Hodowla i reprodukcja piwonii wąskolistnych (Voronets, drobnozielonych)

Voronets
Piwonie kojarzą się z nadejściem ciepła, pierwszymi soczystymi i jasnymi zieleniami, niesamowitymi wiosennymi zapachami. Te kwiaty są kochane i cenione w wielu krajach ze względu na ich szlachetność i piękno, można je znaleźć w prawie wszystkich ogrodach. Wśród popularnych roślin znajdują się również dość rzadkie gatunki, na przykład piwonia drobnozielona, ​​ze zdjęciem i opisem której oferujemy bardziej szczegółowe informacje.

Opis botaniczny

Piwonia drobnolistna jest również nazywana piwonia angustifolia lub Kruk to wieloletnia roślina zielna z jasnoczerwonymi kwiatami i oszałamiająco dekoracyjnymi liśćmi. Roślina należy do rodziny Pionów, jest uważana za rzadką i wymieniona w Czerwonej Księdze. Na wolności jest niezwykle rzadki, ale jego popularność w kulturze wraca do mody. Piwonia drobnozielona
Kiedyś, w latach 70. i 80., gatunek ten był bardzo popularny, a następnie zastąpiony przez nowe gatunki ogrodowe na tle. Przez długi czas ten kwiat można było znaleźć tylko na rabatach kwiatowych prawdziwych wielbicieli pięknych klasycznych roślin.

Dorosły krzew rośnie 40-60 cm wysokości, na nim liczne pąki mają 8-10 cm średnicy. Kwitnienie rozpoczyna się jednocześnie, więc Voronts przypominają urocze bujne bukiety przez 7-10 dni. Bylina nie traci swojej urody i po kwitnieniu: cienkie liście, przypominające paprotkę, pozostają dekoracyjne.

Czy wiesz? Na wolności roślina jest uważana za rzadką i chronioną przez prawo. Wypas zwierząt gospodarskich i budowa są zabronione na ziemi.

Gdzie sadzić roślinę?

Na wolności wronia rosną na stepach, leśnych stepach, na kamienistych zboczach i na przestronnych łąkach. A w ogrodzie jest idealny do tworzenia naturalnych klombów, skalnych ogrodów i scenerii skalnych zjeżdżalni. Piwonia drobnozielona

Słońce czy cień?

Peonie o cienkich liściach dobrze rosną zarówno w otwartych obszarach słonecznych, jak i lekko zacienione. Preferowane powinny być miejsca dobrze oświetlone: ​​światło jest bardzo ważne dla trawiastego krzewu. To nie ma znaczenia, czy zakład będzie zlokalizowany w półcieniu na krótki okres czasu, tak długo, jak większość dnia piwonii obnosił się w słońcu. Jednoznaczne odpowiedź na pytanie, gdzie umieścić Woroncowa kwiaty, daje, niestety, jest to niemożliwe, ponieważ istnieją przypadki, gdy roślina czuje się świetnie na zacienionym miejscu i kwitnie obficie, a czasami odwrotnie. Piwonia o cienkich liściach wymaga raczej zintegrowanego podejścia podczas sadzenia i pielęgnowania jej w otwartym terenie.

Gleba do uprawy

Voronets odnosi się do tych roślin, które preferują żyzną żyzną glebę o neutralnej reakcji alkalicznej. Gleba, która ma zasadzić krzew, musi być dobrze osuszona.

Ważne! Do sadzenia piwonii cienkich liściach nie jest odpowiednia gleba kwasowa. Jeśli konieczne jest lądowanie w takim miejscu, konieczne jest dodanie do gleby wapna, popiołu drzewnego lub nawozów mineralnych, które pomogą zneutralizować kwasowość.

Piwonia drobnozielona

Sadzenie i rozmnażanie piwonii

Piwonia wąskolistna po prostu rozmnaża się zarówno przez nasiona, jak i dzieląc krzew. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni czas i miejsce do wieloletniego sadzenia, biorąc pod uwagę, że bez przeszczepu roślina może rosnąć dość długo.

Nasiona

Najlepiej zbierać skrzynki z nasionami, gdy jeszcze się nie otworzyły. Nasiona powinny owijać papier i przechowywać w lodówce przed sadzeniem. Materiał do sadzenia szybko traci zdolność kiełkowania, więc nie zwlekaj. Vorontowie sieją normalnie zimę, czyli w środku jesieni, w lekką, poluzowaną glebę. Sadzonki pojawią się wczesną wiosną.

Również oczy mogą rozkoszować te kwitnące byliny – Astilbe, ostróżka, łubin, Stevia, Rudbekia, Echinacea, irysów, DAYLILIES, floks, skalnica, barwinek, gospodarność.

