Jak pozbyć się ćmy w mieszkaniu: metody walki

kret w mieszkaniu
Każdy właściciel mieszkania często spotyka się z pasożytem jak ćma. Jest to raczej mały, ale bardzo nieprzyjemny motyl, który może prowadzić do dużych strat. Jedna taka okrucha może uszkodzić drogie futro, tak że nie będzie można go przywrócić. Dowiedzmy się, jak poradzić sobie z tym problemem, a nawet zapobiec jego pojawieniu się.

Mole i powody jego pojawienia się

Ćma to mały szary motyl. Jest to dość powszechny pasożyt i przynosi wiele problemów. Owady te dzielą się na odzież i szkodniki pokarmowe. Pierwszy żywią się keratyną, która powstaje na naturalnym futrze, wełnie i tkaninach z naturalnych materiałów. Drugi Preferuje produkty spożywcze, takie jak zboża, orzechy, chleb i suszone owoce.

kret w mieszkaniu

Wszystkie wymienione pasożyty mogą wyglądać jak w idealnie czystym, zadbanym mieszkaniu iw zaniedbanym pokoju. Głównym powodem aktywacji moli jest obecność jej ulubionego jedzenia w domu. Ten motyl może wejść do ludzkiej siedziby na różne sposoby, ale często ćma spożywcza jest przywożona ze sklepu wraz ze zbożami lub innymi produktami spożywczymi.

Przeczytaj także, jak pozbyć się pluskw i karaluchów w mieszkaniu

Możesz umieścić motyla w mieszkaniu z nowym płaszczem, swetrem lub innym produktem wykonanym z naturalnych materiałów. Długowłose psy są również doskonałym transportem dla pasożyta. Kret ukrywa się w futrze zwierzęcia i wchodzi do twojego domu. Często ten pasożyt osiada w nowych meblach, które pokryte są naturalnymi materiałami.

Siedlisko i pasożytnictwo

Wszystkie rodzaje moli żyją dokładnie tam, gdzie koncentruje się ich ulubione jedzenie. Możesz znaleźć szkodnika w szafie, na rzeczy, pod podstawową podszewką ubrań, wewnątrz mebli. Owad nienawidzi przeciągów, światła, świeżego powietrza i mocnych smaków.

kret w mieszkaniu

Moth z jedzeniem bardzo lubi kuchnię – tam skupia się główne zasoby zbóż, a ten produkt żywnościowy jest dla niego najbardziej atrakcyjny. Często pasożyty można znaleźć w plastikowych torebkach z kaszą gryczaną, ryżem, kukurydzą, semoliną, płatkami owsianymi, prosa, jęczmienia. Ulubionym miejscem pasożytnictwa są także suche mieszanki mleczne dla dzieci, mąka, suche karmy dla zwierząt domowych, orzechy i suszone owoce.

Odmiany moli domowych

W przyrodzie występuje duża liczba odmian ciem:

 • ubrania;
 • kret w mieszkaniu

 • futro;
 • kret w mieszkaniu

 • owocowy;
 • kret w mieszkaniu

 • meble;
 • kret w mieszkaniu

 • żywność lub ziarno;
 • kret w mieszkaniu

 • dywan;
 • kret w mieszkaniu

 • książka.
 • kret w mieszkaniu

Moth do ubioru woli jeść drogie wełniane rzeczy, a także włókna naturalne. Futro to tylko klątwa dla miłośników drogich futer. To właśnie ten gatunek tworzy twoją dietę z wełny z naturalnego futra.

Owoce Wrecker specjalizuje się w jedzeniu suszonych owoców, orzechów, a także herbaty. Składa jaja bezpośrednio w samym produkcie spożywczym, tworząc w ten sposób idealne warunki do wzrostu i rozwoju potomstwa. Dzięki temu jest to ćma owocowa, która rozmnaża się i zalewa dom szybciej niż wszystkie inne gatunki.

kret w mieszkaniu

Z nazwy jasno wynika, że ​​ćma zbożowa jest miłośniczką zbóż, wypieków, chleba.

Wielką szkodę przynoszą chrząszcze majowe, niedźwiedzie, kretowate, szarańcze, norniki, wałeczki do liści, skoczki, myszy, ryjówki, krety, stonki Colorado.

Gatunki dywanowe motyli woli składać jaja w gęstym i puszystym stosie. Z tego powodu jej potomstwo jest trudne do wykrycia.

kret w mieszkaniu

Niszczyciel książek niszczy papier, lubi osiedlać się w starych, zakurzonych biblioteczkach. Jest wystarczająco dużo korzystnych warunków do życia, rozmnażania i obfitego zaopatrzenia w żywność.

