Jak rosnąć mech w domu

Moss
Mchy są powszechne na wszystkich kontynentach, aż po Antarktydę. Te zielone dywany można znaleźć na skałach, drzewach, wszelkich glebach, które są zainteresowane projektantami krajobrazu. Roślina może idealnie wpasować się w wystrój ogrodu, ozdobić nietypową kompozycją pomieszczenia. Rozważ w artykule cechy rosnącego mchu.

Podstawowe zasady

Mchy lub mszaki są najwyższymi roślinami pozbawionymi korzenia i układu naczyniowego. Pojawiły się ponad 400 milionów lat temu, nie rosną tylko na pustyniach i półpustyniach ze względu na brak wody. W związku z tym pierwsze warunki do uprawy roślin – wystarczająca ilość wilgoci. Woda jest dla niego także źródłem pożywienia.

Radzimy dowiedzieć się, czym jest torfowiec mech oraz jakie właściwości lecznicze posiada.

Drugi warunek rozwoju mszaka – brak bezpośredniego światła słonecznego: pod wpływem promieniowania ultrafioletowego roślina traci kolor, otrzymuje oparzenia.
Moss
Bryophytes, jak już powiedziano, nie mają korzeni i rozmnażają się jak grzyby, używając zarodników. Przybliżony czas dojrzewania zarodników to koniec lata.

Czy wiesz? Ciekawy eksperyment przeprowadzili naukowcy z próbką mszaka znalezioną na Antarktydzie. Rozmrażając roślinę, został umieszczony w inkubatorze i pomimo faktu, że próbka, zgodnie z obliczeniami biologów zamrożonych piętnaście tysięcy lat temu, powrócił do życia.

Jak sadzić domy

Mchy w projektowaniu są używane przez długi czas i różnie: są uprawiane na bonsai, wykorzystywane jako dekoracyjne podłoże wokół innych roślin i krytych mini-ogrodów. Rośnie mszak w dowolnym pojemniku i na dowolnej powierzchni. Do nasadzeń wewnętrznych można użyć dekoracyjnych misek szklanych z szerokim dnem i gardłem, małych akwariów, florarium i pojemników, szklanych słoików.
Moss
Możesz kupić materiał do sadzenia w sklepie ogrodowym lub szkółce, lub możesz kopać w lesie.

Przeczytaj o tym, jak radzić sobie z moss marshansiya w domu na stronie.

W wybranym pojemniku dno ułożone jest na dnie w postaci płytkich kamyków rzecznych lub keramzytu. Idealną glebą do uprawy mchu będzie podłoże kokosowe z następujących powodów:

 • ma neutralną kwasowość;
 • doskonale zatrzymuje wilgoć;
 • jest naturalny i przyjazny dla środowiska;
 • to jest oddychający materiał.
Ważne! Szukając samemu, wskazane jest, aby wybrać czyste lasy z dala od drogi. Sam materiał lepiej jest zbierać z drzew, ponieważ gleba może przynieść bakterie do domu.

Zarówno gleba, jak i materiał nasadzeniowy są dokładnie nawilżone, rozprowadzamy sadzonki, lekko dociskając je do podłoża. Szczegóły dotyczące procesu lądowania można znaleźć w następującym wideo:

Opieka

W ciągu pierwszych kilku dni sadzonki powinny być natryskiwane z pistoletu natryskowego codziennie. Woda musi być czysta: przefiltrowana, deszcz lub stopiona. Konwencjonalna woda z kranu może dać białą powłokę na powierzchni lądowania.

Czy wiesz? Yagel (mech skandynawski), który jest praktycznie jedynym jedzeniem renifera w zimie, ma właściwości lecznicze. Niedawno przydzielone z rośliny, kwas usnicovaya – silny antybiotyk, który w niewielkich dawkach niszczy całe kolonie patogennych mikroorganizmów.

