Jak dbać o raspis pokoju

Rapis
Piękny Rapis może ożywić każde pomieszczenie, podkreślić jego głębię i optycznie powiększyć przestrzeń. Roślina tropikalna jest bardzo bezpretensjonalna w pielęgnacji, łatwo dostosowuje się do mikroklimatu biur, centrów handlowych i zwykłych apartamentów. W tym artykule omówimy szczegółowo zasady sprawowania opieki nad gwałtem, opowiemy o metodach jego rozmnażania oraz sposobach zwalczania szkodników i chorób.

Rapis: opis botaniczny

W naturalnym obszarze wzrostu palm raspis występuje na terytorium Chin i Japonii. W ludziach nazywa się tę roślinę bicz lub drzewo palmowe.

W niektórych krajach, gdzie głęboko doceniane jest ozdobne piękno sanktuarium, można usłyszeć inną wspólną nazwę – “Palma pani”. Taka nazwa pojawiła się z powodu długich pięknych liści, lekko skośnych na końcach. Rapis

Ważne! W zimie podlewanie jest konieczne co 10-12 dni. Częstsze nawadnianie prowadzi do procesów gnilnych w systemie korzeniowym.

Według danych botanicznych, istnieje około 15 rodzajów krzewów, ale tylko 2 gatunki – wysokie i niskie Rapis – mają wartość dekoracyjną.

Azjatyckie piękno jest bardzo podobne do bambusa, ponieważ ma niskie, równe pnie. Są one pokryte włóknami siatkowymi. W optymalnych warunkach mikroklimatycznych palma zacznie kwitnąć kwiaty, których odcień jest bardzo zbliżony do koloru kości słoniowej.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce sferyczne, które nie nadają się do jedzenia. Rapis ma potężny rozszerzający się system korzeniowy. Z biegiem czasu roślina zaczyna się rozmnażać niezależnie od potomstwa korzenia, dlatego powstaje krzew.

Rodzaje

Do niedawna w krajowej kwiaciarstwie używano tylko małej skali, która różni się kompaktowymi wymiarami i bezpretensjonalną opieką. Jednak wraz z pojawieniem się dużych centrów handlowych i ogromnych biur, popularność zyskała wysoka wykładzina Rapisp, która nadaje każdemu pomieszczeniu nieco egzotyczny wygląd i daje poczucie spokoju.

Wysoka

Zdrewniałe pędy bambusa tej rośliny osiągają wysokość 3 metrów. Rapis tall ma ciemnozielone liście, podzielone na 5-10 płatów. Długość liści wynosi 25-30 cm, szerokość – 5 cm, ma cienkie ogonki u podstawy włókien. Rapis wysoki
Przy uprawie w dekoracyjnym projekcie domu nie obserwuje się aktywnego kwitnienia. Być może wynika to z braku mikroklimatu w pomieszczeniach naturalnych substancji i procesów dla palm.

Niski

Ten rodzaj palmy jest najbardziej rozpowszechniony w domowym wnętrzu, ponieważ wysokość jego pędów nie przekracza 150 cm, roślina jest krzaczasta, z głęboko rozciętymi liśćmi. Ulotki są twarde, błyszczące, mają około 20-25 cm długości.

Tworząc optymalne warunki w pomieszczeniu, istnieje możliwość kwitnienia tego typu systemu RAPIS. Rapis Low

Najlepsze warunki dla rośliny

Jeśli chcesz zachować prawdziwe dekoracyjne piękno bambusowej dłoni, powinieneś stworzyć dla niej akceptowalny mikroklimat.

Oświetlenie

Dłoń Palychnaya w naturalnym środowisku przyzwyczajenia znajduje się w stale oświetlonym miejscu. Taki fotofiliczny charakter jest charakterystyczny dla wielu przedstawicieli roślin palmowych pochodzenia azjatyckiego.

Najlepiej umieścić krzewy w pobliżu zachodnich lub wschodnich okien. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów ozdobnych palm, płótno może wytrzymać półcień, więc można je umieścić w pobliżu okien północnych lub zlokalizowane w sercu wnętrza.

Ale długa ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować oparzenia delikatnych liści krzewu.

Czy wiesz? Od czasów starożytnych rośliny palmowe uważano za symbole zwycięstwa i pokoju. Niektóre ludy wygrywały wieńce z liści palmowych.

Roślina nie musi być oświetlana w zimie. Krzew ma wystarczającą ilość naturalnego światła dziennego, nawet jeśli czas dziennego światła nie przekracza 8 godzin.
Rapis
Ale mimo to dłoń powinna być regularnie obracana, aby różne części korony naprzemiennie znajdowały się pod bezpośrednim źródłem światła. Jeśli tego nie zrobisz, możesz stracić jednolite ozdobne piękno azjatyckiego cudu.

Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej przechowywać w biurze, dla dzieci, sypialni, balkonów.

Temperatura

Dłoń bambusowa bardzo dobrze dopasowuje się do reżimu temperaturowego otaczającego mikroklimatu. W przeciwieństwie do niektórych kapryśnych południowoamerykańskich kwiatów, sanktuarium nie straci swojego dekoracyjnego efektu, jeśli będzie trzymane zimą w temperaturze +10 ° С.

Najbardziej komfortowy reżim temperaturowy w okresie odpoczynku buszu wynosi + 12 … + 16 ° С. Ale azjatycka roślina jest przyzwyczajona do przystosowania się do nowych warunków wzrostu i nie umrze nawet w zbyt niskich temperaturach, ale jej dekoracyjność może stracić.

Latem Rapis może się pokazać w pełnej krasie w temperaturze +20 … +25 ° С. Jeśli wskaźniki są nieco wyższe od normy, należy zadbać o optymalną wilgotność i regularne wietrzenie pomieszczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, te dłonie bardzo lubią wietrzenie, szczególnie w gorące letnie dni. Ale uważaj, aby silne przeciągi nie przebijały twojego domu, ponieważ mogą uszkodzić krzak.
Rapis
Latem najlepiej jest zabrać Rapis na otwarty balkon, taras, klomb lub w towarzystwie innych egzotyków kadotnye. Na świeżym powietrzu krzew znajdzie się w optymalnych warunkach, być może nawet zadowoli Cię jego kwitnieniem.

Jeśli w upalne dni deszczu nie ma tam wszystkiego, wtedy dłoń należy posypać czystą wodą. W pomieszczeniu w temperaturach powyżej + 25 ° C natryskiwanie jest również obowiązkową procedurą zwiększania wilgotności powietrza. Przez resztę roku Rapis może rosnąć bezproblemowo w pomieszczeniu z suchymi masami powietrza.

Jak dbać o raspis pokoju

Podlewanie, top dressing i czasowe przycinanie są ważnymi niuansami dbania o busz. Jeśli roślina zostanie zignorowana, zapomniana o pojeniu i karmieniu, mogą pojawić się choroby, które mogą doprowadzić do śmierci azjatyckiego cudu.

Cechy podlewania

Podlewanie krzewów w lecie jest konieczne regularnie, unikając suszenia gleby. Nawadnianie powinno być obfite, konieczne jest nasycenie gleby wodą w całej objętości (woda, aż woda zacznie wypływać z otworów na palecie).

Zimą częstotliwość nawadniania zmniejsza się, ale nie dlatego, że roślina jest w spoczynku. Tylko zimą powietrze jest chłodniejsze, więc parowanie cieczy z gleby przebiega nieco wolniej.
Rapis

Ważne! Kiedy młode liście otwierają się zbyt szybko z nadmiarem wilgoci, cierpi dolna część palmy. W tym przypadku krzew należy usunąć z doniczki, a jego korzenie potraktować popiołem drzewnym. Następnie przeszczep epitop na nowy substrat.

Temperatura cieczy do nawadniania powinna wynosić od + 20 .. + 23 ° C. To nie powinno być trudne i zimne. Nie nalewaj wody z kranu, ponieważ woda z kranu jest bardzo sztywna. Materiał do nawadniania powinien być utrzymywany i lekki, bez ciężkich elementów.

Właściwe karmienie

Gwałt jest potrzebny od początku marca do połowy jesieni. Zimą palma nie potrzebuje nawozów ani nawozów. Jako nawozy można korzystać z gotowych kompleksów handlowych: “Florovit”, “Bon Forte”, “Mr. Color. Palma “itp.

Dowiedz się, dlaczego potrzebujesz nawozów azotowych, potasowych i fosforowych.

W tym czasie nawóz należy dodawać co 2 tygodnie w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu.
Rapis

Czy przycinanie

Przycinanie starych liści i pędów może rozpocząć się w marcu. Na początku wiosny krzew powinien zostać odmłodzony: usunąć wszystkie stare, blaknące i pożółkłe liście. W razie potrzeby powtórzyć przycinanie.

Ale należy pamiętać, że podlewanie i rozpylanie dłoni po przycięciu jest zabronione., Ponieważ wilgoć może dostać się do pnia i wywołać procesy rozkładu.

Co zrobić z rośliną po zakupie

Zaraz po zakupie roślina potrzebuje trochę czasu, aby dostosować się do nowego pomieszczenia i mikroklimatu. Ten okres nazywany jest kwarantanną. W okresie kwarantanny padaczka musi być umieszczona w półcieniu (przez 7-10 dni).

