Dlaczego króliki umierają?

Martwy królikZarówno doświadczeni i początkujący hodowcy królików często stają w obliczu problemów związanych z nagłym zachorowaniem i wyginięcia części lub całego stada tych zwierząt futerkowych. Aby uzyskać informacje na temat sposobu, aby zrozumieć, że królik umrze, dlaczego są takie problemy z dorosłymi, co choroby i inne czynniki mogą mieć wpływ na wysoką śmiertelność zwierząt na początku i bardziej statecznym wieku i jakie środki zapobiegawcze powinny być stosowane w celu zapobiegania i zapobiec takim zjawiskom, będziemy rozmawiać w naszym artykule.

Jak zrozumieć, że królik umiera

Niestety, króliki są dość podatne na różnego rodzaju choroby wirusowe, a także często cierpią na fale epidemiologiczne, które mogą zmniejszyć większość populacji. W szczególności osłabiona odporność u tych zwierząt we wczesnym wieku, od pierwszego dnia po urodzeniu i do miesiąca życia.

Ważne! Od urodzenia do egzekucji jednomiesięcznych królików należy uważnie i regularnie badać pod kątem chorób i przejawów objawów. Po miesiącu życia egzaminy trwają 2 tygodnie. Ważne jest również sprawdzenie płci żeńskiej i męskiej przed i po kryciu.

Główną trudnością w ustaleniu, że królik umiera jest brak wyraźnych objawów w większości chorób. Ale w tym przypadku epidemie mogą wybuchnąć w jednym czasie, prowadząc do przypadku zwierząt, z powodu przedłużonego przebiegu choroby w ich organizmach w utajonej formie.

Aby zapobiec pojawieniu się podobnych epidemii bakteriologicznych i wirusowych, ważne jest, aby przeprowadzać kontrole i przestrzegać wszystkich zasad opieki i utrzymania zwierząt uszatych.
Króliki
Poniżej znajduje się lista głównych wskaźników, które mogą charakteryzować absolutnie zdrowego królika z dobrym apetytem i odpowiednią dietą.

Czy wiesz? Każdy wie, że króliki i króliki skaczą pięknie. Ale ciekawe jest to, że króliki mimo swojej domostwa łatwo podskakują na metr lub więcej. W tym samym czasie najdłuższe oficjalnie zarejestrowane skoki królika miały 3 metry i 27 centymetrów.

Ma:

 • błony śluzowe nie wytwarzają wydzielin;
 • wełniana osłona świeci i mieni się w świetle;
 • królik oddycha z częstotliwością 1 raz na sekundę;
 • jego puls nie przekracza 160 uderzeń na minutę;
 • temperatura ciała nie przekracza 39,5 stopnia;
 • mocz i kał mają ciemną, bogatą barwę (jeśli ten czynnik się zmienia, a kał rozjaśnia się, to jest to pierwsza oznaka początku choroby).

Króliki

Zwierzę dotknięte jakąkolwiek chorobą jest łatwo określone na podstawie ogólnej masy szeregu objawów i czynników, które wskazują na niepowodzenie w jego ciele, a mianowicie:

 • trudności lub niewygodne oddychanie;
 • królik ciągle przychodzi do wodopoju, jest spragniony;
 • błony śluzowe (głównie oczy i nos) wytwarzają mętną ciecz;
 • płaszcz zwierzęcia traci połysk i zaczyna aktywnie wypaść w płatach, co prowadzi do częściowej lub całkowitej łysiny;
 • na trupie pojawiły się dziwne nowotwory;
 • królik miał paraliż;
 • ujawniły nieprawidłowości i zaburzenia stolca u zwierzęcia.

W przypadku wykrycia jednego z wymienionych wskaźników niezdrowego królika, zaleca się skonsultowanie się z weterynarzem.

Zapoznaj się z metodami leczenia i zapobiegania chorobom królików, chorobom królików ozdobnych, groźnym dla ludzkich chorób królików.

Dlaczego dorosłe króliki umierają?

Natura dała króliki bardzo cenne właściwości, ponieważ ich mięso zawiera wiele różnych minerałów, witamin i pierwiastków śladowych, jak również ich futro jest uważany za wartościowy i wykorzystywane do produkcji odzieży zewnętrznej, kapelusze i buty.

Ale wraz z wysokiej użyteczności zwierząt charakteryzują się zwiększoną podatnością na wiele chorób.

