Co zrobić, gdy królik kichnie

Królik
Króliki to nie tylko piękne i delikatne puszyste stwory, ale także zwierzęta wymagające stałego nadzoru. Są podatne na różne choroby i infekcje o wiele bardziej niż inne zwierzęta domowe, dlatego wymagają bardzo starannej pielęgnacji. Bardzo często króliki cierpią na choroby dróg oddechowych. Jeśli zwierzę zaczęło kichać, ma śluz z nosa, czuje się źle, wtedy przyczyną może być choroba. Poniżej znajduje się lista najczęstszych dolegliwości, a także sposoby ich leczenia i zapobiegania.

Dlaczego królik kicha

Głównym powodem, że twoje zwierzę może kichać, jest choroba zakaźna lub nieżytowa. Jednak inne źródła mogą również powodować taką reakcję, na przykład stres lub nieodpowiednie warunki życia, złe odżywianie lub trauma. Zajmiemy się każdym z nich bardziej szczegółowo.

Stres

Czasami kichanie może być reakcją na stres, którego doświadcza zwierzę. Zwykle nie ma kataru, nie ma wydzieliny z oczu. Królik może po prostu zacząć kichać, bez konkretnego powodu, a następnie przestać (kiedy stres się zmniejsza lub drażniący znika).

Pamiętaj, aby sprawdzić, w jaki sposób określić płeć królika, gdy jest to możliwe, aby trzymać z dala krycia królika, a także, jak rozpoznać i trwa sukrolnost królika.

Obserwować zwierzę – jeśli zmienisz miejsce zamieszkania, zmienili pasza przyniósł kolejną zwierzaka, a jednocześnie królik zaczął kichać, to najprawdopodobniej przyczyną właśnie pod wpływem stresu. Taki objaw wkrótce znika.
Króliki

Złe warunki życia

Taka reakcja może być spowodowana niezbyt dobrymi warunkami życia. Na przykład, brudną lub zakurzoną komórki, wysoka wilgotność, silny zapach obcy, kurzu w pomieszczeniu, wypełniacz, które nie uległy zmianie, niepoprawnie odebrać jedzenie, nawet zbyt dużo słońca, w promieniach którego stoi klatka – to wszystko może powodować pojawienie się kichnięcie.

W takim przypadku zwierzę może mieć wydzielinę z nosa. Pamiętaj, aby sprawdzić stan komórki. Jeśli widoczne są wady – wyeliminuj je. Jeśli przyczyną jest kurz, możesz delikatnie spłukać nos królika wodą ze strzykawki. Należy pamiętać, że złe warunki zatrzymania mogą następnie spowodować wiele poważnych chorób u zwierzęcia.

Suche powietrze

Suche powietrze jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się właściciele królików. Kichanie może wynikać właśnie z tego, że powietrze jest zbyt suche lub gorące, a delikatny nos zwierzęcia zaczyna reagować na nie w wyniku zapalenia.
Króliki
Konieczne jest częstsze przeprowadzanie przewietrzeń, stosowanie nawilżaczy powietrza, dostarczanie zwierzętom odpowiedniej ilości wody. Możesz po prostu postawić filiżankę lub talerz wody w pokoju, który wyparuje. Zwykle problem jest dość szybko eliminowany, a królik przestaje kichać.

Czy wiesz? Króliki ekstrawertycy. Są zwierzętami społecznymi i wolą żyć w grupach na wolności. To odróżnia je od zajęcy, które wydają się być bardziej samotne.

Zła dieta

Nieprawidłowo wyselekcjonowana żywność może powodować nie tylko zatrucia lub zły stan zdrowia, ale także nieżyt nosa. Jeśli jedzenie nie jest odpowiednie dla zwierząt domowych, powoduje podrażnienie, złej jakości lub nieprawidłowo wybrane, może to spowodować choroby. Wymień paszę, skonsultuj się z weterynarzem.
Króliki

Alergia

Alergie mogą powodować nie tylko zapalenie błony śluzowej nosa, ale także związane z tym problemy, takie jak wydzielina z oczu, zapalenie dróg oddechowych, zły stan zdrowia, kaszel. Króliki mogą odczuwać reakcje alergiczne na paszę, wybrane siano na śmieci, leki itp.

Radzimy czytać o tym, czy można trzymać razem kurczęta i króliki.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, gdy tylko będzie mógł dokładnie określić przyczynę reakcji alergicznej i przepisać odpowiednie leczenie.

