Co to jest pożyteczny majeranek: użyteczne właściwości i skład leczniczy ziół

Majeranek
Przyprawa, maść, herbata, olej – nie rób tego po prostu z majeranku. Spice jest znane na całym świecie i prawie żaden rodzinny obiad nie obejdzie się bez niego. Aby go użyć zaczęło się dziesiątki wieków temu. Zakres zastosowań był i pozostaje bardzo duży. Do tej pory majeranek są stosowane w leczeniu wielu chorób, a także znalazły zastosowanie w kosmetologii i innych kierunkach. Ale, pomimo właściwości leczniczych majeranku, ma również swoje przeciwwskazania.

Przyprawowy majeranek: skład chemiczny i wartość odżywcza

Łodygi i liście młodego majeranku zawierają do 3,5% olejku eterycznego, jego zapach jest podobny do aromatu kardamonu i tymianku. Kompozycja eteru obejmuje pinen, borneol, fenole, garbniki i inne związki. Wiodącymi składnikami oleju są terpeny. Ale głównego nosiciela tego zapachu nigdy nie odnaleziono! Olejek eteryczny osiąga maksymalne stężenie podczas kwitnienia. Wyraźny zapach przyciąga pszczoły. Majeranek jest bogaty nie tylko w olejki eteryczne.

Przyprawy: majeranek
Liście rośliny zawierają makro- i mikroelementy: Potas, żelazo, cynk, fosfor, krzem i inni.

Rutyna (0,13%), witaminy C (0,45%), prowitaminy A (0,006%), to w łodygach majeranek. Skład chemiczny tej rośliny uzupełniają garbniki, pektyny, pentozany, pełniące funkcje ochronne.

Wartość odżywcza przyprawy (na 100 g): kcal – 227; cukier – 4,1 g; tłuszcze – 7,0 g; kwasy tłuszczowe – 0,5 g; sód – 0,08 g.

Czy wiesz? W XYI wieku, majeranek został użyty, aby dać świeżość po umyciu rąk

Jak użyteczny jest majeranek, wykorzystanie przypraw w medycynie ludowej

Starożytni Grecy pomogli odkryć właściwości lecznicze majeranku. Odkryli, że liście tej rośliny pomagają w trawieniu tłustych potraw, zapobiegają zgadze, wybudzeniu i niestrawności. Legioniści dawali eliksirowi odwagę i morale.

Olej ekstrahowany z rośliny był stosowany w leczeniu przeziębień, bólów głowy i zaburzeń nerwowych. W przyszłości olejki z majeranku zostały wykorzystane w przemyśle perfumeryjnym.

Masło majeranku
Szerokie zastosowanie majeranku w medycynie ludowej. Jego zastosowanie w drgawki, migrena, ból menstruacyjny, tak jak środek moczopędny, depresji, cukrzycy, chorób zapalnych w jamie ustnej. Ma pozytywny wpływ na bezsenność. Maść z majerankiem zaleca się dzieciom w leczeniu przeziębienia, w przypadku zwichnięć, skręceń, ropni, przy chorobach reumatycznych.

Kwasy organiczne, które go tworzą, czynią majeranek dobrym środkiem antyseptycznym. Aby utrzymać odporność i zapobiec rakowi, zaleca się napar z suszonych liści majeranku. Jedna łyżka ziół zalać 250 ml stromej wrzącej wody, nalegać nie więcej niż pięć minut, a następnie odcedzić. Rosół ten zaleca się przyjmować raz lub dwa razy dziennie. Naturalnie stosowanie majeranku w medycynie ludowej przekracza jego zastosowanie w farmakologii.

Czy wiesz? Amerykańscy naukowcy udowodnili, że olej z majeranku ma dobre działanie antybakteryjne.

Jak majeranek jest używany przez kosmetyczki

Ta pachnąca roślina jest stosowana w wielu różnych formach kosmetycznych: w postaci świeżej, jak olejek eteryczny, w postaci ekstraktu.
Wyciągi i olejki z majeranku można znaleźć w składzie produktów do pielęgnacji włosów, balsamów i kremów.

Jest popularnym składnikiem mydeł i żeli pod prysznic. Szampony, balsamy i maseczki do włosów, zawierające ekstrakt lub olej, stymulują krążenie krwi w skórze głowy, nadają włosom połysk, poprawiają ich wzrost i zapobiegają stratom.
Do szamponu możesz dodać kilka kropli olejku. Przyczynia się to do walki z łupieżem i niektórymi infekcjami skóry głowy.

Kosmetologia
Ten dodatek jest silnym środkiem antyseptycznym, który zmiękcza skórę i eliminuje podrażnienia. Lotne związki fenolowe w tej roślinie wyjaśniają ten efekt.
Wysypka trądzikowa pomoże usunąć kosmetyki, w tym ekstrakt z liści majeranku.

