Jak prawidłowo stosować “Actellik”: substancja czynna, mechanizm działania i instrukcje użytkowania


Za każdym razem, gdy rozpoczyna się nowy sezon ogrodniczy, trzeba szukać sposobów na zwalczanie szkodników.

W odniesieniu do roślin domowych problem ten jest istotny przez cały rok.

W tym artykule rozważymy skuteczny preparat od wielu szkodników “Actellik” i instrukcje jego stosowania.

Insektellic insecticacaride “Actellik”

Najpierw dowiemy się, co to jest “Aktellik”. Lek ten jest chemicznym środkiem zwalczania szkodników roślin rolniczych, ogrodniczych i ozdobnych. “Actellik” odnosi się do insectoakaricidam, ponieważ jednocześnie ma na celu zniszczenie zarówno szkodliwych owadów, jak i kleszczy. “Aktellik” jest lekiem niesystemowym, oddziałuje bezpośrednio ze szkodnikiem. Jest to jedna z ważnych zalet, ponieważ środek nie uszkadza samej rośliny, dotyczy tylko owadów i roztoczy. Systemiczne oznacza przeniknięcie do tkanek rośliny i wpłynięcie na “wrogów”, kiedy je jedzą.

Czy wiesz? Oprócz głównego celu, «Actellik Skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem szkodników w pomieszczeniach, w których planowane jest składowanie zboża i innych zbóż.

“Aktellik” ma wiele zalet w porównaniu z innymi lekami:

 • wpływa zarówno na roztocza, jak i owady;
 • jest skuteczny przeciwko wielu gatunkom szkodników;
 • szeroki zakres zastosowań (rolnictwo i leśnictwo, ogrodnictwo, rolnictwo ciężarówek, dezynfekcja pomieszczeń, rośliny domowe);
 • krótki czas ekspozycji;
 • zapobiega ponownemu pojawieniu się “wrogów”;
 • czas trwania ekspozycji;
 • nie uzależnia;
 • nie szkodzi roślinom.

Substancja czynna i mechanizm działania leku “Actellik”


Zgodnie z klasyfikacją chemiczną, środek odnosi się do związków fosforoorganicznych. “Actellik” opracowano na podstawie substancji czynnej pirymifos metylowy. Skład leku “Actellik” zawiera również dodatkowe elementy, które zapobiegają pojawianiu się uzależniających szkodników i zapewniają długi okres trwałości leku.

“Aktellik” jest pestycydem w jelitowym działaniu kontaktowym. Środek, dostający się do organizmu szkodników, zakłóca pracę enzymów, które przenoszą impulsy nerwowo-mięśniowe. Wraz z gromadzeniem się substancji czynnej w tkankach układu nerwowego, funkcjonalność wszystkich narządów ofiary zostaje zakłócona, dochodzi do złożonego zatrucia organizmu. “Aktellik” ma efekt fumigacji, dzięki czemu można go wykorzystać do walki z owadami żyjącymi na spodniej stronie liści.

Ważne! Przy prawidłowym stosowaniu lek nie uzależnia, ale nadal zaleca się naprzemiennie z lekami z innych grup chemicznych.

“Actellik” działa bardzo szybko: Śmierć ofiar trwa od kilku minut do kilku godzin, w zależności od rodzaju szkodników i warunków klimatycznych. Czas trwania działania ochronnego zależy od obszaru leczenia:

 • 2 tygodnie – rośliny warzywne i ozdobne;
 • 2-3 tygodnie – uprawy polowe;
 • od 8 miesięcy do roku – przy przetwarzaniu pomieszczeń z oborników.

Instrukcje dotyczące stosowania leku “Actellik”


Ponieważ “Actellik” jest środkiem chemicznym, Używaj go ściśle według instrukcji. Charakterystyka preparatu, szybkość aplikacji i wielość zabiegów zależą od zakresu zastosowania, rodzaju uprawianych roślin.

