Jak dbać o hobby Forstera: uprawę palmy

Hoveya Forster
Na pewno wielu uprawia egzotyczne rośliny w swoich domach, które zazwyczaj idealnie wpasowują się do wnętrza. Wybór zielonego mieszkańca zależy od osobistych preferencji właściciela, ale, jak pokazuje praktyka, częściej pojawiają się palmy. Dlatego w tym artykule rozważymy cechy sadzenia i opieki nad jednym z nich – a hovei, i prawdopodobnie również chcesz kupić tę roślinę.

Ogólny opis rodzaju

Dla prawdziwych koneserów domowych roślin hoveya nie potrzebuje prezentacji. Od dawna znana jest z tolerancji dla błędów w trosce, dzięki czemu zdobyła powszechną miłość. Palma przyszła do nas z wyspy Lord Howe, od którego bierze swoją nazwę, a od czasów wiktoriańskich był najczęściej uprawiane w prywatnych posiadłościach (jeśli jesteś lubiący angielskich filmach, można zauważyć, że hovei obecny w wielu z nich jako dekoracja hoteli i bogatych domów). Oczywiście, jest to prawie bujne palmy dekoracji, ale cała jej wygląd sugeruje, wdzięk i wyrafinowanie.

Wszystkie hovei (w szczególności i roślina Forster, która jest bardzo często uprawiana w domu) są pojedynczymi dłońmi, ale aby poprawić ich wygląd, kilka roślin można sadzić w jednym garnku.
Hoveya Forster

Od każdego hoveya odnosi się do rodzaju Palm, wtedy w naturze drzewo może osiągnąć dość duże rozmiary, osiągając wysokość do 12 metrów. Długie liście często osiągają 2,5-4,5 metra, chociaż w otwartych wyprzedażach w naszych regionach można znaleźć mniejsze okazy o wysokości 1-1,5 metra. Charakteryzują się niskim tempem wzrostu i rozwoju, dając tylko kilka nowych arkuszy rocznie.

Oprócz hobby Leśniczego kultura Belmory jest często kultywowana w kulturze, a cechy opieki są pod wieloma względami podobne. To prawda, że ​​same rośliny mają pewne różnice. Na przykład długie ogonki przedramienia Forestera praktycznie nie są wygięte.

Czy wiesz? Kwiaciarnie często używają tego gatunku nie tylko w celu zagospodarowania terenu lub pomieszczeń, ale także do filtrowania powietrza. Tak więc, roślina służy jako doskonały filtr, eliminując szkodliwe pierwiastki chemiczne w środowisku.

Hoveya Forster

Rosnące warunki

Nie ma nic nadprzyrodzonego w uprawie hovei No drzewo kupowanie palmowy, trzeba wziąć pod uwagę standardy wymagań oświetleniowych pokój, wskaźniki temperatury i rodzaju gleby, to tylko z wszystkich tych funkcji można wyhodować naprawdę piękną roślinę. Oczywiście każdy z nich indywidualnie, więc dowiedzmy się, co lubi nasze tropikalne piękno.

Oświetlenie

Kentia Forster nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego na liściach, więc po umieszczeniu w zasłonie okna szybko zaczynają wysychać. Idealną opcją jest rozproszone światło, a nawet półcień, z 40-60% światła słonecznego. Szczególnie niebezpieczny jest wpływ bezpośrednich promieni od kwietnia do sierpnia, więc w tym momencie musisz przesunąć dłoń z powrotem do pokoju.

Ponadto, jeśli chcesz zachować symetrię hovei, która pozytywnie wpłynie na funkcje dekoracyjne rośliny, nie zapomnij o obracaniu doniczki o 180 ° co dwa tygodnie. O nadmiarze światła w pokoju w lecie będziesz informowany przez brązowe i żółte plamy na liściach kentii. W optymalnych warunkach oświetlenia na hovee będzie około 9-12 liści, a niski wskaźnik zmniejszy ich liczbę do 4-6.
Hoveya Forster

Temperatura i wilgotność

Biorąc pod uwagę naturalne środowisko hovei, nie jest to zaskakujące takie dłonie wolą ciepło, co oznacza, że ​​temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej +16 … + 18 ° C. Niemniej jednak, jeśli chcesz, aby rosnąca roślina była tak wygodna, jak to tylko możliwe w twoim domu, temperatura nie powinna być niższa niż +20 … + 25 ° C latem, a nie niższa niż +15 ° C – w zimie, kiedy oświetlenie w pokoju jest nieco zmniejszone. Dorosłe palmy radzą sobie z krótkotrwałymi spadkami temperatury do +5 lub nawet 0 ° C.

