Fern asplenium: jak rosnąć w domu

Asplenium
Asplenium jest jedną z wielu odmian paproci, która najczęściej występuje w ogrodnictwie domowym. Ze względu na niezwykłe, egzotyczne liście, ma wysokie walory dekoracyjne i doskonale pasuje do każdego wnętrza domu. Nie można nazwać rośliny bezpostaciową, ale jeśli przestrzegane są niektóre zalecenia agrotechniczne, można je uprawiać w szklarni lub w mieszkaniu.

Czy wiesz? Nazwa “asplenium” pochodzi z języka greckiego i tłumaczy się jako “a” – “nie”, splen – “śledziona”. Nazwa jest związana z domniemanymi właściwymi właściwościami terapeutycznymi. Ojczyzną asplenium jest RPA, tropiki Azji i Oceanii.

Kryta paproć asplenium: gatunek i opis

Asplenium, znany również jako paproć skamieniałości, należy do rodzaju wieloletnich paproci z rodziny Kozenets. Rodzaj obejmuje około 700 gatunków, rosnących w umiarkowanych, subtropikalnych i tropikalnych szerokościach geograficznych. W naturze roślina najczęściej chowa się w kamienistych szczelinach lub rośnie na murze ścian. Asplenium można znaleźć w niektórych krajach europejskich, a także w Indiach, Nowej Zelandii, Australii, Madagaskar i innych krajach południowo-wschodniej Afryki.

Wszystkie typy asplenu wyglądają inaczej: są epifity, litofity i rośliny lądowe, z różnymi opisami cech zewnętrznych. Wysokość roślin może wynosić od kilku centymetrów do dwóch metrów, a płytki liściowe lub vayi są zarówno gładkie jak i spiczaste, z długimi krótkimi ogonkami lub bez nich. System korzeniowy w różnych gatunkach asplenium również się różni: od pełzających kłącza do potężnych krótkich pionowych korzeni pokrytych brązowymi łuskami. Wspólną cechą charakterystyczną jest liniowa forma zarodników (Soruses) umieszczona pod Vayi.

Różnorodność asplenium można zaobserwować tylko w środowisku naturalnym, gdzie wszystkie jego gatunki rosną w naturalnym środowisku. W ogrodnictwie domowym tylko kilkadziesiąt z nich jest pospolitych, wśród których najczęściej występują:

  • Aspleusium viviparous – bardzo piękny i nietypowy widok paproci. Różni się łukowatymi krzywiznami, czterema pierzastymi, na krótkich ogonkach. Długość blaszki liściowej sięga 60 cm, a szerokość do 20 cm, a charakterystyczną cechą żyworodnego asplenium są pączki lęgowe, które rozwijają się na górnej stronie liścia, a po dojrzewaniu opadają na ziemię i zapuszczają korzenie. Jedynym miejscem, w którym żyje paproć, jest żyworodny, jest Afryka Wschodnia, wyspa Madagaskar. Aspleusium viviparous
  • Asplenium bulwiasty – Kolejny rodzaj paproci, bardzo podobny do poprzedniego, ale blaszki liściowe są szersze i bliżej siebie. Vayi trzykrotnie pierzaste, na krótkich ogonkach, o długości ponad metra. Gatunek ten ma również pąki rodzicielskie, które zakorzenią się, gdy uderzą o ziemię. Ojczyzna bulwiastych, asplenium – mokrych regionów Australii, Indii i Nowej Zelandii. Asplenium bulwiasty
  • Asplenium South Asian – duże, epifityczne lub pół-epifityczne paprocie. Ma prosty, wąski półmetrowy trójnik, zebrany w gęstym gnieździe. Blachy są lancetowate, podobne do paska, jednoczęściowe, na krótkich ogonkach. Powierzchnia liścia jest lekko pofalowana, jakby nawleczona na środkową żyłkę. System korzeniowy jest krótki. W środowisku naturalnym rośnie w obszarach przybrzeżnych Australii, na starych zaczepów lub pniaków. Asplenium South Asian
  • Aspenum scoloprene – znany wśród ogrodników jako “język reniferów”, ma podobieństwo do sadzenia roślin asplenium, tylko vayi są łukowate, pochylające się nad ziemią. Jest to najczęstszy gatunek w kulturze, który ma dużą liczbę odmian i mieszańców. Najbardziej popularnymi formami są paprocie z mocno zakrzywionymi lub kędzierzawymi płytkami liści. Aspenum scoloprene
  • Zagnieżdżanie aspenium – jest to epifityczny wygląd, podobny do południowoazjatyckiego, ale ma bardziej kompaktowy rozmiar i szeroko otwartą rozetę liści. W naturze, asplenum gniazdowania jest rozprowadzane na terytorium od Archipelagu Malajskiego do Afryki Wschodniej, a także Madagaskaru i Hawajów. Zagnieżdżanie aspenium

Wybór miejsca dla asplenium w pokoju

Właściwe miejsce jest kluczem do udanej uprawy paproci z asplenium w domu.

