Dicamba Środek zaradczy: metoda aplikacji i szybkość aplikacji

Dikamba

Chwasty na łąkach i polach siewnych, a także na trawnikach, powodują wiele kłopotów dla właścicieli działek. Co więcej, jeśli niepotrzebna roślinność rośnie na zbożach, plon jest znacznie zmniejszony, a co roku coraz trudniej jest zwalczać zachwaszczenie. Problem można rozwiązać za pomocą skutecznego systemowego działania herbicydu powschodowego “Dicamba Forte”, którego opis obecnie rozważamy.

Substancja czynna i formulacja

Agronomies poleca lek do zwalczania ponad 200 odmian chwastów, w tym nawet trudnych do zabicia bylin, takich jak trawa pszeniczna, brzoza, alpinista.

Ten herbicyd działa również skutecznie na piołun, mlecz, komosy ryżowej, koniczyny, jaskier, chaber, ambrozję, owrzodzenie, borszewik. “Dicamba” jest często używana do ulepszania pastwisk.

Chwasty
Charakterystyczną cechą tego środka chwastobójczego jest wyraźne działanie ogólnoustrojowe, które staje się możliwe dzięki dihlorfenuksusnoy i dikamby kwasy, których stężenie odpowiada 344 g / l i 480 g / l. W wyniku złożonego łańcucha reakcji fizykochemicznych, wpływ nie tylko na powietrzną część chwastów, ale na system korzeniowy.

Ważne! Kupując pestycydy, strzeż się podróbek. Aby nie dać się złapać na haczyku oszustów, dokładnie przestudiuj dane na opakowaniu. Na oryginalnych produktach znajdziesz hologramy, informacje o producencie i aktywach produkcyjnych, kompetentnie przygotowaną instrukcję użytkowania, datę produkcji i datę ważności. Często fałszerstwa charakteryzują się niezręcznym tłumaczeniem lub niepisanym tekstem, brakiem markowych etykiet i tandetą. Bezpieczniejsze jest dokonywanie podobnych zakupów w wyspecjalizowanych sklepach.

Toksyczne substancje chemiczne występują w postaci rozpuszczalnego w wodzie koncentratu w plastikowych butelkach po 20 ml każda i kanistrów po 5, 10, 20 litrów. Zwróć uwagę, że herbicyd “Dikamba Forte” posiada równoległy tytuł: “Meliben”, “Velzikol”, “Dianat”, “Banvel-D”, “Baneks”.

Dikamba

Zalety

Spośród wielu środków do zwalczania chwastów, Dikamba wyróżnia się:

 • szybka strawność włókien roślinnych, która występuje w równym stopniu zarówno poprzez ulistnienie i łodygi, jak i poprzez korzenie chwastów;
 • toksyczność dla szerokiego zakresu roślinności chwastów;
 • przedłużone działanie chwastobójcze, które trwa około 5 tygodni;
 • całkowity rozkład w glebie, który następuje w okresie wegetacji kultury siewu;
 • brak wpływu na kolejne rośliny i procesy płodozmianu;
 • brak odporności na pestycydy z innych klas chemicznych;
 • brak fitotoksyczności w uprawach roślin uprawnych i sianie;
 • dobra zgodność z innymi herbicydami, co pozwala na stosowanie leku w mieszaninach zbiornikowych;
 • lojalność wobec pszczół, a także bezpieczeństwo ludzi i zwierząt;
 • wygodny preparat;
 • gospodarka w użyciu.
Czy wiesz? Europejscy rolnicy stosują ten narkotyk od ponad 40 lat. Stało się znane w latach 70., gdy szwajcarska firma Velzikol ke-mikl corporation ogłosiła swój nowy rozwój. Dzisiaj, w wielu krajach świata, ten produkt przewodzi pod względem importu.

Rozpylanie zbóż

Mechanizm działania

Skuteczność leku jest możliwa dzięki hamującemu działaniu aktywnych składników na rozwój komórek i ich podział. Kiedy cząstki materii przedostają się do włókien tkankowych, blokowanie fotosyntezy i wzrost chwastów. W wyniku niepowodzenia procesów metabolicznych białka i lipidów, system korzeniowy i, odpowiednio, pędy umierają.

Efekt herbicydowy zauważalny jest w ciągu tygodnia, maksymalnie po półtorej, po zastosowaniu. Ten niuans jest bardziej zależny od warunków pogodowych w okresie po leczeniu i charakterystyki chwastów.

