Jak pozbyć się pine sawfly: główne typy i środki walki


Przyjemny chodzić drewna sosnowego – wysokie, smukłe pnie Sosna przepięć do góry, powyżej uspokojenia hałaśliwe zielony koronę, powietrze jest wypełniona igły zapach. Las sosnowy zapewnia ludzki jakości drewno i terpentyny, wzmacnia korzenie gleby i zwiększa wilgotność wokół, a jej lecznicze powietrze. Drewno sosnowe uspokaja, przynosi spokój serca i radość. Umieszczenie na swojej daczy kilku sosen, można stworzyć małą oazę sosnowy na relaks i odpoczynek, i bardzo frustrujące, gdy sosny są zagrożone. Oprócz ognia i różnych chorób, jednym z głównych zagrożeń jest inwazja szkodników owadzich. Takimi szkodnikami są sosna.

Opis i rodzaje

Pędy sosny to owady należące do rzędu Hymenoptera. Ich powierzchnia obejmuje wszystkie obszary, na których rosną sosny i drzewa iglaste. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych szkodników w lesie sosnowym.

Dorosłe samce i samice są podobne do much lub os, różnią się od siebie wyglądem, z reguły nie jedzą wcale ani nie jedzą nektaru. Główna szkoda jest spowodowana przez larwy, które wyglądają jak gąsienice, dlatego są często nazywane fałszywymi gąsienicami.

Spośród bobrów sosnowych najczęstszymi szkodnikami naszych lasów są trąby zwyczajne i bierwiona, które pod wieloma względami są podobne.

Będzie można również przydatne wiedzieć, jak radzić sobie ze szkodnikami takimi jak wołka chrząszcz, krzyżowych pcheł, szarańcza, karczownik, Coccidae, króliki, żmije, lacewing, wciornastków, czerwone chrząszcze, ćmy, chrząszcze May, łopata, mszyca bug, skoczek, mączlika, stonoga .

Zwykły

Dorośli:
Kobieta – ciało jest okrągłe, kolor jest od czerwonego do jasnożółtego, głowa jest czarna, ciało ma czarne ślady, osiągając długość 10 mm.
Samiec jest mniejszy niż samica, ciało jest cieńsze, kolor jest całkowicie czarny, a czułki są puszyste.

Lubią osiadać w młodych lasach sosnowych, ale występują w różnych lasach sosnowych i mieszanych.

Jajka – owalne, zielonkawe, do 1,5 mm, ułożone w zeszłoroczne igły, wierzch pokryty zielonobrązową pianką.

Larwy są głównym szkodnikiem. Kolor – od jasnożółtego do zielonkawego, z czarnymi plamami na każdym ciele powyżej każdej nogi, rośnie do 2,8 cm, utrzymuj gniazda, synchronicznie poruszaj się i ruszaj.

Pupa – w litym cylindrycznym kokonie w kolorze szarym, brązowym lub brązowym, około 1 cm.

Czy wiesz? Zwyczajna sosnowa sawfly została po raz pierwszy opisana w 1758 roku, założyciel systemu klasyfikacji gatunków przez Karla Linnaeusa jako Diprion pini. Rude włosy zostały opisane w 1785 r. Jako Neodiprion sertifer, francuski zoolog Geoffrey St. Hilaire.

Rude

Dorośli:
Kobieta – ciało jest okrągłe, kolor jest czerwony, osiągając długość 9 mm.
Mężczyzna – mniejszy, do 7 mm, ciało jest cieńsze, kolor całkowicie czarny, pierzaste w czułki.
Siedliska są podobne do poprzednich gatunków.

Jaja – owalne, żółtawo-białe.

Larwy – szary kolor czarny głowy, na oparciu jest światło z paskiem otoczkę po bokach, na bokach szeroki, czarny światłem pasa granicznego, rośnie do 2,5 cm w działaniu podobny do konwencjonalnych sawfly ..

Pupa – w masywnym cylindrycznym kokonie w kolorze żółto-złotym. Znajduje się w ściółce leśnej do czasu wyjazdu.

Czy wiesz? Samice świnki czerwonej sosny charakteryzują się partenogenezą może sam dać potomstwo, bez samców. W takim przypadku pojawiają się tylko samce owadów.

Cechy cyklu życia

W sosnowym sawfly zwykły rok rośnie jedno lub dwa pokolenia, w zależności od szerokości geograficznej danych, pierwszy lot odbywa się późną wiosną i wczesnym latem, drugi lotu – od połowy do końca lata.

