Dbaj o Cattleya w domu

Cattleya
Jeśli wybierzesz królową wśród storczyków – tron ​​po prawej zajmie Cattleyę. I, jak prawdziwa królowa, kwiat jest kapryśny, wymaga dużej uwagi, wysiłku i cierpliwości dla swojej “osoby”. Dopiero po otrzymaniu maksymalnej dawki opieki i pielęgnacji orchidea zadowoli swojego właściciela cudownym kolorem i pieniącym się zapachem.

Opis botaniczny

“Ojcem” orchidei Cattleya jest William Cattley, angielski ogrodnik i kwiaciarnia. To on przywiózł ten kwiatowy “cud” z Brazylii, który wyhodował go w szklarni.

We współczesnej florystyce występuje około 40 gatunków hybrydowych tej rośliny zielnej. Od innych przedstawicieli rodziny Orchidei, ta odmiana charakteryzuje się osobliwą formą wargi.

Warga w kwiecistym deseniu jest nieokiełznanym płatkiem orchidei, który ostro kontrastuje z kolorem pozostałych płatków.

Czy wiesz? Wszyscy znają przyprawę «wanilia ekstrahowany ze storczyków.

Cattleya – kwiat niezwykle wymagający i kapryśny, może odmówić kwitnienia przez lata. Kwitnące Cattleya to boski kolor i nieopisany zapach. Na jednym z jego pędów znajduje się około 10 kwiatów, mają one 5-25 cm średnicy.
Cattleya
Cattleya jest jednym z rodzajów Simpodial Orchids: roślina rośnie coraz bardziej każdego roku, dzięki pojawieniu się nowych pędów obok starych. Rdzeń wyrasta z uformowanych pseudobulwy (tuberidium), które gromadzą wilgoć i użyteczne witaminy.

Okres kwitnienia trwa około miesiąca, a storczyki zimą i jesienią kwitną.

Prawdopodobnie będziesz zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej o takich odmianach storczyków jak: ludisia, phalaenopsis, dendrobium, celogyn, tsimbidium, malthassia.

Gatunki i odmiany Cattleya

Na wolności jest około 65 gatunków Cattleya, w procesie selekcji hodowano ponad 40 odmian mieszańców:

 1. Za habitatem kwiaty są podzielone na: epifity, które rosną na pniach lub gałęziach drzew, różnią się odpornością na wilgoć; litofity – mieszkańcy skalnych wąwozów i uskoków, miłośnicy pływania w bezpośrednim świetle słonecznym.
 2. Kolor: zna wszystkie znane kolory.
 3. Dla “wzrostu”: od kilku centymetrów do metra i więcej.
 4. Dla wielkości kwiatu: od kilku milimetrów do 25 cm.
 5. Dla liczby kwiatów: pojedyncze łodygi kwiatowe lub kwiatostany.
 6. Dla liczby liści: jednolita lub dwuskrzydłowa.

Najpopularniejsze odmiany tej rodziny to:

 • Orchidea Cattleya – ulubieniec wystawy zdjęć storczyków. Używana przez kwiaciarnie w różnych kompozycjach. Różni się on kwiatami o podatnych wymiarach, średnica jednej z takich ozdób wynosi 10 mm. Warga jest pomalowana na purpurowy kolor, a pozostałe płatki są różowe lub purpurowo-brązowe, czasem powodują rdzawy odcień. Orchidea Cattleya
 • Rodzaj Bowring – prawie gigant. Długość storczyka wynosi 70 cm na wolności, aw domu – tylko 35 cm na jej malinowych płatkach ust jaskrawo obnosi żółtą plamę. Płatki są liliowo-fioletowe. Bowring
 • Triana – biały i różowy podżegacz serc hodowców kwiatów. Płat wargowy wyróżnia się uderzająco karminowym lub fioletowym kolorem. Triana
 • Forbeza jest cattleya-calowy, ma 10-20 cm wzrostu, a sznurki przyciągają uwagę eleganckim oliwkowym odcieniem ze śnieżnobiałą lub bladozłotą wargą. Forbeza
 • Pofalowane płatki różu, fioletu lub fioletu, jaskrawo-żółte plamki na purpurowym wargowym płatku to cechy charakterystyczne gąbczasta orchidea. Gubastaya
 • Bujne białe lub różowe kwiaty należą do orchidei księżniczki klasy Gigant. Gigant

Czy wiesz? Orchidea – kwiat o pachnącym zapachu nie wywołujący alergii.