Takie rośliny doniczkowe jak Afelandra, Amarylis, Cleve, pachnące Dracena, Aglaonema, Alokaziya, ananas, anturium, Dieffenbachia, Caladium, Calathea, Kroto, passiflory, jak również Hove Forster, – rośliny ciepłolubne, które są bardzo dobrze czują się w temperaturze poniżej 16-18 stopni.

Jeśli chodzi o wilgotność, warto też pamiętać o tropikach, ponieważ uwielbiające ciepło piękno nie toleruje suchego klimatu. Oczywiście w pomieszczeniu wskaźnik ten powinien znajdować się na wysokim lub średnim poziomie (60-70%). Jednak staraj się nie przesadzać, ponieważ wysoka wilgotność doprowadzi do żółknięcia lub poczernienia końców liści rośliny. Latem można spryskać dłoń wodą.

Rodzaj gleby

Wszelkie typy hovei nie są szczególnie wymagające pod względem składu substratu, na którym rosną. Niemniej jednak najlepiej wybrać dla nich bogate gleby gliniaste, z dobrze zorganizowanym drenażem. Na podstawie można wziąć i gotowe podłoże dla roślin ozdobnych-liściastych i palm, a następnie dodać do niego ziemię torfową i próchnicę (w równych proporcjach). Zapewnienie dobrego odwadniania pomoże perlitowi.
Hoveya Forster

Pamiętaj, że ziemia nie powinna być zbyt mokra ani wilgotna, w przeciwnym razie zacznie się kwaśny i ostatecznie zniszczy roślinę.

Czy wiesz? Uważa się, że kentia jest w stanie wspierać energię dobroci w domu, zwiększając optymizm, życzliwość i radość domowników. Palma pomaga im również poprawić umiejętności komunikacyjne i zwiększyć ich entuzjazm dla życia.

Jak sadzić hoveyu

Hoveya Forsteriana jest zwykle sprzedawana w kwiaciarniach już w doniczkach, ale jeśli chcesz ją pomnożyć w domu, możesz zrobić to na dwa sposoby: przez nasiona i dzieląc krzaki.

Uprawa z nasion

Najczęściej palmy rosną tylko przez sadzenie nasion (lepiej jest przyjmować świeże), ale należy natychmiast wziąć pod uwagę żmudność tej metody. Na wczesnym etapie rozwoju, Hovea charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem, a aby wyrosnąć znacznie z nasion, zajmie to co najmniej 5-7 lat.
Hoveya Forster

Sadzenie roślin odbywa się pod koniec lutego lub na początku marca, a jako podłoże stosuje się mieszankę piasku i torfu. Podczas kiełkowania temperatura powietrza w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej + 25 … + 30 ° C. Pierwsze pędy pojawiają się po około 2-12 miesiącach, a gdy tylko pierwszy liść rośnie na roślinie, sadzonki należy sadzić w osobnych pojemnikach (doniczki o średnicy 7-9 cm).

Ważne! Sadząc, nie odrywajcie nasion, ponieważ przez długi czas dostarczają one palmy użytecznych substancji.

Mnożenie podziału ras

Niektórzy plantatorzy uprawiają także sposób hodowli leśniczego Forstera dzieląc krzak, co jest najłatwiejsze do wykonania w procesie przesadzania dłoni. Wystarczy oddzielić pędy boczne od krzewu matki i wrzucić je do innego pojemnika z podłożem. W przypadku młodych roślin obowiązkowe są warunki wzrostu w szklarni, które przyspieszają tworzenie korzeni i przeżycie w nowym miejscu.
Hoveya Forster

Przed zastosowaniem procedury wymagane jest przygotowanie wyjałowionej gleby (humus do mieszaniny, perlit i liści formy w stosunku 1: 2: 2) oraz dostatecznie duży garnka, w którym system korzeniowy rośliny będą wolne dotyku. Demontaż tulei ze starej puli, należy rozluźnienia gleby przez wytrząsanie śpiączkę ziemi, po której ziemia powinna być starannie usunąć i oddzielić palmę.

