Hala krowa: znaki, kalendarz, tabela, uruchomienie, luki

Krowa
Każdy hodowca zwierząt z trwogą i podekscytowaniem czeka na moment, kiedy gospodarstwo będzie miało uzupełnienie. Chałupa dla krów to ważny i ważny okres, który należy przygotować z wyprzedzeniem. Świadomość opieki, karmienia i możliwych komplikacji pomoże uniknąć wielu błędów w obsłudze zwierząt i nowonarodzonych cieląt.

Ile dni krowa idzie do wioski

Bardzo ważne jest wiedzieć, jak długo trwa ciąża. Pomoże to prawidłowo obliczyć początek okresu martwego i przygotować zwierzę do narodzin cielaka.

Zwykle

Długość ciąży cielęcej zależy od cech pielęgnacji netel, a także genetycznych predyspozycji. Krowy, podobnie jak ludzie, przeciętny owoc przez 9 miesięcy. Wielu hodowców bydła przyjmuje okres 283-285 dni.

Czy wiesz? Aby utworzyć 1 litr mleka przez wymię należy podać około 400 litrów krwi. Oznacza to, że aby uzyskać 20 litrów mleka dziennie przez wymię z ogórecznika należy przepuścić około 8000 litrów krwi!

Ilu może iść

Powyższy termin jest bardzo uśredniony, a poród może nastąpić zarówno wcześniej, jak i później. Na przykład przy niewłaściwej pielęgnacji, niewłaściwej diecie, cielę może pojawić się wcześnie przez kilka dni, a nawet tygodni (do miesiąca). Podobnie krowa może tolerować płód. Biorąc pod uwagę te czynniki, ciąża krowy może zmieścić się w zakresie 240-311 dni.
Krowa

Kalendarz krów według daty inseminacji: tabela

Jeśli inseminacja została przeprowadzona sztucznie, wówczas, aby obliczyć dokładną datę wycielenia, znając dokładną datę inseminacji, będzie to całkiem proste. Możesz użyć tej formuły: D = R + 10 / N-3.

Dowiedz się, ile dni trwa ciąża krowy.

Wyjaśnienie tej formuły:

 • D – spodziewana data wycielenia;
 • H – data inseminacji;
 • Nie. Jest to numer miesiąca inseminacji.

Na przykład inseminacja miała miejsce 8 lipca (08.07). Uzyskane ogółem: 8 + 10 / 7-3 = 18/4, czyli przypuszczalnie odbędzie się 18 kwietnia. Jeśli po dodaniu dni liczba jest większa niż 30, należy odjąć od niej 30 i dodać +1 do miesiąca. Na przykład inseminacja miała miejsce 29 stycznia.

Łącznie uzyskane: 29 + 10-30 / 1-3 + 1 = 9/11, czyli odejście nastąpi około 9 listopada. Aby nie mylić się z obliczeniami matematycznymi i kalendarzowymi, hodowcy bydła wolą korzystać z wygodnej tabeli ciąż u krów:
Kalendarz wycielania krów

Jak uruchomić krowę przed cielakiem

Pod wypuszczeniem krowy, ma ona na celu wprowadzenie go w okresie zabójstwa – to znaczy zaprzestanie doju w celu wzmocnienia i przygotowania ciała zwierzęcia do otolaryzacji i laktacji. Zaleca się rozpoczynać start średnio w 40-60 dni, ale dla wysoce produktywnych osobników i pierworodnych początek może rozpocząć się za 70 dni.

Aby wprowadzić krowę w okresie suchym, należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:

 • Stopniowo przestój dojenie: najpierw usuń udój do obiadu, nie wyciskaj mleka do końca, nie masuj wymienia, aby stymulować produkcję mleka. Po 5 dniach od zakończenia dojenia wymień musi “się skurczyć” – zmniejszyć objętość;
 • Zmniejsz ilość soczystej paszy w diecie, a także siano, wodę i pomyj;
 • podczas rozruchu w lecie konieczne jest ograniczenie wypasu krów na pastwisko do 4 godzin, aw niektórych przypadkach całkowite zatrzymanie.
Ważne! Wysoce produktywne zwierzęta mogą potrzebować nawet 2-3 tygodni, aby zatrzymać produkcję mleka. Ale jeśli zwierzę nie zacznie się w jakikolwiek sposób, nawet po tym okresie, obowiązkowy start przeprowadza się za pomocą specjalnych preparatów.

