Jak rosnąć strelitzia w domu: porady kwiaciarni

Strelitzia
Wiele kwiatów przybyło do naszego domu z egzotycznych krajów i wymaga specjalnego traktowania. Piękno jest jedną z tych zagranicznych kobiet. Porozmawiajmy o tym, jak rozwijać się i dbać o kapryśną strelicję w domu, nieustannie podziwiając jej wykwintne kwitnienie.

Popularne typy

Strelitzia przybyła do naszego regionu z Południowej Afryki i Madagaskaru. Odnosi się do rodziny Strelitziev (łac. Strelitziaceae). Nazwę tę nadano kwiatowi żony króla Jerzego III Charlotte-Sophia Mecklenburg-Strelitz, który był również znany ze swojej miłości do roślin i wpływu na rozwój Królewskiego Ogrodu Botanicznego.

W przyrodzie jest tylko 5 gatunków tej egzotycznej rośliny:

1. Strelitzia biały (Strelitzia alba) – bardziej przypomina drzewo, niż kwiat czy krzak. Osiąga wysokość 6 metrów i wyróżnia się ogromnymi masywnymi liśćmi o długości do 1,5-2 metrów. Kwiat ma ciemnofioletowy kolor z białym rdzeniem.

2. Nazwa Strelitzia nicolai pochodzi od rosyjskiego cesarza Mikołaja I. Ta zimozielona silna roślina rośnie do 12 metrów wysokości. Tsvetonos – ciemny z purpurowym odcieniem, a płatki – biały z niebieskim, do 50 cm długości.
Strelitzia of Nicholas
3. Strelicia górska (Strelitzia caudata) lub afrykański banan pustynny – ogromna (do 8 metrów wysokości) roślina przypominająca drzewo, bardziej przypominająca palmę. Szczególnie imponujące kwiatostany tego gatunku, wielkość 45-50 cm, brunatno-czerwony kolor z białymi płatkami. Gatunek ten jest powszechny w Południowej Afryce i Suazi i prawie niemożliwe jest znalezienie go w innym miejscu.

4. Royal Strelitzia – (Strelitzia reginae) jest najpospolitszym gatunkiem na całym świecie, a nie tylko w ojczyźnie Afryki. Ten niski krzew o wysokości do 1,5 metra ma liście bardzo przypominające banana. Jest to dokładnie ten rodzaj, który można zobaczyć w naszych kwiaciarniach lub w doniczce domu.
Strelitziya Royal
5. Strelitzia Reed lub afrykański banan na pustyni (Strelitzia juncea) stosunkowo niedawno stał się odrębnym gatunkiem, ponieważ jego kwiaty przypominają królewską strelicję. Ale genetycy wciąż znajdowali różnice między nimi. Tak więc charakterystyczną cechą są cienkie igiełkowate liście, osiągające wysokość dwóch metrów.

Czy wiesz? Za panowania Mikołaja I delegacja południowoafrykańska przywiozła do Petersburga nieznaną roślinę zwaną dzikim bananem Natalu. Kurator Ogrodu Botanicznego E.L. Regel posadził go w cieplarni, a potężne wysokie drzewo urosło, przypominając palmę, która okazała się jednym z rodzajów streliciów. Tak więc ten pogląd otrzymał swoją nazwę Strelitzia of Nicholas, na cześć cesarza.

Optymalne warunki i cechy opieki

Jesteśmy zainteresowani Royal Strelitzia, która jest również nazywana “ptakiem raju”, ponieważ jest to jedyny kwiat, który można uprawiać w domu w naszym regionie.

Lokalizacja i oświetlenie

Możesz myśleć, że królewska strelitzia jest kapryśną egzotyczną rośliną. Ale w rzeczywistości, dla bujnego wzrostu i kwitnienia, trzeba zrobić bardzo niewiele wysiłku. Podczas sadzenia bierzemy pod uwagę, że krzew jest dość duży i wymaga dużo miejsca. Na wschodnim i zachodnim oknie kładziemy doniczkę, choć można ją trzymać na południu, chroniąc przed gorącym letnim słońcem. Kiedy ciepłe letnie dni już się ustatkują, możesz spokojnie zabrać garnek na balkon lub do ogrodu.
Strelitzia

Warunki temperaturowe

W zimnych porach ważne jest zapewnienie temperatury od + 12 ° C do + 15 ° C. W tym trybie w okresie zimowym kwiat sprawi Ci radość ze wspaniałym kwitnieniem w lecie. Przez resztę roku zakład pasuje do tej samej temperatury powietrza, co w domu, ale nie poniżej +20 ° С.

Ważne! Strelitzia czuje się świetnie, a nawet potrzebuje świeżego powietrza, ale nie toleruje przeciągów.

Podlewanie i wilgoć

Ponieważ opisana roślina jest tropikalna, podłoże do strzelania powinno być zawsze mokre, ale nie pozwalać wodzie na stagnację, ponieważ korzenie po prostu gniją. To samo dotyczy powietrza. Spryskaj kwiat regularnie lub zrób mokre chusteczki. Woda do nawadniania lepiej jest miękką, stabilną i ciepłą.
Strelitzia

Zastosowanie nawozów

Strelitzia jest bezpretensjonalna w wyborze gleby, ale woli glinę. Domową roślinę można zasilać nawozami mineralnymi lub organicznymi, jeśli krzew rośnie w ogrodzie.