Czy asplen musi być oświetlony?

Asplenium jest słodką paprocią i nie toleruje jasnego światła, bezpośrednie uderzenia promieni słonecznych na blaszki liściowe są przeciwwskazane. Wybierając miejsce do uprawy asplenium, lepiej dać pierwszeństwo oknom wychodzącym na północ, północ-zachód i północno-wschodnią stronę. Jeśli nie ma możliwości umieszczenia rośliny po stronie północnej, to pojemnik z nią powinien być umieszczony w odległości trzech metrów od okna.

Optymalna temperatura i wilgotność do uprawy

Asplenium jest ciepłolubną rośliną, której troska zapewnia optymalną temperaturę powietrza dla roślin w domu. Temperatura, w której paproć czuje się komfortowo wynosi +21 … + 24 ° С. Będzie negatywnie postrzegał wyższą temperaturę i suchość powietrza – płytki liści wyschną, nowy vayi przestanie rosnąć, co doprowadzi do śmierci rośliny. Nie lubi ciągów powietrza i nagłych zmian temperatury, więc wietrzenie powinno być ostrożne. Zimą pożądane jest obniżenie temperatury nieco, ale nie mniej niż +16 ° C, w przeciwnym razie roślina może zamarznąć i odrzucić liście.

Gleba do uprawy asplenium

Asplenium
Gatunki lądowe asplenium wolą lekką słabo kwaśną, luźną glebę wzbogaconą dodatkami organicznymi. Mieszanina darni i ziemi liści, próchnicy, torfu i piasku w stosunku 2: 3: 3: 1: 1 jest odpowiednia jako substrat. Dobrze jest także dodać do ziemi małe kawałki węgla drzewnego, glinianych skorupek i posiekanego mchu torfowego.
W przypadku roślin-epifitów zaleca się mieszankę mchów-torfowców z torfem, włóknem kokosowym i korą sosny. Odpowiedni jest również gotowy podkład sklepowy do storczyków.

Funkcje sadzenia i rozmnażania asplenium w pomieszczeniach

W zależności od rodzaju asplenium metody i cechy jego namnażania się różnią. Żyworodne gatunki rozmnażają się za pomocą pączków czerwiu, które są zakorzenione w ziemi, cała reszta – poprzez podzielenie komórki królowej. W ostatnim wariancie można dzielić tylko dorosłe paprocie. Zwykle odbywa się to podczas wiosennego przeszczepu macicy. Korzeń należy przyciąć pionowo na dwie lub cztery części, tak aby każda podzielona sadzonka zawierała kilka punktów wzrostu. Po podziale sadzonki powinny być natychmiast posadzone na luźnej, wilgotnej glebie.

W domu można propagować asplenium również poprzez sadzenie zarodników. Aby to zrobić, delikatnie zeskrobać łyżkę za pomocą dojrzałej blaszki liściowej na wstępnie rozprowadzonym arkuszu papieru. Siać zarodniki wiosną na powierzchni prażonej gleby torfowej. Temperatura powietrza dla kiełkowania zarodników musi wynosić co najmniej + 22 ° C. Nasadzenia są pokryte szkłem lub folią, aby utrzymać wilgoć. Po pojawieniu się pędów są one przerzedzane, pozostawiając odległość 3 cm, po trzech tygodniach rośliny przenosi się do osobnych pojemników. Nadają się do asplenium to szerokie i małe doniczki, w których przed sadzeniem umieszczana jest warstwa drenażowa kamyków lub keramzytu. Podłoże to jest raczej luźne i niestabilne, dlatego dla lepszego ukorzenienia paproć jest przymocowana do doniczki za pomocą ramy drucianej.
Propagacja asplenium
Jeśli konieczne jest pomnożenie żyworodności jako plenności, wtedy nerki lękowe, które dojrzały i odpadły, trzeba wcisnąć do lekkiej gleby, bogatej w materię organiczną. Następnie umieść pojemnik pod szkłem lub folią, aby uzyskać optymalny mikroklimat. Zaraz po pojawieniu się pierwszych liści oznacza to, że paproć zakorzeniła się.

