Choroby kurcząt: objawy, zapobieganie i leczenie

Choroby kurcząt

W naszym świecie rolnictwo lub hodowla drobiu jest jedną z lukratywnych gałęzi rolnictwa.

Jednak w celu wyhodowania zdrowego ptaka konieczne jest monitorowanie warunków ich utrzymania.

Twój zysk zależy bezpośrednio od tego.

Ważne jest, aby pamiętać, że wiele chorób zależy od właściwego żywienia i mikroklimatu.

W oparciu o tę wiedzę można poprawić warunki żywienia i żywienia kurcząt. W tym artykule porozmawiamy o chorobach, na które podatne są kurczaki, o środkach ostrożności i leczeniu zakażonych kur.

Choroby kurczaka można podzielić na kilka kategorii:

  • Pierwszy – to zakaźny, który z kolei jest zakaźny i inwazyjny.
  • Drugi jest niezakaźny.

W celu wykrycia choroby w czasie od czasu do czasu sprawdź kurczęta. Podczas badania należy zwrócić uwagę na: stan piór, ust i śluzówki oczu.

Niezakaźne choroby kurcząt

Głównymi przyczynami takich chorób są warunki utrzymywania ptaków i żywności.

Hipotermia lub hipotermia młodych zwierząt

Jeśli kurczęta zbiera się w grupach - jest to oznaka hipotermii

W pierwszym miesiącu życia kur, system termoregulacji nadal nie działa dobrze dla nich, więc trzeba je ogrzać. Jeśli tak się nie stanie, staje się zimne, więc kurczęta zbierają się w stosy i piszczą, wspinają się wzajemnie, aby się rozgrzać, i w rezultacie mogą umrzeć.

Objawy: kurczęta poruszają się mało, choroby układu oddechowego zaczynają je atakować, a czasem rozwija się choroba jelit. W wieku kurcząt dłużej niż miesiąc przestają rosnąć i rozwijać się, upierzenie upierzenia.

Leczenie: najpierw musisz przenieść młodych w ciepłym pokoju, a następnie wlać im ciepły napój, po którym ptak zaczyna się rozgrzewać i odzyskuje.
Zapobieganie: musisz monitorować temperaturę powietrza w pomieszczeniu, nie zezwalaj na przeciągi.

Hipertermia lub przegrzanie

Zwiększona temperatura powietrza ma również bardzo zły wpływ na rozwój piskląt. Przegrzanie może wystąpić podczas chodzenia ptaków po wystawieniu na działanie słońca. Szczególnie w przypadku braku wody w zagrodach możliwe jest przegrzanie

Objawy: niebieski i pomarszczony muszelki, brak apetytu, niestrawność.

Leczenie: w celu leczenia konieczne jest usunięcie źródła przegrzania.

Zapobieganie: trzymaj młode zwierzęta w cieniu, a kurczaki powinny mieć stały dostęp do wody.

Zanik mięśniowego żołądka

Utrata wagi może oznaczać, że kurczak jest chory

Przyczyną tej choroby jest karmienie kurcząt tym samym mącznym jedzeniem, a także, jeśli nie ma żwiru w karmniku. Najczęściej choroba objawia się kurczętami w wieku od miesiąca do trzech lat.

Objawy: zwiększone pragnienie wody, przez cały czas jedzenie jedzenia, w miocie widać nie rozgotowane jedzenie, utratę wagi.

Leczenie: w obróbce żywności wprowadza się rozdrobnione ziarno i dodaje się żwir.

Zapobieganie: musisz karmić pisklęta tylko pokarmem wysokiej jakości, a jednocześnie podawać drobno posiekaną trawę kilka razy dziennie.

Niestrawność lub niestrawność u młodych zwierząt

Choroba objawia się w wieku piskląt przez około miesiąc, kiedy słabej karmienia, pojenia ich słabe wody po spożyciu im twardy i niestrawne karm, z niedoborem witamin w diecie.

Objawy: błona śluzowa żołądka staje się stanem zapalnym, nudnościami lub wymiotami. Niestrawność dzieli się na proste i toksyczne. W prosty niestrawność obserwowane osłabienie, potargane, bezruch, oczy zamknięte, biegunka ze śluzem i strawionego pokarmu, brudnych piór wokół steku, odchudzanie kurcząt, drgawki.

Gdy toksyczna niestrawność objawia te same objawy, ale towarzyszy jej wysoka temperatura, a wszystko to prowadzi do śmierci kurcząt.

Leczenie: wprowadzenie do diety kurcząt lekkiej paszy, podawać zsiadłe mleko, twarożek, serwatkę mleczną, zioła: cebulę, czosnek lub dziki czosnek. Zamiast wody, należy podać roztwory wodne z sodowym lub nadmanganianem potasu. Na ciężkim etapie podaje się leki antybiotykowe i sulfonamidowe.

