Co zrobić, gdy krowa nie wraca ani nie je

Krowa
Ciąża zawsze powoduje radość i pozytywne emocje. Zwłaszcza od właściciela, który zauważył, że jego krowa wkrótce pojedzie na wakacje. W końcu oznacza to, że liczba zwierząt hodowlanych wzrośnie, pojawi się więcej mleka lub pojawi się inny producent byka.

Co to jest krowa ostatnia

Wieś jest bardzo skomplikowanym procesem, zawsze wiąże się z ryzykiem dla życia zarówno cielaka, jak i matki. W tym zakresie konieczna jest pomoc ludzka w tym czasie. Należy podkreślić, że w czasie ciąży samica wymaga szczególnej uwagi i właściwej pielęgnacji. Wtedy prawdopodobieństwo łatwej dostawy mnoży się wielokrotnie.

W macicy, oprócz samego płodu, znajduje się płyn owodniowy i błony płodowe. Istnieją wody, błony moczowe i naczyniowe, które muszą koniecznie opuścić macicę po narodzinach cielaka. Całość membran nazywa się po.

Przeczytaj więcej o tym, jak długo trwa krowa i jak dużo może chodzić.

Przez ile ten ostatni opuszcza krowę

Organizm żywej istoty jest bardzo racjonalny. Dlatego, gdy nie ma potrzeby stosowania błon płodowych, złuszczają się one z macicy i wychodzą po płodzie. U krów proces ten może potrwać do dwunastu godzin. Jeśli ten ostatni nie opuścił w tym czasie, należy podjąć natychmiastowe działania.
Ostatnia krowaOstatnia krowa

Opóźnione popłodzenie krów

Specjaliści rozróżniają pełne i częściowe opóźnienie porodu u krów. Przy pełnych opóźnieniach od narządów płciowych zwierzęcia, szaro-białe folie częściowo zawieszają się z reguły w błonach moczowych i owodniowych. Również oznaczony krwią.

Czy wiesz? W starożytnym Egipcie wierzyli, że Pan słońca Ra wzniósł się z oceanu na niebiańskiej krowie Hathor.

Pełne opóźnienie porodu może zostać zdiagnozowane, jeśli dokładnie spojrzysz na zachowanie krowy.

Oto główne oznaki obecności takiego problemu:

 • niespokojne zachowanie;
 • wygięty w łuk;
 • częste podnoszenie ogona;
 • próby;
 • brak apetytu;
 • zwierzę ciągle próbuje się położyć.

Jeśli to nie wszystko, jego resztki zaczynają rozkładać się wewnątrz macicy po 4-5 dniach. Ropa i śluz z okruchami fibryny płyną z narządów płciowych krowy. Opóźnienie to jest częściowe.
Kuksa po łożyskuKuksa po łożysku

Dlaczego to nie odeszło?

Rozważmy główne przyczyny opóźnionego porodu u krów:

 1. Słabość krowy w wyniku niedożywienia.
 2. Nieadekwatna lub niezrównoważona dieta.
 3. Znaczące skrócenie czasu chodzenia.
 4. Otyłość krowy spowodowana przekarmieniem.
 5. Silne rozciąganie macicy. Może wystąpić, jeśli płód jest duży lub kobieta jest w ciąży z bliźniakami.
 6. Niewłaściwy rozwój płodu.
 7. Ogólna słabość samicy po ciężkim i długim wycieleniu.
 8. Choroby krowy, które są pozbawione siły, z powodu jakich prób mogą być słabe.

Jak widać, powody są podzielone na dwie główne grupy: niedożywienie lub duży płód i długa dostawa. Jeśli dana osoba nie jest w stanie wpłynąć na wielkość cielęcia, to w jego mocy jest normalizacja diety i czasu chodzenia ciężarnej krowy.

Zapoznaj się z cechami karmienia martwych psów.

