Jak karmić indyki: przydatne wskazówki dla początkujących rolników

TurcjaPrawidłowa organizacja żywienia jest najważniejszym zadaniem podczas opieki nad ptakami domowymi. Aby pisklęta były zdrowe i dobrze się rozwijały, konieczne jest staranne zbilansowanie ich diety, zwłaszcza że do połowy prawie wszystkie brojlery przestały przybierać na wadze. Zastanówmy się, co nakarmić indyki i jakie produkty wprowadzić, gdy dorośnie.

Co karmić indyki

Dzienna dawka karmienia zależy od wieku ptaków:

Produkt / wiek do 7 dni 7-12 dni 13-20 21-29 30-40
jajko na twardo 2 gramy 1 g
odtłuszczone mleko 4 gramy 9 gramów 12 gramów 15 gramów 10 gramów
twarożek, o niskiej zawartości tłuszczu 2 gramy 6 gramów 10 gramów 5 gramów
drobno zmielone otręby 4 gramy 5 gramów 10 gramów 12 gramów 15 gramów
zmiażdżone ziarno 2 gramy 9 gramów 15 gramów
całe ziarno 5 gramów 7 gramów 14 gramów 20 gramów 30 gramów
zieloni 4 gramy 11 gramów 15 gramów 20 gramów 32 gramy
kreda, skorupa i tak dalej. 0,5 g 0,5 g 1 g 1,5 g 3 gramy
ogółem 21,5 g 39,5 g 64 gramów 82,5 g 105 gramów

Karmienie indyków

Dzienne diety

Jedzenie nowonarodzonego indyka powinno być lekkie, pożywne i najwyższej jakości. Pisklęta dobowe jeszcze nie przebudziły odruchu połykania i mogą odmówić jedzenia, więc często dosłownie wkładają jedzenie do swoich dziobów.

Pierwszego dnia indyka należy podawać jajka na twardo, niskotłuszczowy twarożek i drobno pokrojone warzywa. Pierwsze karmienia odbywają się w małych porcjach co trzy godziny. Napój powinien być przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej z niewielką ilością cukru.

Zapoznaj się z subtelnościami hodowli indyków w inkubatorze.

Później przerwy między posiłkami stopniowo rosną, a jedzenie staje się bardziej zróżnicowane. W żywności dodaje się gotowany proso lub inne miękkie ziarno, otręby pszenne i posiekaną kredę lub skorupiaki jako górny opatrunek mineralny. Indyki otrzymują również mleko odtłuszczone (odwrócone) i inne produkty z kwaśnego mleka (mleko zsiadłe itp.). Wszystkie nowe produkty muszą być wprowadzane stopniowo, aby pisklęta były do ​​nich przyzwyczajone.
Codzienny indyk
W wielu gospodarstwach uprawia się intensywną technologię uprawy, w tym przypadku od samego początku racje kurcząt oparte są na mieszankach przemysłowych.

Ważne! Karmione nowonarodzone indyki należy podawać do dziewięciu razy dziennie, rozkładając je na tekturowych arkuszach lub szmatce, aby nie uszkodzić miękkich dziobów ptaków. Wszelkie zboża i zboża powinny być kruchy, ponieważ struktura kleju może prowadzić do problemów z układem pokarmowym piskląt.

Co tydzień

Do 7 dnia menu indyka jest znacznie szersze. Oprócz gotowanych jaj, twarogu i mokrych patyczków, suche diety mieszanki zbożowe, składające się głównie z derti, są stopniowo wprowadzane do ich diety. Ponadto można podać mąkę słonecznikową, pokruszony groszek i gotowane ziemniaki (na początek, 5-10 gramów). Również jako nawóz mineralny dobrze jest używać kredy lub pokruszonych muszli.
Karmienie cotygodniowych indyków
W diecie musi być niewielka ilość mąki rybnej i kostnej oraz drożdży piekarniczych. Wciąż są w nim posiekane zioła. Indyki bardzo lubią zieloną cebulę, ale lepiej ją po południu, ponieważ cebula powoduje pragnienie, a pisklęta powinny mieć czas na upijanie się przed snem.

Dowiedz się, ile indyk waży i dorosły indyk, a także, jak odróżnić indyki na podłodze.

Kiedy dorośniesz, powinieneś stopniowo zmniejszyć liczbę posiłków, jednocześnie zwiększając objętość żywności. W tym wieku pisklęta będą już czekać na karmienie, więc lepiej mieć je w tym samym czasie. Tekturę lub tkaninę, na której można położyć paszę dla nowo narodzonych kurcząt, można zastąpić zwykłymi karmnikami drewnianymi lub metalowymi.

Wideo: karmienie indyków w pierwszym tygodniu życia

Dwa tygodnie

W wieku 14 dni gotowane jajko opuszcza porcję indyka i dodaje pokruszone ziarno. W tym czasie liczba posiłków stopniowo maleje od 8-9 do 6.

