Czy mogę nakarmić kurczęta kapustą?

Kapusta dla kur
Uważa się, że kurczaki są najbardziej bezpretensjonalnymi ptakami spośród wszystkich żyjących w prywatnych gospodarstwach, ale to nie znaczy, że mogą być karmione niż okropne.

Aby nie pogarszać stanu zdrowia ptaków, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad żywienia, w szczególności w przypadku wprowadzania kapusty do diety.

W jakiej formie można go wykorzystać, ile dać i czy skorzysta – czytaj dalej w naszym artykule.

Czy można podać kurczaki

Kapusta jest jednym z najbardziej ulubionych produktów kurcząt domowych. Mogą je jeść praktycznie w nieograniczonej ilości, jedząc prawie wszystko, co im się podaje. Oczywiście, świeże liście będą bardziej preferowane, chociaż ptaki mogą dobrze pluć i kapustą w kiszonej kapuście, zwłaszcza jeśli doda się ją do suchej karmy i zacieru.

Rozważmy różne warianty zastosowania tego warzywa i jego wpływ na zdrowie drobiu.
Kapusta dla kur

Kiszona kapusta

Świeża kapusta jest dobrym źródłem witamin, ale w tej formie nie można jej używać przez cały rok. Dlatego, aby zaopatrzyć się w witaminy na zimno, zebrane liście kapusty są wymieszane i marynowane.

Przy prawidłowym przygotowaniu i przetworzeniu witamin w takim produkcie będzie on nie mniejszy niż w świeżym, co oznacza, że ​​drób będzie mógł uzupełnić swoje zapasy. Wyciśniętą i dobrze umytą drobno posiekaną kiszoną kapustę podaje się zazwyczaj kurczętom jako dodatek do mokrych pieczarek lub suchego jedzenia.

Upierzeni ludzie jedzą to danie z przyjemnością.

A dla rosnących kur i kury kiszonej kapustę będą równie przydatne, ponieważ ona:

 • dostarcza organizmowi ptaka wapnia, potasu, żelaza, fosforu i magnezu;
 • jest źródłem witaminy C, K, A;
 • ze względu na obecność syntetyzowanego kwasu mlekowego sprzyja lepszemu przyswajaniu wszystkich użytecznych substancji;
 • aktywuje normalną aktywność żołądka i jelit;
 • jest w stanie zahamować rozwój gnilnych bakterii ze względu na obecność w składzie kwasu octowego i mlekowego (pojawiają się podczas fermentacji).

Kurczaki
W odniesieniu do wielkości porcji, obliczenia opierają się na liczbie ptaków w kurniku. Na przykład dla 10 kur można przygotować 2-3 kg mezocarp i dodać 300-400 g kapusty.

Ważne! Przy braku witamin w zwykłej diecie, kurczęta mogą jeść własne jajka, zwłaszcza jeśli zostały już uszkodzone. Dlatego, jeśli w kurniku są puste muszle, warto rozważyć opcję karmienia kapusty i zieleni, które mogą zrekompensować niedobór składników odżywczych.

Świeża kapusta

Świeża kapusta nie tylko może, ale musi być obecna w przyrządzie kurcząt, ponieważ jest doskonałym źródłem witamin. W najprostszej wersji głowy są po prostu zawieszone w kurniku na takiej wysokości, że same kury mogą obrać liście, które chętnie robią.

Drobno posiekanej kapusty można dodać pokrojonych ziemniaków, buraków lub mieszać z innymi mokrej miazgi, a do samodzielnego podawania ptak po prostu zapomnieć o istnieniu innych paszy.

W umiarkowanych ilościach (około 100 g kapusty można dodać do 1 kg żywności), taka żywność będzie równie przydatna dla wszystkich kurcząt, w tym kur niosek.
Kapusta
Wśród podstawowych cech kapusty świeżej można wyróżnić:

 • dostarczanie organizm są ważne dla niego witaminy (A, E, C, B1, B2, B6, B9) oraz elementy (potas, wapń, siarka, fosfor, chlor, brom i molibden) trasa;
 • poprawia funkcję żołądka i promuje lepsze trawienie pożywienia;
 • ze względu na obecność kwasu tartronowego w kompozycji zmniejsza gromadzenie się tłuszczu;
 • pobudza pracę jelit i szybko usuwa toksyny z organizmu.

Okresowo dodając do diety kapustę świeżą ptaków, wkrótce przekonacie się, jak poprawi się jej wygląd i apetyt.

Czy wiesz? W jednym jajku mogą znajdować się dwa żółtka na raz, ale mimo to nie zostaną uzyskane zdrowe pisklęta bliźniacze. Albo umierają na początkowych etapach rozwoju, albo nieco później, ponieważ nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych dla dwóch osób.

