Czy w domu można palić smalcu i jak to zrobić

Boczek wędzony
Boczek wędzony to wyjątkowy produkt. Można go podawać na stole jako kompleks z innymi potrawami i jako samodzielną przekąskę. Po wypaleniu produkt uzyskuje wspaniały smak i aromat, który niewiele osób może pozostawić obojętnym. Pomimo tego, że palenie to skomplikowany proces, który zajmuje dużo czasu, takie pyszne można gotować w domu bez kosztownego sprzętu.

Smak jakości wędzonego boczku

Po długiej procedurze palenia, tłuszcz dostaje niesamowity aromat i smak, jakby nasycony był “dymem”.

Boczek wędzony

Jakość smaku końcowego produktu zależy bezpośrednio od:

 • wybrany kawałek (surowiec);
 • sposób palenia;
 • marynata.
Czy wiesz? W Rosji palenie było bardzo popularne. Wówczas nie istniała tylko specjalna wędzarnia, więc używano kąpieli tonących na czarno, a mięso (lub ryba) wisiało na hakach w pobliżu pieca.

Metody palenia

Zanim zaczniesz palić, oczywiście, musisz wybrać wygodny sposób, który tylko dwa: zimny i gorący. Należy pamiętać, że należy ściśle przestrzegać wszystkich instrukcji, ponieważ produkt jest bardzo delikatny i łatwo go zepsuć.

Radzimy zapoznać się z receptą na solenie sałatek i jak zrobić smalec w łupinach cebuli

Zimno

Wędzone na zimno – idealna opcja dla tych, którzy chcą ułatwić sobie produkt, ponieważ wynik palenia na zimno jest mniej tłusty niż gorący. Do tej metody potrzebna jest specjalna wędzarnia.

Boczek wędzony

Występuje tu złożoność, a mianowicie proces przygotowania jest bardzo długi i składa się z kilku etapów. Przed przystąpieniem do procesu wędzenia, surowce muszą być solone przez 2-3 tygodnie. Aby to zrobić, należy go przetrzeć przyprawami i solą i wysłać do lodówki. Po upłynięciu niezbędnego czasu obrabiany przedmiot zostaje zabrany, a sól i przyprawy zostają zeskrobane nożem.

Po przeprowadzeniu manipulacji z surowcami należy załadować wióry drzew owocowych do wędzarni i powiesić surowce w palarni. Cały proces potrwa kolejne 2-3 dni.

Ważne! Potrzebne taśmy regularnie dodaj. W przeciwnym razie produkt będzie nierówny.

Gorąco

Palenie na gorąco to mniej czasochłonny proces. Przed nim też potrzeba soli fizjologicznej, jednak nie dłużej niż jeden dzień. Sposób postępowania jest taki sam, jak na zimno: przetrzeć preformy przyprawy, czosnek, sól i pozostawić w lodówce na dzień (minimalna możliwa, ale co najmniej – 8 godzin). Po tym czasie wszystko jest również czyszczone nożem.

Boczek wędzony

Surowce wędzone są na specjalnej wędzarni, która znajduje się bezpośrednio nad płomieniem. Przed ułożeniem produkt musi być pocięte na kawałki średnich rozpuścić mały ogień (za pomocą drzew owocowych), umieścić wędzarnią boczek nad ogniem i pozostawić na 30 minut do godziny przed apetyczny skorupy. Ważne jest, aby monitorować ogień, ogień nie powinien być zbyt duży, w przeciwnym razie stado może po prostu sparzyć.

Po wyjęciu produktu z wędzarni i rozłożeniu na talerzu.

Ważne! Gorący wędzony produkt musi być całkowicie schłodzony przed użyciem. Zimna przekąska ma bardziej intensywny smak.

Zasady wyboru i przygotowanie tłuszczu

Niezależnie od metody palenia, główną rolę odgrywa wybór odpowiedniego surowca, ponieważ jest to jedyny składnik i, oczywiście, jego przygotowanie do kolejnego palenia.

Boczek wędzony

Jak wybrać smalec

Salo – Produkt jest prosty, ale łatwo go pogubić. Produkt powinien być biały, z niewielką warstwą mięsa (dzięki czemu wynik będzie jeszcze smaczniejszy). Najlepsza część to mostek.

Przeczytaj także o procesach uboju i piggingu.

Smalec smalcu

Bezpośrednio przed paleniem przedmiot obrabiany musi być odpowiednio przygotowany, a mianowicie – sól fizjologiczna, oraz, w zależności od metody palenia, pozostawić surowiec na pewien czas.

Metoda sucha

Metoda sucha jest najłatwiejsza do wytrawiania smalcu, ale wynik końcowy nie jest w żaden sposób gorszy od produktów po najbardziej delikatnej marynacie.

Boczek wędzony

Do takiej solącej potrzeby sól, pieprz, czosnek suchy gorczyca i smak (można używać żadnych przypraw) i dobry tłuszcz natrzeć ze wszystkich stron, z otarciem siły do ​​większego kontaktu produktu z przyprawami. Pozostawić boczek w sposób potrzebny na jeden dzień w przypadku wędzona na gorąco i na tydzień lub dwa, jeśli wybrano opcję zimno.