Cechy opieki w domu

Od momentu sadzenia lub zakupu hovei rozpoczyna się proces pielęgnacji roślin. Oczywiście, podobnie jak w każdym innym przypadku, składa się z kilku ważnych składników: podlewania, nawożenia i przycinania, chociaż ważnym punktem, w tym przypadku, jest przeszczepienie palmy w nowe miejsce.

Jak podlać roślinę

Kentia Forster potrzebuje regularne i umiarkowane podawanie płynów przez cały rok. Określić czas następnego podlewania można oprzeć na stanie gleby w doniczce z dłoni. Jeśli wierzchnia warstwa pokryta jest skorupą, to twój zwierzak jest spragniony i nadszedł czas, aby wziąć dzbanek z wodą. Latem, kiedy dłoń rośnie aktywnie, wzrasta zapotrzebowanie na płyn, a sam zauważysz, że gleba wyschnie szybciej.
Hoveya Forster

W sezonie zimowym, zwłaszcza przy mniejszym oświetleniu w pomieszczeniu i niskiej temperaturze wody, potrzeba podlewania w systemie nawadniania jest znacznie zmniejszona, a gleba pozostaje dłużej wilgotna. Dlatego też częstotliwość wprowadzania płynów do ziemi powinna być również zmniejszona, co powoduje, że podlewanie nie jest tak obfite.

Zawsze staraj się przestrzegać “złotego środka”, ponieważ nadmiar wilgoci, jak również jej brak, doprowadzi do uszkodzenia rośliny i powstania dużych brązowych plam na liściach. Błędy w trybie nawadniania najbardziej szkodzą motyce.

Topping do palm pokojowych

Przy uprawie każdej rośliny nie ma na ostatnim miejscu znaczenia nawóz. Tak więc, opisana palma pokojowa, z jej aktywnym wzrostem, trzeba karmić dwa razy w miesiącu, a przez resztę czasu wystarczy jednorazowe zastosowanie złożonych związków (zaprojektowanych specjalnie dla palmy). Zimą, z zatrzymaniem wzrostu roślin, należy wyłączyć górny opatrunek. Nie trzeba nawozić roślin w roku transplantacji, lepiej poczekać na następny rok.

Dobry wzrost hovei jest w stanie dostarczyć głównie związki organiczne: na przykład napar z obornika krowiego (rozcieńczony wodą w stosunku 1:15), chociaż można go zastąpić mieszaninami mineralnymi dla roślin doniczkowych.
Hoveya Forster

Dłonie starsze niż 10 lat często mają niedobór magnezu i potasu, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze preparatu nawozowego.

Przycinanie

Hovea Forster nie wymaga częstego przycinania, a musisz tylko usunąć martwe i złamane liście w odpowiednim czasie. W tym przypadku cięcie musi być wykonane w odległości 1,5-2 cm od pnia dłoni i bardzo ostrożne ruchy, aby nie uszkodzić rośliny.

Ważne! Nigdy nie usuwaj więcej liści niż w ciągu roku.

Jeśli w pomieszczeniu jest bardzo suche powietrze, a końce liści mają już dość czasu na wyschnięcie, to należy je również usunąć, to znaczy jedynie skurczoną część liścia.
Hoveya Forster

Wszystko o transplantacji roślin

W przypadku młodych roślin hovei przydatna będzie coroczna transplantacja poprzez dokładne przeniesienie do nieco większego pojemnika. Jednocześnie dorosłe osobniki nie potrzebują częstych zmian w miejscu wzrostu i mogą bezpiecznie rosnąć w jednym naczyniu aż do trzech lat, konieczna jest jedynie regularna zmiana górnej warstwy gleby. Najlepiej jest przeprowadzić procedurę transplantacji w kwietniu.

