Jak radzić sobie z niedźwiedziem w strefie podmiejskiej, badamy sposoby

Medvedka
Kiedy rośliny obumierają na letniej działce, pomimo regularnego podlewania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną tego był niedźwiedź. Medvedka jest niebezpiecznym szkodnikiem, który może znacznie zepsuć zbiory i zniszczyć rośliny wieloletnie. Ten podziemny mieszkaniec psuje korzenie młodych pędów i dorosłych roślin, co prowadzi do ich śmierci.

Innymi imionami niedźwiedzia są kapustyanka, rak ziemny, szczyt, pieprzyk krykieta. Owad został nazwany niedźwiedziem przez niedźwiedzia za brązowy kolor i pewną niezręczność ruchów. Kapusta – dla kochającej kapusty. Ze względu na podobieństwo kończyn przednich do pazurów, niektórzy nazywają tego szkodnika dżdżownicą. Volchok – ponieważ młode larwy mają szarawy odcień. Mole-cricket – ze względu na fakt, że owad jest czymś w rodzaju mola i skrzekiem w nocy.

Otwory na łóżkach
Fakt, że w ogrodzie żyje niedźwiedź, może sugerować małe dziury w łóżkach, a także luźne pagórki ziemi. Po deszczu widać je wyraźniej. Jeśli w miejscach tych utworów wykopiesz 15 cm w głąb ziemi, możesz znaleźć oczekujące jaja szkodników. Maleńkie jaja wielkości konopi mogą zostać przekształcone w larwy w 10-17 dni, co również uszkodzi rośliny w ogrodzie.

Zwykle w ciągu dnia niedźwiedź siedzi w dziurach, a późnym wieczorem stają się aktywne: torując nowe ścieżki, niszcząc korzenie roślin na ich drodze.

Znalezienie i zniszczenie niedźwiedzia nie jest najłatwiejszym zadaniem. Owady te latają na długich dystansach, poruszają się na ziemi i pływają. Lokalizacja ich lokalizacji może być określona przez charakterystyczny dźwięk wydany wieczorem i wieczorem. Przypomina to chirr konika polnego, po prostu głośniej.

W zimie Niedźwiedź żyje w głębokich warstwach ziemi lub stosach kompostu. Na wiosnę zaczyna działać i zbliża się do powierzchni. W czerwcu owadów kolega, po którym składają się 500-600 jaj każdego. W tym okresie szkodnik jest już wyraźnie widoczny w ogrodzie, co widać na podstawie opisanych powyżej objawów – guzów i dziur w glebie.

Czy wiesz? Medvedki są używane w farmacji. Te przerażające owady uważane są za skuteczne leki przeciw gruźlicy. Również zawód lekarza jest uważany za skuteczny w zwalczaniu raka i infekcji HIV jego użycie zwiększa odporność. Nie wszystkie niedźwiedzie są jednakowo przydatne: owady azjatyckie są bardziej skuteczne w zwalczaniu chorób.

Opis i zdjęcie groźnego szkodnika, który wygląda jak niedźwiedź

Wygląd niedźwiedzia
Niedźwiedź ma charakterystyczny wygląd i łatwo go odróżnić od innych szkodników owadzich.

Zewnętrzne cechy niedźwiedzia:

 • długość tułowia wynosi od 2 do 5 cm;
 • Pień dzieli się na cephalothorax i brzuch, który jest trzy razy większy niż cephalothorax;
 • Głowa i klatka piersiowa pokryte są grubą skorupą;
 • brzuch na końcu ma dwa procesy o długości 1 cm;
 • narządy zewnętrzne głowy: oczy, wąsy, macki, umieszczone wokół jamy ustnej;
 • Odwrócone przednie kończyny mają pogrubioną piszczel;
 • tylne nogi mają cztery lub pięć kolców;
 • skrzydła owada są cienko-łupieżcze i są dłuższe niż ciało;
 • kolor głowy, klatki piersiowej i brzucha ciemnobrązowy, kończyny – jasnobrązowy.

Pułapki z obornika – zapobieganie pojawianiu się medvedok

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że kapustę można pokonać jako leki improwizowane i leki chemiczne. Jednak większość ludzi woli popularne sposoby walki z niedźwiedziem.

Sprawdzonym i niezawodnym sposobem niszczenia i zapobiegania pojawianiu się niedźwiedzi jest wykorzystanie odchodów zwierzęcych. Owady te doświadczają zamiłowania do świeżego obornika, dlatego używa się go jako przynęty.

Hunters doły
Pułapki z obornika zwykle układają się jesienią i wiosną. Pułapka na jesień buduje się w rozmiarach 50 * 50 * 50 cm, które następnie wypełnia się nawozem. Obornik przyciąga szkodników i szczęśliwie osiedla się tam na zimę. Kiedy jest okres stałej ujemnej temperatury, pułapki te wykopują i rozpraszają zawartość na powierzchni gleby. W tym czasie Medvedki są w stanie zawieszonej animacji, praktycznie nie mobilnej, a zatem szybko umierają z zimna.

