorupa może zostać sztucznie zniszczona (tzw. Skaryfikacja). Można to zrobić mechanicznie, chemicznie lub termicznie.

W przypadku głóg stosuje się najczęściej drugą lub trzecią metodę. W przypadku chemicznego skaryfikacji owoc umieszcza się na kilka godzin w 3% roztworze kwasu solnego lub siarkowego (lub dziennie w 1% roztworze soli sodowej kwasu azotowego), po czym dokładnie przemywa się go zimną wodą.

Skaryfikacja termiczna jest łatwiejszą metodą. Jagody po prostu umieszcza się w bawełnianej torbie i na przemian opada na około 30 sekund, następnie do wrzącej wody, a następnie do lodowatej wody. W rezultacie owoce powinny pęcznieć i zwiększać rozmiar, po czym są gotowe do sadzenia.

Ta sama procedura może być przeprowadzona w innej formie: jagody są sadzone w torfie i zaczynają wodę ciepłą wodą. Po kilku miesiącach przechodzą na kontrastujące podlewanie, wykorzystując temperaturę wody topniejącego lodu.

Jako materiał siewny do sadzenia stosuje się również zwykłą stratyfikację (przez cztery miesiące owoce są przechowywane w ciepłej wodzie w torfie, a następnie umieszczane w hibernacji w temperaturze o kilka stopni powyżej zera).

Przyspieszone przygotowanie nasion polega na moczeniu w ciepłej wodzie przez kilka dni (temperatura powinna pozostać ciepła, w tym celu pojemnik z nasionami może być umieszczony na baterii lub umieszczony w innym źródle ciepła). Konieczne jest jednak moczenie nasion, w tym po skaryfikacji i rozwarstwieniu.

Bez wstępnego przygotowania ziarna głogu nie będą rosły przez kilka lat. Ale nawet przy prawidłowym przetwarzaniu takie owoce rosną bardzo słabo, często chorują, są niszczone przez szkodniki i różne choroby.

Wyokrętowanie, biorąc pod uwagę słabe kiełkowanie, odbywa się w sposób zimowy (wykorzystuje się przygotowane nasiona z poprzedniego roku). W takim przypadku kiełkowanie może nastąpić nie na wiosnę, ale dopiero po półtora roku.

Po zasadzeniu ziemi (powinna być bardzo płodna) dokładnie nawodnione i pokryte igłami torfowymi, słomianymi lub sosnowymi iw tej formie pozostawić na zimę.

Pędy głogowe to owalne, mięsiste listki o długości 0,5-1,5 cm, łodyga pod nimi ma charakterystyczny czerwonawy kolor.

W ciągu pierwszych 2 lat życia takie kiełki powiększają się o zaledwie 10 cm rocznie, a nawet mniej, a następnie tempo wzrostu wzrasta kilkakrotnie. Trwa to do momentu, gdy roślina osiągnie 8 lat, po czym tempo wzrostu ponownie spada.

Jak widzimy, wzrost głogu z nasionami jest dość trudny, jedyny plus – jeśli wszystko się uda, można uzyskać dużą liczbę nowych roślin na raz, co jest niemożliwe przy wegetatywnych metodach rozmnażania.

Oprócz opisanych opcji, warto wspomnieć o jeszcze jednej możliwości reprodukcji głogu, która pojawiła się ostatnio dzięki przyspieszonemu rozwojowi technologii. Chodzi o klonowanie.

W ten sposób bardzo szybko otrzymujemy ogromną liczbę nowych roślin. Istotą jest to, że specjalnie potraktowana nerka jest najpierw umieszczana w pożywce, a następnie powstały zarodek przenosi się do szklarni. Niestety, na dzień dzisiejszy ta opcja pozostaje niedostępna w domu: potrzebna jest absolutna sterylność i specjalne laboratorium.

Zastanowiliśmy się więc nad wszystkimi możliwymi sposobami zasadzenia głogu we własnej daczy. Każdy z nich ma swoje osobliwości, zalety i wady. Wybór należy do Ciebie!