Teddy

Delenki są korzeniami pomocniczymi, które powstają w dojrzałych roślinach (5 lat lub więcej). Jako siewka odpowiednie są osobniki z dwóch dodatkowych korzeni 1-1,5 cm i 6-7 cm długości z 3-4 rozwiniętymi nerkami. Rośliny sadzi się w odległości 55-65 cm od siebie. Konieczne jest umieszczenie nawozu organicznego w sadzawce. Delenks nie powinien być zbytnio zanurzony w ziemi – nerki powinny pozostać nad ziemią. Delenki posadzono głównie na wiosnę. Korzenie

Ważne! Podział krzewów to najlepszy sposób na odmłodzenie rośliny. Dlatego procedura powinna od czasu do czasu służyć nie tylko celom hodowlanym.

Rozdrobnione sadzonki

Pod koniec sierpnia – początek września, mogą być przeszczepione piwonii sadzonek korzeniowych z nerki, to znaczy przez podzielenie buszu. W tym czasie powstają korzenie rośliny. Pionowe sadzonki korzeniowe są sadzone w odległości 60-70 cm. Ta metoda reprodukcji jest stosowany bardzo rzadko, ale jednak ma prawo do istnienia.

Zapewniamy odpowiednią opiekę

Piwonia angustifolia – ładna bezpretensjonalna roślina, jego uprawa leży w mocy nawet niedoświadczonego ogrodnika-amatora. Najważniejsze jest zapewnienie terminowej realizacji prostych zasad opieki.

Podlewanie

Najlepiej zapobiegać z góry możliwemu wysuszeniu gleby wokół rośliny poprzez jej ściółkowanie. Chochoł nie tylko zatrzyma wilgoć, ale także zapobiegnie pojawianiu się chwastów. Podlewanie jest konieczne dla rośliny zielnej w suchych warunkach pogodowych co najmniej 3 razy w tygodniu. Ale najważniejsze jest, aby nie przesadzać z wodą, ponieważ nadmierna wilgoć zaszkodzi roślinie. Tak więc podlewanie pionów powinno być takie, jak gleba wysycha, ale nie pozwalając na tworzenie się suchej skorupy.
Piwonia drobnozielona

Nawóz

Na początku jesieni konieczne jest zasilanie rośliny mieszaninami fosforowo-potasowymi. Wiosną krzak jest nawożony azotanem lub mocznikiem (około 50-60 g dla jednego krzewu). W okresie wegetacyjnym konieczne jest przeprowadzenie mineralnych opatrunków górnych o zwiększonej zawartości potasu i fosforu.

Transplantacja

Korzenie bylin powstają jesienią, więc zmiana miejsca powinna nastąpić w okresie jesiennym. Należy pamiętać, że rosną bardzo wolno, a zatem nie wymagają częstych przeszczepów. Jeśli zaistniała potrzeba przeszczepienia rośliny na wiosnę, krzew należy usunąć za pomocą gliniastej grudki i posadzić w nowym miejscu – ta mała sztuczka zapewni bezbolesną procedurę.

Główne szkodniki i choroby

Roślina zielna jest dość silna i odporna na różne choroby. Ale trzeba zawsze pamiętać, że nadmierna wilgoć może powodować choroby grzybowe, dlatego należy bardzo dokładnie podejść do podlewania. Piwonia drobnozielona
Zaleca się zwracanie większej uwagi na pion na początku okresu wegetacyjnego, ponieważ wtedy jest on podatny na gąsienice i mszyce. Aby zapobiec ewentualnym chorobom, należy regularnie spożywać popiół lub dolomit, nawozy mineralne o wysokiej zawartości potasu i miedzi.

Czy wiesz? Zwolennicy medycyny alternatywnej uwierzyć, że grzywna liściach piwonia nalewka jest w stanie wytrzymać takich poważnych chorób, takich jak syfilis i gruźlicy.

Przydatne właściwości

Pomimo tego, że ten rodzaj piwonii jest uważany za trujący, ma również masę substancji przydatnych dla ludzkiego ciała. W medycynie ludowej jej korzenie, liście i nerki są wykorzystywane do przygotowywania różnych naparów i płynów, skutecznych w zwalczaniu chorób takich jak przeziębienia, kaszel, niedokrwistość. Jest uważany za dobry środek przeciwskurczowy i przeciwbólowy. Ale oczywiście nie jest to panaceum i należy ostrożnie podchodzić do takich leków.

Zaskakująco wyrafinowana piwonia wąskolistna z pewnością przyniesie jasne kolory i rewitalizację każdego wiosennego klombu kwiatowego. Bylina zachowuje swoją dekoracyjność przez długi czas i jest ceniona ze względu na swoją ekskluzywność. Po zasadzeniu takiego kwiatu w letnim domku na pewno usłyszysz entuzjastyczne recenzje i komentarze.


Loading...