Podstawą diety dwutygodniowych indyków są mokre bukiety na odwrocie, mleko zsiadłe lub o niskiej zawartości tłuszczu. Oprócz jedzenia, które było karmione pisklę pierwszych 10 dni życia, jest on dodawany do diety owies, fasola, kasza gryczana, mąka, makuchy, igieł sosnowych, słomy i siana.

Czy wiesz? Drób od dawna zauważył, że im jaśniejszy kolor męskiego indyka, tym bardziej zadziorny charakter różni się. Wygląda na to, że ten kolor to rodzaj “sukni ślubnej”, która odstrasza konkurentów. Podczas potyczki z przeciwnikiem samiec wygląda przerażająco z potarganymi piórami i przekrwionymi oczami.

Jeśli chodzi o ilość, ilość ziaren pszenicy i jęczmienia nieznacznie wzrasta. Ale ilość zielonej paszy wzrosła prawie trzykrotnie i wynosi 15 gramów dziennie.

Wideo: karmienie indyków do miesiąca

Co miesiąc

W wieku miesiąca liczba karmień spada do 6 razy dziennie, oraz z siedzącym trybem życia indyka – do 4 razy.

Podstawą diety są bukiety, które można gotować zarówno na rewersie, jak i na wodzie. W tym samym czasie zacier powinien stanowić 50% pokruszonej zieleni. Również w nim możesz stopniowo wchodzić do soli.

Przeczytaj również o prawidłowym karmieniu kur, kaczych piskląt, pisklęta gęsie.

Całe ziarno jest lepsze do zaoferowania podczas wieczornego karmienia, ale nie można już podawać twarogu. Dieta powinna zawierać rozdrobnione ziarna owsa i pszenicy, jęczmienia i otrębów pszennych.
Miesięczne indyki

Dwa miesiące

W tym wieku następuje karmienie piskląt cztery razy dziennie i ma niewielką różnicę w stosunku do poprzedniego okresu.

Otręby i zgnieciona kukurydza są aktywnie wprowadzane do diety. Taki pokarm zajmuje większość żywności przed ubojem ptaka, ponieważ ułatwia rekrutację wagi indyka. Pomaga temu również kiełkujące ziarno.

Radzimy przeczytać o korzyściach i kulinarnym wykorzystaniu jajek z indyka, mięsa, wątroby.

Również w jedzeniu musisz dodać gotowane obierki z ziemniaków, ale nie mieszaj w tym wywarku. Aby uzyskać niezbędną ilość witamin, wprowadza się marchew, susz pokrzywy, jarzębina lub igły.

Wideo: 2-miesięczna mączka z indyka

Po trzech miesiącach

Jakościowy skład żywienia w wieku trzech miesięcy praktycznie nie zmienił się, różnica jest tylko w jego dziennej stawce.

Każdy ptak powinien mieć 20 gramów mączki mięsno-kostnej i otrębów pszennych oraz rozdrobnionego ziarna – 50 gramów na drób. Uprawa i tempo zielonki, która wynosi obecnie 150 gramów na ptaka. Sól i kreda są podane z obliczenia 5 gramów na osobę.

Zapoznaj się z rasami indyków do hodowli w domu.

Sporządzanie diety, zmniejszanie lub zwiększanie objętości składników powinno następować stopniowo. W rezultacie dieta powinna być zróżnicowana i zrównoważona.
Trzy miesiące starego indyka

W wieku 4 miesięcy

W tym wieku ptaki lubią pieczywo chlebowe lub knedle z ciasta, składające się z mąki kukurydzianej i owsianej, otrębów pszennych, drożdży i wody.

Reszta indyków jest przenoszona do normalnej paszy, a ich odżywianie nie różni się od osób dorosłych.

Ważne! Indyki bardzo boją się hipotermii i łatwo zachorują na przeziębienie, dlatego ważne jest unikanie nadmiernego zwilżania kurcząt. Konieczna jest wymiana mokrego miotu na czas i zainstalowanie poidła.

Cechy karmienia indyka brojlerów

Przy nieodpowiedniej, niskiej jakości lub niezrównoważonej diecie, indyki przybierają bardzo niską wagę.

Schemat żywienia brojlerów różni się tym, że są one karmione od samego początku karmić mieszaną karmą. Kilka dni później dodaje się do niego mączkę rybną w proporcji: 1 kg mieszanki paszowej – 100 gramów mączki rybnej. Również ptaki potrzebują białka, które najłatwiej dostać z twarogu. Dzienna dawka powinna wynosić 4 gramy na laskę. Innym dobrym źródłem białka mogą być gotowane jaja.
Broiler z indyka
W diecie brojlerów musi koniecznie być zielony – koniczyna, pokrzywa, zielona cebula. Również dobry zestaw wagi jest promowany przez zboża, a od trzech miesięcy w diecie można wprowadzić ziemniaki i buraki. Nie powinniśmy zapominać o serwatce, która jest również doskonałym źródłem białka.

Przeczytaj także o rasach i hodowli indyków brojlerów w domu, w szczególności cross-Big-6.