Ważne! Podczas sadzenia młodych sadzonek nie można zagnieździć gleby wokół nich. Korzenie roślin, takie jak luźna ziemia, w której mogą oddychać, więc w doniczkach trzeba zrobić kilka dodatkowych dziur.

Dbaj o asplenium w domu

Kryty kwiat asplenium nie jest najłatwiejszą rośliną do pielęgnacji. Aby ją uprawiać, musisz stale utrzymywać atmosferę podobną do naturalnego środowiska paproci.

Jak woda asplenium

Asplenium
Podlewaj paprocie tylko ciepłą, miękką, stojącą wodą. Robi się to co dwa dni w taki sposób, aby stale utrzymywać wilgotną, ale nie wilgotną ziemię. Jest niedopuszczalne jako stagnacja wody i suchość – to doprowadzi do śmierci asplenium. W upalne lato podlewanie staje się częstsze, zimą maleje. Ponadto, instalacja stale potrzebuje wysokiej wilgotności, która powinna wynosić co najmniej 60%. W suchym powietrzu wysycha asplenium. Dlatego okresowo konieczne jest spryskiwanie rośliny ciepłą wodą latem i delikatnie wycierać je wilgotną szmatką liścia w zimie.

Ważne! Nie umieszczaj baterii w pobliżu akumulatorów i kominków.

Karmienie paproci

Szczególnie potrzebuje dodatkowego nawożenia młodych, niefaworyzowanych na etapie aktywnego wzrostu i powstawania pędów. W tym okresie, zwykle od kwietnia do września, dwa razy w miesiącu, pod korzeń wstrzykuje się roztwór nawozu mineralnego. Dorosłe rośliny są karmione raz w miesiącu, latem, nawozami do roślin domowych.

Przycinanie Asplenium

Paproć Asplenium nie potrzebuje planowego przycinania, aby utworzyć krzak. Jego smukła vayi ma właściwy kształt i tworzy skuteczną, symetryczną rozetę na własną rękę. Tylko stare, uschnięte i pożółkłe liście liści są w razie potrzeby przycinane.

Przesadzanie paproci pokoju

Transplantacja asplenu jest niezbędna dla jej prawidłowej i ciągłej uprawy. Odbywa się to co roku lub co dwa lata. Podczas przesadzania usuwane są martwe korzenie, a przy żywych trzeba bardzo ostrożnie postępować, aby nie uszkodzić, ponieważ rosną bardzo wolno, a ich uszkodzenie prowadzi do przedłużonej choroby rośliny. Przeszczepianie roślin w płytkich pojemnikach z luźną, wilgotną glebą.
Transplantacja

Główne szkodniki i choroby asplenium

Główne paproci wewnątrz szkodniki Asplenium są Quadraspidiotus perniciosus, pająk i szkodniki nicieni. Do niszczenia owadów i roztoczy skalę można stosować insektycydy „aktellik” „Fitoverm” „Fufanon” szybkością 1-2 ml na litr wody. Nicienie walczyć ciężej, chemikalia nie pomoże tutaj, ponieważ pasożyty penetrować arkusz skóry. W takim przypadku wymagane jest tylko przycinanie kardynalne przy całkowitym usunięciu wszystkich uszkodzonych fragmentów rośliny.
Z chorób najczęściej paproza ​​splenius wpływa na zgniliznę szarości lub korzeni, co występuje, gdy niewłaściwe nawadnianie.
Ogólnie rzecz biorąc, większość problemów związanych z tą rośliną wiąże się z naruszeniem zasad opieki, na przykład:

  • Jeśli paproć więdnie i ginie ze szczytów liści, sygnalizuje brak wilgoci.
  • brązowe plamki na liściach oznaczają, że jest zbyt gorąca, lub że zostały przekarmione nawozami;
  • jeśli blachy są zwinięte – zbyt zimne;
  • Jeśli liście stają się bardzo blada, niemal przezroczysta, więc nadmiar paproć pada światło, musi być uporządkowane w cieniu.