Niż niebezpieczne

Bez względu na przyczynę opóźnienia, konsekwencje tego są zawsze niebezpieczne dla krowy. Warto zauważyć, że nawet z niewielkim opóźnieniem zwierzę jest niespokojne.
Krowa

Ponadto znacznie zwiększa się ryzyko różnych chorób:

 1. Jeśli ta ostatnia nie odejdzie przez dłuższy czas, procesy jej rozkładu zaczynają się wewnątrz macicy. W konsekwencji – kobieta może zachorować endometritis, to jest zapalenie błony śluzowej macicy. Jeśli nie zostanie to zdiagnozowane w odpowiednim czasie i nie będzie prawidłowo leczone, może dojść do niepłodności.
 2. Może również się rozwijać zapalenie pochwy. Dzieje się tak, gdy w pochwie występuje infekcja wywołująca procesy zapalne.
 3. Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, w tym przypadku – jest zapalenie sutka, dość dobrze znana choroba wymienia. Jeśli twoja krowa jest na to narażona, wówczas proces laktacji jest utrudniony lub nawet zatrzymany. W związku z tym samica nie może nawet nakarmić swojego cielaka. Tak więc istnieje zagrożenie nie tylko dla zdrowia samicy, ale także dla życia noworodka.
 4. Najbardziej niebezpieczna ze wszystkich chorób, które mogą wystąpić z powodu opóźnionego porodu – poporodowa sepsa. Jest to poważna choroba zakaźna, której zawsze towarzyszy wysoka gorączka, problemy z mlekiem i ostre procesy ropne. Jeśli nie podejmiesz żadnych środków, prawdopodobieństwo śmiertelnego wyniku jest wysokie.

Tak więc, gdy tylko zauważysz coś złego – natychmiast podejmij działania i nie oczekuj, że stan poprawi się samoczynnie.

Radzimy zapoznać się z 10 najciekawszymi faktami dotyczącymi krów.

Co robić

Aby chronić samicę przed negatywnymi konsekwencjami, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. Istnieją trzy główne opcje działania. Na początek możesz wypróbować proste metody, do których realizacji nie potrzebujesz specjalnego sprzętu i preparatów.
Ręczna separacja po krowieRęczna separacja po krowie
Jeśli nie dają pożądanego rezultatu, możesz stymulować organizm odpowiednimi lekami. W przypadku, gdy lek jest bezsilny – ręcznie (ręcznie) wyodrębnij go.

Proste metody stymulacji

Jeśli po wycieleniu minęło więcej niż cztery godziny, a ta ostatnia nigdy nie wyszła ani nie opuściła całkowicie – zwierzę potrzebuje pomocy. Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest dostarczenie krowie napoju z płynu owodniowego z 2 do 4 litrów.

Zawierają substancje, które stymulują skurcze macicy. W ten sposób te ostatnie wyjdą naturalnie, nie powodując szkody dla krowy. Ponadto istnieje opinia, że ​​zewnętrzna część popręgu (jeśli istnieje), można przywiązać krowę do ogona.

Ważne! Jeśli nie masz czasu, aby zebrać płyny owodniowe, można je zastąpić słodkim roztworem. W jednym litrze wody musisz dodać 0,5 kg cukru (możesz miód), dobrze wymieszać i podać napój. Następnie należy odczekać nie więcej niż 30 minut i podać trochę solonej wody (około dwóch litrów).

Potem stopniowo ją wyciągnie. Dotyczące tej metody, są ciągłe dyskusje. W końcu, jeśli krowa jest w szoku po porodzie, jej zachowanie jest trudne do przewidzenia. Wtedy zrani się. Dlatego wielu doświadczonych lekarzy weterynarii kategorycznie nie zaleca tej metody.
Krowa roi się od płynu owodniowegoKrowa roi się od płynu owodniowego, jako metoda stymulacji porodu

Stymulacja leków

Głównym celem stosowania leków jest stymulowanie macicy do wystarczającej redukcji, aby faktycznie wypchnąć macicę na zewnątrz. Lek o nazwie “Pituuthrin” jest najlepszy do tych celów. W jego składzie są hormony, które produkują przysadkę mózgową zwierzęcia.