Czy wiesz? Działanie “Actellika” poprawia się w warunkach ciepła (od +15 do +25 stopni) i nieznacznie zwiększa wilgotność.

Dla wszystkich sfer używania narkotyków ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

 • Nie traktuj na mokro z rosy lub powierzchni deszczu, dwie godziny przed spodziewanymi opadami;
 • Nie należy stosować leku w bardzo gorącym (od 25 stopni) i wietrznym dniu;
 • nie spryskuj przed wiatrem;
 • optymalny czas na przetwarzanie: rano, po pojawieniu się rosy i do 9 godzin, wieczorem – po 18:00.

Jak zastosować preparat do ogórków, pomidorów, papryki i bakłażanów

Roztwór “Actellika” do ogórków, pomidorów, papryki i bakłażanów przygotowuje się w następującej proporcji: 2 ml pestycydu rozcieńcza się w wodzie – 0,7 l. Na dziesięć metrów kwadratowych traktowanej otwartej przestrzeni potrzebne będą dwa litry płynu roboczego, jeśli oczyszczona ziemia (na przykład w szklarni) zostanie poddana obróbce – litr 10 metrów kwadratowych. Maksymalna ilość leczenia wynosi 2 razy, przerwa między nimi wynosi 7 dni. Po rozpyleniu przed zbiorem musi upłynąć co najmniej 20 dni.

Normy spożycia narkotyków do opryskiwania roślin jagodowych

Do przetwarzania owoców jagodowych (truskawki, maliny, agrest, porzeczki). Stawki spożycia “Aktellikom” to 2 ml trucizny na 1,3 litra wody, odpowiednia ilość mieszaniny – 1,5 litra na 10 metrów kwadratowych. m. Maksymalna ilość leczenia wynosi 2 razy, przerwa między nimi wynosi 7 dni. Po rozpyleniu przed zbiorami upływa co najmniej 20 dni. Do rozpylania winogron, melonów, arbuzów, 2 ml “Aktellika” jest hodowany w 0, 7 wody.

Ważne! Używaj tylko świeżo przygotowanego roztworu.

Jak stosować “Actellik” do roślin ozdobnych

Actellik do roślin domowych
“Aktellik” do opryskiwania roślin domowych hoduje się w takiej proporcji: 2 ml trucizny na litr wody. Zużycie mieszaniny – litr 10 kwadratowych. Maksymalna ilość leczenia wynosi 2 razy. Podczas obróbki roślin w pomieszczeniach należy pamiętać, że “Actellik” odnosi się do 2. klasy zagrożenia dla ludzi i jest dość toksyczny. Dlatego zaleca się rozpylanie na balkonie lub loggii, a następnie otworzyć okno (tylko nie pozwalać na przeciągi), zamknąć drzwi wejściowe do pokoju i nie iść tam przez 24 godziny.

Jeśli szkodnik zaatakował rośliny ozdobne rosnące w otwartym terenie, musisz również wiedzieć, czym jest “Aktellik” i jak go stosować. Roztwór przygotowuje się w tej konsystencji: na litr wody 2 ml trucizny. Zużycie trucizny wynosi 2 litry na 10 metrów kwadratowych. m otwartym terenie i 1 litr na 10 metrów kwadratowych. m chronionej ziemi.

Ze względu na toksyczność “Actellik” w domu powinien być stosowany tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach. Aby traktować rośliny domowe w domu, lepiej jest pomyśleć o tym, co “Actellik” może zastąpić. Takie leki mogą stać się “Fitoverm”, “Fufanon”, są mniej toksyczne.

Instrukcje dotyczące stosowania “Actellika” dla kapusty i marchwi

Środek owadobójczy “Actellik” skutecznie zwalcza cały kompleks szkodników kapusty i marchwi, a oto instrukcja jego użycia: 2 ml rozcieńczonego w 0,7 litra wody, na 10 kwadratowych. m leczonego obszaru potrzebujesz 1 litra roztworu. Po przetworzeniu przed zbiorami zajmuje to co najmniej miesiąc. Maksymalna ilość oprysków wynosi 2 razy.