Warto zapoznać się z przydatnymi właściwościami i zastosowaniem czosnku, czarnego pieprzu, chili, liści laurowych, łuski cebuli i jej wykorzystania w ogrodzie i ogrodzie warzywnym.

Metoda z marynatą

Metoda solenia płynnego nadaje również boczku niezwykły ostry smak i nie ma nic trudnego do przygotowania marynaty. Ważne jest, aby suche składniki były takie same (sól, przyprawy, czosnek), ale są mieszane w sosie sojowym lub innych tradycyjnych płynach. Produkt jest całkowicie wcierany z marynatą i umieszczany w lodówce na czas niezbędny do impregnacji.

Czy wiesz? Ludy, które miały dostęp do morza, używały wody morskiej jako marynaty, a w Skandynawii i jak do tej pory niektóre gatunki ryb są w niej moczone.

Jak palić boczek

Tak więc, produkt jest wybrany i przygotowany, sposób palenia jest określony i nadszedł czas, aby rozpocząć gotowanie.

W gorącym palaczu

Miękki, smaczny tłuszcz otrzymuje się po ugotowaniu w gorącym palaczu.

 • Aby to zrobić, należy rozgrzać wędzarnię, napełnić ją wiórkami owocowymi i rozpalić ogień. Boczek wędzony
 • Po ułożeniu surowców i pozostawienie go do palenia przez pół godziny godziny. Boczek wędzony
 • Po całkowitym ostygnięciu i podawaniu na stole. Boczek wędzony

Jako wędzarnia możesz użyć zakupionego “spetsmangal” lub zrobić to sam za pomocą narzędzi ręcznych (stary kosz na śmieci, garnki z prętami i inne).

Dowiedz się, jak zrobić palenisko i palaczowi gorącego i zimnego palenia z improwizowanych funduszy na swojej stronie.

W zimnym palaczu

Po oczyszczeniu boczku po wytrawieniu, należy go umieścić w przygotowanej zimnej wędzarni (20-30 stopni) na 2-3 dni, w zależności od wielkości i preferencji w wędzonej żywności.
Jeśli produkt stał się brązowy, jest całkowicie gotowy i może zostać podany na stole.

Wideo: przepis na zimne wędzone tłuszcze

W piekarniku

W tej metodzie przygotowywane są surowce (nie mniej niż jeden dzień w przyprawach lub marynacie) włożyć do odpornego na wysoką temperaturę pojemnika i przesłać do piekarnika ogrzanego do 120-130 stopni. Ustalenie gotowości może być charakterystycznym ostrym zapachem i wędzeniem.

Wideo: jak palić tłuszcz w piekarniku

Na kuchence gazowej w Kazance

Do przygotowania tłuszczu na Kazance potrzebujemy:

 • głęboki kazanok z pokrywką;
 • bejcowany bekon;
 • folia;
 • kraty;
 • frytki (olcha i owoce).

wędzony boczek

Tak więc wszystkie składniki są gotowe, zaczynamy gotować.

 1. Bierzemy kazanok i wypełniamy go niewielką ilością żetonów.
 2. Owijamy kratę folią i wkładamy ją do Kazanki.
 3. Na wierzch umieść smalec (skórkę w dół).
 4. Mocno przykryj pokrywką i nałóż duży ogień.
 5. Gotujemy 15 minut bez podnoszenia pokrywy i bez usuwania ognia.
 6. Ochłodźmy i wstawmy do lodówki na noc. Salo jest gotowy.

Salo na Kazance

W aerogril

W aerogrilu boczek jest łatwy do przygotowania, a co najważniejsze – szybko. Aby to zrobić, marynuj go w taki sam sposób, jak w przypadku palenia na gorąco, po oczyszczeniu z soli i przypraw – rozprowadź tłuszcz za pomocą “płynnego dymu” i pozostaw na kolejną godzinę.

Umieścić pikowany produkt w aerogrill na 10-15 minut przy temperaturze 235 stopni przy średniej prędkości, po obniżeniu temperatury do 150 stopni i gotowaniu na wolnym ogniu przez kolejne 20 minut. Po schłodzeniu tłuszczu należy go czyścić w lodówce przez pół godziny. Wszystko wędzone jest gotowe, możesz podawać na stole.

Wideo: wędzony aerogril

W rondlu (wędzony “płynnym dymem”)

Palenie w rondlu jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na wypalenie smalcu. W przypadku tej metody nie jest konieczne zbieranie surowców.
Do gotowania musisz wziąć duży garnek, postawić smalec, zalać wodą. Litr wody wymaga:

 • 6-7 łyżek soli;
 • 6-7 łyżek “płynnego dymu”;
 • liść laurowy;
 • pieprz z groszkiem;
 • inne przyprawy.

Gotować na małym ogniu przez 45 minut, po tym jak gotowy produkt powinien wyschnąć w wentylowanym pomieszczeniu.

wędzony boczek w rondlu

Jest wiele przepisów na wędzony boczek: jak w specjalnej wędzarni i przy użyciu zwykłych urządzeń kuchennych i urządzeń, takich jak piekarnik, kuchenka lub aerogrill. Gotowy produkt będzie miał niesamowity smak i aromat, z którego wszyscy sąsiedzi będą biegli do stolika.