Jak prawidłowo zrobić miskę do picia dla kurcząt własnymi rękami

miska do picia
Utrzymanie ptaka w gospodarstwie rolnym wymaga nie tylko początkowych umiejętności weterynaryjnych, ale także prostych urządzeń, takich jak miska do picia. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić miskę dla kurcząt.

Cechy produkcyjne

Potrzebna jest świeża woda zarówno dla młodych, jak i dorosłych kur. Podczas wzrostu kurcząt spożywają dwa razy tyle płynu, co pasza. Dorosłe kury mogą mimowolnie angażować się w “zrujnowanie” – silny brojler z łatwością obala mały rondel i niepożądane jest budowanie wilgoci w pomieszczeniu.

Pomoże ci również wiedza na temat budowy domu własnymi rękami, rozmieszczenia klatki i wentylacji w niej.

Proste rozwiązanie – instalacja pijących. Takie dostosowania są kilku rodzajów, w zależności od materiału. Najprostszym sposobem na zakup podobnego urządzenia w sklepie, ale domowe warianty nie ulegną fabrycznym. Dla doświadczonego właściciela miska do picia dla kur nie jest tajemnicą. miska do picia

Rozpocznij, pamiętaj o głównych wymaganiach dotyczących tego czołgu. Musi być stabilny i mieć małą objętość (że woda nie ma stagnacji). Kolejny ważny moment dla kurnika – szczelność. Woda nie powinna być nalewana, a kurczęta powinny spłukiwać w niej nogi.

Ważne! Przed posadzeniem codziennej wody, woda powinna być ogrzana do temperatury otoczenia.

Główny materiał do produkcji – plastik. W trakcie są butelki, rury o różnych średnicach, a nawet małe wiaderka. Z węży ogrodowych uzyskuje się także praktyczne “rury wodne”. Często stosuje się próżniowe poidła z litrowymi puszkami. To prawda, że ​​pasują tylko małe kurczęta, które nie mogą obrócić pojemnika. miska do picia

W związku z tym wielu jest zainteresowanych – i jak kurczęta traktują kurczę dla pisklęcia, jak je uczyć? To proste: takie pojemniki powinny być używane od pierwszych dni. Młodzi ludzie widzą skąd pochodzi woda i przyzwyczajają się do używania takiego “sprzętu”. Sytuacja w systemach sutków jest nieco bardziej skomplikowana – niektóre pisklęta nie rozumieją skąd pochodzi wilgoć. Decyzję podejmuje się, zastępując chwytacze dryfem kubkami. W dorosłych kurczętach zwykle nie ma takich problemów. Będąc w stadzie, nawet wolno poruszające się osoby mogą zobaczyć, gdzie reszta z nich pije, i idą tam. miska do picia

Czy wiesz? W kurczakach rasy chińskie mięso jedwabne ma ciemny kolor. Jest to spowodowane rozwojem specyficznego pigmentu.

Nie ma nic mądrego w wytwarzaniu takich urządzeń. Spójrzmy, jakie domowe poidła są dla kurcząt.

Również w gospodarstwie można przechowywać takie zwierzęta gospodarskie: króliki, świnie, nutrie, kozy, krowy.

Jak zrobić pijącego z plastikowej butelki

Jest to najprostsza opcja, wymagająca minimum narzędzi i czasu. Biorą dwie butelki i miskę, a od narzędzi – nóż, śrubokręt i śruby. Proces produkcyjny wygląda następująco:

 • Z większej butelki zrób podobiznę miseczki (odcinając wierzch około 5 cm od pokrywy);
 • Mniejsza butelka jest przykręcana od środka śrubami;
 • W odległości 5 – 10 cm od gardzieli mniejszego pojemnika, nóż małe otwory. Najważniejsze, że nie są one powyżej poziomu miski.
 • Następnie woda wlewa się do pojemnika, pijący jest odwracany i umieszczany na ramie. Alternatywnie można “wysuszyć” związać pojemnik z bokami misy za pomocą śrub, a dopiero potem wypełnić.