Wiosną, na początku maja, odchody od niedźwiedzia są układane w małych grupach w ogrodzie. Zaleca się wykonywanie tych murów często i w małych rozmiarach – co 3 m dla kilku łopat z obornika. Takie hałdy przyciągają kapustyanok do stałego zamieszkania – tutaj będą składać jaja. Te mury są łatwe do zniszczenia, regularnie sprawdzając hałdy pod kątem ich dostępności. W ten sposób można znacznie zmniejszyć populację niedźwiedzi.

Napełnij olej w otworze

Innym popularnym lekarstwem na niedźwiedzia jest zwykły olej roślinny. Odkrywając rozluźnienie owada na ziemi i przejście pod nimi, można “zalać” go olejem i wodą.

Ważne! Wykrywanie norek i ruchów niedźwiedzia jest łatwiejsze po podlaniu lub deszczu, tak jak w świeżo zwilżonej ziemi aktywuje się ten szkodnik.

Olej słonecznikowy
Po znalezieniu nory wejście do niej należy poszerzyć palcem, po czym należy go wylać olejem i wodą. Po pierwsze, lepiej wlać niewielką ilość wody, aby upewnić się, że jest to norka niedźwiedzia. Następnie wlej 7-10 kropli oleju słonecznikowego, a następnie – dużo wody. Czasem wychodzi wiadro wody, zwłaszcza jeśli ziemia jest sucha. Ponadto, nory kapusty są bardzo głębokie.

Ponieważ ciało niedźwiedzia jest pokryte włoskami, woda, w przeciwieństwie do oleju, nie zwilża go. Ale olej nawilża organizm szkodnika i zamyka drogi oddechowe. W rezultacie owad pełznie po powierzchni.

Jeśli ciało niedźwiedzia jest dobrze naoliwione, to minuta lub dwie umierają. Jeśli olej nie zwilża wystarczająco niedźwiedzia, może się on czołgać, iw tym przypadku lepiej jest go odłożyć po wykryciu.

Czy wiesz? Aby “wylać” niedźwiedzia, możesz użyć roztworu mydła. Woda z mydłem wlewa się w otwory owada, po czym wylatuje i powinna zostać zniszczona, lub niedźwiedź umiera w otworze.

Używamy Metaphos do kontroli szkodników

Poza środkami ludowymi istnieją inne metody radzenia sobie z niedźwiedziem w ogrodzie. W tym celu stosuje się zatrute przynęty. Łatwo je przygotować w warunkach krajowych, które wymagają ziarna i insektycydów.

Lek Metaphos
Dobrą pomocą w walce z kapustą jest przygotowanie Metaphos jest środkiem owadobójczym działania kontaktowego. Przepis na trującą przynętę za pomocą Metaphos:

 • gotować ziarno pszenicy, kukurydzy lub jęczmienia;
 • Dodaj do owsianki Metaphos w proporcji 50 g na 1 kg ziarna;
 • dodać 30 g oleju słonecznikowego na 1 kg owsianki.

Ugotowaną owsiankę należy rozłożyć na małe stosy obornika. Ta przynęta jest również ułożona w nawach podczas sadzenia sadzonek – do głębokości 3 cm. Trująca mieszanka nakładana jest na 30-50 g na 1 kw. Km. m ziemi.

Wlew łuski cebuli – bez leków

Nie wszyscy są gotowi na stosowanie preparatów chemicznych do zwalczania szkodników. Dla wielu ogrodników, im bardziej naturalna metoda, tym lepiej i prościej.

Istnieją metody walki z niedźwiedziem, których skuteczność była testowana przez lata. Jednym z nich jest stosowanie nalewki z cebulowej skórki. Zasada działania opiera się na fakcie, że kapusta nie toleruje zapachu cebuli. W związku z tym zaleca się umieszczanie łusek cebuli w otworach podczas sadzenia warzyw.

Aby przygotować napar z łuski cebuli od niedźwiedzia, zajmie:

 • 900 g łuski cebuli;
 • 10 litrów wody.

Łuska wlewa się w ciepłą wodę i mieszaninę nalega się na cztery do pięciu dni. Przed użyciem wlew rozcieńcza się w stosunku 1: 5. Po deszczu łóżka są nawadniane rozcieńczonym wlewem. Ta procedura jest przeprowadzana dwa do trzech razy w tygodniu.

Jak niedźwiedź reaguje na naftę

Nafta
Istnieje inna metoda zwalczania kapusty, na przykład odstrzał z nafty. Ta prosta metoda jest stosowana przez wiele pokoleń rolników ciężarówek i okazała się skuteczna.
Opiera się na użyciu nafty i piasku.