Jeśli produktywność zwierzęcia przed startem wynosi 3-5 litrów, zatrzymanie doju można wykonać w ten sposób przez 7 dni:

 • 1 dzień – dojenie 2 razy dziennie;
 • Dzień 2 – dojenie ranne;
 • Dzień 3 – dojenie ranne;
 • Dzień 4 – wieczorny dojenie;
 • Dzień 5 – wieczorny dojenie;
 • Dzień 6 – dojenie ranne;
 • Dzień 7 – wieczorny dojenie.

Dojenie krowy

Znaki (prekursory) porodu u krowy

Pierwsze zmiany w wyglądzie i zachowaniu jałówki można zobaczyć na 2 tygodnie przed porodem:

 • opuszczony i obwisły brzuch;
 • obniżony sacrum;
 • rozluźnione mięśnie i więzadła u nasady ogona;
 • obrzęk i zaczerwienienie zewnętrznych narządów płciowych;
 • wcześniej wyschnięty wymień puchnie i staje się wypełniony siarką;
 • wydzielina z narządów płciowych ma śluzowatą konsystencję;
 • otwarcie seksualne jest otwarte.

Tuż przed urodzeniem może zmienić zachowanie jałówek: robi się trochę nerwowe, może stale idą w górę i zatrzymać się, przestępując z nogi na nogę, można nucić, spojrzeć wstecz lub boki ludzi zbliża.

Radzimy zapoznać się z 10 najciekawszymi faktami dotyczącymi krów.

Jeśli zwierzę pasie się w głównym stadzie, może spróbować się odizolować, odepchnąć inne krowy, odejść w zaciszne miejsce w zaroślach. W dniu wycielenia można zobaczyć, że kości miednicy zaczynają się rozpraszać, robiąc miejsce dla dziecka. Jeśli odległość między kościami jest większa niż dłoni, musisz przygotować się na szybką akceptację pracy łubinu.

Wideo: zwiastuny narodzin krowy

Jak prawidłowo przyjąć dostawę krowy

Aby urodzić cielę, musisz przygotować zarówno pokój, jak i samą krowę:

 1. Pokrzywa powinna być umieszczona oddzielnie od innych krów, w czystym, odkażonym uprzednio, suchym i ciepłym pomieszczeniu.
 2. Na starej ściółce trzeba umieścić świeżą warstwę słomy lub gęstą czystą ściereczkę.
 3. Narządy płciowe, tylne nogi zwierzęcia powinny być przemyte roztworem nadmanganianu potasu lub kreoliny 2%.

To kończy proste przygotowanie. Ponadto, krowy zwiększają swoje próby, w normalnym porodzie cielęta pojawiają się w świetle przez pół godziny – godzinę. Krowa w tym samym czasie może stanąć lub usiąść na boku.

Cielę wysuwa się z pyskiem złożonym na przednich kończynach lub z tylnymi nogami – obie pozycje są prawidłowe. Po pierwsze, z genitaliów widać płodowy pęcherz o szarym lub żółtawym kolorze. Cielę może je rozbić samodzielnie, w przeciwnym razie można to zrobić dopiero po pojawieniu się kończyn.

Czy wiesz? Ocenia się, że cielęta rodzą się przed cielętami przez 1-2 dni.

Gdy cielę opuszcza całkowicie krowę, należy oczyścić twarz, oczy, przewody nosowe i jamę ustną śluzu czystą szmatką. Po ustaniu krążenia krwi w pępowinie jest on wycinany w odległości 10-12 cm od brzucha, rana jest leczona antyseptycznie.
Nowonarodzone cielę
Krowa musi również wytrzeć genitalia, wymię, brzuch i nogi czystą szmatką. Zakrwawioną i brudną szmatkę należy wymienić.

Dbanie o krowy po wycieleniu

Jeśli rodzisz po raz pierwszy krowę, w okresie poporodowym może pojawić się cała seria pytań dotyczących opieki nad śledziami. Odżywianie, pierwszy dojenie i jego dieta, wykorzystanie mleka – we wszystkich powyższych punktach pójdziemy dalej.