Przeciwwskazania i szkoda

Przy normalnym zdrowiu ptaków nie ma przeciwwskazań do karmienia kapusty, ale w odniesieniu do podanej ilości, warto znać miarę. W przypadku podawania w czystej postaci lub w dodatku do drobiu w dużych ilościach, niestrawność jest możliwa, chociaż zdarza się to rzadko.
Karmienie kurcząt
Jeśli ptak już ma problemy, to nie jest konieczne pogłębianie sytuacji jeszcze bardziej i lepiej jest na jakiś czas zrezygnować z liści kapusty w ptasiej diecie.

Co jeszcze możesz karmić kurczaki

Ponieważ kurczęta są praktycznie wszystkożernymi ptakami, nie jest zaskakujące, że wiele pokarmów może być obecnych w ich diecie. Tak więc, zwykle zboża są często dodawane do ziemniaków, roślin strączkowych (zwłaszcza grochu i fasoli), a także do ryb, a nawet do przycinania mięsa. Przekonajmy się, jak przydatne i odpowiednie będzie to jedzenie dla kurcząt.

Dowiedzieć się, czy i jak dać kurczaki ziemniaki, groszek, sól, cebula, buraki, owies, otręby, trawa, czosnek, mączki mięsno-kostnej, olej rybny.

Ziemniaki

Ziemniaki to bardzo pożywny produkt, który pomaga szybko nasycić ptaka i doskonale łączy się z innymi rodzajami żywności (zboża lub zioła). Jedyną rzeczą, o której nie należy zapominać, kiedy jest wydawane, jest obróbka wstępna.
Ziemniaki
W podwyższonych temperaturach substancja niebezpieczna solanina jest niszczona, co jest zawarte w dużych ilościach w skórce i górnych warstwach ziemniaka. Rozpoczęcie karmienia korzeni kurcząt można zrobić od 15 dnia ich życia, przy użyciu pierwszych 100 g gotowanego jedzenia, a następnie stopniowo zwiększając tę ​​ilość.

W czystej postaci nie podaje się ziemniaków, najczęściej mieszając je z wilgotną papką.

Ważne! Oczyszczanie ziemniaków nie jest najlepsze, ponieważ są one bardzo szorstkie i długo trawione przez żołądek ptaka.

Ryba

Ryby i produkty rybne zawsze dobrze postrzegają kurczaka, a czasem nawet walczą o ten rodzaj żywności. Jest to doskonałe źródło wapnia, które będzie równie przydatne dla młodych zwierząt – podczas wzmacniania tkanki kostnej i kur niosek – pod względem siły skorupy jaj.
Ryba dla kur
Oczywiście nie mówimy o codziennym karmieniu ryb, ale 1-2 razy w tygodniu należy je dodawać do diety, przestrzegając następujących zasad:

 • solone i wędzone ryby – tabu dla kurcząt;
 • Przed wydaniem ryby musi być dobrze ugotowana, aby wszystkie kości stały się wystarczająco miękkie;
 • Karmiąc ptaka rybą, zadbaj o wystarczającą ilość czystej wody, ponieważ powoduje to wielkie pragnienie;
 • dla lepszej strawności produktu pożądane jest mielenie i mieszanie z innym pokarmem.

Dokładne tempo spożycia ryb przez kurczęta jest trudne do obliczenia, ale średnio 1-1 kg mezenchyre może dodać 100-150 g rozdrobnionego gotowanego produktu.

Groch

Groch jest bogatym źródłem białka roślinnego, którego kurczaki potrzebują nie mniej niż inne składniki odżywcze. W diecie produkt ten wprowadza się najpierw w postaci gotowanej i w małych porcjach.
Posiłek z kurczaka
Gdy podrosną ptak i jego adaptacja do paszy może być stopniowo zastępowane przez parze lub gotowane groch, suche, i że ptaki jedli go lepiej, spróbuj mieszania grochu z innych suchych produktów spożywczych.

Ci hodowcy drobiu, którzy już próbowali takiego menu, mówią o zwiększeniu składania jaj kurcząt, ale, oczywiście, nie można karmić ptaków jednym grochem. Średnio kilka razy w tygodniu, aby dodać 200-300 g na kilogram innych pokarmów.

Czy wiesz? Groch był używany jako pasza dla zwierząt gospodarskich w starożytnej Grecji, to jest w IV-III wieku. BC. E., a nawet w tamtych czasach uważano je za główny pokarm ubogich ludzi.

Fasola

Podobnie jak groch, fasola jest również dobrym źródłem białka, więc w pewnych ilościach może być obecna w ilości kurczaków. Najlepiej jest dodać go do mokrej zacieru w postaci gotowanej, uzupełniając w ten sposób ziemniaki, mieszankę paszową, pokrzywy i inne używane pożywienie.
Fasola
Zasadniczo udział fasoli powinien wynosić ¼ całkowitej ilości pierzastej żywności.

Kurczaki potrzebują zbilansowanej diety, nie mniej ludzi, więc jeśli chcesz ptaki zawsze były zdrowe, że jest to możliwe, jak najbardziej zróżnicować dietę może obejmować nie tylko kapustę i ziemniaki, ale również wszystkie wymienione produkty, oczywiście, przestrzeganie norm ich wydania.


Loading...