Czy króliki dają winogrona i ich liście

Króliki
Króliki roślinożerne teoretycznie mogą spożywać wszystkie warzywa, które wkładasz do koryta. Dlatego też początek hodowców królików często nasuwa pytanie: czy każda zieleń jest przydatna?

A co z winogronami? I, oczywiście, informacje o rzeczywistym wpływie winogron na walory produkcyjne królików nie będą zbędne.

Czy to możliwe, aby króliki były winogronami

Przede wszystkim należy zauważyć, że winogrona we współczesnej medycynie nie należą do roślin leczniczych i są głównie w polu widzenia dietetyków. Ale w traktatach medycznych starożytnych cywilizacji znajdują się odniesienia do leczniczych właściwości winogron i sposobów ich stosowania.
W związku z tym możliwe jest rozważenie kwestii użyteczności poprzez podzielenie winorośli na składniki. Jednocześnie należy zauważyć, że nie przeprowadzono żadnych indywidualnych badań naukowych, które wskazywałyby na celowy wpływ winorośli na króliki, w tym rośliny ozdobne.

Czy wiesz? Winogrona – jedna z najstarszych roślin na planecie. Przegląd naukowy opublikowany w Trends in Genetics stwierdza, że ​​jego wiek – 65 milionów lat.

Jagody

Jagody winogron zawierają dużo witamin, glukozy, kwasów organicznych, minerałów i pierwiastków śladowych. Ten kompleks pierwiastków zapewnia jagodom właściwości antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Winogrona przyczyniają się do normalizacji przewodu żołądkowo-jelitowego i usuwania wolnych rodników z organizmu.
Królik zjada jagody gronowe
Jeśli chodzi o dietę królików, glukoza jako źródło węglowodanów może być stosowana w przypadku braku innych węglowodanów w diecie. Jeśli organizm nie otrzymuje węglowodanów, wówczas tkanka tłuszczowa dostaje się do wątroby, aby utrzymać metabolizm węglowodanów. W rezultacie rozwija się tłuszczowe zwyrodnienie wątroby, z którego królik może umrzeć. Zazwyczaj węglowodany w diecie dostarczane są z ziarnami, ziemniakami i zieloną paszą. Dlatego królik nie potrzebuje jagód winogronowych, ale może zaszkodzić ciału.

Winorośl i liście

Na wykorzystaniu do celów leczniczych liści winogron wzmiankowana po raz pierwszy w pismach rzymskich uczonych. Uważa się, że skóra zapalenia utwardzania winogrono, rodzynki leczenia zapalenia wątroby i wlewy liści i winorośli leczyć ból głowy, zapalenia i chorób stawów.

Zalecamy dowiedzieć się, czy można dać pokrzywę, piołun, groszek, kukurydzę królikom, a także jakie zioła są użyteczne i które są niebezpieczne dla zwierzęcia.

Liście winogron są bogate w witaminy A, C i B. Zawierają także magnez, mangan, wapń, żelazo, włókno, ryboflawinę i niacynę. Z tego wynika, że ​​liście można podawać królikom, tak jak każdej zielonej paszy.
Króliki jedzą liście winogron
Ważne jest, aby przy dużej ilości takiego pokarmu u królików mogła wystąpić biegunka. Nadal należy wziąć pod uwagę, że winogrona oznaczają rośliny spryskane różnymi substancjami chemicznymi od szkodników, które z pewnością nie będą przydatne dla królików.

Dlatego jeśli masz nie przetworzone liście i liście, które dałbyś zwierzętom, możesz je podać. Ale powinno to być jednym z elementów zielonej diety zwierzęcia, która nie zastępuje większości zieleni.

Ważne! Królikom nie wolno podawać winorośli, liści ani jagód dzikich winogron. Ta roślina jest trująca dla roślinożerców.

Zasady karmienia świeżych liści

W diecie obowiązuje szereg ogólnych zasad dotyczących zielonej żywności:

  • zieleń powinna być świeża;
  • młode liście lub trawa są lepsze niż stare, ponieważ zawierają więcej białek roślinnych i mają wyższy poziom wartości odżywczych;
  • rośliny w diecie muszą się zmieniać, ponieważ stały zestaw składników powoduje problemy z trawieniem;
  • skład zielonej diety powinien się zmieniać codziennie;
  • Przed karmieniem, łodygi i liście wymagają podvyalit.

