Grzyb gorzki: jadalny lub nie

GorzkiGorzki jest daleka od rzadkiego grzyba, ale z powodu jego żrącego smaku powoduje podwójną percepcję u grzybiarzy. Zachodni smakosze uważają go za niejadalnego, a według niektórych katalogów nawet trujący. A w Rosji i na Białorusi takie trofeum leśne jest zbierane na pikle. Czym jest ten grzyb, gdzie rośnie i jakie są jego cechy charakterystyczne, czy można go używać do celów spożywczych – omówimy to dalej.

Jadalność

Nazwa gorzkich grzybów absolutnie odpowiada ich walorom smakowym. Botanicy uważają je za najbardziej gorzkich przedstawicieli rodzaju Mlechnik. Nie przeszkadza to jednak miłośnikom spokojnego polowania w zbieraniu tego gatunku na zimę.

Czy wiesz? Językoznawcy uważają, że słowo „grzyb” pochodzi od słowiańskiego „Old gyryb”, czyli „garb”, i był początkowo nazywany grzyby tylko te, które mają kapelusz podobnie jak formy.

Eksperci przypisują to przywiązanie temu przedstawicielowi królestwa grzybów do jego szerokiego rozpowszechnienia i wysokiej wydajności. Co roku, w każdych warunkach pogodowych, gorzkie owoce są obfite, co daje grzybiarzom pewność siebie w dobrej kolekcji trofeów leśnych. Oczywiście, w porównaniu z rudymi włosami, grzybami i innymi cennymi grzybami, nie mają one szans.
Gorzki
Eksperci klasyfikują gorzkie grzyby do kondycjonalnie jadalnych grzybów czwartej kategorii. Oznacza to, że grzyb nie jest stosowany w postaci surowej i wysuszonej. Najczęściej z surowca po obróbce wstępnej wytwarza się sól fizjologiczną lub marynatę.

Przeczytaj również o grzybach grzybowych: użyteczne i szkodliwe właściwości, zbiory na zimę; gatunki osiki i czarnych grzybów.

Synonimy

W źródłach naukowych te owoce są nazywane gorzkimi, i ludzie wiedzą jak:

 • gorzki gorzki;
 • gorzki grzyb;
 • hot doga;
 • gorchak;
 • kleik-gorzki;
 • Wayfarer, podróżnik.
Ważne! Rufus Lactarius absolutnie przeciwwskazane dla osób, które zdiagnozowano wrzód narządów trawiennych, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie trzustki, marskość wątroby, zapalenie wątroby, choroby układu krążenia i nerek. Ponadto produkt nie jest zalecany dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Wygląda

Gorchaki są nietypowe ze względu na zmienność wyglądu. Ale istnieje wiele podobnych jadowitych grzybów z rodzaju mlecznego, z którymi łatwo je pomylić, więc przyjrzyjmy się bliżej zewnętrznym oznakom gorzkości.
Gorzki

Kapelusz

Średnica tej części grzyba może wynosić od 4 do 11 centymetrów. Początkowo rozwija się w formie dzwonu, a ostatecznie staje się płaski i lejkowaty. W tym samym czasie wyraźnie widoczny jest spiczasty guzek, który jest ważną cechą gorzkiego. Krawędzie czapek różnią się drobną strukturą i wewnętrzną. Obierz na gładką, czerwono-brązową powierzchnię o delikatnym pokwitaniu. W opadzie grzyb staje się lepki i lśniący.

Idąc na ciche polowanie, bądź ostrożny: czytaj jadalne (rosnące w maju i jesienią) i jadowite gatunki grzybów.

Pulpa

Charakteryzuje się dobrą gęstością, ale jest krucha. U młodych grzybów zabarwienie miąższu jest brudno-białe, aw starych – o zabarwieniu kasztanowo-brązowym. Pod skórą praktycznie zawsze zatrzymuje się pigment kapy. Wytnij
W miejscach cięć jest obficie alokowany bezbarwny sok mleczny, który wypala usta i nigdy nie zmienia koloru pod wpływem tlenu. Ciało rzadko jest uszkadzane przez tunel czasoprzestrzenny, ma słaby specyficzny zapach, który wielu uważa za nieprzyjemny.