Ważne! Produkty żywnościowe, w których znaleziono ćmy zbożową, należy natychmiast usunąć. Motyl lub larwa może mieć czas, aby zostawić tam ekskrementy i inne produkty życiowej aktywności.

Etapy rozwoju ćm

Mole odnosi się do owada, który ma pełny cykl rozwoju. Przyszłe motyle formują się w jajku, następnie wykluwają się i stają się larwami. Na tym etapie rozwoju szkodnik aktywnie poszukuje i pochłania tyle żywności, ile to możliwe. Wyjaśnia to fakt, że do przekształcenia się w poczwarkę, a następnie dorosłą larwę motyli, konieczne jest zebranie pewnej ilości “tłustych” zapasów. Po osiągnięciu celu, owad przepoczwarza się, a po kilku dniach pojawia się pełnoprawny dorosły osobnik gotowy do reprodukcji na światło.

kret w mieszkaniu

Konsekwencje obecności ćm

Uszkodzenie spowodowane obecnością małych szarych motyli może być dość duże. Mole na ubrania bardzo psują ubrania, grzebiąc w nim dziury. Również te owady są bardzo szybko mnożyć, więc możesz nawet nie zauważyć, jak zajmują całe mieszkanie.

Czy wiesz? Jajka i larwy są bardzo słabo związane z odzieżą. Dlatego regularne potrząsanie pomoże pozbyć się szkodników.

Jedzenie ćma może pozbawić cię jedzenia. Nakłada larwy na zboża i inne ulubione miejsca. Z produktu, który pojawił się jaja lub larwy, trzeba się go pozbyć. Często owady przegryzają opakowania, a ich zawartość po prostu wylewa się, zanieczyszczając kuchnię. Mogą również niszczyć suszone owoce, orzechy i luźną herbatę przechowywane na zimę, a jeśli szkodnik wejdzie do banku z mieszaniną dla niemowląt, może to doprowadzić do zatrucia dziecka.

kret w mieszkaniu

Metody walki z ćmą

Ludzkość wymyśliła wiele różnych sposobów walki z tymi znienawidzonymi pasożytami. Występują w dużym asortymencie z różnymi rodzajami działań. Ponadto metody ludzi, testowane przez lata, są często wykorzystywane do rozwiązania problemu; w szczególności można zastosować efekt temperatury.

Obróbka cieplna

Działanie na pasożyty o bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze jest najskuteczniejszą metodą niszczenia. Ze względu na cechy biologiczne owadów, natychmiast giną w temperaturach poniżej -5 ° C i powyżej + 45 ° C. Dzięki tej metodzie obumierają zarówno dorosłe owady, jak i ich larwy i jaja.

kret w mieszkaniu

Leczenie chemiczne własnymi rękami

Do uzdatniania chemicznego stworzono specjalne fumigatory i aerozole. Skład tych leków obejmuje substancję, która powoduje nieodwracalne uszkodzenie owadów, blokuje ich receptory i wkrótce zabija. Dzięki tym narzędziom możesz łatwo i szybko pokonać pasożyty. Aby pozbyć się szkodnika za pomocą aerozolu, należy go spryskać we wszystkich miejscach, w których teoretycznie mógł się on osadzić.

kret w mieszkaniu

Fumigatory pracuj z sieci energetycznej i podgrzej specjalną płytkę, która odparowuje szkodliwe substancje dla ciem. Podczas korzystania z takiego sterowania owadami zaleca się założenie nowego wkładu przed każdym użyciem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie fumigatora w miejscach, w których znienawidzony owad najprawdopodobniej się osadzi. Jeśli już znalazłeś miejsce, w którym szkodnik zdeponował larwy, odważnie umieść urządzenie jak najbliżej znaleziska.

Ważne! Zachowaj ostrożność podczas używania aerozolu. Ten środek jest dość toksyczny i może uszkodzić drogi oddechowe. Zaleca się pracę w rękawicach i respiratorze.

Zaletą tych metod jest to, że działają one na wszystkich etapach rozwoju ćm, są całkiem bezpieczne dla ludzi, a także wygodne w użyciu. Minusem aerozoli i fumigatorów jest to, że że są one dość drogie i nieekonomiczne: Pierwsza opcja sprzedawana jest w małych puszkach, które często nie wystarczą do obsłużenia całego mieszkania, a w drugiej szybko się palą.

kret w mieszkaniu

Odrzucanie sekcji

Odstraszenie moli może być z pomocą bogatego smaku. Zapachy lawendy i pelargonii są najbardziej skuteczne. Tego typu zwalczanie szkodników nie zapewnia ich całkowitej utylizacji, ale jeśli użyjesz sekcji po zniszczeniu szkodników, będą one służyć jako gwarancja, że ​​pasożyt nie pojawi się ponownie. Ta metoda walki dotyczy już osób dorosłych. Ponieważ larwy nie są skuteczne, ponieważ nie są w stanie zabić pasożyta.

