Jak leczyć bakłażan z choroby

Bakłażan
Wielu farmerów ciężarówek uprawia bakłażany na swoich działkach – kultury, która jest raczej kapryśna i wymaga starannej opieki i opieki. W związku z tym muszą zmierzyć się z różnymi chorobami oberżyny. Jak wiesz, najlepszym sposobem leczenia tej choroby jest jej zapobieganie. Ale jeśli tak się stanie, że nie można zapobiec chorobie, powinieneś wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje i jak sobie z nimi radzić. Chodzi o choroby oberżyny, a ich leczenie zostanie omówione w tym artykule ze zdjęciem wizualnym.

Leczenie czarnej nogi

Przyczyną zwężenia szyjki korzeniowej oberżyny, aw konsekwencji jej ciemnienia jest grzyb. Na tych obszarach powstaje osad o szarym kolorze. Jeśli choroba będzie się dalej rozwijać, kultura będzie stopniowo zanikać, a jeśli grzyb przejdzie do systemu korzeniowego, roślina na ogół uschnie.

Czarna noga na sadzonkach

Czarna noga daje pierwsze znaki po rozpoczęciu zdjęć. Idealne warunki do rozwoju choroby – wysoki poziom wilgotności.

Aby zapobiec tej chorobie, konieczne jest prowadzenie profilaktyczne manipulacja. Zaleca się dezynfekcję materiału do sadzenia za pomocą roztworu nadmanganianu potasu, w żadnym przypadku w celu uniknięcia nadmiernego osuszenia gleby, szczególnie w niskich temperaturach.

Możesz także dezynfekować glebę roztworem wybielacza przed sadzeniem, ale opcja ta jest dopuszczalna w przypadku, gdy bakłażany są uprawiane w szklarni.

Czarna noga na roślinie

Jeśli roślina jest nadal chora, można ją leczyć za pomocą trichoderminy. W przypadkach, w których wynik nie jest przestrzegany, konieczne jest usunięcie chorej kiełki ze złoża, aby zapobiec zanieczyszczeniu sąsiednich krzewów, glebę należy wysuszyć, poluzować i posypać popiołem drzewnym.

Czy wiesz? Bakłażany to najlepsi przyjaciele odchudzania. Warzywo zawiera tylko 28 kalorii, więc jest często stosowane w różnych recepturach żywieniowych. Ponadto, rośliny oberżyny są bogate w błonnik, co oznacza, że ​​mogą poprawić metabolizm i perystaltykę.

Czarne plamienie bakteryjne

Czarna plama na bakłażanach przejawia się zarówno w glebie otwartej, jak i zamkniętej. Czynnikiem sprawczym tej choroby są bakterie. Porażka jest możliwa przez cały sezon wegetacyjny.

Pokazuje się:

  • na liściach – małe plamki w kolorze czarnym z żółtą obwódką;
  • na łodygach – płaty podłużnej postaci;
  • na owoce – pierwsze wypukłe małe punkty z wodnistymi krawędziami, które ostatecznie zwiększają się do 7-8 cm i tworzą owrzodzenia.
Ważne! Bakterie, które są czynnikami wywołującymi czarną plamistość, pozostają w nasionach bakłażana i resztkach roślinnych.

Czarne plamienie bakteryjne

Najczęściej uderzała w roślinę, która pojawiła się na początku jej rozwoju ginie. Jeśli uda mu się przeżyć, to w końcu nadal oczekujemy dobrego plonu i wysokiej jakości owoców, które nie są tego warte.

Choroba rozwija się najaktywniej w temperaturze 25-30 ° C, a także przy wysokiej wilgotności. Bakterie wnikają w owoc przez uszkodzenia mechaniczne, a do liści przez szparki.

Jak możemy walczyć z tą chorobą? Przede wszystkim musisz monitorować zgodność z płodozmianem. Po zebraniu musisz zniszczyć wszystkie resztki roślin. Jeśli materiał do sadzenia nie kupujesz, ale rośnie niezależnie, zbieraj nasiona tylko ze zdrowych roślin. Ponadto nasiona muszą być wytrawione przed zasiewem.

Ważne! W przypadkach, gdy choroba objawia się przez dwa kolejne sezony, absolutnie konieczne jest całkowite zmienienie gleby w szklarni lub gruntowna dezynfekcja gleby.

Zapobieganie i leczenie późnej zarazy

Inną chorobą pochodzącą z grzybów oberżynowych jest zaraza późna. Manifestuje się na owocach, łodygach i liściach rośliny.

Zaraza późna na liściach bakłażana

Na liściach wygląda jak brązowe plamy, podobne do rdzy, z jasnozieloną, rozmytą ramą. W deszczową pogodę, po wewnętrznej stronie liści, można znaleźć białą powłokę.

Wysoka wilgotność wywołuje rozpad rośliny, suszenie w suchym pogodzie. Zwiększenie prędkości choroby może poranne mgły, przedłużone zimne zatrzaski, zmiany temperatury.

Aby wyleczyć roślinę, można traktować złoże roztworem siarczanu miedzi (0,2%) lub innym preparatem, który ma miedź w swoim składzie. Lepiej posypać wieczorem, ponieważ po południu roztwór szybko odparuje, zanim zdąży zadziałać, a rano może mieszać się z rosą, w wyniku czego jego stężenie będzie się zmniejszać.

Zaraza na owocach bakłażana
Ponieważ choroba może przejawiać się na każdym etapie rozwoju kultury, nie warto przetwarzać chemikalia roślinne, jeśli już uformowały owoc. Zaleca się stosowanie metod ludowych.