Następnie krzak można umieścić w słonecznym miejscu na 5-7 dni. Dopiero po takich procedurach kwarantannę można uznać za zamkniętą, a roślina na ten okres jest już w pełni dostosowana do nowego mikroklimatu.
Rapis

Czy potrzebuję przelewu?

W przeszczepie potrzebne są tylko te dłonie, których korzenie zaczęły przechodzić przez otwory na dnie garnka. Jeśli w takim przypadku przeszczep nie zostanie wykonany, roślina może umrzeć z powodu niemożności zarastania i niedoboru gleby i minerałów.

Ale jeśli kupisz małą palmę w ogromnym garnku, gdzie system korzeniowy będzie przytulny, możesz zapomnieć o przeszczepie, dopóki roślina nie osiągnie swojej granicy.

Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli po zakupie nadal potrzebny jest przeszczep, to w każdym przypadku należy go odłożyć na 2-3 tygodnie. Ten okres jest potrzebny do adaptacji, bez którego roślina nie może tolerować trudności związanych z przeszczepem.

Dowiedz się więcej o właściwościach perlitu, wermikulitu, substratu kokosowego, torfu, kompostu.

Zasady przeszczepu

Wybierając podłoże dla czaszy, szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na skład, ale także na reakcje gleby. Powinien być lekko kwaśny lub przynajmniej neutralny. W przypadku tego azjatyckiego krzewu najlepiej jest użyć gotowych zakupionych substratów (na palmy).

Jeśli zamierzasz sam stworzyć podłoże, jego formuła powinna brzmieć: darni, torfu, gleby kompostowej i piasku rzecznego w proporcjach 2: 2: 2: 1.
Rapis

Czy wiesz? Największe liście na naszej planecie to tylko roślina palmowa. Palma Raffii ma długość 20 metrów!

Przeszczep powinien być przeprowadzony tylko w razie potrzeby. Coroczna transplantacja palmy nie jest tolerowana, dlatego staraj się minimalizować takie procedury. Przeszczep powinien być przeprowadzony tylko przy obecności istniejącej już śpiączki ziemskiej w systemie korzeniowym buszu. Korzeniowanie korzeni jest niebezpieczne, ponieważ nawet niewielkie uszkodzenie korzeni może prowadzić do śmierci rośliny.

Garnek do transplantacji powinien być szeroki, ale niezbyt głęboki. Zbyt głęboki pojemnik wywołuje stagnację wilgoci, w wyniku czego naruszona jest przepuszczalność powietrza, a system korzeniowy nadaje się do ogromnych obciążeń.

W nowym naczyniu do transplantacji należy zapewnić dobry drenaż. Kamyki do tej procedury nie są odpowiednie, najlepiej stosować małe żwirowe lub ekspandowane gliny. Dla lepszej przepuszczalności powietrza do podłoża można dodać mech hydrożelowy lub torfowiec.

Najlepiej przeprowadzić przeszczep wiosną, a zaraz po jego zakończeniu dać krzewowi 2-3 tygodnie na kwarantannę: regularnie wietrzyć pomieszczenie, spryskać liście wodą, regularnie dopełniać wodą i nie zapominać o nawozach.

Jak propagować Rapis w domu

Istnieją trzy główne sposoby reprodukcji gwałtu:

 • potomstwo;
 • zasiewy;
 • oddzielenie systemu korzeniowego macicy.

Rapis
Ta ostatnia metoda jest najbardziej popularna. Aby go zrealizować, konieczne jest oddzielenie jednego pędu rośliny razem z korzeniem (ostrożnie, aby nie uszkodzić głównej części systemu korzeniowego). Oddzielony pęd powinien zostać przeszczepiony do gleby, której skład został opisany powyżej. I nie zapominaj, że przesadzanie najlepiej wykonywać wiosną, kilka tygodni po przycinaniu odmładzającym.

Dowiedz się, jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami palm.

Walka z chorobami i szkodnikami

Palma, podobnie jak inne rośliny domowe i ozdobne, może być narażona na różne choroby, które pojawiają się wraz ze szkodnikami. W pewnych warunkach mikroklimatycznych szkodliwe owady mogą atakować krzew. Jeśli choroba nadal wyprzedza twoją dłoń, musisz wiedzieć, jak ją pokonać.

