Czy króliki mogą dawać olej rybny

Olej rybny
Zdrowie każdego zwierzęcia hodowlanego zależy w dużej mierze od diety, w tym maksymalnej ilości wszystkich witamin i mikroelementów, których potrzebuje. Niestety, aby zapewnić zrównoważoną dietę nie zawsze jest możliwe, więc musisz dodać specjalne dodatki do zwykłego jedzenia. W trosce o króliki jednym z ważnych składników takich suplementów jest olej z ryb, który będzie równie użyteczny na każdym etapie rozwoju uszu. Dowiedzmy się, dlaczego jest to potrzebne, w jaki sposób, kiedy i ile możesz użyć.

Czy króliki mogą dawać olej rybny

Spośród wszystkich opatrunków na witaminy i minerały dla królików szczególnie cenny jest olej z ryb. Struktura tego produktu oczyszczono tłuszcze ryb morskich (makreli, łososia, tuńczyka, pstrąg i inne gatunki), bardzo bogatym w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (takie znaczenie dla organizmu kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3), a także witaminy A, D i E .
Olej rybny
Ponadto wraz z olejem rybnym, fosforem, jodem, siarką i bromem dostają się do organizmu zwierząt, a dzięki szybkiemu wchłanianiu produktu są dostarczane w prawie pełnych ilościach.

Ważne! Tak powszechny problem, jak katar u królików i łzawienie oczu, są pierwszymi objawami niedoboru witaminy A, który z czasem może być uzupełniony zaburzeniem trawienia.

Wychodząc z tego, staje się jasne, że taki tłuszcz jest nie tylko możliwy, ale także bardzo użyteczny w hodowli królików, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na ich ciało:

  • obniża poziom cholesterolu i lipoprotein;
  • zwiększa elastyczność błon komórkowych;
  • normalizuje procesy krzepnięcia krwi, w wyniku czego zapobiega zakrzepicy;
  • ma pozytywny wpływ na metabolizm minerałów;
  • przyspiesza wzrost i rozwój zwierząt;
  • zwiększa funkcje ochronne organizmu.

Weterynarze zalecają stosowanie produktu z brakiem witaminy A, aby zapobiec rozwojowi krzywicy u młodych zwierząt, a także chorób przewodu pokarmowego w starszym wieku i reakcji alergicznych.
Olej rybny
oleju rybnego z powodzeniem wykorzystywane w przypadku opieki nad królików cierpiących z powodu przewlekłych chorób zakaźnych i dysfunkcji reprodukcyjnego, w niektórych przypadkach może być bardzo pomocne w leczeniu egzemy, zapalenia skóry, oparzenia urazów i odmrożenia (w tym przypadku, na podstawie ich wytwarzania różnych maści) . Czasami olej rybi jest stosowany nawet domięśniowo, ale takie użycie jest możliwe tylko pod nadzorem weterynarza i jest rzadko stosowany w rolnictwie.

Czy wiesz? Wykorzystanie oleju rybnego do celów medycznych po raz pierwszy zostało docenione przez norweskiego farmaceutę Petera Möllera, i stało się to ponad 180 lat temu.

Jak i ile dać królikom

Norma zastosowanego produktu zależy od kategorii wiekowej hodowanych królików. Na każdym etapie rozwoju wartości te będą różne:

  • Małe króliki dają 0,5-1 g produktu na 1 osobnika;
  • Ciężarne samice – 2-3 g;
  • królik w okresie laktacji – 3-3,5 g;
  • osoby dorosłe – 1,5 g na głowę.

Spośród wszystkich wymienionych kategorii zwierząt, w tym dodatku króliki w okresie laktacji potrzebują znacznie więcej (znaczna ilość składników odżywczych opuszcza organizm wraz z mlekiem) oraz słabe króliki, które potrzebują siły, by normalnie żyć i rozwijać się.
Królik zjada
W odniesieniu do sposobu dozowania, optymalne rozwiązanie będzie mieszać z “zmiażdżonymi” lub mokrymi mash-upami, zgodnie ze wskazaną dawką. Małe króliki mogą kapać bezpośrednio do jamy ustnej, ale ta metoda nie zawsze działa, zwłaszcza jeśli masz wiele zwierząt i nie masz czasu na majsterkowanie z nimi. Ogólnie rzecz biorąc, przy właściwym podejściu do kwestii żywienia, nie powinno być problemów.

Ważne! Olej rybi ma bardzo specyficzny smak i zapach, więc nie wszystkie zwierzęta chętnie go zjadają. Aby przyzwyczaić króliki do takiego użytecznego produktu, należy wprowadzić go do diety z minimalnych dawek: na przykład z jedną kroplą na głowie.

Instrukcje specjalne

Olej z ryb jest ceniona nie tylko w rolnictwie, ale także w ludzkim świecie, gdzie jest to konieczne, aby wzmocnić układ odpornościowy lub szybko radzić sobie z różnymi dolegliwościami. Oznacza to, że mięso królika konsumującego produkt przed ubojem może być używane bez ograniczeń. Przydatne suplementy witamin i składników mineralnych nie mogą negatywnie wpływać na jakość otrzymywanych produktów zwierzęcych.

Możliwe działania niepożądane

Przy prawidłowym stosowaniu oleju z ryb i przestrzeganiu wszystkich podanych wskaźników porodu, nie należy obserwować pogorszenia samopoczucia królików. W rzadkich przypadkach rozstrój żołądka jest możliwy, ale także ustępuje, warto zmniejszyć dawkę.
Królik w klatce
Reakcje alergiczne występują rzadko, jedynie u zwierząt cierpiących na różne reakcje alergiczne w przeszłości (niektóre składniki oleju rybnego powodować indywidualny nietolerancji całkowitego produktu). Oczywiście, przy najmniejszej nieprawidłowości zwykłego zachowania się zwierząt lub ich stan zdrowia, konieczne jest, aby zmienić układ wydający wszystkie suplementy witaminowe i mineralne, a nie tylko olej rybny.

Czy wiesz? Istnieją trzy typy wspomnianego produktu: brązowy, żółty i biały, a druga opcja jest używana do celów medycznych. Dwóch innych znalazło zastosowanie w sektorze technicznym, chociaż żółty tłuszcz może być stosowany w hodowli zwierząt, tylko po wstępnej obróbce.

Warunki przechowywania

Otwarta paczka jest przechowywana przez trzy lata, szczelnie zamknięta pokrywką i umieszczona w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt. Ważne jest również, aby nie dopuścić do narażenia produktu na wysokie temperatury, które znacząco wpływają na jego właściwości użytkowe.

Jeśli nie planujesz używać tego związku regularnie, nie powinieneś kupować go na zapas, ponieważ najbardziej użyteczne substancje zawarte są w świeżym dodatku.

Dowiedz się, jak karmić króliki w domu i czy można im dać ziarno i trawę.

Zasadniczo stosowanie oleju z ryb do hodowli królików nie może być nazwane obowiązkowym wymogiem, ale jak pokazuje praktyka wielu rolników, naprawdę poprawia zdrowie zwierząt, dlatego należy zwracać uwagę na ten produkt przy wyborze dodatków do żywności.