Najbardziej popularny jest napar czosnkowy. Przygotuj go z 1 szklanki pokrojonego czosnku i 3 litrów wody. Konieczne jest naleganie na mieszaninę przez 10 dni, następnie rozcieńczenie wodą (1: 1) i rozpylenie roślin z pistoletu natryskowego. Metoda ta jest bardzo skuteczna i nie tylko przyjazna dla środowiska.

Sadzonki, papryka, cebula, truskawki, cukinia, ogórki, kapusta włoska, arbuzy są również uprawiane w rozsadach.

Jako środek antyseptyczny mogą również wydzielać się popioły drzewne, które muszą być posypane dotkniętymi częściami rośliny.

Biała zgnilizna

Biała zgnilizna jest chorobą grzybową. Drugie imię to sclerotinia. Przede wszystkim wpływa na system korzeniowy roślin oberżyny, a następnie choroba przechodzi w łodygi i owoce.

Na dotkniętych łodygach znajduje się biała powłoka, w jej wnętrzu tworzą się stałe wtrącenia, które stopniowo stają się bardziej miękkie, w wyniku czego zakłócają się procesy odżywiania roślin z systemu korzeniowego. Roślina zaczyna więdnąć i więdnąć. Dotknięte owoce bakłażana stają się wodniste i miękkie, a na nich można zauważyć białawą powłokę.

Gnijąca biała oberżyna

Choroba zwykle objawia się na etapie sadzenie sadzonek w ziemi, szczególnie dobrze rozwija się w niskiej temperaturze powietrza. Czynnik sprawczy może utrzymywać się przez długi czas w glebie.

Podstawowa zasada, która pomoże uniknąć pojawienia się białej zgnilizny – nie pozwala na podlewanie gleby pod bakłażanem. Powinieneś regularnie sprawdzać rośliny pod kątem dotkniętych części (liści, łodyg lub owoców). Kulturę należy podlewać ciepłą wodą, dotknięte obszary można posypać popiołem drzewnym.

Czy wiesz? W bakłażanach jest witamina PP – kwas nikotynowy. Te warzywa są zalecane do użytku przez ludzi, którzy chcą rzucić palenie, ponieważ organizm łatwiej radzi sobie z głodem nikotyny z powodu tej substancji.

Jak traktować bakłażany z mozaiki

Jedną z najczęstszych chorób bakłażana jest mozaika – choroba wirusowa, która w ciągu sezonu może zniszczyć około 15% całej uprawy. W przypadku porażenia liści lub owoców łatwo jest określić obecność choroby.

Mozaika z bakłażana

Na liściach widoczne są jasne plamki (czasem wręcz ciemnozielone), owoce zwykle mają żółtą plamistość. Gdyby dotyczył tylko systemu korzeniowego rośliny, będzie to nieco trudniejsze do wykrycia mozaiki, ponieważ w tym przypadku nie ma żadnych widocznych znaków.

Choroba zwykle rozwija się z dotkniętego materiału sadzenia, ale zdarza się, że przyczyna leży w chore gleby. Roślina jest dotknięta w czasach, gdy jest podatna na niewielkie uszkodzenia mechaniczne. Są to etapy przeszczepiania, zbierania itp.

Unikaj pojawienia się choroby można traktować siewki bakłażana przed posadzeniem 20% kwasu solnego przez 30 minut, po czym materiał do sadzenia należy umyć pod bieżącą wodą.

Mozaika z liści bakłażana

Pudełka do sadzonek i cały inwentarz są zalecane do dezynfekcji, rośliny z objawami mozaiki muszą zostać zniszczone. Aby zapobiec chorobom ciężarówek, rolnicy używają odtłuszczonego mleka, które rozcieńcza się wodą i nakłada raz na 7-8 dni.

Rosnące sadzonki, trzeba regularnie kontrolować rośliny, monitorowanie i usuwanie chorych siewek.

Przeczytaj także o uprawie innych warzyw: ziemniaków, okry, patisonów, fasoli szparagowych, marchwi, czosnku, lagenarów.

Leczenie stolbura

Na chorobę fitoplazmatyczną kału najczęściej mają wpływ oberżyny, sadzone w ogrodzie, ale nie w szklarni. Nośnikami słupa są kosy. Liście chorej rośliny stają się purpurowoczerwone, pofałdowane, łodygi zaczynają gęstnieć, a następnie łatwo pękają, kwiaty deformują się, wysychają i odpadają.

Odmiany bakłażanów, które są odporne na taką chorobę, jeszcze nie istnieją, więc musisz być w stanie zwalczyć tę chorobę. Konieczne jest regularne czyszczenie łoża chwastów, zwłaszcza z powójki.

Wskazane jest również, aby obsłużyć sadzenie za pomocą Actelicom, leku ograniczającego liczbę wektorów choroby. Kolejną ważną radą dla ogrodników będzie wstępna obróbka cieplna nasion bakłażana.

Bakłażan

Jak widzimy, rosnące bakłażany będą musiały stawić czoła różnym chorobom tych roślin, ale znając poprawne i wiarygodne informacje o ich zwalczaniu, można znacznie ułatwić opiekę nad kulturą, a nawet przyspieszyć jej rozwój. Rośliny oberżynowe wymagają starannej pielęgnacji, ale w zamian za to z pewnością podziękują ogrodnikowi za dobrą i wysokiej jakości plon.