Gruszka “Forel”: cechy i techniki uprawy

Pstrąg z gruszy

Ogrodnicy z doświadczeniem wiedzą, jak trudno jest wybrać drzewo na małą działkę. W końcu chcę, aby ogród cieszył oko nie tylko dokładnymi plantacjami, ale także obfitym zbiorem pięknych owoców. Dlatego wiele osób zwraca uwagę na średnie drzewa owocowe, w szczególności gruszki. Zastanówmy się, co jest zadziwiające w przypadku gruszki “Pstrąg”, która obiecuje nam opis tej odmiany i jak dbać o te sadzonki w naszych szerokościach geograficznych.

Historia hodowli

Powszechny rodowód tej linii po prostu nie istnieje. Ale większość agronomów uważa, że ​​punktem wyjścia były ogrody położone na terytorium niemieckiego regionu Saksonii.

Sprawdź te odmiany gruszek jako „świeckie”, „Briańsk Beauty”, „Rossoshanskaya deser”, „miód”, „Hera”, „Krasulya”, „Pamięć Yakovleva”, „Ulubionym Clapp”, „Czułość”, „Zhegalova pamięci” “ulubionym Jakowlew”, “Otradnoe”, “rosa sierpnia”, “dzieci”, “Rogneda”, “Fairytale”, “Severyanka”, “Nike”.

Wiadomo również, że pierwszy mniej lub bardziej kompletny opis odmiany został wydany dopiero w 1979 r. (Czyli “Pstrąg” jest bardzo młody). Niektórzy twierdzą, że współczesny wygląd tego owocu jest wynikiem długiego przekraczania klasycznych saksońskich gruszek z importowanymi egzotykami. Ale to tylko domysły: żadna dokumentacja na tym koncie nie została upubliczniona.
To z Niemiec zaczęło się rozprzestrzenianie spektakularnych gruszek na całym świecie.
Pstrąg z gruszy

Niezwykły owoc w połączeniu z wytrzymałością drzewa sprawił, że te gruszki odniosły bezprecedensowy sukces wśród rolników w USA, Ameryce Łacińskiej i Australii. Ogromne tablice są sadzone w Chinach. Nasi rodacy również docenili jego zalety.

Opis i charakterystyczne cechy odmiany

Jeśli przejrzysz katalog szkółek, wydaje się, że “Pstrąg” to tylko jedna z wielu odmian, a nic specjalnego się nie wyróżnia. W rzeczywistości tak nie jest – trudno to pomylić z innymi, warto tylko przyjrzeć się bliżej.

Drzewo

Jest to idealne rozwiązanie na niewielkim obszarze – drzewa zwykle rosną większe do 5-5,5 m (na dobrych glebach może być wszystkich 6, ale nie więcej).

Ważne! Charakterystyczne żyły na liściach są już widoczne w jednorocznym drzewie. Gdy rosną, zyskują bardziej intensywny żółty odcień.

Klasyczny zaokrąglony bagażnik ma szlachetną brązową barwę, starzoną w ciemnym odcieniu. Uzupełnij obraz i rozwaloną koronę cienkimi szaro-brązowymi gałęziami skierowanymi w górę.
Małe liście o błyszczącym odcieniu – nasycone zielonym, gładkim na krawędziach. Element dekoracyjnego efektu przynosi charakterystyczne żółte żyły.

Pstrąg z gruszy

Kwitnienie rozpoczyna się wcześniej niż wiele linii, nawet w pierwszej dekadzie kwietnia, kiedy na gałęziach pojawiają się białe kwiaty z różowawą frędzlą płatków.
Jeśli chodzi o zapylanie, praca pszczół jest tutaj obowiązkowa – odmiana nie należy do liczby samozapłodnionych. Zwykle nie jest to trudne: przyjemny zapach kwiatostanów zawsze przyciąga pożyteczne owady. Ich udział ma dobry wpływ na owoce, które w rezultacie uzyskują właściwy kształt.

Owoce

Na 3-4 sezon po posadzeniu na gałęziach pojawiają się niezwykłe z rodzaju gruszki.
Jak można się domyślić, tego rodzaju niezwykłe imię wynika z jego owoców.

