Granulowany miot z kurczaka “Florex”: zastosowanie złożonego nawozu

Granulowany obornik z kurczaka
Miot z kurczaka jest najbardziej skutecznym i przyjaznym dla środowiska nawozem, który może być stosowany do obciągania prawie wszystkich roślin. Nawet jej rzadkie stosowanie znacznie poprawia rozwój rośliny, przyspiesza dojrzewanie owoców, jakość i ilość plonów. Ale użycie świeżego obornika może spowodować uszkodzenie upraw, a przesuszenie i wypłukanie – traci większość użytecznych elementów, a tym bardziej, że nie każdy ma taką możliwość. W takim przypadku użycie obornika kurzego w granulkach będzie bardziej skuteczne i dostępne, a ponieważ to nawożenie jest koncentratem, pojawia się naturalne pytanie, jak prawidłowo go używać.

Opis i skład

Ściółka w granulkach Jest złożonym nawozem organicznym i posiada pełen zestaw użytecznych makro i mikroelementów. Ten nawóz można nazwać uniwersalnym, jest odpowiedni dla większości gatunków roślin, można go nawozić dowolnym rodzajem gleby. Z ogromnej różnorodności nawozów organicznych, granulowany kurz z kurczaka jest uważany za najbardziej wartościowy, ponieważ użyteczne w nim substancje są najbardziej optymalnie połączone i nie szkodzą roślinom i mikroflorie gleby.

Granulowany obornik to koncentrat, ponieważ podczas przetwarzania surowca jego objętość może zmniejszyć się 10-krotnie lub więcej, wynik ten uzyskuje się dzięki całkowitemu usunięciu wilgoci i sprasowaniu. Przydatne minerały “kurczęcych” granulek wpływają na wielkość plonów roślin uprawnych w żaden sposób gorszy od syntetycznego nawożenia mineralnego, ale ze względu na to, że substancje te są pochodzenia organicznego, są one znacznie słabiej wypłukiwane z gleby. Również te substancje są stopniowo wchłaniane przez rośliny z gleby, co z kolei zmniejsza stężenie soli.
Granulowany miot z kurczaka
Minerały zawarte w granulkach wpływają nie tylko na plon, ale również na jakość owoców, przyczyniają się do wzrostu liczby różnych witamin, białka, cukru, skrobi, podczas gdy ilość azotanów w owocach nie wzrasta.

Czy wiesz? W wielu krajach europejskich zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych zastępuje się gazem uwalnianym z obornika kurzego.

Fosfor z obornika jest przedstawiany jako związek organiczny, który pozwala mu zdobyć przyczółek w glebie w postaci fosforanu wapnia, aluminium i żelaza, a w procesie mineralizacji materii organicznej są one umiarkowanie absorbowane przez uprawy. Z powodu tej jakości wykorzystanie fosforu z pelletu gnojowicy jest bardziej produktywne i użyteczne niż fosfor, który jest zawarty w sztucznych nawozach mineralnych. Ta sama sytuacja dotyczy azotu i potasu zawartych w nawozie. A wapń pomaga obniżyć poziom kwasowości.
Granulowany obornik z kurczaka zawiera wapń, potas, żelazo, magnez, mangan, bor, fosfor, azot, kobalt, siarkę, cynk i miedź.
Granulowany miot z kurczaka

Funkcje i właściwości

Wprowadzenie granulek do gleby przyczynia się do:

 • Zrównoważona dieta wszystkich upraw i ekologicznie czystych zbiorów.
 • Zwiększ plony od 20 do 40% i popraw jakość owoców.
 • Przyspiesz czas dojrzewania do dwóch tygodni.
 • Promuje wzrost zawartości suchej masy w owocach.
 • Poprawia skład i właściwości gleby (wzmaga wzrost użytecznych mikroorganizmów i hamuje wzrost szkodliwych mikroorganizmów, a także poprawia strukturę i płodność).
 • Poprawia odporność roślin na szkodliwe czynniki i choroby środowiskowe.
Jego osobliwości stosowania w różnych rodzajach nawozu – świnia, krowa, królik, koń.

Metody stosowania i dawkowania

Podobnie jak większość nawozów, obornik z granulowanego kurczaka ma specjalną instrukcję do stosowania w przemyśle i na małą skalę.

Ważne! Jeśli peletki są używane jako lokalny nawóz, należy je zakopać na większej głębokości, z dala od miejsca sadzenia.

Aplikacja

Dla wag przemysłowych

W skali przemysłowej, odchody z kurczaka w granulkach są stosowane jako główny nawóz do ziemi uprawnej lub jako lokalny nawóz podczas sadzenia roślin.
Większość agronomów zaleca wprowadzenie obornika z granulowanego kurczaka wraz z dodatkiem potasu i, w bardzo rzadkich przypadkach, nawozów fosforowych.
Jeśli planowane jest zastosowanie jako główny, należy przestrzegać następujących proporcji:

 • W przypadku fasoli, zbóż i mieszanek roślin strączkowych i zbożowych – od 300 do 800 kg na 1 ha.
 • W przypadku zbóż ozimych, takich jak żyto i pszenica – od 500 kg do 1 tony na 1 ha.
 • W przypadku zbóż jarych, takich jak owies, jęczmień – od 1 tony do 2 ton na 1 ha.
 • W przypadku kukurydzy i słonecznika – od 600 kg do 2 ton na 1 ha.
 • Do marchwi, cebuli, rzepy, brukwi – od 1 t do 2 t na 1 ha.
 • Do buraków, ziemniaków, kapusty, cukinii – od 2 ton do 3 ton na 1 hektar.