W ten sposób wytwarza się odkurzacze dla kur. Z tych samych butelek możesz ułatwić tę opcję:

 • W dużej butelce otwór jest przebijany szydłem (15-20 cm od dołu);
 • Zakryj je dłonią, wciągnij wodę do takiej filiżanki;

miska do picia

Ważne! Temperatura wody zmniejsza się stopniowo. Na przykład brojlerom przez pierwsze trzy dni podaje się wodę podgrzewaną do 33-35 °C, stopniowo zmniejszając ją do +18 – 19 ° С (dla ptaków w wieku trzech tygodni).
 • Następnie nowy pojemnik umieszcza się w misce. Woda wydostanie się przez otwór, a jej poziom – do uregulowania (ciecz spada do miski, gdy maleje).

Takie projekty mogą być łatwo wykonane nawet przez początkującego. Dla dużego stada będą potrzebować kilku sztuk. Jest to najprostszy sposób na rozwiązanie problemu tworzenia maszyny dla kurcząt.

Korzystanie z węża ogrodowego

Takie pojemniki nazywane są również kroplami. Są również bardzo proste.

 • Jeden koniec węża jest zagięty w pętlę, co daje kształt kropli. Drugi jest ustawiony na kran.
 • Wąż jest zawieszony na wysokości przyjaznej dla ptaków i starannie wywiercone małe otwory. Gdy kran jest włączony, woda będzie dostarczana do przygotowanych kubków metodą kroplową.

Oczywiście nie wszyscy mają żurawia w pobliżu kurnika. Wówczas jest jeszcze łatwiej – wąż nie jest zgięty, ale wystarczy włożyć jeden koniec do pojemnika z wodą. Wcześniej nie zapomnij umieścić wtyczki na drugim końcu i dziurkuj w dole. miska do picia

Czy wiesz? Indyjski kurczak ayan chiani z powodu niestandardowego genu nie tylko wyróżnia się całkowicie czarnym kolorem. Nawet ich narządy wewnętrzne i kości są przesycone ciemnością, aż do “czerni”.

Ta miska do picia dla kurcząt, jak widać, jest niezwykle prosta, gdy robiona jest własnymi rękami. Zmniejsza to również ryzyko budowy “bagna” w pomieszczeniu.

Takie poidła mogą być również stosowane w przypadku innych drobiu: pawi, bażantów, kaczek, gęsi, indyków i indoteków.

Tworzymy pijącego z plastikowego wiadra

W każdym domu jest prawdopodobnie stare wiadro. Nie spiesz się, może uzyskać dobrą zdolność do podlewania.

Najprostsza wersja jest wykonana w następujący sposób: wiadro jest wypełnione wodą, a następnie przykryte miską lub dużą miską i przewraca się. Aby zwiększyć niezawodność obręczy miednicy, otwiera się drut, który następnie zaczyna się nad wiadrem.

Plastikowe wiaderka (zwłaszcza spod farby) mają twardą pokrywę, którą można wykorzystać do kolejnej “modyfikacji” miski do picia dla ptaka wykonanego własnymi rękami. Będzie to wymagało innego pojemnika, a jego średnica powinna przekraczać obwód samego kubła:

 • wywiercić krawędź wiadra pod pokrywą;
 • napełnij pojemnik wodą i przykryj;
 • odwróć odwrócone wiadro na paletę.

Woda, kapiąca z dziur, schodzi do palety, gdzie jest zbierana. Zapewnia to możliwość wypełniania. miska do picia z wiadra

Aby mieć dobre potomstwo kurcząt, musisz wiedzieć o ich chorobach, metodach leczenia i profilaktyce.

Poidło smoczkowe własnymi rękami

Takie systemy mają wiele “zalet”. Główną zaletą – regulacja dopływu wody (ciecz płynie, jeśli zawór jest otwarty). Przy takiej dawce zmniejsza się ryzyko infekcji ptaka, ponieważ błoto nie osiada w wodzie wewnątrz rury. Dodaj tutaj oszczędność, autonomiczną dostawę i łatwość konserwacji (ze względu na połączenia gwintowane).

