Jak i kiedy prawidłowo zebrać winogrona

Zbiór winogron
Uprawa winogron jest tylko w połowie zadaniem hodowcy winorośli. Bardzo ważne jest, aby zbiory były zbierane na czas, aby były dobrze przechowywane i stanowiły wysokiej jakości surowiec do przygotowania wina lub soku. Ustalmy, który okres jest uważany za optymalny, aby usunąć dojrzałe kije, a także jak to zrobić.

Warunki zbioru: co decyduje o czasie zbioru

Nie można ustalić dokładnej daty zbioru – tutaj każdy ogrodnik musi polegać na swoim doświadczeniu, warunkach pogodowych, klasie i stopniu dojrzałości jagód. Optymalna temperatura dojrzewania owoców zwykle wynosi 21-35 ° C, podczas gdy powinna być słoneczna.

Duża ilość opadów znacznie spowalnia akumulację cukru i soku w winogronach. Podobnie, brak wilgoci ma negatywny wpływ na słodkość i jakość jagód, dlatego w gorące, suche lata konieczne jest monitorowanie podlewania.

Ważne! Fosforan-potas i nawozy mineralne pomogą przyspieszyć dojrzewanie winogron.

Zbiór winogron

Odmiany i hybrydy winogron są podzielone według dojrzałości:

 1. Supernumerary – okres wegetacji wynosi 95-105 dni, tzn. zbiory zbierane są pod koniec lipca – na początku sierpnia.
 2. Bardzo wcześnie – dojrzewa przez 105-115 dni w sprzyjających warunkach pogodowych. Oznacza to, że dojrzałe jagody można usunąć w pierwszej połowie sierpnia.
 3. Wcześnie – ich sezon wegetacyjny wynosi 115-120 dni.
 4. Wczesne dojrzewanie – gotowy do użycia i przetwarzania po 120-125 dniach od rozkwitu pąków.
 5. Środkowe dojrzewanie – osiągnąć wymienny termin zapadalności do końca sierpnia – początek września, czyli po 125-135 dniach.
 6. Późno – do dojrzewania, który potrwa od 130 do 150 dni. Zbiory takich jagód są usuwane we wrześniu-październiku.
Prawdopodobnie zainteresuje Cię lektura o korzystnych właściwościach nasion winogron, liści winogron, soku z winogron, rodzynków i winogron.

Ponadto na dojrzewanie roślin wpływa stan winnicy i sposób, w jaki jest ona pielęgnowana. Zgodność z zasadami techniki rolniczej pomaga przyspieszyć dojrzewanie jagód.
Zbiór winogron

Jak określić stopień dojrzałości

Ponieważ okres dojrzewania może zależeć od wielu czynników, najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak gotowe są jagody, jest spojrzenie na nie wewnątrz i na zewnątrz:

 1. Ciemne winogrona są uważane za dojrzałe, gdy jagody są malowane na kolor ciemnoniebieski lub ciemnofioletowy; Skórka o brązowym zabarwieniu wskazuje na niewystarczającą dojrzałość.
 2. Białe odmiany powinny być nabyte w momencie usunięcia bursztynu dojrzałego lub złotego odcienia, a jeśli jagody pozostają zielonkawe – wtedy jeszcze nie są dojrzałe.
 3. Szypułka gromad musi stać się sztywna.
 4. Jagody powinny być łatwo usunięte z “nogi”.
 5. Powinny smakować słodko, bez wyraźnej kwasowości.
 6. Jagody powinny pokrywać cienką, przezroczystą skórkę.
 7. Nasiona stają się jasnobrązowe i łatwo oddzielają się od miąższu, jeśli jest dojrzały.
 8. Klastry winne powinny wydzielać przyjemny aromat charakterystyczny dla danej odmiany lub mieszańca.

Wideo: jak określić stopień dojrzałości winogron

Czy wiesz? W dawnych czasach tylko ci, którzy sporządzili testament, mogli zbierać plony. Fakt, że rośliny są sadzone w pobliżu drzew, pnączy i ostatecznie ogarnęła prawie cały ich koronę – z powodu niższych gałęzi zostały wyczerpane i wyschły. W momencie pobrania mogą spowodować znaczne uszkodzenie osoby, aż do tych, które doprowadziły do ​​śmiertelnego wyniku.

Zasady zbioru

Bez względu na cel, w jakim zostaną użyte winogrona, zaleca się je zbierać w suche i słoneczne dni. Wynika to z faktu, że opady i obfite ilości rosy zmywają woskową tabliczkę z jagód, co jest bardzo potrzebne, na przykład, do długotrwałego przechowywania plonów.

Zebrane po obiedzie w piękny dzień grona mają bardziej intensywny smak, który jest ważny przy produkcji wina i odmiany stołów.

Oceny techniczne

Surowce do przygotowania wina i soków mają swoje własne cechy. Przede wszystkim jest to kwasowość jagód i zawartość cukru w ​​nich mierzona za pomocą specjalnego urządzenia – refraktometru lub areometru. Przyjmuje się, że korzystna temperatura dla zbierania surowców wynosi 16-20 ° C ciepła.
Zbiór winogron
Do produkcji niektórych win wykorzystuje się winogrona zebrane po zamrożeniu, ale dopiero po osiągnięciu dojrzałości technicznej przed mrozem. Jeśli zielone jagody zamarzną, jakość wina pozostawi wiele do życzenia, a prawdopodobieństwo, że nie będzie błąkać się wcale jest bardzo wysokie.