kret w mieszkaniu

Środki ludowe

Wśród najbardziej powszechnych środków wśród ludzi do zwalczania moli są naftalen, olejek lawendowy i jodłowy, skórki pomarańczowe, a także mocny tytoń. Wszystkie te produkty mają bardzo ostry i nieprzyjemny zapach dla pasożytów. Zasada działania środków ludowych jest taka sama, jak w działach odstraszających. Wytwarzają bardzo ostry zapach, którego nie tolerują owady. Dlatego pasożyty spieszą się do opuszczenia miejsca, w którym znajduje się jeden z wymienionych produktów.

kret w mieszkaniu

Ta metoda jest najbardziej ekonomiczna i dobrze odpycha szkodniki od twoich ulubionych rzeczy w szafie lub kaszach w kuchni. Działa tylko na dorosłych motyli. Larwy nie są dotknięte silnymi zapachami i nie mogą zostać zniszczone przez wymienione środki ludowe.

Zauważ, że ćma jest szkodnikiem winogron, gruszek, brzoskwiń, azalii, kopru, kaliny, marchwi i świerku

Profesjonalna dezynsekcja

Profesjonalna dezynsekcja, oczywiście najbardziej skuteczny i skuteczny sposób na zwalczanie wszelkiego rodzaju ćmy. Specjalne środki działają zarówno na motyle, jak i na larwy, a nawet na jaja pasożytów. Ta metoda jest najskuteczniejsza i zawsze daje tylko pozytywne wyniki. Jego wadą jest to, że profesjonalne dezynsekcja jest dość droga, a także toksyczna. Po zabiegu wskazane jest, aby nie wchodzić do leczonego pomieszczenia przez co najmniej trzy godziny.

kret w mieszkaniu

Zapobieganie zniszczeniu

Po zastosowaniu podstawowych metod niszczenia pasożyta, musisz upewnić się, że nie pojawia się on już w domu. Aby to zrobić, podejmij odpowiednie kroki. Najbardziej skuteczną i sprawdzoną metodą jest Leczenie mieszkania specjalnym aerozolem tydzień po głównej procedurze. Musisz przetworzyć wszystkie sofy, meble, dywany, a także rzeczy w szafie. Pomoże to zniszczyć pozostałe pasożyty.

kret w mieszkaniu

Możesz użyć do tych celów wspomnianego fumigatora. Każdego dnia przez tydzień musi być włączona na kilka godzin we wszystkich pokojach. Dzięki temu mieszkanie nasyci się zapachem, który jest nienawistny dla owadów, a wszystkie pozostałe osoby opuszczają pomieszczenie.

Mrówki są dość popularnymi szkodnikami. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić, używając: amoniaku, kwasu borowego, leku “Muravin”, a także przeczytaj, jak pozbyć się mrówek w ogrodzie i ogrodzie za pomocą środków ludowej.

Środki zapobiegawcze

O wiele łatwiej jest zapobiec pojawieniu się kretów niż je zwalczać. W przypadku oddziału i niszczycieli żywności świeże powietrze jest znienawidzone, dlatego należy często przewietrzać mieszkanie. Dla całkowitej pewności, że pasożyt nie osiadł w szafie i nie psuje twoich ulubionych rzeczy, możesz odłożyć sekcję straszenia. Istnieją różne smaki, więc będziesz miał okazję nie tylko pozbyć się pasożytów, ale także dać przyjemny zapach.

kret w mieszkaniu

Spośród udowodnionych środków ludowej, najbardziej skuteczne jest stosowanie silnego tytoniu lub papierosów. Muszą być owinięte w coś lub włożyć do kieszeni spodni. To spowoduje, że ubrania będą miały nieprzyjemny zapach tytoniu. Popularną metodą jest również stosowanie olejków aromatycznych, które są nakładane na mały kawałek waty i są ukryte w rzeczach. Działają na tej samej zasadzie co tytoń. Nie zaszkodzi rozkładać tak pachnącą watę wokół domu, aby ćma nie zbliżyła się do niego.

kret w mieszkaniu

Oczywiście łatwiej jest zapobiegać pojawianiu się ćmy w domu niż radzić sobie z konsekwencjami jego działania. Czasami jednak mole jest wprowadzane do lokalu w sposób niezamierzony i konieczne jest pozbycie się go. Jak widać, istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze szkodliwymi owadami i warto o nich wiedzieć.