Następnie przyjrzymy się objawom najczęstszych chorób wśród królików, jak leczyć taką chorobę i jakie instrukcje należy zastosować, aby przyspieszyć proces zdrowienia.
Króliki

Należy zauważyć, że wszystkie wymienione poniżej choroby są równie powszechne wśród zwykłych królików i wśród ras ozdobnych.

Choroby zakaźne

Najczęściej spontaniczne epidemie wywołane przez choroby zakaźne powodują największe szkody w stadzie królików i dlatego właśnie z tymi dolegliwościami zaczynamy.

Czy wiesz? Średnia długość życia dzikich królików na wolności wynosi około 1 roku, z udomowionych zwierząt, z należytą starannością i zgodnie ze wszystkimi warunkami, mogą żyć lat 8 do 12 lat.

VGBAC

VGBC (wirusowa choroba krwotoczna królików) jest jedną z najstraszniejszych chorób. Inną nazwą tej choroby jest dżuma.

Powaga tej infekcji polega na tym, że nie tylko królik, ale także osoba, która ma z nią styczność, może osiągnąć zasięg swojej porażki. Największa wrażliwość na zakażenie VGBC u młodych zwierząt do 1 miesiąca, a także u ciężarnych królików.
VGBACUszkodzenia wątroby i płuc królików za pomocą VGBC

Nosicielami infekcji są kleszcze, pchły i wszy.

We wczesnych stadiach choroby nie można określić, ponieważ w okresie inkubacji wszystkie procesy życiowe zwierzęcia nadal płyną po swojemu, bez najmniejszych widocznych zaburzeń. Kiedy choroba zmienia się w ostrą postać, w rezultacie połowa stada ginie i więcej.

Ważne! Zwłoki królika, który zmarł na skutek zarazy, podlegają kremacji. W takim przypadku osoba powinna podjąć wszelkie środki ostrożności, zakładając maskę na twarz, maskę na twarz, okulary, gumowe rękawice na dłoniach.

Martwy królik ma nadmiernie dużą wątrobę, pokrytą czarnymi plamami. Podobne ciemne plamy pokrywają błony śluzowe, twarz, uszy i łapy. Czasami plamy są widoczne na całej powierzchni pnia.

Choroba przebiega bezobjawowo, ale po zbadaniu przez doświadczonego specjalistę można ją zdiagnozować.
Szczepienie królikaOd szczepionych VGBK

Leczenie jest wyznaczane przez lekarza weterynarii w formie przyjmowania antybiotyków. Niestety, dynamika wyleczenia jest niezwykle rzadka u chorych osób, dlatego jedyną formą zwalczania infekcji i zapobiegania epidemii jest ubój.

Dowiedz się, jak uratować króliki przed pchłami, kleszczami, roztoczami ucha.

MIXOMATOSIS

Wraz z innymi chorobami o wysokiej śmiertelności wśród stad królików jest myksomatoza. Ta niebezpieczna choroba może znaleźć odzwierciedlenie w dwóch postaciach: sferoidalnej i obrzękowej.

Pierwszy charakteryzuje się tym, że w organizmie zwierzęcia skok małe guzki, twarda w dotyku, tak jak czyraki, które rosną stopniowo od wielkości ziarna grochu lub fasoli.
MIXOMATOSISNosowa forma myksomatozy

Forma obrzękowa charakteryzuje się rozległymi obrzękami, praktycznie nie jest uleczalna. Liczba głównych miejsc, w których najczęściej wykrywa się miks, obejmuje głowę, odbyt i genitalia.

W przebiegu myksomatozy zwierzę ulega procesom zapalnym w błonach śluzowych oczu. Wśród objawów mogą być: letarg, ospałość, upał, odmowa jedzenia, brak mobilności.

Poznaj metody dezynfekcji komórek króliczych.

Zarażony osobnik umiera dość szybko, ponieważ choroba ta jest jedną z tych, które nie reagują na leczenie. Ciało zwierzęcia i przedmioty, z którymi się stykał, w tym ubranie gospodarza, muszą zostać usunięte, lepiej jest je spalić.

Jak leczyć myksomatozę: wideo

Pasteurelooza

Pasteurelooza jest również powszechną chorobą wśród zwierząt domowych. Jeśli jest skupienie, epidemia obejmie wszystkie osoby bez wyjątku. Wszystkie kategorie wiekowe podlegają tej chorobie. Wektory wirusa to ptaki i gryzonie.