Technicznej obejmują takie odmian winorośli “Krasnostop Zolotovskii”, “Alpha”, “Isabella”, “Chardonnay”, “Cabernet Sauvignon”, “Riesling”.

W przypadku odmian technicznych najczęściej stosuje się czyszczenie ciągłe, to znaczy absolutnie wszystkie pęki są odcinane, gdy zawartość cukru i kwasowość są na wymaganym poziomie.

Ale ta metoda zbiorów jest stosowana tylko wtedy, gdy nie ma oznak choroby i szkodników w winnicy. Przy najmniejszych uszkodzeniach krzewów zaleca się selektywne usuwanie klastrów winogron. Winogrona są oddzielone ostrymi sekatorami.
Zbiór winogron

Oceny stołowe

Winogrona stołowe są selektywnie usuwane, tzn. Grona są krojone w miarę dojrzewania. Jeśli to możliwe, w celu określenia dokładnego czasu zbioru pożądane jest użycie areometru, który pokaże ilość cukru w ​​jagodach.

Sprawdź możliwości uprawy winogron stołowych jak „Romeo”, „Crimson”, „Sfinks”, „Arkadia”, „oryginalny”, „Uroda”, „Sensation”, „Pamięć Negrul”, „Timur”, „Mołdowa” Talisman, Kesha, Helios, Ruslan, Extra.

Podobnie jak w przypadku techniki, odmiany restauracyjne są krojone za pomocą sekatora lub ostrego noża. Konieczne jest zminimalizowanie kontaktu z jagodami, aby nie naruszać na nich powłoki woskowej. Dlatego klastry są trzymane na łodydze i ostrożnie odcinane.

Następnie należy natychmiast usunąć wysuszone i zniszczone jagody, aby nie marnować czasu na sortowanie po czyszczeniu. Możesz zbierać odmiany stołowe i po mrozie, ale powinieneś wziąć pod uwagę niuanse, że takie jagody nie będą przechowywane i muszą być zjedzone w pierwszej kolejności.
Zbiór winogron

Jak przechowywać rocznik winogron

Nie wszystkie winogrona nadają się do przechowywania, ale tylko odmiany średnie i późne. Powodem jest to, że struktura ich jagód jest bardziej gęsta, a skórka, która ich kryje jest bardziej trwała. Duże znaczenie ma również kruchość samych pęczków, które są obdarzone tymi odmianami.

Zalecamy, aby sprawdzić, czy nie dbać o winorośli w czasie kwitnienia, jak uprawiać winogrona z kości trzonu i jak przesadzić i nie uszkodzić winogron, niż karmić winogron na wiosnę i jesienią, a także prawo do nadania i winogrona szczypta potrzebują.

W pudełku

Możesz przechowywać winogrona w płytkich pudełkach, które muszą być pokryte papierowymi lub winogronowymi liśćmi. Następnie w nich równomiernie układane są grona, z których wcześniej usunięto nietknięte jagody.

Możesz również położyć winogrona w pudełkach w warstwach i zalać sosnowymi trocinami każdą warstwą. Pudełka są umieszczone w ciemnym chłodnym miejscu o temperaturze od 0 ° C do 5 ° C.
Przechowywanie winogron

Ważne! Na trwałość wpływa nie tylko to, co i gdzie będą przechowywane klastry. W większym stopniu termin ten zależy od rodzaju technologii rolniczej stosowanej w winnicy. Aby poprawić te wskaźniki, należy regularnie nawozić i monitorować podlewanie w okresie wegetacyjnym rośliny.

W stanie zawieszenia

Często winogrona są zawieszone na drucie, dzięki czemu lepiej je przechowywać. Noga lub część pędu jest przymocowana drutem lub sznurkiem i zawieszona w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Ta metoda pozwala zachować świeżość jagód z 3 do 5 miesięcy.
Przechowywanie winogron

Czy wiesz? Winogrona są jedną z niewielu roślin, których wydajność wzrasta wraz z upływem lat. Niektóre jego odmiany, nawet sto lat po zasadzeniu, mają obficie więcej niż młode.

W wodzie

W tym celu klastry są wycinane z winorośli; następnie część winorośli umieszcza się w butelce wypełnionej wodą. Naczynie jest przechylone, a szczotki winogronowe przymocowane sznurkiem lub drutem, aby swobodnie powiesić i nie dotykać butelki.

Zaleca się dodanie do wody węgla aktywnego lub kwasu salicylowego, aby szkodliwe bakterie się w nim nie rozmnażały. Musisz również okresowo aktualizować plasterek winorośli. Bez względu na to, jak zdecydowałeś się zachować zbiory, musisz okresowo sprawdzać i usuwać zepsute jagody.
Przechowywanie winogron
Teraz już wiesz, kiedy i jak najlepiej usunąć kiście winogron, a także jak je prawidłowo przechowywać, aby cieszyć się smakowitymi, soczystymi jagodami aż do następnego sezonu. Nie zapominajcie: im troskliwie troszczą się o winnicę, tym więcej plonów, które z kolei są lepiej przechowywane.

Odpowiedni czas na zbieranie klastrów odgrywa decydującą rolę zarówno przy zakładaniu nerek na winorośli, jak i dla lepszego przechowywania jagód.


Loading...