Czy wiesz? W odkrytych manuskryptach starożytnego Nowogrodu opisano leczenie odmrożeń suszonymi białymi grzybami.

Noga

Ma regularny cylindryczny kształt, długość do 7 centymetrów i lekką tonację odpowiadającą kapeluszowi kwiatów. U podstawy zawsze znajduje się filcowa owijka grzybni. U młodych grzybów wewnętrzna część łodygi jest solidna, aw starych jest pusta. Czasami może to być gąbczasty wypełniacz szarawy lub czerwonawy.

Talerze

Młode młode gorzkie mają lamele zawsze lekkie, ale w przejrzałych stają się kapeluszami. Znajdują się często, nie szerokie, unosząc się na cylindrycznej nodze.
Talerze

Gdzie rośnie, kiedy zbierać

Aby zebrać gorzkie, nie trzeba znać specjalnych miejsc. Rosną wszędzie, we wszystkich lasach, zwłaszcza pod sosnami i brzozami. Bardzo lubi wilgotne łąki z kwaśną glebą, gdzie rosną mchy i porosty.

Takie trofeum można znaleźć w formie pojedynczej lub w grupach. Sezon obfitego owocowania w gorchaki rozpoczyna się w czerwcu i trwa do połowy jesieni. Czasem miłośnikom spokojnego polowania udaje się zbierać nawet po pierwszych przymrozkach.

Ważne! Doświadczeni zbieracze grzybów są kategorycznie radzi, aby nie zbierać owoców w pobliżu dróg i na obszarach produkcyjnych, szczególnie w miejscach, w których przypada opad czarnobylski. Chodzi o to, że gołębie o specjalnej intensywności pochłaniają substancje radioaktywne ze środowiska.

Bliźniaki z grzybami

Gorzkie kiełki mają wiele podobieństw do innych młotów, więc łatwo się je miesza. Dla pewności, wielu zbieraczy grzybów radzi, abyś zorientował się w skupieniu na wypukłości w środku czapki i bezbarwnego soku, który wynurza się ze złamanej miazgi. Są to jednak ważne znaki, ale aby nie mieć wątpliwości, że umieszczasz w koszyku żądany grzyb, nie zaszkodzi poznać innych podobni bracia:

 1. Liverarius hepaticus jest uważany za niejadalny. Jego mleczny sok wyróżnia się żółtym odcieniem, który pojawia się podczas interakcji z tlenem. Ciało jest kremowe lub żółtawo brązowe.
 2. Mnlechnik wątrobowy

 3. Bagno Matorchik (Lactarius sphagnei) – preferuje mokradła w lasach iglastych.
 4. Bagno Mllechnik

 5. Lamellar camphoratus (Lactarius camphoratus) to mały grzyb jadalny, który nie jest popularny ze względu na specyficzne walory smakowe. Różni się od gorzkiego smaku przyjemnym kwiatowym aromatem, mniejszym guzkiem na czapce i bardziej wodnistymi, nieżarycznymi mlecznymi wydzielinami o słodkawym smaku.
 6. Mamnik kamfora

 7. Mlichnik karłowaty (Lactarius theiogalus) – wyróżnia się żółknącym powietrzem soku i jasną barwą kapelusza.
 8. Mllechnik jest skarłowaciały

 9. Gładysz (Mleczaj badiosanguineus) – jadalne mlechnik charakteryzuje błyszczący nasadki bez wypukłości, z bardziej wyraźnym kasztanowca czerwony kolor, co skraca nogi i lekko gorzki smak.
 10. Gladysh

Czy wiesz? 300 lat temu nasi przodkowie zebrali tylko trzy rodzaje grzybów: czerwony, biały i grzyby.