W przypadku aplikacji jako lokalny nawóz Najlepiej zmniejszyć dawkę o około 1/3. Granulowany obornik można również nawozić na pastwisku po krwawieniu, koszenie w dawkach od 600 kg do 800 kg na 1 ha. Granulowany obornik z kurczaka

Ważne! Dawki zależą nie tylko od kultury, którą zamierzacie sadzić, ale także od składu gleby, w której zamierzacie to zrobić, dlatego przed użyciem należy skontaktować się z agronomem, aby ustalić niezbędne dawkowanie.

Dla ogrodników

W małej skali granulowane ptasie odchody są szeroko stosowane przez hodowców kwiatów, ogrodników i hodowców warzyw. Kurze z kurczaka w granulkach są stosowane zarówno w postaci suchej, jak i rozcieńczane w wodzie w celu uzyskania wlewu do opatrunku górnego.

Jako główny dodatek w postaci suchej stosuje się w dawce od 100 g do 300 g na 1 m ², dawka zależy bezpośrednio od żyzności gleby i zasadzonej rośliny. Skuteczność obornika kurzego można zwiększyć, jeśli razem z nim dodać około 20 g chlorku potasu lub około 30 g siarczanu potasu na 1 m², zwłaszcza ziemniaków, cebuli i innych roślin okopowych. Taki dodatek można również dodać do rośliny, przyda się do ogórków, cukinii, dyń. Ale w tym przypadku musisz upewnić się, że obornik jest posypany ziemią i nie wchodzi w kontakt z korzeniami sadzonki lub nasionami.

Najlepiej przebierać się na początku sezonu wegetacyjnego, zwłaszcza bylin. Karmienie jesienią może zwiększyć wegetatywny wzrost, co z kolei zmniejsza zimotrwalosc rośliny.

Najlepiej ubrać w suchym stanie może być przeprowadzona dla roślin owocowych, jagodowych i ozdobnych poprzez zaszczepienie granulatu w pobliżu krzaka lub drzewa w tempie 100 g do 300 g na roślinę. W przypadku truskawek i warzyw obornik powinien być trawiony w bruzdach w dawce od 100 g do 150 g na 1 m². Granulowany obornik z kurczaka
Płynny top opatrunku spożywać codziennie wlew, który przygotowuje się w proporcjach od 1 do 50 dla młodych roślin i od 1 do 100 dla dorosłych. Taka górna opatrunek jest najbardziej przydatna dla ogórków, pomidorów, papryki, zielonych roślin, które rosną w zamkniętym terenie. W tym przypadku dawka wynosi od 0,5 l do 1 l na krzak. Top dressing z krzaków i drzew odbywa się w tempie od 5 litrów do 7 litrów na 1 m². Górny opatrunek truskawek i truskawek należy dodawać do bruzd w tempie 8 litrów na 5 metrów bieżących wiosną i 2-3 metrów jesienią.

Czy wiesz? U ptaków Inków odchody były tak cennym zasobem, że według dzisiejszych standardów można go porównać do ropy.

Zalety i wady

Gnojowica z granulowanego kurczaka jest lepsza niż większość nawozów organicznych i mineralnych, które znamy:

 • Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 • Brakuje nasion chwastów, patogennej mikroflory, patogenów, jaj pasożytniczych.
 • Możesz zrobić to lokalnie za pomocą maszyn rolniczych.
 • W przeciwieństwie do świeżego obornika nie ma szans na samozagrzewanie i spontaniczne spalanie.
 • Ma nieograniczony okres trwałości.
 • Podczas przechowywania przez długi czas w otwartym opakowaniu traci on niewielką ilość przydatnych substancji.
 • Przyjazne dla środowiska i nietoksyczne, po wystawieniu na otwartą skórę, nie powoduje żadnych szkodliwych skutków.
 • Nie ma nieprzyjemnego zapachu.

Kurczak
Wadą stosowania świeżego lub wysuszonego ptasiego łajna jest to, że zawiera on ogromną ilość azotu, który szybko wchłania się w glebę. W przyszłości prowadzi to do tego, że wzrost upraw jest zahamowany, a także do zwiększonej zawartości azotanów. Granulowane odchody, jak już wspomniano, stopniowo dostarczają azot i inne użyteczne substancje bez zwiększania stężenia.

Pozytywne jest również to, że granulki bardzo absorbują wodę, a jeśli w porze suchej nie ma wilgoci, mogą powoli oddawać ją roślinom, co ułatwia negatywny wpływ suszy.

Na podstawie opinii użytkowników Internetu nie ma negatywnej jakości takiego nawozu, jedyną wadą jest negatywny wpływ przedawkowania.

W oparciu o powyższe informacje możemy zagwarantować, że granulowany obornik z kurczaka jest niezbędnym nawozem naturalnym, który może poprawić jakość i ilość plonów. Jest również przydatny zarówno do uprawy przemysłowej, jak i do upraw na małą skalę.