Jako substancje organiczne jako nawozy dla roślin wykorzystują biohumus, gnojowicę, obornik kurze, pokrzywy.

Cały ciepły sezon nawilża piękno co 3 tygodnie wraz z podlewaniem. I od września do lutego, przestań aplikować płyn, ponieważ zaczyna się okres odpoczynku.

Kiedy i jak kwiaty

Po zapoznaniu się z wszystkimi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji, możemy obserwować, jak kwitnie strelitza. Proces kwitnienia trwa kilka tygodni, a kwiaty o wielkości do 15 cm są otwierane jedna po drugiej. Na długim zielonoszarym szypułku, podobnym do dzioba żurawia, w środku pojawia się szczelina, z której długie igiełkowate płatki przypominają herb ptaka. Pod względem koloru pochodzą od żółtego do jasnopomarańczowego, z liliowymi łatami.
Strelitzia
Czasami zdarza się, że roślina rośnie przez długi czas, ale wszyscy zastanawiają się: “Dlaczego kwitnienie mnie nie zastrzeli?”. Powodów może być kilka:

  • roślina ma powolne kwitnienie, a jeśli jest krótsza niż 4 lata, nie należy czekać do kwitnienia;
  • Zimą nie zaobserwowano reżimu temperatury, do + 14 ° C;
  • za mały garnek lub za mało miejsca w pokoju;
  • powietrze lub gleba jest suszona;
  • roślina została zaatakowana przez choroby lub szkodniki.

Jak prawidłowo przeszczepić w domu

Młoda roślina potrzebuje przeszczepu każdej wiosny, a pęd starszy niż 4 lata może być przeszczepiany co 2-3 lata. Wybieramy doniczkę, która jest przestronna i wysoka, ponieważ korzenie strelitza rosną na długości. Na dnie garnka kładziemy gruby dren, aby uniknąć stagnacji wody. Idealnie jest mieszanina torfu, liści, kompostu i piasku w proporcji 2: 1: 1: 0,5. Podczas przesadzania ostrożnie obchodź się z korzeniami, ponieważ są one kruche i łatwo łamliwe. Jeśli coś jest uszkodzone, wyczyść go węglem drzewnym.
Przesadzanie Strelitzia
Podczas przeszczepu możesz podzielić kwiat, ale więcej na ten temat w następnej sekcji.

Wegetatywne metody rozmnażania

Istnieją dwa warianty wegetatywnego rozmnażania się strelezy – podział korzenia i pędów bocznych (obie procedury są wygodne podczas przeszczepu), ale muszą mieć co najmniej 6 lat. Pędy boczne ostrożnie oddziela się kłączem, nie uszkadzając go. Nowa roślina musi mieć co najmniej trzy pędy. Nowe rośliny sadzi się w doniczce w tej samej technologii, co przy przeszczepianiu strelitzii.

Ważne! Młode przeszczepione rośliny nie mogą być trzymane w ostrym letnim słońcu, ponieważ po prostu wypalą delikatny kwiat.

Jak radzić sobie z możliwymi chorobami i szkodnikami

Strelitzia, podobnie jak wszystkie inne kwiaty w twoim domu, podlega atakom na choroby i szkodniki.

Głównymi szkodnikami są parch i pająk. Rozpoznanie roztocza przędziorków można dokładnie zbadać na liściach rośliny. Jeśli zobaczysz małą pajęczynę lub małe kropki, jak igłę, możesz powiedzieć z całą pewnością, że nowy mieszkaniec się osiadł.
Choroby Strelitzia
Tarcza jest rozpoznawana przez lepkie plamy na liściach i jest trudna do usunięcia z rośliny. Ale dzięki kompleksowemu podejściu do stosowania środków owadobójczych możesz konkurować z tymi dziećmi w wieku szkolnym.

Aby pomóc w zdobyciu uniwersalnych akarycydów, takich jak “Aktara”, “Aktellik”, “Fitoverm”, “Neuron”. Nie zapomnij umieścić donicy na balkonie lub w ogrodzie na czas leczenia.

Jeśli liście twojego piękna pokryją się ciemnymi plamami, zmniejsz podlewanie, ponieważ gleba jest zbyt mokra. Z tego powodu korzenie i łodygi mogą gnić.

Podczas pielęgnacji kwiatów znajdziesz przydatne produkty, takie jak “Green Soap”, mieszanka Bordeaux, “Trichodermin”, “Fitosporin-M”, “Alirin B”.

Nie przemieszczaj doniczki podczas kwitnienia, aby łatwo pożegnać się z kwiatami, które natychmiast upadają.

Liście mogą usychać zimą, jeśli temperatura powietrza jest zbyt niska poniżej + 12 ° C. Zwiększ ją do +14 … + 15 ° C, a powrócą do normy.

Czy wiesz? Podczas podlewania roślin za pomocą środków owadobójczych pochłaniają one tę wilgoć i stają się trujące. Podczas jedzenia liści szkodnik zostaje zatruty i umiera.

Z należytą dbałością o łucznictwo królewskie, będzie ci w pełni dziękować, a każdego roku zadowolą wykwintne i prawdziwie królewskie kwiaty.