Jak karmić i jak wodę

Godzinę po urodzeniu beka należy wypić 10-15 litrów solonej wody (100 g na 10 litrów). Woda musi być podgrzana do 36 ° C. Możesz także dać trochę siana.

Ponadto karmienie powinno być zorganizowane zgodnie z następującym schematem:

 • 1. dzień. Dieta składa się z 5 kg siana lub 8 kg zieleni, a także z otrąb z otrębów (500 g na 10 l wody);
 • Drugi dzień. Dieta jest taka sama, ale jej wielkość nieznacznie się zwiększa;
 • 3-4 dni. Do powyższej diety dodaje się 2-4 kg roślin okopowych i kilka kg mieszanek zbożowych;
 • 5 dzień. Dieta jest taka sama, ale porcje rosną;
 • 10 dzień. Wielkość porcji i dieta jako całość dostosowuje się do normalnej dawki.

Jedzenie dla krów

Kiedy i ile razy należy wydoić krowę

Natychmiast po urodzeniu od wymion zwierzęcia należy przepłukać roztworem nadmanganianu potasu, a następnie przez godzinę i pół wymienia zostały przemyto roztworem węglanu sodu (200 g dla 10 litrów), w suchym miękką ściereczką, a przejście do pierwszego dojenia. Pierwsze dysze muszą zostać zassane, a nie wykorzystane do karmienia cielaka.

W pierwszych dniach po wycieleniu dojenie powinno nastąpić 4-5 razy lub 3 razy, ale do poddoiami 1-2 godziny po głównym doju. Jeśli zwierzę jest skłonne do niedowładu poporodowego, zabrania się go całkowicie doić – konieczne jest pozostawienie odrobiny mleka w wymieniu.

Zalecamy, aby przeczytać więcej o tym, jak i ile razy doić krowę.

Przed dojem należy zawsze masować wymię. Aby to zrobić, należy dokładnie umyć i wytrzeć dłonie, pożądane jest, aby dłonie były ciepłe. Następnie potrzebujesz głaskania, raczej aktywnego, ale zgrabnego (!) Ruchu pocierać każdą część wymienia przez 20-30 sekund. Rozpoczęcie takiego prostego masażu jest pożądane przez kilka miesięcy przed wycieleniem.

Kiedy możesz pić mleko

Krótko przed urodzeniem, w trakcie lub tuż po nim pojawia się siara – żółta, lepka, o specyficznym zapachu i specjalnym składzie płynu.

Zazwyczaj, nie jeść i nie używać do gotowania z powodu nieprzyjemnego smaku, ale dla siary cielę jest najbardziej odpowiedni i niezbędny produkt, który przyczynia się do rozwoju odporności, powstawanie jelitach zdrowej mikroflory i normalnego funkcjonowania układu trawiennego, ponieważ siary cielę musi być podana godzinę po urodzeniu.
Krowie mleko
Mleko krowie staje się odpowiednie do spożycia po zaprzestaniu przydzielania siary – to jest 7-10 dni od rozpoczęcia dojenia.

Ważne! U niektórych kobiet siara nie jest wydzielana, w takim przypadku cielę musi koniecznie przygotować specjalne mieszanki zastępcze na bazie świeżego mleka, oleju rybnego, kurze jaja i soli.

Możliwe powikłania po wycieleniu

Opisany powyżej przepływ pracy w Burenka jest optymalna i fizjologiczny, ale w niektórych sytuacjach ze względu na zbyt wczesnym inseminacji złym Deadwood, błędy w żywieniu i pielęgnacji, a także więcej z różnych powodów wycieleniu może przejść nad scenariuszem. Osłabienie, obrzęki, brak obserwacji, wyczerpanie – warunki te są nieprawidłowe i wymagają natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

Krowa nie wstaje

Niezdolność zwierzęcia do stania na nogach po wycieleniu tłumaczy się uszkodzeniem zakończeń nerwowych przegród pośladkowych i lędźwiowych. Może się to zdarzyć z powodu zbyt wąskich kości miednicy, przy pierwszym porodzie, z nadmiernie długimi i ciężkimi porodami. Może to dotyczyć zarówno jednej kończyny, jak i obu.