Podobieństwo z pstrąga tęczowego jest naprawdę – żółty gładka cienka skóra w połączeniu z dużą ilością czerwonych plamek raz jasnych podziwiany i „ryba” analogia. W sezonie kolor zmienia się kilka razy – zielone owoce stopniowo stają się żółte, a promienie słoneczne tworzą rumieniec.

Czy wiesz? Chińska gruszka jest uważana za symbol długowieczności. Kiedyś było tak, że nawet po to, by zobaczyć zepsutą gałąź – niestety.

Same w sobie takie owoce są bardzo schludne (taka idealna gruszka) i małe, standardowe waga rzadko przekracza 130-150 g.

Owoc pstrąga gruszkowego

Biorąc owoc do próbki, wszyscy celebrują białą masę z kremowym przelewem i raczej małą zawartością ziaren. Wrażenie uzupełnia smak: miękki i soczysty, trochę jak cynamon, ale jednocześnie słodki.

Owocują owoce na początku lub w połowie września, nie czekając na pełne dojrzewanie. Twarde gromadzenie jest łatwiejsze do przechowywania i istnieje coś, co można tam chronić.
Faktem jest, że gruszka “Pstrąg” ma nie tylko niską zawartość kalorii (42-47 kcal / 100 g), ale także cały zestaw użytecznych składników. Wśród nich jest:

 • witaminy A, B, P, PP, E;
 • witamina C (jedna gruszka może pokryć 10% dziennego zapotrzebowania);
 • celuloza;
 • potas i żelazo.

Zauważ, że “Pstrąg” zawiera minimum tłuszczy (tylko 0,3%), co pozwala ci zrobić je w menu diety.

Maksymalne korzyści można uzyskać z owoców przechowywanych przez okres do 1 miesiąca w temperaturze + 5 … + 7 ° С. Jeśli trzymasz owoce w pokoju, najlepiej je wykorzystać w ciągu 2 tygodni. Doskonale nadają się do pieczenia lub sałatek, a małe rozmiary czynią gruszki najlepszą opcją konserwatorską.

Owoc pstrąga gruszkowego

Jak wybrać odpowiednie sadzonki

Wybór materiału do sadzenia nie ukrywa szczególnych trudności – od kupującego wymaga się tylko opieki i znajomości pewnych niuansów. Zdecydowanie postanowiwszy upuścić gruszkę i wejść na rynek, pamiętaj, że:

 • wiek sadzonek powinien wynosić 1-2 lata;
Ważne! Aby kupić drzewo, nie należy leniwy, aby odwiedzić najbliższe żłobki – nie tylko dadzą ci sadzonkę, ale również pomogą w doradztwie. Okazjonalny sprzedawca na rynku takich konsultacji może nie zapewnić.
 • Gałązki “biznesowe” zawsze pozostają nienaruszone. Bez zadrapań i pęknięć. Ich sprawdzenie jest bardzo proste: zdrowa gałąź z niewielkim wysiłkiem zgina się, ale nie pęka, a następnie natychmiast przyjmuje jej naturalną formę;
 • optymalnym korzeniem będzie cały korzeń o długości nie większej niż 80 cm (z minimum 60). Korzystne są brązowawe korzenie z resztkami wilgotnej ziemi i bez żadnych uszkodzeń. Nie zaszkodzi przyzwyczaić się – w takich miejscach, jak hibernacja różnych szkodników, które ty, oczywiście, do czegokolwiek.

Jest też jeden czysto rynkowy spryt: nie spiesz się, aby wziąć pierwszą sadzonkę. Przejdź przez rynek i sprawdź, jak sprzedawcy przechowują towary. Objaśniający sprzedawca zawsze umieszcza sadzonkę w cieniu, starając się jeszcze raz nie zasypać korzeni.

Wybór sadzonek

Wybór odpowiedniej lokalizacji na stronie

Wszystkie gruszki kochajcie obfitość światła i ciepła. Odmiana “Pstrąg” pod tym względem nie jest wyjątkiem – będzie musiała znaleźć dobrze oświetlony obszar. To prawda, że ​​musi być niezawodnie chroniony przed silnymi wiatrami (ich drzewa nie lubią).