Dowiedz się również o wykorzystaniu innych środków chwastobójczych, takich jak “Lontrel grand”, “lornetka”, “Caribou”, “Stomp”, “Tytusa”, “Stellar”, “Legion”, “Zeus”, “Puma Super”, “Totrov” , “Galera”, “Biathlon”, “Harmony”.

Specjaliści ostrzegają, że wysoka wilgotność i ciepło przyczyniają się do szybkiej degradacji mikrobiologicznej. Ale w środowisku kwaśnym ten łańcuch reakcji trwa znacznie dłużej. Wzbogaconą w mikro-odżywcze, jak poluzowane podłoża z zasadowego wizualnej wpływu środka chwastobójczego wyraźnie po 14 dniach i w złożach zatkania w zimnej pogody deszczowej rozkładu substancji czynnych może mieć co najmniej sześć miesięcy.

Chwasty w siewie kukurydzy

Kiedy i jak natryskiwać

Szczegółowe różnice „dikamba forte” z innymi pestycydami o tym grupy ma niewielki wpływ na chwasty trawiaste w okresie krzewienia, więc środek chwastobójczy do stosowania wyraźnie przylegające do stosowania i zalecane natryskowych instrukcji rozrządu.

Wiodącym agronomom zaleca się planowanie opryskiwania ziemi wiosną, kiedy zboża znajdują się na etapie krzewienia, jednoroczne chwasty wyrzuciły 2-4 liście, a byliny osiągnęły 15-centymetrową wysokość.

W plantacjach kukurydzy użycie “Dicamba” jest najlepsze, gdy na łodygach rozwija się 3-5 liści. Trawę pastewną można rozpylać wiosną i jesienią, w zależności od roślinności chwastów.

Bez względu na rodzaj kultury i czynniki pogodowe, wszystkie prace na polu powinny być wykonywane rano lub wieczorem. Ważne jest, aby nie było silnych podmuchów wiatru, ponieważ w tym przypadku ryzyko związane z dostaniem się substancji chemicznych do sąsiednich zakładów jest duże.

Czy wiesz? Jeśli chwasty rosną w twoim ogrodzie, w walce z nimi możesz zastosować “przepisy babci”, które polegają na używaniu octu i soli kuchennej. W bardzo zaniedbanych przypadkach na litr wody potrzebna jest łyżka soli i szklanka octu. Liczbę składników można dostosować w zależności od stopnia zanieczyszczenia.

Opryskiwanie kukurydzy

Niektórzy rolnicy mieszają herbicyd z innymi lekami. Ma to na celu złożony wpływ na uprawy i jednoczesną ochronę przed chorobami, szkodnikami i niepotrzebną roślinnością. Decyzja ta jest mile widziane przez specjalistów, ponieważ oszczędza czas i zasoby.

Jednak po połączeniu “Dicamba” z lekami z grupy sulfonylomoczników minimalizuje się działanie herbicydów. Najlepiej jest połączyć spraye czołg “triazyna”, “glifosat”, “Aminka”, “Batu”, “argument”, “MM 600”, “Efiron”, “Maytus”, “Groźny”.

Jeśli wszystko zostanie wykonane na czas i zgodnie z załączonymi instrukcjami, jeden sezonowe leczenie będzie wystarczające, aby rozwiązać problem.

Ważne! Pomimo niskiego poziomu toksyczności “Dicamba” dla ludzi na polach traktowanych herbicydem Wypas jest kategorycznie zabroniony, jak również wytwarzanie siana.

Tempo zużycia roztworu

Zgodnie z zaleceniami producentów, na hektar pól uprawnych trzeba wydać 1,5-2 litra leku. Leczenie powinno nastąpić 40 dni przed zbiorem trawy.

Ale pod tragicznymi i zimowymi odmianami pszenicy, jęczmienia i żyta spożycie tego narkotyku na hektar obsadzonego obszaru wynosi 0,15-0,3 litra. W polach kukurydzy zaleca się zwiększenie dawki do 0,8 litra na hektar, a norma w parach wynosi od 1,6 litra do 3,5 litra.
Przygotowanie roboczego roztworu

Niezbędna ilość substancji w każdym konkretnym przypadku zależy od stopnia wzrostu chwastów i ich żywotności. Dlatego zalecany zakres dawkowania jest tak inny.