Jednym z pierwszych objawów infekcji jest gwałtowny wzrost temperatury królików do 42 ° C. Ich oddech staje się częstszy, a stan pogarsza się na oczach: stają się ospali, nie dotykają jedzenia, źle się poruszają.

Dosłownie za kilka dni znikają wszelkie oznaki choroby, a temperatura zwierzęcia spada do 33 ° C, co prowadzi do śmierci. Ponadto pasterelozie często towarzyszy nieżyt nosa (mętny zrzut z błon śluzowych, porównywalny z przeziębieniem).

Ważne! Skóra martwych zwierząt jest zdezynfekowana, a wnętrza są usuwane. W takim przypadku mięso może być używane do jedzenia.

Pasteureloza, w przeciwieństwie do myksomatozy, jest uleczalna. Weterynarz przepisuje kurs antybiotyków, wśród których często stosuje się lewomycetynę lub biomycynę. Jako szczepienie zapobiegawcze.

Na patelarozie królików: wideo

Kokcydioza

Kokcydioza jest infekcją wirusową, która atakuje żołądek i jelita zwierzęcia. Choroba ta ma dwa etapy rozwoju: w organizmie iw środowisku. Od 60 do 90% zwierząt w stadzie może umrzeć w wyniku zakażenia taką chorobą, która atakuje wątrobę i jelita.

Kokcydioza wątrobowa trwa do 2 miesięcy, a symptomatologia zwierzęcia wyraża się w letargu i braku ruchliwości. Postać jelitowa ustępuje po 10 dniach, zabierając ze sobą życie zwierzęcia. W ciągu 3 dni króliki są w inkubacji, a objawami wizualnymi są żółtaczka i stolec krwi.

Pod ryzykiem infekcji są wszystkie kategorie wiekowe królików, ale większość cierpi z powodu tych, którzy nie osiągnęli dwóch miesięcy życia. Rozpoznanie takiej choroby może być w trakcie testów narkotykowych.

Dowiedz się, jakie leki można zastosować w leczeniu królików.

Zgodnie z wynikami testów i badań przeprowadzonych przez lekarza weterynarii, można zalecić dwie opcje leczenia kokcydiozy:

 1. Nakładanie roztworu jodu w ilości 0,01% na dzień na 100 g masy ciała. W przypadku kobiet ciężarnych dawka zwiększa się po 25 dniu ciąży. Zajączki traktuje się w ten sam sposób, stosując dawkę 2 razy mniejszą.
 2. Leczenie roztworem sulfanilamidu. Zwierzę traktowano 2 razy dziennie przez 5 dni.

Zapobieganie kokcydiozie: wideo

Choroby niezakaźne

Oprócz chorób zakaźnych istnieją inne dolegliwości, które mogą prowadzić do śmiertelności królików. Następnie porozmawiamy o najczęstszych chorobach niezakaźnych, które mogą spowodować poważne uszkodzenie ciała i zdrowia uszatki.

Wzdęcia

Często niedoświadczonych hodowców przyznać szereg błędów w przygotowaniu diety swoich czworonogów, które jest wynikiem nierównowagi wzdęcia (wzdęcia, lub Tympany).

Aby uniknąć takiej dolegliwości, należy przestrzegać przepisowych zasad dotyczących opieki nad królikami. Przed wprowadzeniem do diety nowych pasz zwierzęcych należy je sprawdzić pod kątem obecności niekorzystnych składników. Lepiej kupować żywność w wyspecjalizowanych sklepach, sprawdzając certyfikację wybranego produktu.

Ważne! Króliki nie mogą być karmione zepsutym sianem lub zamrożonymi warzywami korzeniowymi.

Jeśli określenie błony bębenkowej na wczesnym etapie, może być utwardzana za pomocą kwasu mlekowego i 10% roztworu ihtiola. Przed znalezieniem źródło występowania wzdęcia cały wsad usunięto i królika sam przechodzi na tryb wylotowy 12 godzin długości, że wszystkie procesy, w żołądku i jelitach się normalnie.
Wzdęcia u królików

Jeśli wzdęcia dotarły do ​​ostatniego etapu, gdy staną się widoczne nawet dla nieuzbrojonego oka, wszelkie metody leczenia będą nieskuteczne. W takim przypadku zwierzę musi zostać wbite.