Aby wykonać kąpiel w celu nawilżenia rąk, musisz wziąć dwie łyżki suchego zmielonego majeranku i wlać litr gorącej przegotowanej wody, poczekać około pół godziny, a następnie odcedzić. Nie możesz wzbić się w takiej kąpieli dłużej niż dwadzieścia minut. Oczywiście olej majerankowy ma właściwości lecznicze, ale jeśli mieszkasz z innymi olejkami, możesz osiągnąć wspaniałe efekty.

Majeranek i stomatologia

Roślina ta jest powszechnie stosowana. Znalazłem specjalizację w stomatologii. Ze względu na właściwości lecznicze działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Przy codziennym stosowaniu majeranku pomaga wzmacniać szkliwo i dziąsła. Z bólem zęba kilka liści majeranku pomoże uspokoić zaognione miejsce.

Ponadto herbata majerankowa wspomaga biel zębów w swojej naturalnej postaci. Dzięki zastosowaniu majeranku w wieku wzrostu zębów trzonowych u dzieci, pomoże to prawidłowo uformować i wzmocnić rosnące zęby.
W leczeniu procesów zapalnych jamy ustnej można pieścić usta herbatą z majeranku. Do jej przygotowania zaparzyć 30 g suszonego zioła na 1 litr wody. Po dwudziestu minutach naprężenia i możesz zacząć płukać.

Ważne! Podczas jazdy najlepiej powstrzymać się od zwiększonego stosowania majeranku, ponieważ może to powodować senność.

Wykorzystanie majeranku podczas gotowania

Przyprawa
Najczęstszym zastosowaniem majeranku było gotowanie. Jest stosowany w prawie wszystkich kuchniach świata. Szczególnie uwielbiał go we Francji za jego wyjątkowy zapach. Idealnie łączy się z potrawami mięsnymi i rybnymi, dodaje się do różnych zup i gulaszu.

Jest również integralną częścią większości sosów i przypraw do sałatek. Aktywnie stosowany w produkcji kiełbas, dla których otrzymał przydomek “trawa kiełbasa”. Lubią trawę w piwowarstwie i winiarstwie.

Również majeranek wchodzi do popularnej kaukaskiej przyprawy chmielu-suneli. Wiele gospodyń domowych woli dodawać je do różnych marynat. Majeranek idealnie zastępuje się pieprzem i solą, co może pomóc osobom, które przestrzegają diety bez soli. Jeśli ugotujesz pizzę i okaże się, że sos nie zawiera oregano, możesz bezpiecznie zastąpić go majerankiem, ponieważ są bardzo podobne w smaku. Łatwiej będzie wymienić te przekąski i potrawy, do których majeranek nie nadaje się, niż te, z którymi są idealnie połączone.

Ważne! W czasie ciąży nie powinieneś powstrzymywać się od przyjmowania majeranku do jedzenia, ale także odmówić stosowania olejków eterycznych w tym okresie wraz z jego zawartością.

Przygotowanie surowców leczniczych

Uzdrawiające surowce są zbierane w dwóch etapach: na początku lata i jesienią. Właśnie w tym miejscu taka trawa, jak majeranek, osiąga szczyt właściwości leczniczych. Pokrój roślinę przed kwitnieniem, aby jesienią można było znowu zbierać plony. Możesz zostawić około 8 cm łodygi.

Przedmiot obrabiany
Jesienią przyprawy są całkowicie wydobywane z gleby, myte, wiązane w pęczki, które są zawieszone w ciemnym pokoju. Po wyschnięciu majeranku zbiera się go, odrzuca uszkodzone liście, ponownie wiążąc i zwisając w celu ostatecznego wysuszenia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Ponadto praktykowane jest mrożenie majeranku. Podczas suszenia majeranku w piekarniku temperatura utrzymuje się na poziomie 40 stopni, po wzroście o 10 stopni. Aby sprawdzić gotowość, ścisnąć liście w dłoni, powinny one łatwo się kruszyć i emitować charakterystyczny chrupnięcie.

Zamrożone liście są wykonywane w wodzie, a następnie stosowane w razie potrzeby. Podczas zbioru surowców używa się tylko liści, łodygi nie biorą, ponieważ są raczej gorzkie. Gotowy, suszony produkt może być przechowywany do trzech lat.

Przeciwwskazania do stosowania majeranku

Pomimo tak różnorodnych zastosowań, przyprawy mają przeciwwskazania do jedzenia. Nie zaleca się stosowania majeranku do jedzenia kobietom w ciąży, szczególnie we wczesnym stadium, ze względu na zawartą w nim zawartość hormonów fitoestrogenowych. Nie zaleca się również osobom cierpiącym na zwiększoną krzepliwość krwi i zakrzepicę żył. Dzieci poniżej piątego roku życia są surowo przeciwwskazane i nie można jeść oleju z majeranku.

Majeranek
Nawet jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań i nietolerancji na tę przyprawę, musisz ograniczyć jej użycie. Zbyt dużo majeranku może powodować bóle głowy, aw niektórych przypadkach działanie uspokajające. Również osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny zachować ostrożność podczas stosowania oleju z majeranku i herbaty.


Loading...