Rozważmy najbardziej charakterystyczne szkodniki Raspis, a także opowiedzimy o metodach ich zwalczania:

 • Liście zaczynają żółknąć i wysychają, krzew powoli więdnie. To może być pierwsza oznaka pojawienia się łusek w twojej domowej roślinie. Dokładnie sprawdź dno liści, tam możesz zobaczyć te małe owady. Walcz z nimi preparatami chemicznymi – środkami owadobójczymi. Możesz użyć metod ludowych i przetrzeć liście wacikiem, uprzednio zwilżonym naparem tytoniu. Tarcza szpatułka na liściach krewetek
 • Jeśli pająk pojawi się na pędach i liściach rampy, najprawdopodobniej pająk przędzi się na twoją dłoń. Wpływa na rośliny, które rosną w suchym i gorącym mikroklimacie. Dlatego zawsze monitoruj wilgotność w pomieszczeniu. Pokonać przędziorków może być insektycydów, które są sprzedawane w kwiaciarni. Pająk
 • Feltmen atakuje krzew palmowy bardzo rzadko, ale wciąż prawdopodobieństwo porażki różni się od zera. Możesz dowiedzieć się o obecności filcowania przez białe puszyste grudki u podstawy liści. Te grudki muszą być natychmiast usunięte za pomocą wykałaczki, a następnie potraktowane roztworami owadobójczymi. Mąka prażona
Ważne! Lepiej nie przeszczepiać dorosłego Rapisa, ponieważ roślina nie wytrzymuje takich obciążeń i umiera.

Pamiętaj, że nagłe zmiany w mikroklimacie mogą negatywnie wpłynąć na walory dekoracyjne systemu RAPIS. Nie zawsze szkodniki stają się głównym problemem zanikającego piękna azjatyckiego cudu.

Pokój Rupis: możliwe problemy w uprawie

Jeśli jesteś właścicielem pokoju, powinieneś wiedzieć, że jeśli warunki są złe, a mikroklimat jest słaby, palma może być niewystarczająca:

 • Jeśli pędy nie rosną do pożądanej wysokości, a końce liści trochę wysychają, należy zmierzyć wilgotność w pomieszczeniu i przywrócić ją do normy.
 • Liście opadają, więdną, pojawia się na nich plamka – wszystko to jest następstwem niewystarczającego nawadniania buszu. Być może jest w zbyt gorącym mikroklimacie.
 • Jeśli liście blakną i ciemnieją, wtedy dłoń zaczyna zamarzać. Zabierz ją do cieplejszego pokoju, a za 7-10 dni wszystkie jej funkcje życiowe powrócą do normy.
 • Jeśli liście wyglądają na małe i duże żółte, lepiej odsuń od nich kopię promieni słonecznych.
 • Przy niewystarczającym podawaniu krzew może rosnąć powoli, jego pędy mogą nie osiągać wysokości nawet 1 metra. Aby naprawić sytuację, zapłodnić roślinę.
 • Jeśli młode liście zaczną się otwierać z wyprzedzeniem, zmniejsz intensywność podlewania w zimie, ponieważ system korzeniowy jest narażony na poważne wyczerpanie (ignorowanie może rozpocząć proces gnicia).
 • Dolne liście mogą zacząć spadać z wiekiem. To jest naturalny proces.
Do typowych problemów roślin w pomieszczeniach należą zmiany wciornastków, mszyc, mączlika, nicieni, mączniaka prawdziwego, zgnilizny korzeni, chlorozy.

Plamy na liściach krzewu

Inne palmy

Oprócz krzewów, popularny palmiarnia i rośliny ozdobne pozostają: hamedoroya, dipsy, daktylasta z daktyli, orzech kokosowy, pandanus i inne.

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o kameleona, palmy daktylowej, juki, Fostera, Belmory, cykady, chrysalidocarpus, pandanusa, draceny, pachipodium, cordillinu w domu.

Hamedoraea

Hamedorei wyróżnia się pięknymi pierzastymi liśćmi, niewielkimi rozmiarami i powolnym wzrostem. W domu prawie nie kwitnie, ale jeśli zdarzy się taki cud, właściciel może kontemplować małe, aksamitne kwiaty koloru słonecznego-żółtego. W naturalnym środowisku wzrostu hamedoreya występuje w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej.

Dipsis

W warunkach naturalnych rośnie w tropikalnych lasach Azji, Ameryki Środkowej i Południowej. Na wolności niektóre odmiany rosną do 10 mw kulturze domowej ozdobnej – do 3-5 metrów. Dipsis ma gładkie łodygi zielonkawego koloru i pierzaste długie liście.
Dłonie w pomieszczeniach

Oto zasady dbania o rap w domu. Ta azjatycka palma nie jest szczególnie wybredna, ale jeśli tworzy odpowiednie warunki w pokoju, to przez cały rok sprawi ci przyjemność.