Dören czerwony – jasny krzew w projektowaniu krajobrazu

Deren czerwonyDören czerwony to jedna z niewielu liściastych roślin ozdobnych, które nawet po upadku liści wyglądają imponująco. Imponujący wygląd tego krzewu spowodował, że jest on pożądany wśród projektantów krajobrazu. Z tego materiału można dowiedzieć się o osobliwościach jego uprawy.

Opis czerwieni

Dören czerwony (Cornus sanguinea), znany również jako “Świnia ma krwistą czerwień”, należy do rodzaju Kizil (Córnus) i rodziny Kizilov. Jest dość rozpowszechniony w Europie. W stanie naturalnym występuje na obszarze od południa Skandynawii na północ od Bałkanów, a także na obszarze od Bałtyku po dolny biegł Don. Preferuje zarośnięte lasy liściaste lub mieszane, a także suche brzegi zbiorników wodnych.
Deren czerwony
Ta roślina to krzew z rozpostartymi gałęziami, osiągający 4-metrową wysokość. Jego liście mają kształt eliptyczny lub jajowaty, na wierzchu są jasnozielone, od spodu jasnozielone, jesienią wchodzą w wino lub krwistoczerwony kolor. Młode pędy są zielone, ale ostatecznie mają fioletowy lub czerwonobrązowy kolor, jesienią i wiosną stają się jaśniejsze.
Döhren krwawy czerwony
Kwiaty farbiarza są matowe, białe, z lancetowatymi płatkami.

Owoce są niebiesko-czarne, kuliste, o średnicy do 8 mm, z dużą kością. Oni niejadalne.
Owoce Czerwonej Derene
Życie tej rośliny wynosi 12-18 lat.

Czy wiesz? Niektóre gatunki z rodziny Kizilov to drzewa, które mogą rosnąć i owocować przez około 300 lat.

Sadzenie barwnika czerwonego

Podczas sadzenia tego krzewu, należy wziąć pod uwagę niektóre jego cechy – to dostanie maksymalny efekt wizualny z rośliny w projektowaniu własnego ogrodu. Rozważmy te funkcje bardziej szczegółowo.

Gdzie umieścić

Opisana roślina jest zalecana do sadzenia na słonecznej części ogrodu lub w lekkim cieniu. Generalnie czuje się dobrze w gęstszym cieniu, ale wygląda na skromniejszy: pędy stają się zbyt wydłużone, liście cienkie, kolor jest mniej jaśniejszy. Dlatego najlepszą opcją jest zejście na ląd po słonecznej stronie.

Dobrą opcją do sadzenia farbiarza jest miejsce wzdłuż ogrodzenia.

Ponadto pożądane jest, aby tło tego buszu było czymś monotonnym: ściana lub, na przykład, zarośla tui. Nie należy sadzić krzewów w nisko położonych, podmokłych obszarach.
Svidin krwistoczerwony

Jaka powinna być gleba

Do gleby, czerwony dernum nie jest wybredny, rośnie prawie wszędzie, z wyjątkiem bardzo kwaśnych lub bardzo ubogich glebach piaszczystych. W każdym przypadku gleba musi zostać osuszona. Roślina czuje się najlepiej na glebach dobrze nawożonych. Jeżeli gleba w miejscu lądowania nie jest, wówczas można odpowiednio przygotować stanowiska do lądowania, co zostanie omówione bardziej szczegółowo poniżej.

Dowiedz się więcej o glebie: podstawowe właściwości i skład, płodność i kwasowość, nawozy dla różnych rodzajów gleb.

Proces sadzenia

Sadzonki sadzi się wczesną wiosną lub około połowy jesieni, gdy mrozy są nadal nieobecne. Przed sadzeniem sadzonkę należy umieścić w pojemniku z wodą o temperaturze pokojowej na 4-5 godzin. Ponadto aby skrócić pędy o 10-15 cm: zbyt długie pędy spowolnią proces ukorzeniania rośliny. Jeśli sadzonka jest pozyskiwana z gliniastym kawałkiem na korzeniach, to nie jest konieczne moczenie ich w wodzie – w tym przypadku sadzenie odbywa się razem z bryłką.