Dowiedzieć się, czy króliki dać buraki, kapusta, winogrona, gruszki, karczochy, pomidory, szczaw, jabłka, ryż, mleko w proszku, warzyw dynie, dynie, groszek, kukurydza, gałązek koperku wiśni, olej rybny, łopian, piołunu, pokrzywy, otręby , zboża, chleb.

Urazy

W pierwszych tygodniach życia małe króliki często popadają w sytuacje, które prowadzą do uszkodzeń mechanicznych. Kiedy dziecko dostaje siniaki, musi zostać przeniesione do oddzielnych mieszkań i zapewnić całkowity spokój. Zimny ​​kompres jest nakładany na uszkodzony obszar.

Jeśli jest otwarta rana, należy ją ostrożnie traktować środkami antyseptycznymi. Przed natłuszczeniem rany nalewką jodową i posypaniem antybiotykami, konieczne jest przecięcie wełny wokół rany, a w przypadku obecności ciał obcych – jej usunięcie.

Kiedy złamanie królika, rozumowanie idzie, w oparciu o finansową wykonalność jakiegokolwiek leczenia: jeśli jest zbyt kosztowne, zwierzę jest ubijane.

Urazy dla królików

Udar cieplny

W gorącym sezonie udar cieplny jest częstym zjawiskiem – szczególnie, gdy warunki są złe w zamkniętych i dusznych pomieszczeniach.

Po wykryciu zwierzęcia z taką chorobą, której objawy to utrata apetytu, częściowe unieruchomienie, zadyszka, duszność, gorączka, natychmiast przenieść zwierzę w chłodnym miejscu przestronnym.

Ważne! Chłodzenie ciała zwierzęcia powinno być stopniowe, ponieważ ostre zmiany mogą prowadzić do pogorszenia jego pozycji. Po udzieleniu pierwszej pomocy królika musi być ona przewieziona do weterynarza w celu zbadania i ewentualnego dodatkowego leczenia. Jeśli zaniedbasz te zalecenia, przedłużony pobyt w stanie udaru cieplnego może doprowadzić do nieprawidłowego krążenia krwi, utraty przytomności, a nawet śmierci.

Następnie wykonaj kompleks opieki w nagłych wypadkach: narzuć królika mokrymi, zimnymi ręcznikami, zwilżyć skórę i łapy wodą, a także podlać zwierzę. Jeśli zwierzę nie chce się dobrowolnie wypić, należy przelać wodę gwałtownie przez pipetę.
Szok termiczny królików

Awitaminoza

Innym wariantem choroby, który może prowadzić do osłabienia organizmu królika i pogorszenia jego ogólnego stanu, jest awitaminoza. Zjawisko to obserwuje się wiosną i jesienią, kiedy maleje ilość świeżych warzyw i korzystnych mikroelementów w żywności, a także ilość światła i ciepła.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do rozwoju awitaminozy, która może objawiać się osłabieniem, złym samopoczuciem, wzrostem lub spadkiem temperatury, letargiem, odmową jedzenia i innymi objawami.

Dowiedz się, jakie suplementy i witaminy powinny być podawane królikom.

Aby zapobiec takim objawom, należy zapewnić zwierzętom zrównoważone mieszanki paszowe, bogate we wszystkie niezbędne związki w celu pełnego nasycenia ciała.

Wideo: zapobieganie awitaminozie beri-beri

Zimne chłodzenie

Zimą króliki często stykają się z przechłodzeniem królików. Zjawisku temu towarzyszą pojawianie się różnych postaci przeziębienia, które charakteryzują się wybieleniem z błon śluzowych, a także kichaniem i kaszlem.

Unikaj tej choroby, możesz zrobić wszystkie niezbędne środki, aby ogrzać króliczka na zimę. W pomieszczeniu, w którym trzymane są zwierzęta, nie powinno być przeciągów, a temperatura powietrza powinna być utrzymywana na poziomie nie niższym niż + 15 ° С.

Dowiedz się, jak utrzymywać króliki w zimie, niż karmić króliki w zimie, jak zimować króliki w zimie, jak przygotować się do seksu zimowego.