Oprócz tych powodów, istnieje wiele patologii, w których zwierzę nie chce się podnieść i ciągle kłamie: zapalenie macicy, zapalenie sutka, niedowład poporodowy, gorączka mleczarska, poważny niedobór fosforu. Krowa może również nie wstać z powodu zwichnięcia stawu biodrowego lub złamania kości.
Krowa nie wstaje
W każdym razie konieczne jest natychmiastowe pokazanie zwierzęcia weterynarzowi w celu ustalenia przyczyny. Im dłużej zwierzę znajduje się w pozycji leżącej, tym bardziej niekorzystne jest dalsze rokowanie wyzdrowienia, dlatego konieczne jest zmuszenie zwierzęcia do wznoszenia się przy wszystkich siłach.

Aby to zrobić, możesz używać ostrych i głośnych dźwięków, krzyczeć, klaskanie (ta metoda działa tylko w przypadku strasznych osób), łatwe skręcanie ogonem w środku, specjalny system pasów do podnoszenia zwierzęcia. Im dłużej krowa będzie w stanie utrzymać się na nogach, przechodząc i obracając się, tym lepiej.

Przeczytaj więcej o tym, co zrobić, jeśli krowa nie wraca na nogi po wycieleniu.

Po odpoczynku wznowienie należy powtórzyć. Jeśli nerwy są uszkodzone, zwierzę musi otrzymać leki o działaniu przeciwzapalnym, niedowład używa benzoesanu kofeiny, niedobór fosforu jest eliminowany przez wstrzyknięcie.

Krowa nie oczyściła się

W normalnych warunkach ten ostatni powinien opuścić 3-6 godzin po wycieleniu. Wielu hodowców zaczyna wpadać w panikę, że ta ostatnia nie wyszła, po prostu nie zauważając, jak połknął ją burbon. Aby upewnić się, że zwierzę się oczyściło, trzeba dobrze umytą i nasmarowaną rękę wprowadzić do pochwy – prawie zamknięta szyjka macicy mówi, że wszystko jest w porządku.

Ale jeśli ta ostatnia nie wyjdzie lub macica nie zostanie całkowicie oczyszczona, konsekwencje mogą być bardzo smutne. Wraz z pozostałym urodzeniem, zwierzę nadal sztywnieje, rani grzbiet, a z genitaliów można zobaczyć błony śluzowe z zakrwawionymi skrzepami.
Oczyszczenie krówRęczne czyszczenie krowy
Pozostałości łożyska zaczynają rozkładać się bardzo szybko w ciele, powodując poważne zatrucie. W tym przypadku zwierzę nie chce jeść, ilość mleka jest zmniejszona, a grzbiet powstaje z bolesnych wrażeń.

Ważne! Niekompletna lub przedwczesna separacja porodów jest obarczona niepłodnością samicy.

Przyczyny tego stanu patologicznego mogą być liczne:

 • duże rozmiary płodu;
 • brak witamin i minerałów;
 • otyłość lub niedożywienie samicy;
 • niewystarczająca aktywność, bruceloza itp.

Aby pomóc zwierzęciu pozbyć się porodu, konieczne jest stosowanie leków, które zmniejszają muskulaturę macicy: “Oksytocyna”, “Oksylat”, “Pituitryna”. Być może weterynarz przepisuje antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Podobne efekty na mięśnie macicy mają płyn owodniowy.
Wprowadzenie antybiotyków do krów do mycia po wycieleniu
W tym celu, gdy pęka pęcherz, należy je zebrać do czystego pojemnika i przechowywać w temperaturze +3 ° C. Jeśli po 6 godzinach ten ostatni nie wyjdzie, płyn owodniowy musi być odparowany 3 litry co 6-7 godzin. Przy okazji, jeśli to możliwe, należy zawsze pobierać płyn owodniowy i odparowywać dla samicy, ponieważ mają one bardzo korzystny wpływ na organizm po wycieleniu.

Obrzęk wymienia u krowy

Zewnętrznie, obrzęk wymienia wygląda na powiększony, sutki mogą również puchnąć (podczas skracania długości), skóra jest zimna i napięta, w przyszłości obrzęk może przejść do brzucha. Wewnątrz wymienia obrzęk gromadzi płyn w tkankach, wywierając nacisk na krew i naczynia limfatyczne. Z tego powodu zmniejsza się wytwarzanie mleka. W wielu przypadkach obrzęki mijają same bez przeszkód.