W przypadku Forester bardzo delikatny system korzeniowy, więc musisz być z nim bardzo ostrożny. Podobnie jak wszystkie drzewa palmowe, zaleca się przeszczepienie opisywanej rośliny razem z gliniastą grudką, czekając na moment, w którym system korzeniowy wypełni cały pojemnik. Aby umieścić dłoń w nowym naczyniu, część warstwy filcu należy wyciąć ostrym nożem.

Nie można przenieść kentiy do zbyt dużego garnka lub pogłębić rośliny podczas przeładunku lub transplantacji, poziom gleby w każdym przypadku powinien pozostać taki sam.

Niedokładny przeszczep może zniszczyć gliniastą grudkę i odsłonić korzenie dłoni, a jeśli tak się stanie, aby zmniejszyć parowanie, konieczne będzie usunięcie połowy liści na roślinie.

Jasne hoveyu Forster od kurzu, jak to możliwe, organizowanie jej letnie chłodny prysznic lub po prostu wycierania każdy liść z wilgotną gąbką (spodniej prochu zdjął rękę).

Główne choroby i szkodniki leśniczego Forstera

Porównywalna łatwość opieki nad hovei nie wyklucza możliwości ataków szkodników lub rozprzestrzeniania się chorób. Na przykład dłoń często cierpi na plamistość liści i różową zgniliznę, na którą głównie wpływają rośliny uprawiane w doniczkach o słabym drenażu lub dotkniętych szkodnikami w przeszłości.

Obecność tych chorób można określić za pomocą charakterystycznych objawów: uszkodzona płyta liściowa, gnicie u podstawy, karłowate młode pędy i uszkodzenie gnicia. W niektórych przypadkach nawet pień może gnić. Po dokładnym zbadaniu najprawdopodobniej znajdziesz różowawą masę z gęstą brązową cieczą. Specjalnie wybrane fungicydy zawierające tiofanat metylowy i mankozebowy w swoim składzie pomogą ci uniknąć tych problemów. Przerwa między terapiami powinna wynosić co najmniej tydzień, a czas trwania leczenia zależy od terminu choroby (to znaczy trwa do momentu, gdy samo dłonie powrócą do zdrowia).

Kiedy hovei jest uprawiana, często dochodzi do chlorozy liści (często niższych), czemu towarzyszy słaby lub opóźniony wzrost liści. Przyczyną tej choroby jest zwykle niska temperatura zawartości dłoni i niedostateczne oświetlenie w pomieszczeniu.
Chloroza liści

Powoduje chloroza młodych liści wystają gleby nadkwaśność, brak składników odżywczych (w szczególności, manganu i żelaza), który przejawia się w mezzhilkovy chlorozy i martwicze plamki w tkance chlorotyczne. Wyeliminuj problem poprzez normalizację kwasowości gleby i regularne stosowanie opatrunków na liście.

Wszystkie hovei są bardzo wrażliwe na podmokłe i słabo napowietrzone podłoża, z powodu których palma często cierpi na marginalne oparzenia liści, które pojawiają się wkrótce po uszkodzeniu systemu korzeniowego rośliny. W obliczu tego problemu, będzie musiał wymienić glebę w doniczce i ograniczyć jej dalsze nawadnianie.

Od szkodników do kentya Forster często atakował skrzaty, wciornastki, przędziorków, osiadł na pniu i ogonkach dłoni. W wyniku ich działania na płytkach liści pojawiają się białe lub żółtawe plamy, które ostatecznie prowadzą do ich wysychania i wypadania. Roślina stopniowo umiera.

Jeśli chcesz zapewnić długi, zdrowy wzrost dłoni, sprawdź choroby i szkodniki palm, sposoby zapobiegania i kontroli.

Aby chronić hoveyu ich obsesyjne uwagę, można prać liści wodą wodociągową i zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, a już aktywne pasożyty wymazać z ich domy wacikiem zamoczonym w roztworze mydła. W przypadku pojawienia się masowych szkodników, rozpylanie związków chemicznych, na przykład “Aktara” lub “Fitoverm”, pomoże im poradzić sobie z nimi.
Aktara

Ogólnie Opieka Forstera nad leśniczym nie jest zbyt skomplikowana, i nie będziesz spędzać na nim więcej czasu niż podczas uprawy jakichkolwiek innych roślin domowych.