Jedzenie

Według ekspertów, gorzkie grzyby, choć mają specyficzny smak, ale w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływają na organizm. Jest doświadczalnie, że w masie zawiera naturalny antybiotyk blokuje patogeny Staphylococcus aureus, a także pałeczki jelitowe i siano. Ale w przypadku żywności, grzyb jest odpowiedni tylko w postaci marynowanej lub solonej. I wyeliminować nieprzyjemną, palącą gorycz produktu, ponieważ powinien być przemoczony.
Gorzkie grzyby

Ile można zanurzyć

Doświadczony gospodyni, która nie jest pierwszym roku jest wykonany z ogórków gorkushek zimowe powinni wyciąć grzyby w lesie natychmiast oczyścić z liści i mchu, a następnie ostrożnie umieścić w koszu kapelusz w dół. W domu całe zbiory należy dokładnie opłukać i sprawdzić pod kątem zepsucia. Wybrane próbki o wysokiej jakości Zalej przez trzy dni zimną wodą (pod warunkiem, że dalsze zamówienia zostaną wykonane w gorącej formie).

Ważne jest, aby od czasu do czasu spuszczać płyn, ponieważ jest on ciągnięty przez płonący sok mleczny. Zaleca się zrobić to co najmniej 2-3 razy. Im więcej zmienisz wodę, tym lepiej. Po procedurze surowce przestaną być gorzkie. Jeśli zamierzasz zbierać grzyby w zimny sposób, wygrzewanie powinno trwać do 6 dni.

Patrz również wykazują preformy grzybów: solenie (grzyby, grzyby), trawienie (zwyczajny, blewits, grzyby, grzyby, lisy), miód Agaric kawioru.

Jak marynować

Po namoczeniu grzyby muszą być ponownie spłukane, skrócone do 2 centymetrów nóg i posortowane według wielkości kapelusza. W tej postaci gorzkie grzyby gotuje się przez około 30 minut na małym ogniu w osolonej wodzie. Nie zapomnij mieszać od czasu do czasu i usuń wrzącą pianę. Następnie rosół powinien ostygnąć, a następnie grzyby można wrzucić do durszlaka, aby pokryć nadmiar wody. W międzyczasie możesz zrobić sterylizację puszek. Lepiej jest to zrobić w piekarniku, upewniając się, że wkładasz je do suchego pojemnika. Również do marynat są odpowiednie emaliowane wiadra, puszki i patelnie.
Zbieranie grzybów
Po zakończeniu wszystkich manipulacji na dnie zbiornika umieszcza przygotowaną liść laurowy i liści czarnej porzeczki, czarnej chrzanu, grochu i ziele angielskie, goździka, siekane kopru. Grzyby są posypane posiekanym czosnkiem i solą. Napełnij zbiorniki gorzkimi grzybami i polej olejem słonecznikowym na wierzch lub wlej proszek musztardy.

Na kilogramie gotowanych grzybów zużycie produktów oblicza się na podstawie klasycznych proporcji:

 • 5 łyżek soli;
 • 50 ml oleju roślinnego;
 • pozostałe składniki mają smakować.

Przygotowane pojemniki zamyka się pokrywkami i wysyła do chłodnego miejsca na 50 dni do solenia. Podczas używania emaliowanych naczyń należy koniecznie skonsumować ładunek, aby grzyby były stale w solance. Jest on umieszczony na płycie naczynia.

Ważne! Sól nie powinna pozostawać w temperaturze powyżej +7 ° C. W przeciwnym razie produkt ulegnie skwaszeniu w krótkim czasie.

Wideo: wytrawianie gorzkie

Bez względu na sposób przygotowania, dobrze namoczony gorzki stanie się ciekawym dodatkiem do każdego stołu. Najważniejsze jest prawidłowe zorientowanie się w lesie, prawidłowe rozpoznanie grzyba i dokładne zanurzenie go w procesie gotowania. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci w tym.