Dżdżownice w naszych ogrodach: użyteczne właściwości, hodowla

Deszcz lub dżdżownica
Rola dżdżownice w przyrodzie i życiu ludzkim trudno go przecenić. Szlachetny dżdżownica jest nieodzownym uczestnikiem w tworzeniu żyznej gleby, a co za tym idzie, tworzenia żywności – środków na przetrwanie ludzkości. Chociaż często o tym nie myślimy, ale bez dżdżownic nasze istnienie może się bardziej skomplikować.

Dżdżownice: opis

Deszcz lub dżdżownica
Deszcz lub dżdżownicajest to segmentowy robak o kształcie rurkowatym. Żyje w wilgotnej glebie i żywi się substancjami organicznymi. Średnia długość życia wynosi od 4 do 8 lat. W zależności od rodzaju konkretnych mieszkańców gleby dżdżownica może czasami żyć dłużej niż 10 lat.
Układ trawienny robaka rozciąga się na całej długości jego ciała, a ruch zestawu mięśni przewodu jelitowego ułatwia trawienie pokarmu.

Ponadto ten mały mieszkaniec Ziemi ma centralny i obwodowy układ nerwowy, a także jest w stanie oddychać przez skórę. W ciele dżdżownicy tkanki łączne (kości lub chrząstki) są całkowicie nieobecne. Jego długie ciało, wypełnione śluzem, działa jak hydrostatyczny szkielet. Mięśnie pierścieniowe i podłużne na obrzeżach każdego segmentu pozwalają poruszać się bezkręgowcom.

Czy wiesz? Struktura ciała dżdżownicy może z pewnością nazwać go jednym z najdziwniejszych mieszkańców tej ziemi, Nie ma oczu, uszu, nawet płuc. Jednak ma kilka serc, a skóra pokrywa skórę śluzem chroni go przed drapieżnikami, ponieważ ma dla nich nieprzyjemny smak.

Rodzaje robaków

Deszcz lub dżdżownica
DżdżowniceJest to duża grupa gatunków należących do różnych rodzin. Odmiany dżdżownic można znaleźć na wszystkich kontynentach naszej planety. W sumie istnieje ponad 2000 gatunków. Spośród nich około 40 jest szeroko rozpowszechnionych w Europie, a najbardziej znane to: dżdżownica zwyczajna (Lumbricus terrestries) i robak gnojowaty (Eisenia faetida).

Normalna dżdżownica może osiągnąć 30 cm długości; ma brązowe lub czerwone ciało; mieszka na polach, w ogrodach i sadach. Bardzo intensywnie wykopuje głębokie korytarze w ziemi (do głębokości 3 metrów).

Dung Worm nieco mniejszy niż zwykle (od 4 do 14 cm długości). Jego ciało ma rdzawy kolor z żółtymi pasmami wokół pierścieni. Nazwa robaka gnojowica mówi sama za siebie: występuje wyłącznie w glebie kompostowej. Aby przetrwać, ten bezkręgowiec potrzebuje ziemi wzbogaconej o materiał organiczny. Idealny zakres temperatur dla robaka obornika wynosi +15 … + 25 ° С.

Dżdżownice wyróżniają się również cechami biologicznymi, czyli rodzajami żywności i siedlisk w glebie.

Na podstawie tych cech rozróżnia się dwa główne typy:

  1. robaki, które żyją na powierzchni gleby;
  2. robaki, które zamieszkują ziemię.
Czy wiesz? Jego nazwa “dżdżownica” została odebrana w XVI wiek. Najprawdopodobniej ludzie nadali mu to imię ze względu na jego aktywne życie: w deszczową pogodę robak wychodzi na powierzchnię, ponieważ w przeciwnym razie może się utopić.

Cechy cyklu życia dżdżownic

Cykl życia większości typów dżdżownic można podzielić na cztery etapy:

  • Pierwszy etap: wykluwanie się robaków z kokonu. Dojrzewanie jajek trwa od 2 tygodni do 3 miesięcy, po czym zarodki opuszczają swoje kokony. Im cieplejszy klimat, tym szybciej wylęgną się nowe osobniki, a przy bardzo ciepłej pogodzie jaja w pełni dojrzewają w ciągu 14 dni (dla porównania, w niskich temperaturach proces ten trwa około 60 dni).
  • Drugi etap: zobserwacja dorosłych. Już na wczesnym etapie życia (w ciągu 2-3 miesięcy) młody układ rozrodczy zaczyna się rozwijać u młodych robaków, aw ciągu roku następuje pełne ukształtowanie się nowego dorosłego organizmu.
  • Trzeci etap: reprodukcja. Dżdżownice są hermafrodytami, tzn. Każda osobnik ma zarówno męskie, jak i żeńskie organy rozrodcze. Mimo to robaki muszą się rozmnażać, aby się rozmnażać. Dwa robaki sklejają się i tworzą skorupę, która daje im miejsce do wymiany nasienia. Nawożenie występuje w obu ciałach.
  • Czwarty etap: okokonowanie. Po zakończeniu procesu nawożenia robaki rozdzielają się i tworzą kokony wewnątrz swoich ciał, po czym toczą się w głąb gleby w celu dalszego dojrzewania. Standardowy kokon zawiera od 1 do 5 zarodków.