Uraz nosa

Podobny objaw może wskazywać na uszkodzenie nosa lub dróg oddechowych. Jeśli zwierzę oddycha jest skomplikowane, kicha, kaszle, prycha – należy je pokazać weterynarzowi, zwłaszcza jeśli występują domieszki z domieszką krwi.
Królik jest chory
Może to wskazywać, że doszło do niego jakieś obce ciało, które nie pozwala na oddychanie lub spowodowało poważne obrażenia. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Choroby zakaźne

Kichanie i zapalenie błony śluzowej nosa są najczęstszymi reakcjami na chorobę wywołaną przez infekcję. Podobne objawy rozwijają się przez trzy dni. Jeśli istnieje tendencja do pogorszenia stanu – wymagane jest obowiązkowe leczenie lekami.

Ważne! Jeśli infekcja nie jest leczona, może to prowadzić do bardzo smutnych konsekwencji. Choroby zakaźne w ostrej lub przewlekłej postaci mogą spowodować śmierć, zwierzę umrze w ciągu 1-2 miesięcy. Jeśli zaobserwujesz poważną zmianę w stanie zwierzęcia, natychmiast skontaktuj się ze specjalistą.

Zarażony królik może i od innego chorego zwierzęcia, a nawet od samej osoby, na przykład, gdy jest przeziębiony lub ma zapalenie gruczołów. W takim przypadku będziesz potrzebować wizyty u lekarza. Objawy i leczenie chorób zakaźnych opisano poniżej.
Królik jest chory

Objawy przeziębienia

Przeziębienia mogą być zakaźne lub niezakaźne. W tym przypadku występują typowe objawy, zgodnie z którymi można zidentyfikować problem i podjąć środki w celu leczenia. Więcej szczegółów na temat różnych postaci przeziębienia, patogenów i objawów – poniżej.

Przydałoby się przeczytać o metodach leczenia ran w uszy królika.

Niezniszczyć

Często królik może mieć przeziębienie, które nie jest zakaźne. Zwykle są one związane z faktem, że zwierzę jest zamrożone i zimne, wystawione na przeciąg, było na zewnątrz domu w złej i wilgotnej pogodzie.

Często podobny problem występuje, gdy występują ostre zmiany temperatury od wysokiego do niskiego i na odwrót. Ogólnie rzecz biorąc, zimno jest spowodowane wpływami zewnętrznymi.
Króliki
Objawy będą następujące:

 • częste kichanie zwierzęcia;
 • nieżyt nosa i wydzielina z nosa, najczęściej przydział jest przezroczysty lub białawy;
 • skorupa tworzy się wokół nosa;
 • czasami następuje wzrost temperatury;
 • mogą wystąpić problemy z karmieniem, apetytem, ​​zmniejszoną aktywnością.
Radzimy zapoznać się z takimi chorobami królików i metodami ich leczenia, takimi jak kokcydioza, pastereloza i myksomatoza.

Takie przeziębienie może mieć łatwą formę, z którą zwierzę domowe radzi sobie w ciągu kilku dni. Ale jeśli stan się pogarsza, królik zachowuje się nienaturalnie i czuje się gorzej – będzie potrzebował leczenia. Lepiej skonsultować się z lekarzem.

Konieczne jest również monitorowanie warunków utrzymywania zwierzęcia – temperatury w pokoju, karmienia, ilości słońca, w czasie zmiany pościeli i wentylacji pomieszczenia. Nie zaleca się długiego spaceru ze zwierzęciem na świeżym powietrzu w deszczową lub zimną pogodę. Pomoże to uniknąć pojawienia się przeziębienia.
Królik jest chory

Infekcyjny

Przyczyną pojawienia się jakiejkolwiek choroby zakaźnej są najczęściej bakterie lub wirusy. Czynniki sprawcze to zazwyczaj paciorkowce, gronkowce, bordetella, pasteurella i inne. Zwykle są przenoszone nie tylko przez chorych, ale także na wełnę zwierzęcą, na jedzenie lub na siano na śmieci, odzież itp.

Dowiedz się, jak zrobić podajnik (w szczególności bunkier) i wypić za króliki.

Zakażenie charakteryzuje się takimi objawami:

 • zielona lub biała wydzielina z nosa;
 • łzawienie lub stan zapalny błony śluzowej oka;
 • obrzęk nosa (zaczerwienienie i wzrost rozmiaru) lub oczu;
 • kaszel, świszczący oddech lub duszność;
 • wzrost temperatury, zwykle ostry i silny;
 • letarg i brak apetytu;
 • zwierzę może również mieć uciskany nastrój.