Czy wiesz? Wiele nowoczesnych herbicydów i pestycydów jest znacznie bezpieczniejszych niż zwykłe, jak mogłoby się wydawać, nieszkodliwe, leki i niektóre produkty spożywcze. Na przykład LD50 (dawka leku, która powoduje śmierć u 50% badanych zwierząt) wynosi 200 mg / kg dla kofeiny, dla soli stołowej 3750 mg / kg, aspiryna – 1750 mg / kg, a w niektórych pestycydach tylko 5000 mg na kg.

Środki bezpieczeństwa

Dikamba jest lekko toksyczną substancją dla osób ciepłokrwistych (klasa zagrożenia 3). Nawet jeśli kot o wadze 10 kilogramów zjada około 20 g pestycydu, to nie umrze. Ale możliwe zatrucie, któremu towarzyszy pojawienie się różnych guzów.

Na skórze jego objawy są słabe. W takich przypadkach dochodzi do zahamowania aktywności receptora, warunkowej aktywności odruchowej, która ostatecznie prowadzi do zahamowania wszystkich działań w ciele.

W przypadku ciężkiego zatrucia koordynacja ruchu może być zaburzona. Zwykle śmiertelny wynik następuje w ciągu 48 godzin, a u osób, którym udało się uratować, wyraźnie wyrażona symptomatologia znika dopiero trzeciego dnia.

Charakterystyczne jest, że jeśli karmimy krowy wypasane pestycydami, mleko będzie zdominowane przez specyficzny niejasny zapach i gorzki smak gorzki. Jeśli herbicyd dostanie się do źródła wody przez 12 dni, zaobserwuje się podobny wzór.
Środki ostrożności

Ważne! W zielonej masie resztki herbicydu są przechowywane przez półtora miesiąca.

Aby uniknąć ryzyka i nieprzyjemnych konsekwencji, bądź czujny. Podczas pracy z lekiem należy zabezpieczyć się kombinezonami, gumowymi butami i rękawiczkami, nakryciem głowy, okularami ochronnymi i respiratorem. Podczas przygotowywania roztworu roboczego i jego dystrybucji na działce zabrania się przyjmowania jedzenia i picia. Wskazane jest ograniczenie kontaktu rąk z błonami śluzowymi.

Jeśli substancja dostanie się na skórę lub oczy, przemyj ją dużą ilością bieżącej wody. Jeśli przypadkowo połkniesz dawkę, natychmiast opłucz żołądek i weź zawiesinę aktywowanego węgla drzewnego. Ofiara musi znajdować się jak najwięcej na świeżym powietrzu. Jeżeli objawy złego samopoczucia nie miną, natychmiast wezwij pogotowie.

Po pracy uwolnione pojemniki należy wyrzucać w specjalnie wyznaczonych miejscach. Woda po myciu zbiorników aerozolowych nie powinna być wlewana do zbiorników wodnych: jeżeli do źródła dostanie się więcej niż 150 mg / l wody, jej reżim sanitarny zostanie naruszony.

Warunki przechowywania

Zgodnie z zaleceniami twórców herbicyd jest zapieczętowany może być przechowywany do 4 lat od daty wydania. Aby to zrobić, musisz znaleźć ciemne i bezpieczne miejsce, z dala od jedzenia i lekarstw oraz ograniczyć dostęp do dzieci i zwierząt.

Przechowywanie pestycydów

Ważne! Zgodnie ze standardami sanitarno-epidemiologicznymi, obiekty przechowywania pestycydów powinny znajdować się w odległości do 200 metrów od budynków mieszkalnych, zbiorników wodnych, gospodarstw rolnych i innych budynków o dowolnym celu.

Ogólnie przyjęte zasady przechowywania pestycydów mówią, że herbicyd nie powinien stać na podłodze, ale na półce. Pojemnik musi być szczelnie zamknięty, aby produkt nie wylał się lub nie wyparował.

Pozostałości roboczego rozwiązania nie są przeznaczone do długoterminowych oszczędności. Dlatego przy przygotowywaniu płynu należy poprawnie obliczyć właściwą ilość materiału.

W walce z chwastami, jak pokazuje doświadczenie europejskich rolników, “Dicamba” jest po prostu niezastąpiona. Aby zaoszczędzić na pestycydach i innych zaangażowanych zasobach, najważniejsze jest, aby zacząć zajmować się tą dziedziną w odpowiednim czasie. Wtedy żniwo będzie wysokie, a ziemia będzie żyzna.


Loading...