Równie ważny jest układ. Pamiętaj, że w miarę jak będziesz rosnąć, najbardziej rozpościerające się niższe gałęzie będą rozszerzać się, zwiększając ich odstępy. Że nie są splecione z innymi drzewami, sadzonka próbuje umieścić co najmniej 4 metry od najbliższych sąsiadów.

Przy okazji, o sąsiedztwie. Jeśli już rośnie w pobliżu jarzębina, będzie to znacznie skomplikować życie drzewa owocowe – Sadzonki są bardzo wrażliwe na działanie szkodników i chorób, a ich lista dla gruszek i jarzębiny jest niemal identyczny.

Czy wiesz? Na terytorium Ameryki gruszki spadły niewiele ponad 400 lat temu.

Również młoda gruszka jest wrażliwa na działanie wód gruntowych. Idealnym miejscem będzie miejsce, gdzie warstwa wodonośna leży głębiej niż 2,5 (lub lepiej – wszystkie 3 metry).

Pod względem jakości gleby pstrąg jest korzystnie różny od swoich odpowiedników, chętnie przyjmowanych na glebach ciężkich, gliniastych, a nawet słonych. Jedyne – dla pomyślnego wzrostu takie grunty są wcześniej nawożone, nawet jesienią.

Wybór lokalizacji na stronie

Prace przygotowawcze przed sadzeniem

Ziarno dla sadzonek zaczyna być przetwarzane z wyprzedzeniem. Najczęściej podczas kopania jesiennego wprowadza się materię organiczną:

 • świeże ptasie odchody lub obornik (3,5 kg na 1 m2). Przez zimę perepretują i odżywiają glebę. Ale tutaj też jest jedna subtelność – jeśli takie leczenie przeprowadzono rok wcześniej, nowy dodatek nie jest konieczny (najlepiej w odstępie 2-3 lat);
 • kompost w tych samych dawkach;
 • popioły (1 kg na metr kwadratowy powierzchni z przerwą 3-4 lat);
 • cydenty. Mówiąc najprościej, są to uprawy, które są wysiewane specjalnie do nawożenia, a podczas kopania są po prostu wkładane do gleby. Korzenie tułowia, koniczyny i lucerny są uważane za idealne, chociaż owies lub żyto są również dobre.

Doświadczeni ogrodnicy sugerują, że sadzenie powinno być również przygotowane na długo przed umieszczeniem w nim sadzonki. Może to być również wykonane na jesieni kopania otwór na głębokość 1-1,2 m i średnicę warstwę aż do 0,8 m płodny odbywa się w jednym kierunku, a głębsze Depozyty -. W innym.

Najlepszym czasem na takie przygotowanie jest okres pomiędzy opadnięciem liści a pierwszymi przymrozkami. W tym sensie jest sens: gleba będzie miała czas na prozycję bez obecności korzeni, dla których takie zmiany są czasem traumatyczne.
Wykopywanie dołu

Ważne! Przy zamawianiu sadzonek odmianowych, należy podać dokładną nazwę wybranej linii, słowny opis może być mały, ponieważ niektóre odmiany są bardzo podobne. Na przykład “Trout” można pomylić z przedstawicielami “Deccan du Comis”.

Jeśli otwór nie został wykopany podczas upadku – nie ma to znaczenia: może zostać wykopany i 10-14 dni przed lądowaniem na wiosnę. Jednak w tym przypadku schemat karmienia będzie bardziej nasycony:

 • w dole robią już 2 wiadra piasku i perepredevshego ropa;
 • tam także superfosfat (1 szkło) z siarczanem potasu (3 łyżki stołowe);
 • pozostaje do rozcieńczenia wapna w 10-litrowym wiadrze (jest to również “pushenka”) lub 2 szklankami mąki dolomitowej. Wszystko to wlewa się do dziury i mocuje dwoma dodatkowymi wiadrami zwykłej wody;
 • po nie mniej niż 10 dniach starzenia – otwór jest gotowy.

Zakupione sadzonki przechowywane są w chłodnym zacienionym miejscu, takim jak piwnica, nie zapominając o zwilżeniu kłącza pozostałościami gleby. Ale nawet w tak oszczędnych warunkach lepiej nie przeciążać młodych, po przeniesieniu go na otwartą glebę 1-2 dni po przejęciu.