Za pomocą strzykawki 3-5 ml tego leku wstrzykuje się pod skórę. Jego działanie rozpoczyna się w ciągu 10 minut po wstrzyknięciu i trwa do sześciu godzin. Całkowita dawka nie powinna przekraczać 2 ml na 100 kg masy ciała.

Ważne! Mleko krowie jest wynikiem żywotnej aktywności. Innymi słowy, jeśli twoje zwierzę jest chore, zmartwione, nie je i nie chodzi zgodnie z oczekiwaniami, natychmiast wpłynie to na mleko. I nie tylko w smaku. W końcu, jeśli zwierzę jest zakażone (na przykład, ze względu na czas nieusuniętych łożysko), jego produkty nie powinny być stosowane w diecie, w tym mleko doprowadza cieląt.

Nie wystarczy jednak spowodować skurcz macicy. Konieczne jest również zastosowanie “dipropionianu estradiolu”. Lek ten aktywuje proces oddzielania porodu od macicy. Ważne jest, aby wiedzieć, że wyżej wymienione preparaty doskonale się uzupełniają i nie powodują negatywnych konsekwencji z ich interakcji.
Leki pobudzające na oddziale poporodowym

Środki radykalne

Jeśli po czasie wycielenia minęło dużo czasu, wypróbowałeś poprzednie opcje, ale te ostatnie nie wyszły – powinieneś wyjąć je ręcznie. Jest to dość radykalna metoda rozwiązania problemu, dlatego ważne jest uważne przestrzeganie instrukcji.

Przyda ci się informacja, dlaczego krowa nie wraca na nogi po wycieleniu.

Szczegółowy opis tego procesu:

 1. Nosić odzież ochronną (szatę, falbany na ramionach, fartuch).
 2. Dobrze jest umyć ręce, jeśli mają rany – muszą być leczone roztworem jodu.
 3. Nosić wysokie rękawiczki ginekologiczne.
 4. Epiduralnie (przez cewnik do przestrzeni między twardymi tkankami kręgosłupa) dodać 10 ml novokainy (1% roztworu) do znieczulenia.
 5. Jedną ręką, swobodny dostęp do macicy z wystającej części popręgu (jeśli istnieje), a drugą rękę do otworu w jamie macicy.
 6. Dokładnie sprawdź, jak daleko te ostatnie oddzieliły się od macicy. Jeśli wyjdzie łatwo, powoli i ostrożnie go usuń.
 7. Następnie ponownie sprawdź macicę pod kątem obecności pozostałych cząstek popiołu.
 8. Jeśli łożysko nie jest całkowicie oddzielone od macicy, konieczne jest masowanie macicy od wewnątrz za pomocą pięści.
 9. Jeśli masowanie nie pomaga – stopniowo, dosłownie dwoma palcami, oddziel je od macicy. Część zewnętrzną należy trzymać wolną ręką.
 10. Ostatnim etapem będzie wprowadzenie do macicy środków przeciwbakteryjnych, takich jak: penicylina, “Metromax”, roztwór Lugola, streptomycyna, “Exeter”. Uwaga: możesz użyć tylko jednego z wymienionych leków.

Wideo: Departament pogotowia krowy

Należy zauważyć, że metoda ta powinna być stosowana tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach, gdy prostsze metody są nieskuteczne.

Krowa zjadła ostatnią

Zdarza się również, że ten drugi łatwo odchodzi, a krowa je. Podobnie jak wiele zwierząt. Jest to zjawisko naturalne i najczęściej nie ma w tym nic dziwnego. Ale w przeciwieństwie do świń, psów i królików, krowy mogą mieć niepożądane, a nawet niebezpieczne konsekwencje.