Kiedy zobaczysz, że sadzonka zaczęła i zaczyna rosnąć, podlewaj wodę dwa razy w tygodniu. Zawierać mchy muszą być cieniowane, ale w godzinach porannych, kiedy pojawia się słońce, zakładaj na kilka godzin pod promieniami.
Moss

Jak sadzić roślinę na stronie

Na działkach ogrodowych mszaki służą nie tylko jako ozdobne ozdoby, ale również przynoszą korzyści:

 • na zalanych terenach pochłaniają nadmiar wilgoci;
 • na glebach kamienistych używa się zamiast trawników.

Mech na stronie

Zobacz przydatne i szkodliwe właściwości islandzkiego mchu i jak dbać o mech irlandzki i koralowy.

Jak rosnąć na ziemi

Rozważ szczegółowe etapy sadzenia mszaków:

 1. Przygotuj teren wcześniej: gładki i czysty od chwastów i resztek roślin.
 2. Doprowadzić poziom kwasowości gleby do neutralnego. Kwaśna gleba jest wapnowana, siarczan glinu jest dodawany do gleby przy zmniejszonym poziomie kwasowości (oba składniki można znaleźć w sklepie).
 3. Za pomocą dyszy dyszy zwilżyć przygotowane “łóżko” obficie.
 4. Optymalną metodą sadzenia jest podzielenie na mniejsze kawałki większej płyty mchów i posadzenie ich w pewnej odległości, miażdżąc w glebie.
 5. Każdego dnia po posadzeniu podlewaj mech przez dwa tygodnie. W tym czasie sadzonki są przystosowywane w nowym miejscu.

Moss

Jak rosnąć na kamieniach

Powyższa instrukcja nie działa podczas lądowania na kamieniach, ponieważ tutaj potrzebujesz pewnego rodzaju sprzężenia z powierzchnią. W tej roli można zagrać kilka mikstur – użyj tego, który preferujesz:

 • 200 g / ml mchu, kefiru i wody;
 • 200 g mchu, 0,4 litra piwa, 20 g cukru;
 • 200 g mchu, proszek dwóch tabletek aspiryny, 200 ml wody.
Ważne! Jeśli kolor rośliny jest zbyt ciemny, oznacza to nadmiar wody; jeśli przyjmuje jasnozielony odcień – nie ma wystarczającej ilości wilgoci.

Każda z trzech proponowanych mieszanin powinna być zmielona za pomocą blendera, a następnie naniesiona na wymaganą powierzchnię. Dwa razy w tygodniu obrabiane kamienie należy spryskiwać wodą.
Mech na kamieniach

Jak rosnąć na ozdobnym stawie

Aby wyhodować zieloną ramę dywanu na stawie, musisz zakupić geowłókniny przepuszczalne dla wody i powietrza, które są wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu. Na powierzchni wody, w miejscu, gdzie planuje się sadzenie, rozłóż paski tkaniny, na wierzchu są kawałki mchu. Podlewanie nie jest konieczne, ponieważ tkanina natychmiastowo wchłania i zatrzymuje wodę, odpowiednio siewki są również wystarczająco nawilżone.

Interesujące będzie rozważenie najczęstszych przedstawicieli mchów leśnych.

Opieka

Główne punkty opieki nad mszakami:

 • obowiązkowe pozyskiwanie chwastów – mchy pod nieobecność pędów korzeniowych nie mogą konkurować z trawami w walce o odżywianie i wilgoć;
 • kilka godzin słońca rano nie są konieczne, ale pożądane;
 • bezpośrednie światło słoneczne, szczególnie w szczycie swojej aktywności, może spalić roślinę, zmienić jej kolor;
 • podlewanie powinno odbywać się wyłącznie przy pomocy sprayu – roślina absorbuje wilgoć na całej powierzchni;
 • równie zły stan mchu to zbyt kwaśna gleba lub niska kwasowość gleby;
 • konieczne jest oczyszczenie nasadzeń z opadłych liści lub gałązek drzew.

Moss
Podsumowując, warto dodać: dziś istnieje stabilizowany mech, który został specjalnie przetworzony. Taki materiał służy do dekoracji ścian, paneli dekoracyjnych, dywanów i innych elementów dekoracyjnych. Metoda przetwarzania rośliny pozwala nie dbać o nią i zachowuje oryginalny wygląd mszaka przez wiele lat.