Karmienie królików liśćmi winorośli

Od jakiego wieku

Gałęzie i krzew winny dają króliki nie wcześniej niż w wieku 3 miesięcy. Wynika to z odporności takich pokarmów na żołądki królików. I zielone liście w diecie są obecne od 18 dni. Ponieważ winorośl nie jest niezbędnym składnikiem, można ją wprowadzić do diety od 4 do 5 miesięcy.

Przeczytaj, jakie warzywa i owoce można podawać królikom.

Jak dawać

Dzienna stawka niektórych rodzajów paszy (wg):

Element racji

Pospolity królik

Królik w ciąży

Laktacja królika

Zielona pasza

800

1000

200-1500

Oddziały drzew liściastych

300

400

450-600

Liście winogron mogą być świeżo zerwane. Ich masa wraz z winem nie powinna przekraczać 20% normy zieleni. Spróbuj zacząć od małej liczby liści. Jeśli twoje zwierzęta lubią je i nie będą miały odchyleń w trawieniu, wtedy dawka może zostać zwiększona.

Ważne! Psy ras myśliwskich mogą instynktownie atakować króliki. Jeśli masz psa, to w jej obecności królik powinien być w klatce.

Suche liście winogron dla królików w zimie

Jeśli zdecydujesz się zbierać suche liście na zimę, lepiej zrobić to z pędów zebranych podczas procesji winnicy. Zebrane pędy suszy się w suchym miejscu.

Zasady suszenia

Surowce nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – ograniczy to ilość składników odżywczych w suchych surowcach. Podczas suszenia liście tracą 70% masy poprzez redukcję wilgoci, ale zachowują wszystkie swoje użyteczne właściwości.
Liście winogron
Suche surowce wciera się w ziołową mąkę i przechowuje w oddzielnym opakowaniu. Przechowuj produkt w suchym miejscu, chroniąc przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jak dać suche liście

Zawartość ziołowych paczek miesza się w zimie w suchych mieszankach, które podajesz zwierzętom. Ziołowe suplementy muszą być przemienione. Norma mączki ziołowej w zimie stanowi 40% całkowitej diety. Spośród nich liście winogron mogą wynosić 10-15%.

Czy wiesz? Znana nazwa kraju Hiszpanii pochodzi od fenickiej kombinacji słów, co oznacza “brzeg króliki” (“gi spanim”).

Co jeszcze możesz dać z drzew owocowych

Na wolności, leniuchy cieszą się z przyjemnością kory i młodych pędów wszystkich drzew owocowych:

  • jabłonie;
  • gruszki;
  • wiśnie;
  • śliwki;
  • morela.
Dowiedz się, czy gałęzie czereśni są użyteczne dla organizmu królika i które gałęzie lepiej dodać do racji zwierzęcia.

To pozwala im nie tylko otrzymać bardziej zróżnicowaną gamę pierwiastków śladowych i witamin, ale także zmielić zęby, znormalizować proces trawienia. Dlatego gałęzie drzew owocowych są obowiązkowym elementem żywienia tych zwierząt.
Wieczne karmienie
Ważne jest, aby o tym pamiętać młode gałęzie i pędy są bardziej przydatne, smaczniejsze i soczyste niż stare. Najpopularniejszymi gałęziami są jabłko, śliwka, wiśnia. Oddziały owoców jagodowych są oczyszczone z owoców. Zapasy oddziałów można tworzyć do czerwca, to znaczy, gdy zawierają większość składników odżywczych.

Wszelkie zmiany w diecie powinny być wykonywane konsekwentnie. Jeśli wprowadzisz nową żywność – jej dawka powinna stopniowo wzrastać. I trzeba koniecznie obserwować, jak organizm zwierzęcia zareagował na nowy komponent. Dzięki odpowiedniemu podejściu do diety i kontroli jego wpływu na zdrowie, możesz wybrać najbardziej odpowiednią karmę dla swoich królików.

Recenzje

Króliki bardzo lubią liście i gałązki winogron, ale niektóre z nich także jedzą jagody winogron. Nie możesz dać wielu jagód królikom, możesz dodać 1-2 jagody tygodniowo do paszy. Jeśli chcesz zaszczepić królika, najlepiej dać mu 1-2 razy na tydzień i nie dawać dzieciom, dopiero po 3-4 miesiącu życia.

Iryna
http://www.lynix.biz/forum/krolikam-mozhno-vinograd#comment-37756