Jako środek walki z hipotermią w zimie, konieczne jest poprawienie nawyków żywieniowych i żywieniowych królików, a także odrzucenie i zabicie osób, które zostały dotknięte przeziębieniem.

Królik

Inne powody

W przypadku nieprzestrzegania zasad higieny, pielęgnacji i konserwacji u zwierząt mogą wystąpić inne rodzaje chorób:

 1. Nieżyt nosa (proces zapalny błony śluzowej nosa).
 2. Zapalenie krtani (proces zapalny krtani).
 3. Zapalenie oskrzeli (zapalenie oskrzeli).
 4. Zapalenie płuc (zapalenie płuc).
 5. Stres.

Przy niezrównoważonej diecie mogą wystąpić następujące choroby:

 1. Wyczerpanie.
 2. Ketoza (zaburzenia metaboliczne).
 3. Krzywica.
 4. Zapalenie jamy ustnej.
 5. Zapalenie gardła (zapalenie gardła).
 6. Atonia zwierząt przedwczesnych.
 7. Zapalenie żołądka i jelit (proces zapalny żołądka i jelit).
 8. Wirusowe zapalenie wątroby (zapalenie wątroby).
Dowiedz się o higienie trzymania królików.

Dlaczego królik umiera

Niestety, śmiertelność wśród królików pierwszego miesiąca życia jest znacznie wyższa niż wśród dorosłych. W najmłodszym wieku dzieci są jeszcze zbyt słabe, by stawić opór infekcjom i znosić urazy mechaniczne lub inne skutki. Więcej szczegółów skupi się na pewnych dolegliwościach, które mogą odciągnąć życie od królików.
Dlaczego królik umiera

Zakażenie Staphylococcus

Staphylococcus jest jedną z najniebezpieczniejszych form infekcji drobnych królików. Taka dolegliwość rozwija się z powodu nieprawidłowych warunków do trzymania królików, czyli z powodu niehigienicznych warunków.

Uniknąć takiego regularnego czyszczenia pomoże w rabbitry przestrzeganie wszystkich przepisów bezpieczeństwa, traktowania komórek niosących środki dezynfekcja aerozol i specjalnego roztworu, dodanie picia króliki słaby roztwór nadmanganianu potasu lub jodu. Pomieszczenie z królikami powinno być dobrze wentylowane, suche i ciepłe.

Czy wiesz? Jeśli króliki mogły swobodnie rozmnażać się, to 90 lat później liczba królików byłaby równa liczbie metrów kwadratowych na naszej planecie.

Niskie temperatury

Inną przyczyną zgonów młodych osób jest zbyt niska temperatura powietrza u kury królika, z powodu której dzieciom trudno jest zrównoważyć temperaturę ciała i wytrzymać takie testy.

Dlatego młode osoby po prostu zamrażają i umierają. Aby zapobiec takiemu nieszczęściu, należy ogrzać królika i uważać, aby w pomieszczeniu nie było przeciągów. Aby uzyskać dodatkowe ogrzewanie, możesz wyposażyć lampy żarowe lub inne elementy grzewcze. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej + 15 ° C.

Jak ożywić zamrożone króliki: wideo

Brak jedzenia

Z powodu niedożywienia dzieci są zakłócane w procesach wzrostu i rozwoju, co może również powodować śmierć. Zdarza się, że królik nie rozpoznaje potomstwa i nie chce go karmić.

Ważne! Naruszenie laktacji u królika jest również przyczyną śmierci noworodków. Jeśli samica nie będzie dobrze odżywiała się i zachoruje, będzie to miało wpływ na mleko i jego skład. Toksyny z żywności lub infekcji mogą przejść do królika, więc umierają.

W tej sytuacji konieczne jest zmuszenie królika do usiąść przed królikiem i dać im możliwość jedzenia. Procedurę tę należy powtarzać do momentu, aż matka rozpozna swoje dzieci i zacznie je karmić.

Laktacja królików

Zapalenie jamy ustnej

Jeśli byłeś świadkiem, że króliki skrzypią zębami, wtedy rozwijają się zapalenie jamy ustnej. Chorobie towarzyszy obfite ślinienie i obrzęk jamy ustnej. W wyniku pojawienia się zapalenia jamy ustnej niemowlęta nie są w stanie prawidłowo jeść i ssać mleko z powodu bólu.