Bezpośrednio przed sadzeniem sadzonki mają 10-12 cm grubości, najgrubsze korzenie są usuwane, a końcówka jest odcinana. Miejsca cięcia są natychmiast traktowane winoroślą ogrodową. Okazuje się pusty, przypominający wysoki (75-80 cm) kij bez liści i gałęzi.
Przycinanie korzeni

Czy wiesz? “W nauce” gruszka jest uważana za odległego krewnego róży i głogu – wszystkie te rośliny należą do biologicznego rzędu różowatych. Jest też jabłoń.

Bezpośrednio po takim zabiegu kłącza wkłada się do wiadra z wodą, gdzie jest przechowywany przez co najmniej godzinę.
Podczas gdy drzewo przygotowuje się do “ruchu”, jego właściciel powoli się przygotowuje, a sama dziura.

Krok po kroku proces sadzenia sadzonek

Ziemia w kwietniu miała czas na rozgrzewkę, mrozy cofnęły się, a kupiona sadzonka już stoi w cieniu. Czas się ruszyć.
Lądowanie przygotowanego drzewa na podłożu traktowanym pod nim wygląda następująco:

 • Przede wszystkim część wykopanej gleby miesza się równomiernie z popiołem i dodając wodę miesza aż do uzyskania gęstej kompozycji podobnej do kwaśnej śmietany;
 • następnie w tej cieczy korzenie są zwilżone;
 • Glebę na dnie otworu ostrożnie poluzowano, nie zapominając przynieść miksturę sanitarną. Lekko posyp tą warstwę suchą ziemią. W rezultacie, w środku dołu dostaniesz kopiec, gdzie kłącze zostanie odsłonięte;
 • Pit do sadzenia gruszy

 • nie zapomnij zainstalować pręta lub kołka, który będzie działał jak nierówność;
 • teraz na przełomie młodych. Jest on pogłębiony tak, że kołnierz korzeniowy znajduje się na poziomie górnej kuli gleby. Znajdź ten znak jest prosty: tak zwana granica między korzeniem a pniem. Lepiej jest wykonywać podobne prace z asystentem – podczas gdy jeden naprawia sadzonkę, drugi zasypia z podłożem;
 • upewniając się, że drzewo jest wystarczająco silne, otwór jest całkowicie wypełniony. Jeśli po zagęszczeniu istnieje pagórek, nie martw się – po podlaniu zapyta;
Ważne! Optymalny dla gruszki jest lądowanie na południowym lub południowo-zachodnim odcinku terenu.
 • Ostatnim akordem jest podwiązka pnia do podpory i obfite podlewanie (2 wiadra znikną). Pnie są pokryte kompostem, torfem lub trocinami, które służą do ściółkowania.
 • Ściółkowanie gruszek

Ogrodnicy starej szkoły często używają również surowych jaj (lub muszli). Taki łatwy sposób pozwala na obejście bez silnego nawozu po raz pierwszy. Chociaż będą potrzebować dużo, około dwóch tuzinów. Pierwszy układany jest na samym dnie, a drugi na całym obwodzie przed ostatecznym wrzuceniem.

Funkcje opieki sezonowej

Tak więc, „Pstrąg” odmiany grusz sadzone, a przy odpowiednim właścicielem treści mogą liczyć na znaczną korzyść z tego drzewa, nie zapominając, aby zminimalizować szkody, i że pochodzi od czynników zewnętrznych.
Ta odmiana uważana jest za bezpretensjonalną pod względem opieki. Głównymi wymaganiami pozostają jego stała i terminowa realizacja prostych procedur daczy.

Pielęgnacja gleby

Właściciel nietypowej odmiany jest natychmiast zainteresowany funkcjami podlewanie. Nic skomplikowanego: w pierwszym sezonie młode sadzonki są nawilżane tylko ciepłą wodą.
Po wylądowaniu wskazane jest przeprowadzenie obfitego cotygodniowego “nalewania”. Ziemia, przesianą po posadzeniu, chętnie bierze 2-3 wiaderka na raz.
Zraszanie gruszek

Czy wiesz? Pierwsi Grecy, aby spróbować uprawiać gruszę, do której te drzewa przybyły z Azji Mniejszej.