Do sadzenia konieczne jest wykopanie dołu, aby pasowały do ​​niego korzenie sadzonek oraz miejsce dla warstwy odwadniającej. Na dnie dołu do lądowania należy wylać warstwa drenażowa o grubości około 15-20 cm. Może to być gruboziarnisty piasek, zgnieciony kamień lub popękana cegła. Podczas sadzenia w jamie wprowadzono także humusowe nawozy organiczne. Po zaśnięciu ziemia jest lekko podeptana i obficie podlana. Obszar wokół sadzonki jest ściółkowany trocinami lub torfem.
Sadzonki dyezyn czerwonej

Dbanie o czerwony geranium

Ten krzew jest bardzo bezpretensjonalny, ale dbanie o niego nie zaszkodzi, ponieważ podczas gdy wygląd rośliny jest znacznie poprawiony: korona staje się gęstsza, pędy i liście – jaśniejsze.

Jak prawidłowo podlewać

W specjalnym harmonogramie roślina nie potrzebuje podlewania, ale po posadzeniu jest obficie podlewana. Dalsze podlewanie przeprowadza się w razie potrzeby, z reguły w bardzo suche lato. Pośrednią oznaką tej potrzeby jest utrata liści turgor (liście opadają, zaczynają się marszczyć).

Przeczytaj także o podstawach uprawy białej i różnobarwnej trawy.

Jaki nawóz wybrać

Wprowadzenie nawozów pozytywnie wpływa na wygląd barwy czerwonej, co jest bardzo ważne dla krzewów ozdobnych. Zwykle zasila się złożonymi nawozami mineralnymi, które wprowadza się na wiosnę po obfitym podlewaniu. Mogą to być “Nitrofoska”, “Ammophos”, “Nitroammophoska” itp. Nawozy te muszą być wprowadzone do gleby zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
Zastosowanie nawozów

Jak prawidłowo ciąć

Ta procedura musi być przeprowadzana regularnie, ponieważ bez przycinania roślina może szybko stać się niechlujnie tępym buszem. Zwykle pierwsze przycinanie odbywa się przez 3-4 lata po posadzeniu. Zabieg przeprowadza się na wiosnę: przycinanie starych pędów na wysokości 15-20 cm, a także młodych, ale nie rozwijających się dobrze.

Ważne! Punkty odcięcia pędów należy traktować popiołem lub zmiażdżonym węglem aktywnym – zabieg ten będzie służył jako ochrona przed chorobami, a także przyspieszy gojenie się miejsca cięcia.

Reprodukcja barwnika czerwonego

Istnieje wiele sposobów na pomnożenie nasion: nasion, sadzonek, warstw i podziału krzewów. Przyjrzyjmy się każdej z tych metod bardziej szczegółowo.
Dören

Nasiona

Najlepszym czasem do posadzenia nasion jest jesień, październik. Jeśli nasiona są sadzone na wiosnę, to są one wcześniej przechowywane w lodówce przez dwa miesiące – ta procedura jest obowiązkowa. Nasiona sadzi się bezpośrednio w otwartym terenie. Bruzdy bruzdowe o głębokości 5 cm, rozprowadzają nasiona wzdłuż nich i upuszczają je. Miejsce wyładunku schronienia na zimę nie wymaga.

Jesienią pojawiają się pędy, które następnie zostają przerzedzone. Rośliny sadzić w stałym miejscu po osiągnięciu 70-80 cm wysokości. Zwykle dzieje się to 4-5 lat po wysianiu.

Ważne! Nasiona można kupić w wyspecjalizowanych sklepach lub zebrać z rosnących krzewów. Zbierz je jesienią: materiał siewny zostaje uwolniony od zewnętrznego miąższu i wysuszony. Trzymaj je w chłodnym miejscu. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez trzy lata.