Rosnące warunki

Orchidea jest nie tylko królową piękności, ale także królową kaprysów. Dbanie o Cattleyę w domu wymaga odpowiedzialności i koloru, ścisłego przestrzegania nawadniania, oświetlenia, nawozów, temperatury, wyjaśnień.

Kapryśność orchidei przejawia się głównie w odmowie rozkwitu. Brak bujnych kwiatostanów na młodej i zdrowej roślinie jest niezwykle niepokojący dla miłośników kwiatów. Przyczyną tego zachowania może być młody wiek ucznia i brak siły do ​​kwitnienia.

Dlatego doświadczonym ogrodom kwiatowym zaleca się kupowanie kwitnącej orchidei z obecnością 4 tuberidium. Jeśli nie udało ci się rozkwitnąć, zadbaj o to, co masz, to na pewno sprawi, że rozkwitniesz. Najważniejsze, aby przestrzegać następujących zasad.
Cattleya

Lokalizacja:

Cattleya preferuje południową stronę mieszkania w domu, nie boi się bezpośredniego światła słonecznego przez kilka godzin dziennie. To promienie słoneczne przyczyniają się do rozwoju pseudobulwy.

Na przegrzanie roślina powie ci jasnozielone liście z żółtawym odcieniem. W takim przypadku należy przenieść go do bardziej zacienionego miejsca. Przeciwnie, o braku światła powiesz ciemnozielone, błyszczące liście orchidei.

Przy normalnym oświetleniu kwiat zabłyśnie błyszczącymi liśćmi o bogatym zielonym kolorze.

Czas zimowy to okres uśpienia Cattleyi. W tym czasie szczególnie potrzebują światła. Zaleca się ogrody kwiatowe do oświetlania ich świetlówkami.

Ważne! Opiekuj się Cattleya przed przeciągami, noszą je bardzo ciężko.

Orchidea

Temperatura i wilgotność powietrza.

Cattleya doskonale czuje się w warunkach temperatury pokojowej. W lecie musisz się upewnić, że się nie przegrzewa. Jeśli liście są ciepłe w dotyku, należy je umyć wodą o temperaturze pokojowej, zwiększyć zawartość wilgoci w kwiatku. Można to osiągnąć umieszczając paletę w pobliżu wody.

Optymalny reżim temperatury dla kwiatu wynosi 16-20 ° C. Dla pełnego rozkwitu różnica temperatur w ciągu dnia i nocy powinna wynosić 5 ° C.

W upalne dni orchidea powinna być od czasu do czasu umieszczana na tacy wypełnionej wodą lub posypana.

Jeśli chodzi o podlewanie, kwiat nie jest zbyt spragniony. Norma to 1-1,5 tygodnia. Należy pamiętać, że przed tobą niezwykła roślina, tradycyjne podlewanie nie jest dla niego. Storczyk należy “podlać”, umieszczając jego system korzeniowy w pojemniku z wodą.
Orchidea

Substrat i pojemność

Pełne działanie Cattleya jest niemożliwe bez starannego doboru specjalnego podłoża. Zauważyłeś, że w kwiaciarni orchidea nie rośnie w zwykłej glebie.

Wymaga innego rodzaju gleby. Jako podłoże dla Cattleya używa się kory wymieszanej z mchu torfowym.

Jeśli chcesz przeszczepić swój mały kwiatek sam, musisz wziąć kora środkowej i płytkiej frakcji, moczyć go w wodzie przez około dwa dni.

Następnie kora nasiąknięta wilgocią należy przemyć czystą wodą, zmieszaną z mchem i pianką. Podłoże do sadzenia orchidei jest gotowe. Taka gleba stanie się czynnikiem przechowującym wilgoć dla kwiatu, a także ma optymalną przepuszczalność powietrza.

Jeśli chodzi o pojemność, “królowa” nie jest selektywna. Większość hodowców preferuje sadzenie Cattleya w glinianych doniczkach lub przezroczystym plastiku.

Ważne! Dno zbiornika powinno być wyłożone kamieniami żwirkowymi 1-2 cm, aby stworzyć skuteczny system drenażu w trakcie karmienia kwiatu.

Substrat

Jak dbać o kwiat

Opieka nad storczykiem obejmuje podlewanie, nawożenie i przesadzanie. Racjonalne i prawidłowe przestrzeganie tych norm agrotechnicznych zostanie nagrodzone bujnymi łodygami kwiatowymi.