Po zakończeniu karmienia kategorycznie zabrania się pozostawiania mokrych woreczków w karmnikach, aby nie były kwaśne i nie prowadziły do ​​zakłóceń w pracy przewodu pokarmowego. Ze względu na cechy anatomiczne pokarm w jelicie indyka jest dłuższy niż u innych ptaków. Dlatego też, żywność o niskiej jakości może powodować problemy zdrowotne.
Karmienie warzyw z indyka

Suplementy witaminowe i mineralne

Potrzebne są suplementy mineralne, aby zaspokoić potrzeby indyków w makro i mikroelementach, zwłaszcza w wapń. Jest to bardzo ważne dla rosnącego organizmu pisklęcia, ponieważ jest on głównym składnikiem kości i piór ptaka. Dlatego już w pierwszym tygodniu życia w diecie indyków zawiera się żywność bogata w wapń – kreda i skorupiaki.

Przeczytaj zalecenia dotyczące budowy indyka własnymi rękami.

Później, w wieku około dwóch tygodni, kreda i pokruszona skorupa nie mieszają się z karmą, ale są wylewane do oddzielnych pojemników. Pisklęta same regulują swój odbiór, wystarczy monitorować uzupełnianie zawartości. Również jako źródło minerałów stosowano duży piasek, węgiel drzewny, mączkę kostną i niewielką ilość soli kuchennej. Nawiasem mówiąc, oprócz wysokiej zawartości sodu i chloru, sól ma wielki wpływ na apetyt.
Zieloni dla indyków
Jako suplementy witaminowe na żywność, do indyka należy dodać zieleninę – koniczynę, lucernę, zieloną cebulę. Również pisklęta rozdają pokrojone listowie kapusty, szczyty upraw ogrodowych: rzepy, buraki, marchewki. A z wiekiem konsumpcja zieleni powinna rosnąć, a jeśli w wieku miesiąca laska zjada około 30 gramów, to w ciągu pół roku kwota ta jest potrojona.

Czy wiesz? Charakterystyczną cechą indyka są czerwone formacje skóry na szyi i głowie – według profesora biologii P.A. Manteuffel, są “pułapkami” niezbędnych promieni ultrafioletowych dla ciała ptaka. A ich jasny kolor jest spowodowany gęstą i rozgałęzioną siecią naczyń włosowatych.

Niż nie możesz karmić indyków

Aby pisklęta dorosły zdrowo, musisz nie tylko wiedzieć, co je karmić, ale także co nie należy podawać:

  • zużyte i niespełniające norm produkty;
  • kwaśne wilgotne grzyby;
  • zaległe mieszanki paszowe;
  • lepkie kaszki i grzyby;
  • pierwsze dziesięć dni – włókno;
  • gruboziarniste uprawy zbóż;
  • dzikie trawy i jagody: cykuta, cykuta, ledum, kalafior, belladonna.

Indyki i indyki

Teraz już wiesz, jak właściwie zorganizować posiłek z indyka w domu. Prawidłowo dbając o ich młode i przestrzegając wszystkich zasad żywienia, upewnij można liczyć na zdrowego, aktywnego i szybko rozwijającym się potomstwa.

Recenzje hodowców drobiu na temat żywienia indyków

Tempo karmienia przez pierwsze dziesięć dni po urodzeniu wynosi około 8-10 razy. Dieta karmienia nie różni się zbytnio od kurczaka, tylko Ty możesz nieznacznie zwiększyć ilość białka, dobrze, nie zapomnij o witaminach.

Kochubei_Natasha
http://forum.pticevod.com/chem-kormit-indushat-v-pervie-dni-t1060.html?sid=afc2baf468165885c9007d7c72c6c1d9#p10445
Karmienie, oczywiście, najlepszy rodzaj suchych indyków żywienia, przygotowany do zakończenia kanału może być PC-5.Tam wszystko sbalansirovano.Esli ma takiej możliwości, ponownie polecam suchą rodzaj karmienia, ale jedzenie może sprawić, że większość z tego, że tam jest, na przykład, , śruta kukurydziana, mleko w proszku, pokruszona pszenica, dzielona groch mielona semechki.to oczywiście jest przeznaczony do niewielkiej ilości indyushat.No w żaden sposób nie daje stojącej wilgotne zacieru bardziej kwaśne. Jest to głównie przyczyną infekcji jelitowych i śmierci indyków.
Woda Głównym błędem niektórzy ludzie, to jest, gdy umieścić piskląt otwartych pojemników z wodą, w którym indyki zmoknąć, a następnie umiera z wychłodzenia. Konieczne jest, aby woda była dostępna tylko dla dzioba indyka.

Olga Lavrova
http://ptica-ru.ru/forum/indeyka/429–.html?limitstart=0#453

Teraz już wiesz, jak właściwie zorganizować posiłek z indyka w domu. Odpowiednio troszcząc się o młodych i przestrzegając wszystkich zasad żywienia, z pewnością można liczyć na zdrowe, aktywne i szybko rosnące potomstwo.