Samica składa od 8 do 35 jaj na raz, na kawałki zrobione przez nią na igłach i pokrywa je piankową powłoką do konserwacji. Igły, co do zasady, w zeszłym roku, najczęściej na szczycie koron. Następnie około 20 jaj rozwija się, a larwy wyrastają z nich w ciągu 3-4 dni.

Larwy trzymane są w dużych grupach, jedzą i rosną. W zależności od temperatury dziennej larwy rozwijają się od 25 dni w temperaturze od + 26 ° C do 2 miesięcy w temperaturze + 10 ° C. Po zjedzeniu larwy tworzą kokon i przepoczwarzają się.

Pierwsza generacja jest zamontowana w koronie, rozwój trwa 6-12 dni, druga generacja przenosi się na dno lasu, w którym hibernuje. Imago są wybierane z poczwarek zwykle około południa.

W przypadku bobu czerwonego, tylko jedno pokolenie rośnie w ciągu roku, lot odbywa się pod koniec lata lub wczesną jesienią. Samice składają jaja na igłach na wysokości około 1,5 mm, średnio do 100 jaj jest produkowanych na zdjęciu, a przy wybuchach do 10 000 na jednym drzewie.

Rozwój końcówek jaj na wiosnę. Larwy zachowują się podobnie do zwykłej sawfly. Czas trwania okresu rozwojowego zależy od temperatury, od 30 dni w + 27 ° C do półtora miesiąca w + 13 ° C. Larwy w kokonie leżą w igłach leśnej ściółki do sierpnia, a następnie przepoczwarzają.

Hibernate jako larwa w kokonie, w postaci jaj.

Uszkodzony

Larwy sosnowej sawfly jedzą igły. W przypadku rozmnażania masowego gałęzie są gęsto zasłane larwami, od jednego do dwóch na jedną igłę. Młode larwy jedzą na krawędzi igieł, pozostawiając tylko centralną żyłę i wierzchołek, podczas gdy igły wysychają, zwijają się i żółkną.

Starsze larwy zjadają igły całkowicie, do podstawy. Podczas wzrostu jedna larwa zjada od 30 do 40 igieł, zarówno młodych, jak i starszych. W rezultacie wierzchołki drzew sosny wysychają, drzewa spowalniają wzrost, osłabiają, co prowadzi do chorób i kolonizacji przez nieświeży szkodniki.

Najczęściej młodzi ludzie, do 30 roku życia, sadzi się na wysokim terenie, z ciepłą, suchą pogodą pod koniec wiosny i wczesnym latem.

Ważne! Tartaczna sosna nie rozmnaża się na szyszkach, takich jak sosna syberyjska i Weymouth, ponieważ samice nie mogą położyć jaj na swoich igłach. Sosna krymska jest również mniej podatna na atak tego szkodnika.

Środki kontrolne

Jeśli istnieją odpowiednie warunki, następuje wybuchowy wzrost liczby szkodników. Walka z sawą sosnową w ogrodzie, a zwłaszcza w lesie, jest wystarczająco problematyczna, może być stosowana do metod mechanicznych, chemicznych lub biologicznych.

W lesie

Stopień porażenia drzew określa się wizualnie na podstawie liczby larw pełzających wzdłuż pni, marnowania ich żywotności oraz liczby kokonów w ściółce leśnej.

Środki mechaniczne: W lesie usuwanie larw z gałęzi ręcznie nie jest możliwe. Jedyną rzeczą, którą można zastosować, jest stworzenie na pniach pierścieni-pułapek, zapobiegających zejściu i pełzaniu larw z drzewa na drzewo.

Pierścienie mogą się kleić lub zabijać, gdy lufa jest owinięta wokół tkaniny odpowiednim narzędziem.

Środki chemiczne: Jeśli są duże populacje tartacza sosnowego, tak jak w przypadku znacznej porażki igieł sosnowych, racjonalne jest radzenie sobie z nimi z chemicznymi środkami owadobójczymi.

Drzewa są leczone lekami ogólnoustrojowymi, które łączą się z działaniem wewnętrznego kontaktu, zabijając zarówno narażone na szkodniki, jak i przez żywność. Podczas leczenia pożądane jest stosowanie kilku różnych środków owadobójczych.

Zalecane są następujące preparaty:

  • Aktara – aktywny składnik – tiametoksam;
  • Kreotsid Pro, Arrivo – cypermethrin;
  • Vermitek – abamektyna;
  • Fufanon, Novaktion – malation;
  • Inta-Vir, Actellik – pirymifos metylowy.