Podlewanie i zraszanie

Wiosną i jesienią storczyk polecany jest do podlewania raz w tygodniu. Ta okresowość jest naruszana latem i zimą.

Latem roślina potrzebuje więcej wody, należy ją podlać raz na 2-3 dni, ponieważ pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego podłoże w pojemniku bardzo szybko schnie. W zimie przeciwnie, konieczne jest zmniejszenie liczby nawadniania.

Najlepsza woda dla Cattleya to woda stała lub woda deszczowa. Słowo “podlewanie” tego kwiatu nie jest odpowiednie, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że będzie karmione przez umieszczenie go na palecie z wodą na 5-10 minut. Woda musi być ciepła.

W gorącym sezonie liście rośliny i powietrze wokół niej muszą być dodatkowo nawilżone przez rozpylanie.

Nawóz

Aby Cattleya mogła aktywnie się rozwijać, potrzebuje pomocy, to znaczy, aby ją nakarmić. Jako nawóz używaj nawozów mineralnych. Uważnie przestudiuj instrukcję “witamina”: dla twojej królowej dawka powinna być minimalna.

Gdy rozpoczął się okres wzrostu i powstawania tuberidium, storczyki są karmione substancjami o maksymalnym składzie azotu. Kiedy ten okres się kończy, kwiat potrzebuje fosforu i potasu.

Top-dressing powinien być dodawany co 2-3 podlewania. Wraz z pojawieniem się szypułki nawóz zostaje zatrzymany.

Transplantacja

Pomimo faktu, że orchidea bardzo nie lubi transplantacji i nie toleruje ich dobrze, należy zastosować ten środek w domu. Faktem jest, że substrat jest utleniony, co może niekorzystnie wpłynąć na twój królewski kwiat.

Aby zaimplementować przeszczep, musisz przygotować nowy pojemnik z podłożem. Ponadto musisz dokładnie wiedzieć, czy oddzielisz zakład.

Pamiętaj, że po przeszczepieniu Twój zwierzak zostanie odnowiony na bardzo długi czas i powróci do pełnowartościowej aktywności życiowej.

Cechy reprodukcji

Cattleya mnoży się przez podział w okresie pojawienia się i aktywnego wzrostu nowych korzeni. Kwiat należy delikatnie wyciągnąć z pojemnika i pozostawić w łaźni odwróconej (naczynie z wodą) na kilka godzin. Gdy kłącze jest wystarczająco namoczone, zostaje oddzielone. Kwiaciarnie zalecają pozostawienie od 3 do 5 pseudobulb na plastrze.

Szkodniki rośliny

Twój zwierzak, jak to nie brzmi smutno, może zostać zaatakowany przez różne szkodniki, wśród których:

 • Mszyce – mały owad, zielony lub czarny kolor, który niszczy liście, pąki, kwiatostany, niszczy system storczyków w kratkę, jest czynnikiem wywołującym infekcje wirusowe i grzybicze. Zniszcz mszyce, kąpiąc się zwykłą lub mydlaną wodą. Mszyce
 • W wyniku przegrzania kwiat może zaatakować pochwy – owady, które układają na liściach krnąbrne mieszkania w postaci kopców i pagórków, żywią się sokami roślinnymi, gubią ich wzrost i rozwój. Tych mieszkańców można wypędzić w procesie zwiększania wilgotności wokół kwiatu, a także usunąć je za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Tarcza
 • Pająki – Kolejny szkodnik, który boi się wilgoci. Jeśli zauważysz cienką pajęczynę pod kwiatostanem, natychmiast wykąp psa w wodzie z mydłem i regularnie spryskaj. Walczące roztocza nie obejdą się bez użycia insektycydów (“Fitoverm”, “Neoron”). Pająk
 • Nicienie – robaki-niszczyciele, które uderzają w absolutnie wszystkie części Cattleya. Od tych pasożytów trudno je wyleczyć. Proces leczenia polega na użyciu roztworu “Decaris” w dawce wskazanej w instrukcji. Kwiat należy opróżnić i umieścić w pomieszczeniu o podwyższonym reżimie temperaturowym. Nicienie

Twój ulubiony kwiat wymaga szczególnej uwagi i odpowiedzialności. Będziesz musiał spełnić wszystkie kaprysy orchidei Cattleya. Ale wtedy będzie ci dziękować w królewski sposób.