Wideo: podstawowe choroby królików i sposoby radzenia sobie z nimi

Jeśli katar się rozwinie, może to doprowadzić do pojawienia się ropnego wydzieliny. Z biegiem czasu na policzkach pojawiają się kawałki wysuszonej ropy. Jeśli królik zacznie drapać i drapać nos, kicha, traci wagę i odmawia jedzenia, oznacza to zaniedbany zakaźny nieżyt nosa.

Będziesz na pewno zainteresowani czytanie o cechach treści takich ras królików, Kalifornia, Szary Karkonoszy, Biały Giant, Marder, Rex, motylkowych, owce, zmartwychwstał, wiedeńskie niebieskie i czarno-brązowy.

Niż do leczenia

Leczenie zakaźnego przeziębienia wymaga kompetentnego doboru leków. Na przykład infekcje wirusowe nie są zalecane do leczenia antybiotykami, ponieważ mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jeśli jest to zwykłe przeziębienie, wystarczy umieścić zwierzę w ciepłym pomieszczeniu, poprawić odżywianie, dodać substancje odżywcze do paszy. W przypadku, gdy zwierzę nie staje się lepsze, konieczne jest leczenie farmakologiczne. O tym, jakie leki są potrzebne i jaki schemat leczenia należy przestrzegać, dowiesz się poniżej.
Króliki

Leki

W leczeniu zwierząt często stosuje się furacylinę, penicylinę i antybiotyki w połączeniu z probiotykami. Leczenie zawsze odbywa się na kursach i wymaga starannej kontroli instrukcji.

Mieszanina penicyliny i nokainy

Jeśli po trzech dniach, królik nie zatrzymuje kichanie, pęcznieje śluzowej, katar staje się stałe, jest gorączka i inne objawy, możliwe jest stosowanie mieszaniny leków, takich jak penicylina i Novocaine. Penicylina w stosunku 20 tysięcy jednostek. rozcieńczone w 1 ml Novocainu 0,25%.

Lek jest ostrożnie wprowadzany do każdego nozdrza za pomocą pipety. Przebieg leczenia – co najmniej dwa tygodnie. W sumie jeden dzień, trzeba kapać 10 kropli, 2-3 razy (jedna lub dwie krople w każdym nozdrze, odpowiednio). Taka mieszanina pomaga nie tylko zniszczyć infekcję, ale także usunąć obrzęki, ból i podrażnienie.
Leki

Furacilin

Furacilin od dawna jest stosowany w leczeniu nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Tabletkę ostrożnie mielono i rozcieńczano w wodzie w stosunku 1: 100 (1 g na 100 ml). Woda musi być gorąca i gotowana, dokładnie wymieszać.

Po ochłodzeniu roztworu jest on trawiony pipetą do nozdrzy. Użyj tego samego systemu, co w poprzednim przypadku: 10 kropli dziennie przez dwa tygodnie. Lek pomaga dezynfekować śluz, usuwa infekcję, usuwa podrażnienia. Rozwiązanie jest skuteczne w 70% przypadków.

Antybiotyki

W niektórych przypadkach konieczne stają się antybiotyki. Najczęściej stosuje się chloramfenikol, Marbocil 2% i Baytril 2,5% – bardzo silne i skuteczne antybiotyki. Marbotsil wstrzykuje się dwa razy dziennie, 0,1 mg leku na kg masy ciała zwierzęcia (należy podawać zgodnie z instrukcją i tylko po konsultacji z lekarzem, który może dostosować lub zmienić dawkę).
Antybiotyki
Bytrilvvoditsya taki sam schemat, ale w obliczeniu 0,3 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia. Możesz podać w formie zastrzyku lub dodać do jedzenia. Chloramfenikol podaje się 30-50 g dwa razy lub trzy razy dziennie, dodając do pokarmu.

Ważne! Zanim zaczniesz leczyć swojego zwierzaka, cóż,Powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady. Potrafi prawidłowo przypisać niezbędne leki i ich dawkowanie. Jeśli to konieczne, będzie on również przepisywał testy, ponieważ nieżyt nosa może również wskazywać na inne choroby.

W celu leczenia infekcji można również podawać 1 mg Biomycin dziennie, rozcieńczając ją wcześniej w ciepłej wodzie i dodając do żywności. W przypadku poważnej choroby dawkę zwiększa się do 3 mg i podaje się trzy razy dziennie. Lek działa szybko. Zwykle pozytywne wyniki obserwuje się już w 5 dniu.