Środki biologiczne: W walce z sawfly można stosować napary ziołowe lub, bardziej racjonalnie w lesie, preparaty oparte na działaniach drobnoustrojów, które są niebezpieczne dla szkodników.

Tartaczna sosna jest zdumiona takimi preparatami biologicznymi: Fitoverm, Lepidotsid, Bitoksibatsillin, Lepidobaktotsid.

Do preparatów biologicznych należą również “Akarin”, “Gliokladin”, “Bi-58”, “Albit”, “Gaupsin”, “PhytoDector”.

Pozostałe metody biologiczne są bardziej skłonne do podjęcia środków zapobiegawczych.

W ogrodzie

Jeżeli sosna pojawiła się na daczy, można zastosować wobec niej te same środki kontroli, co w lesie, ale proporcjonalnie konieczne. Ponadto dodaje się metody, które nie mają zastosowania w lesie ze względu na skalę oddziaływania.

Mechaniczne: najprościej jest ręcznie zebrać larwy z gałęzi i tułowia lub powalić je silnym strumieniem wody. Larwy muszą zostać usunięte z ziemi, a gleba pod drzewami powinna zostać wykopana.

Ważne! W przypadku niebezpieczeństwa larwy kłody wytwarzają trującą substancję, która wywołuje reakcję alergiczną u ludzi. Dlatego konieczne jest zbieranie larw w rękawiczkach.

Biologiczne: W kraju można stosować różnorodne środki ludowe, najbardziej znane z nich – skoncentrowany wlew czosnku, napar z tytoniu zmieszany z musztardą i botanicznymi pomidorami.

Napełnij litrem wody 250 g wybranego produktu i pozostaw na dzień w normalnej temperaturze. Szczep, gotowy napar dodaje się do wiadra z wodą i spryskuje dotknięte drzewa.

W celu zapobiegania i kontroli szkodników, zaleca się sadzenie pomidorów w pobliżu sosen, ich zapach zaskakuje troci. W tym samym celu można przyciągnąć naturalnych wrogów, takich jak mrówki i owadożerne ptaki, umieszczając koryta lub wabiąc cukier.

Metody chemiczne nie różnią się od metod stosowanych w lesie. Można traktować drzewa roztworami karbofosu lub chlorofosu (10 g na 10 litrów wody).

Zapobieganie

Tartak sosnowy uwielbia ciepłe, suche, otwarte tereny leśne. Zwiększona wilgotność prowadzi do chorób i śmierci szkodników. Ponadto w przyrodzie ma wielu naturalnych wrogów: ptaki, mrówki, owady drapieżne i pasożytnicze, masę patogenów.

Wszystko to jest wykorzystywane w lasach w celu zapobiegania.

Podczas tworzenia plantacji konieczne jest ich zmieszanie, naprzemienne sosny z obszarami drzew liściastych, równomiernie obsadzone, bez przerw, polan i łysych plam. Odrosty muszą być gęste, z gęstym krzewem. Nie wzbogacone w azotowo-piaszczystą glebę należy wzbogacić, sadząc długiego łubinu.

Na wiosnę należy zbadać pod nimi drzewa i ściółkę pod kątem kokonów i poczwarek.
Aby chronić i promować rozprzestrzenianie się mrowisk, przyciągać za pomocą karmników, ptaków owadożernych.

Promowanie rozprzestrzeniania się pasożytniczych owadów – Tachin i jeźdźcy. Niektóre z nich są specyficzne dla sosnowej sawanny. Tak więc, tetrustius pasożytuje na jajach, a mikroplektron, gambrus są pasożytami larw w kokonach.

W ogrodzie metody zapobiegania są prostsze. Podczas sadzenia sosna nie muszą być blisko siebie. Konieczne jest przeprowadzanie ciągłej kontroli drzew, czyszczenie upadłych igieł sosnowych, suchych gałązek, chwastów i kopania ziemi pod nimi. Sadzenie pomidorów. Przyciąganie ptaków i mrówek.

W suchej, gorącej pogodzie można zwiększyć wilgotność poprzez częste nawadnianie drzew, to także zmniejszy ryzyko ataku szkodników.

Chociaż trociny sosnowe stanowią poważne zagrożenie dla lasów sosnowych, ale przy właściwej profilaktyce, ryzyko ataku jest znacznie zmniejszone, a ciągłe badanie lasu, szybkie wykrywanie i szybkie podejmowanie działań w celu jego zwalczania pomaga zachować zdrowe i piękne lasy sosnowe.