Czy mogę nawozić ogród z kałem

Nawóz
Azot jest ważnym pierwiastkiem chemicznym dla wzrostu roślin. Niestety, z gleby stale odparowuje do atmosfery, dlatego ważne jest, aby ogrodnicy regularnie uzupełniali niedobory azotu w ogrodzie, aby uzyskać dobre plony. Źródłem azotu mogą być nawozy organiczne – guano, obornik, kompost, ale ich pozyskanie wymaga znacznych kosztów.

Zawartość kału

Istnieje inne, niezwykle bliskie i dostępne źródło surowców do produkcji organicznych nawozów azotowo-fosforowych – krajowa toaleta. Regularnie chodzi o recykling jego zawartości, z poszanowaniem norm sanitarnych i ekologicznych. Opanowanie technologii wykorzystania kału do nawożenia witryny pomaga rozwiązać te problemy.
Domek WC
Zawartość toalety z domku jest nasycona substancjami mineralnymi i organicznymi, co umożliwia wykorzystanie surowców do produkcji nawozów, takich jak kał.

Wielu ogrodników i ogrodników, niezależnie od uprawy, preferuje nawozy organiczne, które można uzyskać od zwierząt gospodarskich lub odpadów roślinnych. Wśród nich: obornik, humus, ptasie odchody, królicze nawozy, kompost, popiół, torf, biohumus, syderaty, mączka kostna, trociny, kał.

Ludzki kał i mocz zawierają średnio:

 • azot – 1,3%, głównie w postaci amoniaku;
 • fosfor – 0,3%;
 • potas – około 0,3%.

Mocz oraz organiczne pozostałości żywności roślinnej i zwierzęcej, wody, enzymów, kwasów, są zamieszkiwane przez różne bakterie, E. coli. Mogą zawierać jaja pasożytów jelitowych.

Czy wiesz? Starożytni Indianie z Peru doskonale zdawali sobie sprawę z właściwości guano – pozostałości po śmieci nietoperzy i ptaków. Guano został sprowadzony na pola, na których uprawiana była kukurydza. Zostało to napisane przez hiszpańskiego badacza Pedro Cieza de Leona w książce “The Chronicles of Peru” w 1553 roku.

Czy mogę go używać w czystej postaci

W “nieskazitelnej” formie zawartość szamb, jest używana niezwykle rzadko. Jest na to kilka powodów:

 • Ta metoda nie jest higieniczna, nie jest zalecana do upraw ogrodowych i jagodowych.
 • Możliwe zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych.
 • Solenie i alkalizowanie gleby, zwiększanie zawartości chloru.
 • Większość azotu jest tracona.
 • Ta metoda jest dość pracochłonna.

W niektórych krajach odchody są stosowane jako nawóz rzeczny, zabroniony przez prawo, podczas gdy duże firmy zajmują się produkcją nawozów z ludzkich odchodów.
Szambo
Kał zawiera ponad 20 gatunków warunkowo nieszkodliwych bakterii. Będąc w różnych częściach jelita, pełnią wyjątkową funkcję, pomagając przyswajać jedzenie. Dostając się do innych części układu trawiennego, niektóre bakterie, na przykład, E. coli, krzyczą o poważne choroby zakaźne. Możesz zarazić się pasożytami, więc nie warto zapładniać ogrodu ludzkim kałem.

Ważne! W zawartości szamba mogą znajdować się jaja robaków, odporne na niskie temperatury i odwodnienie. Wchodząc w glebę, te patogeny mogą znajdować się w owocach, które na nim rosną. Po zjedzeniu takich owoców bez obróbki cieplnej, możesz poważnie zachorować.

Podczas używania fekaliów, podobnie jak innych nawozów, należy przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa.

Niektórzy eksperci dopuszczają stosowanie odchodów w czystej postaci, jako nawozów do roślin ozdobnych i żywopłotów.
Nawóz dla roślin
Jesienią, podczas zbierania szamb, gdy zbierane są żniwa, obok roślin wykopać 0,5-metrowy rów, długość – w razie potrzeby. Zawartość szamba wlewa się do rowu, który jest pokryty dużą ilością ziemi z rowu. Uwięziony.

W innych źródłach sugeruje się, że zawartość toalety spływa 1-2 razy w tygodniu na głębokość 30-40 cm w różnych częściach ogrodu. Najważniejsze to nie powtarzać i konsekwentnie stosować nawozy do różnych miejsc, obserwując odstępy kilku miesięcy. Oprócz zwykłej, czystej toalety, premia jest taka, że ​​krety i norniki boją się zapachu kału i opuszczają ogród.

Do przygotowania roztworów i naparów do karmienia nie można stosować kału.

Czy wiesz? Metoda kompostowania odpadów materii organicznej w wyrobiskach, do wzbogacania gleby była własnością Słowian Polabskich Wendy w X-XII wieku.

Nawożenie ogrodu

Są bardziej skuteczne, estetyczne i bezpieczne sposoby na nawóz z ludzkich odchodów (w domu).

Toaleta torfowa

Alternatywa dla gromadzenia się kału w szambie, gdzie stają się wylęgarnią much i nieprzyjemnych zapachów – torfowa toaleta.
Toalety torfowe
Do jego urządzenia potrzebujesz:

 • Zbiornik lub skrzynia, wystarczająca objętość (15-20 litrów), nie pozwalając wodzie.
 • Suchy torf, odpady słomy lub trociny – odpowiedni jest materiał o niskiej jakości.
 • Superfosfat – jego dodatek do zbiornika, w minimalnych dawkach, całkowicie usunie zapach i muchy, zachowa stężenie azotu.