Po zastosowaniu antybiotyków zalecany jest cykl leczenia probiotykami. Pomagają organizmowi przywrócić jego funkcje, radzą sobie z jelitami, szkodząc tym samym antybiotykiem, a nawet zapobiegają ponownemu nawrotowi choroby.
Leczenie królików
Aby to zrobić, należy stosować witaminę B (podawaną raz lub dwa razy dziennie przez 1 mg), sulfadimetoksynę (100 mg na dzień, dodawaną do żywności), Norsulfazol (200-250 g na dzień). Przebieg leczenia profilaktycznego trwa 5-10 dni. Nie należy stosować dużych dawek, lepiej podać minimalną dawkę.

Zapoznaj się z najlepszymi rasami mięsnymi, dekoracyjnymi, futrzanymi i puchowymi królików.

Wdychanie

Dobrą metodą leczenia królików jest inhalacja z użyciem naturalnych ziół lub olejków eterycznych. Dla nich użyj kopru, tymianku, szałwi, eukaliptusa i mięty. Należy zachować proporcję: 1 kropla oleju na 2 litry wody.

Ta metoda leczenia pomaga oczyścić dziobek i ma dobry wpływ na układ oddechowy. Można podawać inhalacje raz lub dwa razy dziennie, ale nie dłużej niż tydzień, aby nie przesłonić błony śluzowej.

Naczynie z gorącym roztworem umieszcza się w odległości od zwierzęcia, tak aby go nie dosięgło, po czym klatka i naczynia są przykryte ręcznikiem, pozostawiając otwartą krawędź do wlotu powietrza.
Króliki
Czas trwania procedury wynosi 10-15 minut. W tej chwili zwierzę swobodnie wdycha pary roślin lub eteru, które pomagają mu pozbyć się kaszlu i przeziębienia.

Co karmić podczas choroby

Specjalne instrukcje dotyczące tego, że pacjent powinien mieć dietę – nie. Ograniczenie żywności nie jest konieczne, wręcz przeciwnie, lepiej dodać więcej przydatnych substancji, witamin, ziół. Dodaj do diety i owoców z warzywami.

Przydałoby się przeczytać o tym, co jeść i czym karmić króliki zimą, czego nie można karmić królikami, jaką trawą karmić króliki, a także czy króliki jedzą piołun, pokrzywy i kubki.

Należy również upewnić się, że jedzenie jest ciepłe. W czasie choroby królik potrzebuje zwiększonego ciepła, dlatego należy go przenieść do najcieplejszego miejsca w domu i tam żerować. Królikom można również podawać herbatki ziołowe jako napój.

Używano mięty, bazylii, kopru lub rumianku. Nie tylko ogrzewają (są ciepłe) i gasią pragnienie, ale także wspierają odporność, pozwalają na otrzymanie dodatkowej porcji przydatnych substancji.
Karmienie królików
Upewnij się, że podczas choroby królik był karmiony, ponieważ może odmówić jedzenia. W przypadku długotrwałego niepowodzenia należy je przymusowo karmić.

Czy wiesz? Jeśli dajesz królikom bezpłatną reprodukcję potomstwa, to za 90 lat ich liczba będzie równa liczbie metrów kwadratowych na całej planecie!

Środki zapobiegawcze

Aby zwierzę nie zachorowało, należy przestrzegać takich środków zapobiegawczych:

 • stale kontrolować zwierzę, co najmniej raz w tygodniu;
 • zawsze utrzymuj odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, upewnij się, że nie ma zbyt jasnych i długich promieni słonecznych, przeciągów;
 • unikać nagłych zmian temperatury;
 • obserwować higienę w klatce iw domu, stale usuwać kurz i utrzymywać czystość;
 • zawierają w diecie składniki odżywcze i witaminy;
 • dezynfekować klatkę co najmniej raz w tygodniu;
 • zaszczepić zwierzę.

Króliki
Jeśli przestrzegasz wszystkich warunków opieki nad królikiem, przestrzegasz właściwego odżywiania i monitorujesz jego stan zdrowia, zmniejsza się ryzyko każdej choroby.

Czy wiesz? Samica królika ma rozwidloną macicę, więc może pobrać dwa mioty naraz, które są poczęte w różnym czasie, a nawet od różnych samców. A królik może mieć fałszywą ciążę.


Loading...