Jak przygotować piwonie na zimę


Nawet bezpretensjonalne byliny z nadejściem chłodu wymagają specjalnej troski.

Wielu nie zawraca sobie głowy takimi dziełami, pozostawiając wszystko przypadkowi.

Ale doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jak przygotować piwonie na zimę i chętnie dzielą się swoją wiedzą ze wszystkimi przybyłymi.

Zaprzestanie podlewania i opatrunek

Po okresie kwitnienia roślina nie potrzebuje wilgoci w takiej samej objętości jak w aktywnej wegetacji.

Letnia norma nawadniania dla pions to 10-25 litrów wody pod krzakiem w odstępie tygodnia. Od początku jesieni nie ma potrzeby stosowania takich ilości cieczy, a nawilżanie jest stopniowo zmniejszane.

Będziesz zainteresowany, aby zobaczyć listę popularnych odmian drzewiastych piwonii.

Jest to stopniowe: natychmiastowa odmowa podlewania jest nawet trudna dla dorosłych, nie wspominając o młodych. Pamiętaj, że opieka piwonii po kwitnieniu jest konieczne, aby w przyszłości uradowali jasne pąki, nie spieszyć się „aby zamknąć sezon.”

Możesz zastosować ten schemat podlewania: 25 litrów, tydzień lub dwa to już 15-20, a więc aż do całkowitego ustania.

Ważne! Aby osiągnąć maksymalną liczbę kwitnących pąków, od piwonii trawiastych, blaknące kwiatostany są natychmiast usuwane. Jeśli chcesz uzyskać duże kwiaty, zostaw tylko górny kwiatostan.

Wrzesień i początek października to idealna pora na zrobienie najlepszego sosu.

Przez siebie, że piwonie są bardzo wrażliwe na taki ładowania, aw środku upadku ich starań. Faktem jest, że w pierwszych tygodniach jesieni, kiedy kwiat się skończy, korzenie rosną w głębi, a wprowadzenie nowej porcji składników odżywczych jest bardzo poręczny.

W tym celu stosuje się roztwory fosforanu potasu. Na 15 gramów fosforu i potasu wystarczy 10 litrów wody. Otrzymaną mieszaninę wlewa się tak, aby nie spadała na szyjkę rośliny. Te same pierwiastki można również wprowadzić w postaci suchej (sprzedawane są w postaci tabletek). Przed takim zastosowaniem krzew jest obficie podlewany i równomiernie rozprowadza zmielone tabletki do otworu.

Czy wiesz? W Chinach rozwinął się szczególny stosunek do pionu, tam wciąż jest uważany za królewską roślinę. Z Europy Środkowej dotarł do Europy. Piwonia jest jednym z głównych symboli chińskiej kultury. Połączenie takiego kwiatu i motyla od dawna stało się klasycznym obrazem w chińskiej literaturze i malarstwie.

Początkujący kwiaciarni często mają pytania – piwonie wyblakły i co dalej z ziemią. Tutaj wszystko jest proste: korzenie zasilają ściółkę od dziewanny (w stosunku do wody 1/10).

Na tym etapie nie zalecamy angażowania się zarówno w nawozy organiczne, jak i mocną “wodę mineralną”. Związki kompleksowe również nie zawsze są użyteczne.

Odkrywamy sekrety opieki PE na otwartym powietrzu.

Funkcje przycinania

To najważniejsza część przygotowań na mróz. Pozostawienie go wczesną wiosną jest niepożądane – wtedy sekator może po prostu nie “wziąć” dzioba, który uschł podczas zimy.

Najważniejsze to złapać odpowiedni moment. W zależności od regionu może to być ostatnia dekada października lub połowa listopada. Jeśli bierzemy “zgodnie z nauką”, przygotowanie piony na zimę określa najlepszy czas na przycinanie w pierwszych dniach po przymrozkach. Ważne jest, aby gleba była sucha.