Niż użyteczne robaki w ogrodzie

Deszcz lub dżdżownicaHodowla i popularyzacja dżdżownic w ogrodzie przynosi ogromne korzyści dla gleby. Jeśli są utrzymywane w wystarczającej ilości w ziemi, mogą odgrywać decydującą rolę w udanej uprawie roślin. Te bezkręgowe potulne stworzenia są najlepszymi przyjaciółmi ogrodnika. Niektórzy ogrodnicy nazywają je nawet “pierwszymi agrotechnikami przyrody”, ponieważ im bogatsza jest gleba, tym więcej dżdżownic znajdziesz w niej. Ale jakie konkretne korzyści przynoszą robaki do gleby? Po pierwsze, wykonają dla ciebie całą ciężką pracę, ponieważ są w stanie poluzować ziemię, poprawić jej strukturę, zachować i poprawić płodność.

Przemieszczając się przez ogród, tworzą tunele, które podobnie jak orka pozwalają powietrzu i wodzie dotrzeć do nasion i korzeni roślin. Dżdżownice działają więc jak maleńcy niewidzialni oracze. Ponadto dostarczają roślinom pożywienia i chronią je przed szkodnikami i chorobami. Robaki są głównymi producentami stabilnego humusu, ponieważ żywią się substancjami organicznymi, takimi jak zgniłe liście, skoszona trawa, a nawet brud.

Trawienie pokarmu, te pozbawione kręgów, organiczne odchody, bogate w fosfor, wapń, azot i magnez, które pomagają dodatkowo wzbogacić glebę i wzrost roślin. Dlatego znalezienie wielu robaków w twoim ogrodzie i zastanawianie się, czy są szkodliwe dla ogrodu, odpowiedź będzie negatywna.

Czy wiesz? Mało kto to wie Charles Darwin (słynny przyrodnik, który zaproponował teorię doboru naturalnego) interesował się dżdżownicami. Naukowiec obserwował i badał robaki przez 40 lat iw rezultacie opublikował książkę zatytułowaną “Kształtowanie wegetatywnej warstwy ziemi przez aktywność dżdżownic i obserwację ich sposobu życia” (1881).

Jak zwiększyć liczbę robaków w ogrodzie

Deszcz lub dżdżownica
Dżdżownice i poziom żyzności gleby są ściśle ze sobą powiązane. Ogrodnicy, którzy chcą zwiększyć liczbę dżdżownic w glebie ogrodu, mogą to zrobić, dodając do niej więcej substancji organicznych. W szczególności ściółkowanie gleby pomoże przyciągnąć dżdżownice. Jako nawierzchnia do gleby można stosować różnorodne materiały: humus, opadłe liście, skoszoną trawę, obornik, kompost obornika.

Hodowane robaki w robakach

Dżdżownice potrzebują tylko kilku warunków, w których z powodzeniem będą żyły i rozmnażają się: odpowiednia wilgotność, ciemność i jedzenie. Najlepszym czasem na zorganizowanie robaka jest wiosna lub początek lata, ponieważ w tym przypadku robaki będą miały czas na rozmnożenie się i wzmocnienie przed nadejściem zimy. Pomyślmy więc, jak hodować robaki w ogrodzie.

Jak przygotować i przygotować grób

Worms
Jako mieszkanie dla robaków możesz użyć dowolnego pojemnika – szuflady, dużego koryta, starej wanny. Odpowiednie warunki dla dżdżownic mogą być również zapewnione na otwartym kompoście, który ma swoje zalety. Jednak w tym przypadku należy zadbać o dodatkową ochronę bezkręgowców. Działka przeznaczona dla robaka jest zwykle chroniona metalową siatką, a wierzch jest pokryty specjalną drobną siatką.

Dla wygody w dalszej opiece nad robakiem jego rozmiar nie powinien być zbyt duży. Na dole przyszłego domu dla robaków należy ułożyć kompost (około 40 cm warstwy) i dobrze go podlać ciepłą wodą (najlepiej wodą deszczową). Następnie przykryj ściółkę słomą i pozwól jej parzyć przez 5-6 dni. Teraz mieszkanie jest gotowe do osiedlenia się.

Populacja robaków

Dżdżownice do osiedlania się można znaleźć w ich własnym ogrodzie (najlepsze miejsce dla okazów zebranych bezpośrednio po deszczu) lub po prostu kupić. Dla dobrego robaka, który będzie stale zapewniał biohumus, potrzebujesz od 500 do 1000 osobników na 1 m². Przechodzimy do procesu rozliczeniowego. W centrum mieszkania trzeba zrobić dziurę i przewrócić wiadro zawierające robaki. Następnie ostrożnie rozmieść robaki i przykryj słomą lub konopiami. Pierwsze wyniki można oszacować w ciągu tygodnia. Okresowo obserwuj, jak robaki czują się w nowym środowisku. Jeśli są mobilni i ukrywają się przed światłem dziennym, wszystko jest w porządku.