Zbiornik umieszcza się w miejscu szamba, w małym zagłębieniu. Jak wkład z suchej szafy. Na dnie zbiornika wylewa się warstwę torfu lub trocin na 20-25 cm. Później, gdy używana jest toaleta, jej zawartość wylewa się na wierzch suchym torfem lub trocinami. Woda deszczowa lub śnieg nie powinny wchodzić do zbiornika.
Utrzymanie toalety torfowej
W celu łatwego usunięcia zbiornika wraz z zawartością, sedes jest złożony. Możesz kupić gotową toaletę o odpowiednim wzornictwie. Superfosfat w zbiorniku dodaje się w małych dawkach -2-3 kg na 100 l kału.

Stos kompostowy

Kolejnym etapem przetwarzania w nawozie “surowców” fekalnych z toalety torfowej jest fermentacja i dezynfekcja, które wymagają stosu kompostowego. W trakcie rozkładu substancji organicznej osiąga się i utrzymuje się przez długi czas temperaturę + 50-60 ° C, która jest szkodliwa dla większości pasożytów i szkodliwych bakterii. W tym samym czasie azot i inne mikroelementy tworzą związki łatwo przyswajalne przez rośliny.

Ważne! W przypadku wyposażenia stosu kompostu lub studni, w odległym zakątku terenu odbywa się miejsce z dala od miejsc odpoczynku, odbioru i gotowania. To całkiem logiczne, aby ustawić go w pobliżu toalety.

Wybierz platformę o okrągłym lub kwadratowym kształcie, na którą nalewano:

 • warstwa torfu lub trocin 30-40 cm;
 • Popiół drzewny (z pieca, kominka lub grilla).

Na środku wykonaj rowek, w którym zawartość muszli klozetowej rozłożona jest na 20-30 cm, naprzemiennie z warstwami torfu lub trocin. Zawartość wilgoci w torfie nie powinna przekraczać 60%. Górna warstwa torfu lub trocin o grubości 20 cm. Zawartość sterty, bez zagęszczania, pokryta polietylenem, tak aby nie spaść opadów. Maksymalna wysokość sterty wynosi 1-1,5 m.
Stos kompostowy
Odpowiednio wysoka temperatura do dezynfekcji jest przechowywana w środku hałdy, więc nawozy są pobierane z tego miejsca do naniesienia na glebę, a masa na krawędziach hałdy zostaje przesunięta do środka na następnej zakładce.

Aby przyspieszyć proces fermentacji w kompoście podczas układania, można dodać biologicznie aktywne leki.
Dojrzałość dojrzewania kompostu za pomocą tej metody zakładania zakładek wynosi 2-3 miesiące, z uwagi na bezpieczeństwo jest ona podwojona.

Dodawanie ziemi do takich hałd obniża temperaturę i pogarsza wynik, kompost nie dojrzewa. Robaki jajowe giną w stosie kompostu wraz z ziemią po półtora roku.

Czy wiesz? Możesz dodać kilka konwencjonalnych puszek do stosu kompostu. Podczas utleniania żelaza uwalniane jest dodatkowe ciepło, a mieszanina jest wzbogacana w związki żelaza.

Pod jakim uprawem zrobić kompost

Wykorzystanie kompostu określa się według kryteriów:

 • Normy bezpieczeństwa i zdrowia.
 • Jakość gleby.

Niektóre źródła sugerują, że kompost z kału jest zwykłym nawozem.

Dziś rynek nawozów jest reprezentowany przez najszerszy asortyment dla każdego gatunku roślin i każdego portfela. Jednak ogrodnicy i hodowcy ciężarówek preferują nawożenie swoich działek nawozami organicznymi – obornikiem: koniem, wieprzowiną, owcą, królikiem, krową.

Kompost
Pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia, bardziej ostrożni ogrodnicy pozwalają na wprowadzenie w wieku co najmniej półtora roku w gorącym otworze kompostu w kompoście kałowym dla takich upraw:

 • drzewa owocowe, orzechy;
 • winogrona;
 • kultury, które używają po ugotowaniu – ziemniaki, cukinia;
 • zboża, słonecznik;
 • trawniki, żywopłoty i kwietniki.
Ważne! W przypadku gleb gliniastych, zamiast nawozów opartych na oborniku pochodzenia, zaleca się stosowanie kompostu torfowego lub warzywnego.

Pamiętaj tylko, że każdy obornik może:

 • spalać korzenie roślin;
 • zmienić kwasowość gleby;
 • przesycić je mikro- i makroelementami.

Nawozy na bazie fekaliów

W Stanach Zjednoczonych Milogranit jest produkowany z kału w sposób przemysłowy, przy użyciu procesów kalcynacji, dezynfekcji i fermentacji. Używaj takich nawozów tylko do roślin ozdobnych i trawników. W uprawie żywności nie są używane. Również na rynku jest humat potasowy, nawóz jest również uzyskiwany w drodze przemysłowej obróbki kału.

Nawozy z miejskich kanalizacji zawierają zbyt dużo soli metali ciężkich, które gromadzą się w glebie i owocach.