Dowiedzieć się, co karmić karmiących łanię po podpałkę, jak wychować króliki, czy możliwe jest, aby zasadzić króliki do innego królika kiedy króliki mogą być osadzane na królika.

Rozwój choroby rozpoczyna się głównie w dwudziestym dniu od urodzenia i trwa do 3 miesięcy. Po skoku od matki liczba przypadków może wzrosnąć.

Unikaj tej choroby przestrzegając wszystkich zasad utrzymywania i opieki nad królikami. Regularne czyszczenie komórek i dezynfekcja pomieszczenia, wymiana ściółki oraz bilans temperatury i wilgotności powietrza pomogą uniknąć takiego problemu.

Jak leczyć zapalenie jamy ustnej (mokra twarz): wideo

Choroby zakaźne

W liczbie chorób zakaźnych można podać całą listę, która została podana wcześniej. Problem polega na tym, że młodzi ludzie są jeszcze trudniej tolerować takie dolegliwości, które najczęściej prowadzą do śmierci. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na króliki pierwszego miesiąca życia, aby rozpoznać objawy w czasie i skontaktować się z weterynarzem w celu zapewnienia właściwej opieki.

Dowiedz się, jak wytwarzać komórki przez Zolotukhina, ptaszarnię, podajniki do bunkrów i miseczki do picia dla królików.

Środki zapobiegawcze

Aby uniknąć pojawienia się i rozwoju różnych chorób u królików, przede wszystkim należy zadbać o stworzenie odpowiednich warunków do utrzymania tych zwierząt.

Takie środki obejmują:

 1. Dodatkowe pokrycie podłogowe, które ułatwi czyszczenie komórek ze śmieci i odpadów. Nie zaleca się wyposażania podłogi w kraty, ponieważ zwierzęta mogą doznać obrażeń poprzez upadek łap między prętami.
 2. Regularne czyszczenie królików i leczenie środkami dezynfekcyjnymi. Monitorowanie sanitarne.
 3. Zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, ale bez przeciągów.
 4. Częsta wymiana ściółki, aby zapobiec pękaniu słomy, w której pasożyty mogą się rozmnażać.
 5. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, zaleca się usuwanie resztek wody i jedzenia z poideł i karmników, zastępując je świeżymi.
 6. Młode osoby należy codziennie badać pod kątem rozwoju choroby. Dorośli mogą być kontrolowani raz w tygodniu.

Króliki

Obowiązkowe środki szczepienia muszą również brać udział w ochronie przed chorobami. Jak tylko króliki zostały odseparowane od królika, ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób wzrasta wielokrotnie, dlatego zaleca się coroczne szczepienia, w tym:

 1. Szczepienia z VGBK, które zaleca się robić, gdy królik osiąga wiek 1,5 miesiąca. Jedno takie szczepienie wystarczy, aby wzmocnić odporność przez rok.
 2. Szczepienie z myksomatozy, które można zrobić po miesiącu życia.
 3. Ponadto szczególne szczepionki dla zwierząt, łącząc kompleksowy zbiór elementów zostały utworzone, które razem ochrony króliki wszystkich niebezpiecznych chorób zakaźnych, podczas gdy minimalizuje się ryzyko infekcji dla roku.
Dowiedz się, jak zdobyć królika, jak zrobić skórę królika.

Przed szczepieniem zwierząt należy przestrzegać kilku wymogów:

 • przestrzeganie harmonogramu szczepień;
 • Aby kupić szczepionkę w aptece weterynaryjnej;
 • sprawdź datę wygaśnięcia;
 • szczepić tylko zdrowe zwierzę.

Króliki

Problem nagłej śmierci królików jest dość powszechnym zjawiskiem, szczególnie dla początkujących hodowców, których doświadczenie nie pozwala z góry określić obecności objawów choroby lub uszkodzeń mechanicznych u zwierząt domowych.

Dowiedz się, jak poprawić odporność królików.

Dzięki opisom różnych chorób i czynników wpływających na żywotność królików podanych w naszym artykule, będziesz w stanie przeprowadzić niezbędne działania, aby zidentyfikować i zapobiec dalszemu postępowi takich dolegliwości.

Przestrzegając wszystkich zasad zawartości królików i normalizację swoją dietę, jak również do przeprowadzenia działań zapobiegawczych opisanych w tym artykule, można mieć pewność, że ich włochatych zwierząt, bo są zdrowe i silne.