W gorące letnie miesiące najlepszą opcją będzie zraszanie: regulując właściwe ciśnienie, nawilżasz gruszkę bez większego wysiłku. A wilgoć nie wyparuje tak szybko, jak w przypadku podejścia “kubełkowego”.

Począwszy od drugiego sezonu, podlewanie jest nieco zmniejszone (do 1-2 razy w miesiącu), minimalizując po zbiorze.
Dzięki temu jest nierozerwalnie połączony i rozluźnienie. Po wypuszczeniu odrobiny błota z błota, koła mijają trójząb. Silny sok z kolei wymaga dokładności – duża skala może zranić delikatne korzenie.

Ta manipulacja jest zwykle przeprowadzana dzień po nawilżeniu, aż ziemia całkowicie wyschnie.

Wymagany i pielenie: chwasty są usuwane natychmiast po ich pojawieniu się. Pozostawienie nawet małych źdźbeł trawy nie jest tego warte, natychmiast przyciągają one niebezpieczne szkodniki.
Rozluźnienie łańcucha drzew

Aby zatrzymać wilgoć, ćwicz ściółkowanie. Najprostszym sposobem jest zamknięcie kręgu przy brzegu materiałami organicznymi, co dodatkowo nie pozwoli rosnąć chwastom. W tym celu weź:

 • świeżo skoszona trawa lub warstwa słomy o grubości 10-12 cm;
 • mech (10 cm);
 • trociny (7 cm);
 • pokruszona pokrzywa lub kora, które układane są w 5-centymetrowej warstwie;
Ważne! Normalnym dla dorosłego drzewa jest głębokość pnia na 15 cm.
 • porośnięte igłami. Jest bardziej odporna – sadzonka będzie miała dość i 3-4 cm schronienia.

Bardziej trwałe folie i pudełka kartonowe również pasują, ale w czasie upałów suszą glebę, dlatego są okresowo czyszczone.
Ściółkowanie pnia

Dodatkowe nawożenie

Top-dressing wymagany jest dopiero od drugiego roku. W trakcie są zarówno tradycyjna organiczna, jak i złożona woda mineralna. Wyjątkiem są tylko związki bogate w azot, które stymulują wzrost masy zielonej, spowalniając rozwój owoców.

W razie potrzeby można wprowadzić nawozy sezonowe. W przypadku drzew dorosłych najbardziej przydatne są:

 • aplikacja na wiosnę (w okresie kwitnienia). W tym celu karbamid nie jest zły: jedno drzewo wystarczy na 100-120 g, rozcieńczone w 5 litrach wody;
 • nitroammofoska, która jest najbardziej przydatna w maju, kiedy powstają owoce. Robocza proporcja to 1: 200, 2,5-3 wiadra mieszaniny na roślinę;
 • roztwory fosforowe i potasowe wprowadzane przez dolistne stosowanie (najlepszy czas dla nich to połowa lipca);
 • Jesienią superfosfat jest brany w granulki (2 łyżki.) I chlorek potasu (1 łyżka stołowa). Dodaj 10 litrów wody, a otrzymasz mocne lekarstwo na dodanie do pni. Wskazana dawka wystarcza na 1 kwadrat. m;
 • Popiół drzewny w jesieni kopanie koła (150 g na 1 m kw.). Leży na głębokości 8-10 cm.

Leczenie prewencyjne

Gruszka z pięknymi owocami jest wrażliwa na ataki mszyc i strupa. Inny oset urodzenia jest uważany za oparzenie bakteryjne.

Aby zapobiec pojawianiu się takich nieprzyjemnych objawów, każdej wiosny przeprowadzają higieniczne przycinanie pni. Metoda jest skuteczna, ale czasami nie wystarcza. Nic dziwnego, że wielu ogrodników preferuje wiosnę (przed ruchem soku) i letnie opryski, które odbywają się w środku lata.

Czy wiesz? Pisemne wzmianki o tych owocach można znaleźć w rosyjskich kronikach od XII wieku. Tylko oni byli wtedy nazywani “Chruszczą”, a w ludziach iw ogóle – “duli”.

W przypadku drzew rosnących w strefie ryzyka potrzebne są silne związki, takie jak “Carbophos”, “Nitrafen” lub “Entobakterina”.
Bardziej oszczędne są domowe produkty: roztwór mydlany, 3% roztwór nadmanganianu potasu, a także buliony czosnkowe.