Składniki są pobierane w proporcji 1 kg piasku na metr kwadratowy terenu i 50-70 ml nafty. Jeśli mówimy o dużym ogrodzie, ta metoda nie jest zbyt dogodna. Ale bardzo dobrze nadaje się do kierowania kapustą ze szklarni.

Piasek wlewa się nafta i dobrze miesza. Następnie piasek miesza się z suchą glebą (pobiera się kilka łopatek gleby). Mieszanina piasku, nafty i gleby służy do sadzenia roślin, sadzonek: jest rozproszony na łóżku i zmieszany z górną warstwą gleby.

Na bruzdę wzdłuż obwodu szklarni wprowadzana jest również nafta z piaskiem. Natychmiast wzdłuż obwodu można dodatkowo pociągnąć linę zwilżoną naftą, która jest również skuteczna w odpychaniu szkodnika.

Słodka pułapka: robimy przynętę z miodem

Aby złapać niedźwiedzia, możesz użyć słodkiej pułapki z miodem. Wymaga to szklanego słoika lub plastikowego pojemnika o gładkich ścianach. Część wewnętrzna pokryta jest miodem około ¼ wysokości, dzięki czemu jest wystarczająco dużo aromatu. Po tym, bank jest pochowany na poziomie ziemi, na górze znajduje się deska, tektura lub kawałek żelaza. Musisz zostawić lukę, aby niedźwiedź mógł wpełznąć do pułapki.

Przyciąga go ciepło i zapach miodu, niedźwiedź wpełza do słoika i opada na dno. Okresowo trzeba sprawdzić pułapkę i usunąć z niej szkodniki.

Ważne! Oprócz połowu miodu z miodem można je również złapać na piwie. Piwo ma specyficzny zapach, który przyciąga te owady. W słoju zakopanym w ziemipod kątem 45 stopni,zalać piwo i przykryć szyję gazą. Przyciągnięte kapustanki gnawą gazę i wpadają w pułapkę na słoiki. Informacja zwrotna na temat metody mówi, że jest bardzo skuteczna.

Foul fish to nieprzyjemna, ale skuteczna metoda

Foul ryby
Niedźwiedź to zbyt wielka szkoda, więc ogrodnicy wymyślili różne metody walki z nim. Niektóre metody nie są zbyt przyjemne dla osoby, ale mimo to są stosowane ze względu na ich skuteczność. Jednym z nich jest odstraszanie robaka kapusty przez paskudną rybę.

Nie wszyscy podchodzą do tej metody, ponieważ zapach nieprzyzwoitych pokarmów jest zbyt nieprzyjemny. Ale dla tych, którzy nadal decydują się na jego użycie, potrzebujesz zepsutej ryby, która jest umieszczana w otworach podczas sadzenia roślin. Kapustyanka ominie takie miejsca z boku, a ryba będzie również służyć jako nawóz dla roślin.

Oprócz sadzonek cuchnących ryb ratuje się również zwykłe uprawy. Możesz również użyć świeżych ryb, rozrzucając je po całym obwodzie witryny. Na wierzchu ryby należy posypać suchą ziemią. Z biegiem czasu produkt zostanie zepsuty, odstraszając jego zapach niedźwiedziem, a wyrwane rośliny będą chronione przed szkodnikami.

Trudności, które towarzyszą tej metodzie: ryby mogą przemycić kota plus zepsute powietrze na stronie. Dlatego należy zważać stosowanie tej metody zwalczania kapusty.

Jak niedźwiedź reaguje na igły w ogrodzie

Igły
Doświadczeni mieszkańcy lata wiedzą, że niedźwiedź boi się zapachu igieł. W związku z tym zebrane i pokruszone gałęzie iglaste są układane w ogrodzie w rzędach roślin uprawnych. Lepiej jest posypać je ziemią – tak długo utrzymają się iglaste zapachy. Igły można również umieszczać w otworach i podczas sadzenia ziemniaków.

Dlaczego nie znosisz niedźwiedzia, nie wiadomo, ale fakt pozostaje: Szkodnik przechodzi przez obszary po stronie igieł.

W tej metodzie używa się gałęzi sosny, jodły, świerku.

Jeśli w ogrodzie zasadzono miód-miś, walka z nim jest nieunikniona. W przeciwnym razie rośliny zostaną zniszczone, ponieważ ten szkodnik pożera systemy korzeniowe. Istnieje wiele metod zwalczania niedźwiedzia, a niektóre z nich obejmują użycie konwencjonalnych produktów i przedmiotów dostępnych w gospodarstwie. Uzbrojeni w jedno lub więcej z nich, możesz szybko przezwyciężyć to nieszczęście, oszczędzając w ten sposób rośliny uprawne i rośliny uprawne.


Loading...