Smoczkowa miska do picia dla kurcząt znakomicie sprawdza się w gospodarstwach o dużej ilości zwierząt gospodarskich – od 1 metra systemu “obsługiwanego” od 30 do 40 kurcząt.

Postanawiając ustalić podobne “podlewanie”, należy przygotować niezbędne materiały:

 • sekcja miernika rury z tworzywa sztucznego o przekroju kwadratowym (22 × 22 mm);
 • sutki – typ 3600 odpowiedni dla kur, pracujący w sposób okrągły (karmienie od góry do dołu), dorosłe kury polecane 1800 (pasza od góry do dołu);
 • Tace lub mikro-szydełkowania (tyle samo co sutki);
 • elastyczny wąż;
 • korek;
 • adapter w kształcie kwadratu.

Dodajemy, że do przygotowania kilku odcinków będą również wymagane zaciski.

Czy wiesz? Największe ptaki linii mięsnych są zwykle bardzo flegmatyczne – praktycznie nie występują w walkach.

Narzędzia – taśma miernicza, kran 1/8 cala i wiertarka z dziewięcioma wiertarkami. Wkrętak również nie boli. miska do picia

Jak samemu zrobić sutek do brodawki:

 1. Zaznaczyć rurkę na otwory na złączkę. Optymalna odległość wynosi 20-30 cm, a bok rury z wewnętrznymi rowkami jest wiercony;
 2. Nici są wycinane w otworach, po czym wkładane są tuleje potraktowane taśmą teflonową. Usuń żetony;
 3. Jeden z brzegów rury jest umieszczony “na stub”
 4. Druga krawędź jest połączona z wężem pochodzącym z pojemnika z wodą (najlepiej z plastikowym zbiornikiem);
 5. Aby przymocować rurę do wysokości przyjaznej dla ptaków, ustaw tace.

Prostsza wersja:

 • W pokrywie plastikowej butelki, z tym samym wiertłem 9 mm, wykonany jest otwór i wkłada się smoczek;
 • Na dnie butelki dno jest odcinane (razem z pokrywką). Wszystko, co możesz włożyć do tacy i napełnić wodą.

Aby było prostsze, ale takie podejście do produkcji pozbawia szczelność systemu “brodawki” – kurz dostanie się do wody.

Takie raczej skomplikowane urządzenia do picia drobiu dla drobiu domowego, zebrane przez siebie, mają swoje własne niuanse podczas pracy. Odnosi się to do wzrostu – dostosowuje się go do wieku kur. Obserwuj wodę i sam system. Doświadczeni hodowcy drobiu umieszczają filtry (z komórkami nie mniejszymi niż 0,15 mm). Jeśli miseczka do picia jest mocno zgięta, natychmiast poprawna, w przeciwnym razie woda będzie znikała na tacy z przerwami. Regulacja głowy również odgrywa ważną rolę. sutek

Ważne! Okresowa dezynfekcja odbywa się niezależnie od rodzaju osoby pijącej. Oprócz wody czynnikami chorobotwórczymi mogą być śmieci, pęknięcia w podłodze i obecność owadów.

Innym częstym pytaniem jest, jak nauczyć kurczęta pijącego sutek. Szybko uczą się tej zasady, zwłaszcza gdy takie zaopatrzenie w wodę jest praktykowane od pierwszych dni. Pisklę widzi, skąd pochodzi wilgoć i szybko przyzwyczaja się do picia z tacy. Ze “starszym wiekiem” jest nieco trudniej, ale dorosłe kurczaki przyzwyczajają się do tej metody. Najważniejsze jest zapewnienie dostępu z obu stron.

Oprócz tego istnieje inny rodzaj pijących. Jest także bardzo prosty i aktywnie wykorzystywany w gospodarstwach. W segmencie rury z tworzywa sztucznego o dużej średnicy i równej szczelinie wykonać duże otwory (aby ptak mógł włożyć dziób). Woda przelewa się przez plastikowe kolano na jednym końcu rury. Z drugiej strony jest stub.

Widząc całą różnorodność wzorów, ich prostotę i taniość, przekonaliśmy się, że jest w porządku, że miska do picia jest domowej roboty, nie. Może wykonać każdy.