Czy wiesz? Według opinii rolników, “Aktellik” jest najbardziej skuteczny w walce z parchem i mszycami.

Kompatybilność “Actellika” z innymi lekami


Mieszaniny pestycydów są często wykorzystywane do przetwarzania złożonych roślin w tym samym czasie od szkodników i chorób. “Aktellik” jest kompatybilny z prawie wszystkimi fungicydami i insektycydami, które są stosowane w tych samych terminach (Akarin, Aktara, Albit, Fufanon). Jednak lek nie jest stosowany razem ze środkami zawierającymi miedź (np. Płyn Bordeaux, chlorek miedzi), wapń i preparaty o odczynie zasadowym (“Epin”, “Cyrkon”). W każdym przypadku lepiej jest sprawdzić leki pod kątem zgodności zgodnie z opisami w instrukcjach. Widoczne objawy niekompatybilności obejmują tworzenie grudek w roztworze i rozwarstwienie płynów.

Jeśli szkodniki zostaną uzależnione od narkotyku, jego stosowanie nie przyniesie rezultatów. Konieczne jest znalezienie, a nie zastąpienie “Actellik”. Takie środki obejmują Iskra, Fufanon, Fitoverm, Aktara.

Środki bezpieczeństwa podczas pracy z lekiem

“Aktellik” podążając za wszystkimi wymaganiami instrukcji nie jest toksyczny dla roślin. W tym samym czasie lek należy do drugiej grupy zagrożeń dla ludzi i do pierwszej grupy zagrożeń dla pszczół i ryb. Dlatego podczas pracy z trucizną należy przestrzegać następujących środków bezpieczeństwa:

 • nie używać pojemników na żywność do rozcieńczania roztworu;
 • podczas pracy z lekiem wszystkie części ciała muszą być chronione odzieżą, należy używać rękawiczek, nagłownej części do ochrony włosów, gogli i maski lub respiratora;
 • podczas pracy z “Actellikom” nie wolno pić i spożywać jedzenia;
 • Obecność dzieci i zwierząt w pomieszczeniach, w których przeprowadzane jest opryskiwanie jest zabroniona;
 • Nie rozpylać w pobliżu akwariów, zbiorników wodnych, uli z pszczołami;
 • Zaleca się opuszczenie miejsca leczenia natychmiast po zakończeniu pracy, lepiej jest nie wchodzić do zamkniętego pomieszczenia w ciągu dnia;
 • po rozpyleniu dokładnie umyć ręce, wyprać ubranie.
Ważne! Aby zapobiec zatruciu, po pracy z “Actellikom” zaleca się picie tabletek z węglem aktywowanym w zależności od masy ciała.

Pracuj z narkotykiem
Jeśli produkt dostanie się na skórę, ostrożnie wyjąć bawełniany wacik i dokładnie spłukać pod bieżącą wodą. W przypadku kontaktu z oczami natychmiast przemyć dużą ilością wody. W przypadku zawrotów głowy, nudności, wymiotów, należy wyjść na świeże powietrze i pić jak najwięcej płynów. Jeśli produkt dostanie się do żołądka, należy go przepłukać. Aby to zrobić, łyżeczka sody pitnej rozcieńcza się w szklance ciepłej wody i powoduje wymioty. Więc powtarzaj kilka razy.

“Aktellik”: warunki przechowywania i okres przydatności do spożycia

“Aktellik” należy przechowywać w suchym, ciemnym, dobrze wentylowanym miejscu, niedostępnym dla dzieci w temperaturze od -10 stopni do +25 stopni. W pobliżu leku nie powinno być jedzenie i lekarstwo. Okres trwałości “Aktellika” wynosi do 3 lat.

Lek jest jednym z najbardziej skutecznych uniwersalnych środków przeciwko szkodnikom, jednak dla bezpieczeństwa stosowania konieczne jest poznanie, kiedy można zastosować “Actellik” i jak go rozmnażać.