Zapobieganie: musisz karmić kurczęta tylko dobrą karmą, lekką i pełną. Ptak musi być zawsze czysty. Spłukuj karmniki i pijących, dezynfekuj je co tydzień lub myje je wrzątkiem. Monitoruj temperaturę powietrza w budynku, unikaj hipotermii i hipertermii.

Awitaminoza

Awitaminoza może również powodować utratę wzroku

Najczęściej brakuje witamin A, B i D, a czasami występuje awitaminoza K.

Objawy: z brakiem witaminy A występuje osłabienie nóg, zapalenie spojówek. Z braku witaminy B, skrzydła miękną, opóźniają rozwój, skurcze i rzucanie głową na plecy.

Z niedoborem witaminy D (objawia się w wieku dwóch tygodni lub więcej), utrata apetytu, osłabienie, niewielki wzrost, zmiękczenie kości, czasem krzywica rozwijać. Z brakiem witaminy K (pojawia się w upalne dni i przy chorobach układu oddechowego), brak apetytu, suchość skóry, grzebień, powieki, może być krwotok.

Leczenie: w leczeniu kurom należy podawać preparaty zawierające takie witaminy. A także monitorować ich prawidłowe odżywianie.

Zapobieganie: Zapobieganie powinny być dodawane do paszy kurcząt witaminy A (zużyte marchew i zielonych), witaminy (liście, kiełkujące ziarna, świeże drożdże, serwatkę, mączkę roślinnych, mięsa i kości i ryby), witaminy A (olej rybny, mąka roślinnych, pokrzywy, składniki mineralne), witaminy K (pokrzywa, koniczyna, lucerna i marchew).

Rasklev lub kanibalizm

Powodem tego zachowania jest nieracjonalne karmienie, mały pokój, bez wypuszczania ptaków na ulicę, jasne i długie oświetlenie.

Objawy: pisklęta z tą chorobą zaczynają wyrywać sobie nawzajem pióra i części ciała.

Leczenie: Szkody ptaki są przesadzane do innej lokalizacji, uszkodzenia wynikające z dziobania wyleczonych z jodem, smoły, nadmanganian potasu lub emulsji sintomitsina.

W diecie dodaj mączkę kostną, zielenie, drożdże, dodaj rozpuszczoną sól kuchenną z wodą, kwas cytrynowy z wodą. W aptekach można używać aminazyny.

Zapobieganie: w tym celu musisz monitorować poprawną zawartość ptaka. A także, gdy ta choroba wystąpi, wyeliminuj przyczynę.

Zatrucie cynkiem przez fosforan

Kurczak może sparaliżować

Fosforan cynku to lek stosowany do nękania małych gryzoni. Pisklęta mogą przypadkowo zjeść te ziarna.

Objawy: ucisk, ruchy nieracjonalne, słaby oddech, przepływ śliny, biegunka z krwią, paraliż i skurcze, a ostatecznie śmierć.

Leczenie: zastosować roztwór Lugola i roztwór nadmanganianu potasu.

Zapobieganie: nie umieszczaj trucizny w miejscach, gdzie mogą być kurczaki i jedz.

Zatrucie azotynami i azotanami

Takie zatrucie występuje w wyniku jedzenia pestycydów, które są używane w rolnictwie, a także podczas spożywania karmy zawierającej duże dawki tych substancji.

Objawy: silne pobudzenie, zapalenie spojówek, zaczerwienienie jamy ustnej i kolczyki. Po tym czasie może wystąpić duszność, ślinienie i drgawki. I na koniec kurczak może umrzeć.

Leczenie: dobrym lekarstwem na takie zatrucie jest kwas mlekowy.

Zapobieganie: konieczne jest przechowywanie tych substancji w niedostępnym miejscu od kurcząt. A także czasami do zbadania żywności i wody w celu utrzymania takich substancji.

Zatrucie solą stołową

Zatruwając się solą, kurczęta są spragnione

Przyczyny tej choroby mogą być spowodowane nadmiarem w diecie soli, podczas karmienia ryb, ogórków lub wody.

Objawy: mogą pojawić się w ciągu dwóch godzin po zatruciu, będą zauważalne z powodu braku apetytu, wielkiego pragnienia, ucisku, zbyt częstego oddychania. Następnie pojawia się biegunka, niedowład, porażenie kończyn, w wyniku czego może dojść do śmierci kurcząt.

Leczenie: przy takim zatruciu dziesięcioprocentowy roztwór glukozy jest wspomagany przez kutasa lub obfity napój.