Ale czasami wymię puchnie na długo przed wycieleniem z następujących powodów:

 • brak ruchu;
 • nieodpowiednia dieta podczas ciąży;
 • urazy, guzy i rany wymienia;
 • nerka, serce i toksykoza.

Do leczenia obrzęku poporodowego potrzebny jest lekarz weterynarii. Zwykle zaleca się masaż wymienia maścią (30 g wosku pszczelego, 1 łyżka oleju słonecznikowego, stopiony w kąpieli wodnej i schłodzony). Ponadto dodatek soli do paszy jest ograniczony, zmniejsza się ilość soczystego pokarmu, wody i mazi. Jeśli obrzęk nie ustępuje, można stosować leki (“Disalunin”, “Urodiatsin”).
Obrzęk wymienia u krowy

Krowa biczuje

Przyczyną zaburzeń trawienia po wycieleniu są zwykle błędy w żywieniu. Zła karma, niewystarczająca ilość składników odżywczych i składników odżywczych ma bardzo negatywny wpływ na trawienie samicy, szczególnie w tak wrażliwym i wrażliwym okresie.

Aby poprawić sytuację, krowa może być odparowywana co 8-10 godzin ze słodką mieszanką na bazie miodu lub cukru (1 łyżka na litr ciepłej wody). Jeśli biegunka nie ustaje po dwóch dniach, konieczne jest wezwanie lekarza weterynarii, aby przeanalizować stolec pod kątem mikroorganizmów.

Interesujące będzie dla ciebie przeczytanie o tym, jakie rodzaje wydalin krowa ma przed i po wycieleniu.

Bez mleka

Brak lub bardzo mała ilość mleka jest szczególnie często obserwowana u cieląt po raz pierwszy. Aby uniknąć tego problemu, konieczne jest, aby krowa została uruchomiona na czas, należy właściwie zadbać o zwierzę podczas okresu obumierania, po tym, jak cielenie powinno być prawidłowo wykonane przy pomocy zakładki. Bardzo ważne jest również przestrzeganie techniki dojenia, w przeciwnym razie, jeśli ruchy są ostre i bolesne, krowa po prostu nie da mleka.

Wykonując dojenie 4-5 razy (nawet jeśli mleko nie wystarczy), stopniowo laktacja powróci do normy. Może to potrwać około miesiąca, aż zwierzę zacznie normalną dietę ze standardowymi porcjami. Niektórzy hodowcy wolą umożliwić cielęciu dostęp do krowy w bardziej wydajny sposób.
Dojenie krowy

Krowa jest bardzo cienka

Przyczyny poporodowej utraty wagi mogą być bardzo duże, ponieważ w prawie każdym stanie patologicznym zwierzę odmawia jedzenia, a zatem zaczyna tracić na wadze. Aby ustalić przyczynę, należy wezwać lekarza weterynarii i przeanalizować, czy istnieją inne niebezpieczne objawy (zwolnienie z narządów płciowych, biegunka, kulawizna itp.).

Jeśli apetyt zwierzęcia się nie zmienił, nie ma biegunki, zwierzę nadal żuje gumę do żucia, można podejrzewać banalny brak witamin i minerałów. Aby wyeliminować niedobór witaminy konieczne jest stosowanie wstrzykiwanych kompleksów witaminowych (Sedamine, Tetravit, Trivit, Eleobit, itp.).

Po pewnym czasie po jeździe krowa idzie

Przedstawicielami bydła są zwierzęta wielopierścieniowe o czasie trwania 21-24 dni.

Ważne! Następne nawożenie powinno nastąpić nie później niż 90 dni po wycieleniu.

Po wycieleniu krowy są polowane po około 30 dniach, możliwe są wahania do 10 dni w obu kierunkach. Tak więc odejście krowy jest bardzo ważnym etapem dla zwierzęcia i jego właścicieli.
Krowa z łydką
Aby otelu burbon powinien być przygotowany wcześniej, poprawnie i terminowo uruchamiany. Odpowiednie karmienie, odpowiednia pielęgnacja, znajomość fizjologii ciąży i wycielenia pozwolą hodowcom bydła na organizację najbezpieczniejszych i najbardziej naturalnych porodów.


Loading...