W tym czasie pędy już spływają na ziemię, a taka manipulacja nie zaszkodzi roślinie. Przycinaj piwonie zielne tak nisko, jak to możliwe, bez pozostawiania wysokiego konopi (do 2-3 cm). Całą partię ziemi (kwiaty i łodygi z liśćmi) usuwa się. Następnie są zbierane i spalane.

Ważne! Piwonia jest chętnie przyjmowana na praktycznie każdym rodzaju gleby. Wyjątek stanowią gleby “kwaśne” i obszary pełne owadów.

W przypadku linii przypominających drzewa algorytm jest nieco inny: część gruntowa próbuje zachować.

Niektórzy używają ciętego materiału do schronienia, ale nie rób tego – może to być dobre miejsce do hibernacji i hodowli szkodników. Leżące w pobliżu liście są również zbierane i usuwane.

Niektórzy ogrodnicy po takim wydarzeniu tworzą połączony górny opatrunek z drewna i mączki kostnej (60/40%).

Czy wiesz? Starożytni Grecy wierzyli, że piwonie potrafią leczyć 20 chorób. Dlatego nie było ani jednego klasztornego ogrodu, w którym nie rosły. Do 1800 roku takie kwiaty były używane tylko jako rośliny lecznicze, niektóre odmiany – jako przyprawa do żywności.

Nie ma tu żadnych trudności, chociaż początkujący brak doświadczenia popełniają błędy. Oto przykłady takich “błędów” podczas przycinania:

  • Wczesne usunięcie ucieczki. Jeśli jesień okaże się ciepła, łodygi ponownie urosną i urosną wystarczająco, by zamarznąć. Spadek temperatury w takiej sytuacji osłabia roślinę.
  • Drugą skrajnością jest zaciskanie przy przycinaniu. Więc kłącze może po prostu gnić.
  • Pozostaw niewielką część łodygi znacznie wyższy poziom gleby (3-5 cm). Błędem jest sądzić, że ten temperament jest odwieczny. Wręcz przeciwnie, taka procedura hamuje wzrost i kwitnienie w kolejnych latach.


Sytuacje są różne, ale nadal konieczne jest usunięcie łodyg w daczy, w przeciwnym razie ostatnie kwitnienie może stać się ostatnim. Więc przycinanie piwonii jesienią jest po prostu konieczne.

Schronienie pions

Aby chronić kłącze przed mrozem, stosuje się otwory mulczowe. Najlepszymi materiałami na “koc” są humus i suchy torf. Grubość warstwy zależy od warunków pogodowych w danym obszarze: jeśli dla regionów o umiarkowanym klimacie jest 10-12 cm, dla części północnych potrzebne będzie 15-20 cm.

Korzyści z takich schronów są liczne – nie tylko zatrzymują ciepło, ale także zasilają glebę użytecznymi substancjami. Dla roślin “wieku” jest również doskonałym stymulatorem wzrostu.

W celu pokrycia, materiały takie jak:

  • liście;
  • obornik;
  • słoma;
  • iglaste “łapy”;
  • trociny i wióry.

To “organiczne” wywołuje rozwój kontrowersji patogennych grzybów, a marnotrawstwo produkcji stolarskiej silnie utlenia glebę.

Z wiosennej „pokrycie” jest usunięta, ale nie całkowicie: otwór pozostawia cienką warstwę ściółkę, które powstrzymują wzrost chwastów.

Ważne! Jeśli zachodzi potrzeba wcześniejszego przycinania, zostaw 3-4 liści na każdej łodydze. Tak więc roślina będzie kumulować siłę dla wzrostu przyszłych pąków.

Teraz wiemy, jak dbać o piwonie jesienią i jak dokładne przygotowanie tych kwiatów wygląda na zimę. Biorąc pod uwagę te niuanse, będziesz mógł obserwować spektakularne kwiaty na swojej stronie w przyszłości. Bardziej jasne kolory w życiu!


Loading...