Zapobieganie: należy monitorować karmę, którą podaje się kurczętom, aby nie było dużej ilości gotowanej soli.

Jakie choroby zakaźne mogą pojawić się u młodych zwierząt?

Choroby zakaźne mogą być dwojakiego rodzaju: bakteryjne (salmonelloza, kolibakterioza, gruźlica, pastereloza) i wirusowe (pseudochum, zapalenie krtani i tchawicy, grypa).

W takich chorób wymienia się gwałtowny wzrost temperatury ciała, wskaźnik senności i choroby obserwowane zamknięte oczy i skrzydła, czerwony śluzówkę, gromadzenia śluzu w zagłębieniach ustnej i nosa, nieprzyjemny zapach z towarzyszącym świszczącego oddechu i nazwisko, biegunka, słaba wtapiania drobiu.

Pulloroz – tyfus

Choroba dotyka wciąż małe kurczęta

Choroba ta może wyprzedzić kurczęta w wieku zaledwie dwóch tygodni.

Objawy: u chorych kurcząt widać brak przyciągania do jedzenia i wody, chwiejny chód, zebrane w stosy w ciepłych miejscach, zamknięte oczy, opuszczone skrzydła.

Nie ruszaj się i nie słyszysz pisku. Najpierw śmieci w postaci kleiku, a potem biegunka z pianą o żółtym odcieniu. Pył w pobliżu kloaki staje się brudny. Oddychające kurczęta zaczynają bardzo mocno z sapaniem i piszczeniem.

Przy długiej słabości kurczaki zazwyczaj przestają chodzić, przewracać się i umierać. Wskaźnik śmiertelności w przypadku takiej choroby sięga 60 procent.

Zapobieganie i leczenie: stosuje się: penicylinę, biomycynę, furazolidon, sintomycynę, słaby roztwór nadmanganianu potasu. Leki te są stosowane jako środek zapobiegawczy od pierwszych dni życia.

Paratyphoid lub salmonelloza

Ta choroba jest najbardziej dotknięta przez pisklęta związane z wodą. Ta choroba jest bardzo powszechna, aw wielu przypadkach śmiertelna, około 70 procent kurcząt umiera.

Przyczyny Taką chorobą może być spożywanie zanieczyszczonej żywności i wody. Nosicielami choroby są gołębie i mewy.

Objawy: ta choroba jest prawie niemożliwa do wykrycia na początkowych etapach, ponieważ nie pojawiają się żadne oznaki, a momentalnie młode pisklęta umierają. Na ogół choroba trwa do czterech dni, z pojawieniem się luźnego stolca, nerwowego stanu ptaka, obfitego napoju.

Leczenie i zapobieganie: stosować różnorodne leki, które są skuteczne w chorobie wywołanej przez pullorozę – tyfus.

Colibacteriosis

Zapalenie brzucha oznacza kolibakteriozę

Najczęściej choroba jest spowodowana przez pisklęta do trzech miesięcy.

Choroba rozwija się bardzo ostro i przewlekle. Ta choroba może być wtórna.

Objawy: z ostrym rozwojem choroby, wysokimi temperaturami, depresją, utratą apetytu, pragnieniem, nieświeży oddech w towarzystwie świszczącego oddechu, które można zauważyć, gdy pisklęta poruszają się, są obserwowane. Można również zauważyć porażkę układu oddechowego, objawy zapalenia jelit i zapalenie brzucha.

Leczenie i zapobieganie: zastosowanie leku furatsilina. Wprowadź kwarantannę w gospodarstwie. Konieczna jest dokładna dezynfekcja pomieszczenia.

Pasteurelooza

Na te choroby mogą mieć wpływ kurczęta w wieku od dwóch do trzech miesięcy. Mogą na niego wpływać zarówno ptaki domowe, jak i dzikie. Choroba najczęściej występuje w zimnych porach roku.

Objawy: Ostry przebieg choroby objawia letarg, niezależnie od innych posiadaj cały czas znajduje kurczaka, nos i usta śluzu uwalniany w postaci piany, sapanie występuje. Temperatura zwiększa się do 43 stopni Celsjusza, otępieniu i falbaniaste piór.

Krzesło jest żółtawozielone, czasem z krwią. Trudności z oddychaniem, brak apetytu, dużo picia. W rezultacie istnieje silne osłabienie i kurczak umiera. Kiedy choroba jest przeludniona, pisklęta umierają natychmiast. Śmiertelność kurcząt wynosi około 80 procent.

Leczenie: konieczne jest lepsze powstrzymywanie i karmienie drobiu, a także stosowanie leków: hiperimmunizowanej wielowartościowej surowicy i antybiotyków. A z nowych leków można korzystać z trisulfonu i zawiesiny cobactanu.