Popularne w naszej części płyn Bordeaux, nawet w słabym stężeniu, jest dość niebezpieczny dla młodych drzew (najmniejszy nadzór w dawce natychmiast reaguje zwiędłymi liśćmi).
Niezależnie od tego, jakich leków używasz – przeczytaj uważnie instrukcje i monitoruj dawkowanie.

Opryskiwanie gruszek

Przycinanie i kształtowanie korony

Ostateczna formacja korony trwa około 5-6 lat dla gruszek. To wystarczy, aby mieć 5 gałęzi szkieletu. Ale podstawowe skrawki zaczynają się na długo przed tym, nawet w pierwszym roku. W skrócie, cały kurs wygląda następująco:

 • w czerwcu sadzonki pozostawiają trzy najbardziej rozwinięte pędy, rosnące w odstępach 10-20 cm, to samo dotyczy czubka tułowia. To będzie pierwsza warstwa;
 • przy odpowiednim przycięciu środkowy przewód wznosi się ponad gałęzie boczne o nie więcej niż 25 cm;
 • po wzmocnieniu pierwszej “podłogi” formacja połączona jest z sanitarnym obcinaniem. Od wiosny drugiego sezonu usuwa się pędy rosnące wewnątrz korony lub pod kątem. W pobliżu centrum znajduje się tak zwany zawodnik pod ostrym kątem. Jest natychmiast usuwany, natomiast gałęzie poziome (owocowe) nie dotykają;
Ważne! Młoda gruszka dobrze reaguje na wprowadzenie mocznika. Dawka sprężyny wynosi 15 g na 1 kwadrat. m pierścień baryłkę. Dla dorosłych (4 lata i więcej), norma jest zwiększona do 20 g dla tego samego obszaru.

Od 4 lat zdrowe drzewo wymaga jedynie rozcieńczenia i oczyszczenia chorych, połamanych lub starych gałązek. Jeśli w każdym roku uprawy została pominięta, to wiek dojrzały może być potrzeba poważnego przerzedzenia (z oddziałów może zostać usunięta, a poszczególne pnie obejmujących światło).

Ochrona przed przeziębieniem i gryzoniami

Zbiory są zbierane, liście opadają, a kalendarz przypomina o mroźnych przymrozkach – nadszedł czas, by ogrzać drzewo.

Najpopularniejszym sposobem jest wykonanie “płaszcza” do pnia. Filc, trzciny lub wór owijany słomą i przywiązany do drzewa. Wiele leżało także pogrubioną warstwą ściółki (ale jest to bardziej odpowiednie dla obszarów z zimnymi i małymi opadami śniegu).
Gęsty film gruboziarnisty lub gruboziarnisty jest również dobry, ale trzeba je usunąć natychmiast po rozpoczęciu ogrzewania. Brakuje chwili, ryzykujesz kradzież beczki.

Osobną kwestią jest ochrona przed myszami, zajęciami i innymi gośćmi w ogrodzie. Tutaj stosowane są różne metody:

 • świerk lapnikowy zebrany z gałęzi o długości 80-85 cm, takie struktury są sztywno związane i odłożone igłami;
 • dla lepszego efektu są również owinięte w metalowe siatki z małymi komórkami;
Czy wiesz? Przed wprowadzeniem tytoniu do Europy miejscowa ludność wykorzystała liście drzew owocowych do palenia, w tym gruszki.
 • winding capron rajstopy lub netkankoy. Takie materiały są zbyt trudne dla zwierząt;
 • Oprócz tych wszystkich sztuczek można powiesić na niższych gałęziach kilku czarne koła oznaczają średnicy (15cm wystarczy wypłukać ruch gryzonia);
 • improwizacja polega na wieszaniu plastikowych butelek z zatopionymi naftalenami. Jego zapach przenika przez dziury i odbiera zwierzęta ostrym aromatem.

Przygotowanie do zimy

Dowiedzieliśmy się, co gruszka linii Trout może przynieść swojemu właścicielowi. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą nam wyhodować drzewo, które stanie się prawdziwą ozdobą daczy lub ogrodu. Duże dla ciebie zbiory!