Właściciele bydła będzie przydatna przeczytać o tym, jak pasą się krowy na pastwisku, jak odzwyczaić krów tyłek, jak mierzyć temperaturę ciała krowy, i dowiedzieć się, co zrobić, gdy krowa został otruty i nadziewane droblonki.

Co się stanie: możliwe konsekwencje

Przede wszystkim cierpią narządy przewodu pokarmowego. Naruszenie procesów witamin i minerałów w organizmie. Oddychanie staje się szybsze, impuls jest przyspieszany, temperatura ciała wzrasta. Ponadto, biorąc pod uwagę osobliwości trawienia, zwierzę może oddychać częścią popręgu. Wynikiem tego, w zależności od wielkości cząstek, może być uduszenie i śmierć.

Co robić

Konieczne jest zrobienie wszystkiego, aby ten drugi został szybko strawiony i pozostawiony w sposób naturalny. Aby to zrobić, przygotuj krowy, które przyspieszą trawienie. Ponadto można użyć soli Glaubera – będzie ona działała przeczyszczająco.
Sól Glaubera dla krów
Konieczne jest również przestrzeganie ścisłej diety. Karmienie zwierzęcia powinno być możliwie jak najlżejsze, aby nie przeciążyć przewodu pokarmowego.

Czy wiesz? Krowy są bardzo ludzkimi i duchowymi zwierzętami. Ciekawe jest wiedzieć, że pamiętają swoje imię i reagują na nie, pamiętają twarze ludzi, mają uczucia do niektórych ludzi, wyrażając je w sposób podobny do psa – liżą ich twarze.

Jak temu zapobiec?

Jak wiecie, lepiej jest unikać problemu niż radzić sobie z konsekwencjami. Obecność osoby podczas porodu przez krowę jest obowiązkowa, dlatego, gdy tylko zauważysz, że ta ostatnia odeszła, należy ją natychmiast zabrać i wynieść z obory. Najlepiej natychmiast zakopać go w ziemi.

Wtedy krowa jej nie znajduje i nie musisz się martwić o jej zdrowie. Jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy oswoili. Spędziwszy zaledwie kilka godzin swojego czasu na porodzie i usunięciu porodów, będziesz mieć pewność, że twoja krowa z łatwością przeniosła wioskę. A w przypadku jakichkolwiek problemów można zapobiec ich zaostrzeniu.

Recenzje z sieci

Cześć! ostatni nie jest oddzielona tylko z trzech powodów: nie kurczy macicy (atonia), zapalenie łożysko (gdy Zrosty tworzą vsledstvii „łożysko prirostaet”) i obrzęk łożyska. A wszystko to przyczynia się do wielu czynników: niezrównoważoną dietą, brakiem makro -, mikroelementy, minerały, witaminy, Zwiedzanie, stres, genetyka i tak dalej.
Ten ostatni vseravno odejdzie za kilka dni, tylko w częściach, raz zrobi z niego estrogen i przebije oksytiocynę + domaciczną i umieści świece w pianie. gynobiotyk z 2 szt. zabić mikroflorę i witaminę. Pobudzenie masażu odbytu macicy w celu zmniejszenia. Spójrz na stan krowy, jeśli temperatura zapalenia okrężnicy wzrasta w antybiotyku / m (amoksycylina, farmakologia, ditrim, bicillin.)

viktor_ch87
http://dv0r.ru/forum/index.php?topic=8066.msg751352#msg751352
Jestem weterynarzem, ten drugi oddziela się w ciągu 12 godzin, jeśli do rana nie zniknie, a potem zadzwoń do weterynarza, jeśli wiesz, jak zrobić zastrzyki, a następnie nakłuj oksytocynę lub oksyetylen w podziemną jamę. Życzę ci powodzenia.

Olga
https://www.ya-fermer.ru/comment/43589#comment-43589