Sadzonki

Powielanie przez sadzonki jest bardzo powszechne. Sadzonki wycięte w czerwcu – Do tego celu wybiera się młode pędy. Są sadzone w szklarniach lub szklarniach na głębokości 7-8 cm pod ostrym kątem. Mieszanka torfu i piasku jest wprowadzana do otworu do lądowania. Posadzone sadzonki są obficie podlewane, podczas przebywania w szklarni powinny być regularnie spryskiwane wodą. Szklarnia powinna być chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, okresowo wentylowana, optymalna temperatura wynosi + 23 ° С … + 25 ° С.
Sadzonki sadzonki
Jesienią, gdy sadzonki tworzą system korzeniowy, zostają przeszczepione do stałego miejsca. Przez pierwszą zimę sadzonki muszą być osłonięte. Aby to zrobić, możesz użyć różnych ukrytych materiałów, na przykład lutrasil, spunbond lub juta.

Zapoznaj się z wyborem krzewów na domki: krzewów jagodowych, ozdobnych, liściastych, zimozielonych, iglastych, kwitnących (z białymi kwiatami), na żywopłoty.

Warstwy

Do rozmnażania krzewu warstwami, pędy boczne rosną, które rosną bardzo niewiele od ziemi. Procedura jest przeprowadzana na wiosnę. W celu reprodukcji, odpowiednia sesja jest przyciśnięta do ziemi i zamocowana tam za pomocą zszywki. Miejsce kontaktu z ziemią jest posypane ziemią i mulczowane. Nie jest konieczne ukrywanie potomstwa przez zimę.
Powielanie według warstw
Oddział jest usuwany z krzaka matki w następnym roku, wiosną lub jesienią: do tego czasu powstaje system korzeniowy. Oddzielony przeszczep przeszczepiany jest do stałego miejsca.

Interesujące jest, aby przeczytać o przydatnych właściwościach i zastosowaniach jadalnych jagód dereń, a także o zbiorze na zimę: suszenie i zamrażanie, sok, dżem, marmolada.

Dzieląc krzew

Do tej metody używa się uprawianych krzewów. Zabieg przeprowadza się wiosną lub jesienią. Odpowiedni krzew jest wykopywany, trzęsie korzeniami z ziemi i jest podzielony tak, że każda oddzielona część ma rozwinięty system korzeniowy i pędy pełnej długości. Plasterki korzeni są posypane popiołem. Dalsze oddzielone części są sadzone w glebie na stałe miejsca. Podział buszu

Choroby i szkodniki

Dören czerwony jest odporny na choroby. W niektórych przypadkach młode pędy mogą zachorować mączniak prawdziwy, ale zdarza się to rzadko. Radzenia sobie z tym stosuje się środki grzybobójcze, takie jak „Quadris”, „Topsin”, „fundazol” i t. D. Ponadto, roślina może mieć znaczenie wygląd, a nawet śmierć na nadmierne zwilżenie, a problem ten można łatwo rozwiązać poprzez wybór miejsca lądowania i korpusu odpływowego.

Od szkodników do roślin może grozić mszyce, sawfly, larwy żółto-pomarańczowej muchy. Do ich zwalczania stosuje się środki owadobójcze, zarówno specjalistyczne, jak i szerokie spektrum działań. Mogą to być “Carbophos”, “Biotlin”, “Tanrek” itp.

Czy wiesz? Według chrześcijańskiej legendy Chrystus został ukrzyżowany na krzyżu wykonanym z drewna z drzewa dereń. Po tym wydarzeniu kornalin zmienił się w krzak, a jego kwiaty – na podobieństwo krzyża.

Wideo: przegląd krzewu gerbery

Jak wynika z powyższego, uprawa czerwonej dyrene nie jest trudna. Właściwie nie można w ogóle zadbać o sadzenie krzewów, ale aby utrzymać swój spektakularny wygląd, pielęgnacja jest nadal wysoce pożądana, poza tym wcale nie jest skomplikowana i nie wymaga dużych wydatków. Tak więc ta roślina, oprócz swojej atrakcyjności w zakresie projektowania krajobrazu, wymaga jedynie minimalnej troski.