Ważne! Dżdżownice można łatwo dostosować, karmienie należy rozpocząć dopiero po 3-4 tygodniach od momentu osadzenia, a przedtem nie zapomnieć o regularnym podlewaniu robaka ciepłą stojącą wodą.

Jak dbać o robaki w robaku?

Earthworm
Odpowiedź na pytanie “Ile żyć dżdżownic?”, Bezpośrednio zależy od właściwej opieki nad nimi i stworzonych warunków. W normalnej egzystencji robaki potrzebują wilgoci (miejsce ich zamieszkania powinno być okresowo podlewane) i względnego chłodu, dlatego mieszkanie powinno zostać przeniesione w cień. Bezkręgowce również lubią, gdy do kompostu dodaje się trochę piasku, a zmiażdżone skorupki jaj są rozproszone od góry. Ponadto muszą zapewnić wystarczającą ilość pożywienia, więc co dwa tygodnie nie zapomnij o dodaniu do robaka świeżej karmy. Jednak nigdy nie należy przekarmiać robaków.

Dla tych, którzy interesują się tym, co jedzą dżdżownice, zauważamy, że jedzą prawie każdy materiał organiczny, który jest dostępny na działce ogrodowej. Jedynym wymaganiem jest, aby żywność była zmielona, ​​ponieważ robaki nie mają zębów. Staraj się również utrzymywać stały skład jedzenia.

Ważne! Przed dodaniem do robaka nowej partii paszy upewnij się, że robaki zjadły poprzednią, ponieważ należy unikać nadmiernego gromadzenia się niezjedzonej żywności. Pozostałości pożywienia w kompoście, gdzie żyją robaki, mogą znacznie zwiększyć jego kwasowość, tworząc w ten sposób Warunki śmierci dla twoich robaków. Ponadto nadmiar żywności może przyciągać szkodniki, takie jak kleszcze.

Jak zbierać robaki biohumusowe

Biohumus
Głównym celem hodowli dżdżownic jest produkcja biohumusu. Biohumus lub wermikompost – enastępnie ekologiczny, przyjazny dla środowiska nawóz, uzyskany w wyniku przetwarzania robaków z odpadów domowych i przemysłowych. Innymi słowy, dzięki naturalnemu procesowi trawienia dżdżownice zamieniają różne odpady w nawozy naturalne. W przypadku dzikich roślin, warzyw, kwiatów i drzew przetwarzanie obornika przez robaki jest dobrą okazją do uzyskania wysokiej jakości nawozu.

Wormy żyją głównie w górnej warstwie gleby, podczas gdy produkowany przez nich biohumus gromadzi się w dolnej warstwie. Aby go zebrać, musisz ostrożnie usunąć górną warstwę robakami i przenieść ją do nowego przygotowanego pojemnika. Dolna warstwa jest przesiewana i układana na łóżkach.

Jak chronić robaka w czasie zimy

Zimna pogoda może negatywnie wpłynąć na sukces hodowli dżdżownic w kraju. Dlatego w zimie istnieje pewien zestaw zadań podczas opieki nad robakami. Worms

Poniższa lista przedstawia główne środki ochrony i przetwarzania robaka w niskich temperaturach:

  1. Zmniejszono karmienie. W czasie, gdy temperatura wokół robaka spada poniżej +2 … + 3 ° C, pożądane jest radykalne zmniejszenie ilości paszy. Mniej więcej w tym samym czasie robaki również przestają jeść i zapadają w zimową hibernację.
  2. Przenoszenie wormhole do cieplejszego miejsca. Mrozy są bardzo niebezpieczne dla robaka, ponieważ robaki mogą umierać w niskich temperaturach. Dlatego mieszkanie bezkręgowców musi zostać przeniesione do cieplejszego miejsca. Staraj się utrzymać temperaturę wokół robaka powyżej + 4 ° C stopni ciepła. Nie zapomnij również o wentylacji pomieszczenia. Robaki potrzebują tlenu i świeżego powietrza, az ich braku szybko zachorują.
  3. Kontroluj ruch robaków. W niskich temperaturach robaki zaczynają się aktywnie poruszać. Jeśli twoje zwierzę ma dużą liczbę zwierząt, może to spowodować ogromny bałagan. Robaki mają tendencję do masowego opuszczania robaka w poszukiwaniu bardziej optymalnych warunków do życia, ale problem polega na tym, że w końcu znajdziesz je martwe na podłodze. Bądźcie więc czujni i obserwujcie ruch ich podopiecznych.

Jak widać, hodowla dżdżownic nie jest zbyt uciążliwa, ale wdzięczna. Te użyteczne mieszkańcy wykopaliskowe zapewnić naturalny nawóz – wermikompost, który jest często określany jako unikalny i cenny nawóz nowej generacji, który po raz kolejny udowadnia niezbędną rolę robaków w glebie.