Zapobieganie: musisz przestrzegać wszystkich wymagań sanitarnych dotyczących trzymania drobiu, zakażonych ptaków natychmiast usunąć z trzody, szczepić kurczęta. W żywieniu dodać witaminy i minerały. W przypadku choroby wprowadź kwarantannę.

Rzekomego lub rzekomego pomoru drobiu

Pisklęta wyglądają bardzo wolno

Choroba ta dotyka nie tylko piskląt, ale także dorosłych ptaków.

Objawy: w niektórych przypadkach choroba mija bardzo szybko i towarzyszy jej śmierć przez trzy godziny.

Przewlekła choroba charakteryzuje się niedowładem występowania i paraliż, dramatycznej utraty wagi, gorączka, letarg, śluzu przez usta i nos, oddycha chrapanie, biegunka żółte lub szaro-zielony kolor, forma trwa około trzech tygodni.

Leczenie: ta choroba nie reaguje na leczenie, więc zainfekowany ptak jest natychmiast niszczony. Zniszcz ptaka bez krwi, ponieważ choroba może rozprzestrzeniać się z chorobą. Ta choroba jest niebezpieczna dla ludzi.

Zapobieganie: gdy pojawia się chory ptak, musi on być natychmiast odizolowany od reszty, po czym należy wprowadzić ścisłą kwarantannę. Pisklęta muszą być zaszczepione. Pomieszczenie musi być oczyszczone i zdezynfekowane.

Warto również przeczytać o chorobach dorosłych kur

Ospa

Kurczaki są bardzo podatne na tę chorobę.

Objawy: w piątym dniu choroby na skórze w pobliżu dzioba, powiek i całego ciała widać żółtawe plamy, które ostatecznie rosną w brodawkowe narośla.

Stan ptaka jest następujący: zły nastrój, potargane pióra, brak apetytu. W błonicy i mieszanym przebiegu choroby można zauważyć białą wysypkę w jamie ustnej, która ostatecznie uniemożliwia oddychanie, więc dziób jest zawsze otwarty i można usłyszeć ochrypłe dźwięki. Dokładnie taka diagnoza może postawić lekarzy.

Leczenie: choroba nie jest podatna na leczenie. Jeśli pojawia się chory ptak, jest on natychmiast sadzony od reszty i jest powiadamiany specjalistom, aby dana osoba podjęła jakiekolwiek środki.

Zapobieganie: konieczne jest szczepienie młodych. Przeprowadzić dezynfekcję domu. Ptaki muszą dodawać suchy popiół, w którym kąpią się i jednocześnie pozbywają się pasożytów.

Choroby pasożytnicze, które przejmują kurczęta

Kokcydioza

Zdjęcie zainfekowanego ptaka

Choroba ta może wystąpić od pierwszych dni życia młodych zwierząt, ale także wyprzedza ją iw wieku miesiąca.

Objawy: ucisk, brak głodu, luźne stolce, brudne pióra wokół kloaki, biegunka może być krwią, pod koniec choroby może pojawić się niedowład kończyn.

Leczenie i zapobieganie: zastosować furazalidon, roztwór norsulfazolu z dodatkiem wody.

Geterakidosis

Czynniki sprawcze tej choroby to robaki o długości do piętnastu milimetrów. Chory ptak można znaleźć od pięćdziesięciu do tysięcy sztuk.

Objawy: z taką chorobą cierpi żołądek, brak apetytu, płynny stolec.

Leczenie: stosuje się sól piperazynową.

Zapobieganie: z tą chorobą stosować fetotiazynę około miesiąca. Możesz dać ptakom roztwór nadmanganianu potasu na miesiąc.

Choroby organów jajecznych

Zapalenie jajnika

Taki proces może wystąpić przy urazie jajnika, który może następnie doprowadzić do pojawienia się skrzepów krwi w mieszku włosowym. W tym przypadku żółtko nie znajduje się w jajowodzie, ale w brzuchu, co powoduje proces zapalny, który jest nazywany żółtaczkowym zapaleniem jelit.

Proces zapalny może pojawić się w wyniku bardzo częstego uczucia ptaków lub z powodu jakiejkolwiek traumy.

Wynikiem zapalenia może być powstawanie dwóch żółtek jaj, małych jaj lub jaj o bardzo cienkiej skorupce, a także mogą być jaja zawierające tylko jedno białko.

Frostbite

Występuje najczęściej w miejscach, które nie są pokryte piórami, jest to muszelka, kolczyki i palce. Przegrzebek w wyniku odmrożeń czerni i matryc. Palce też mogą odpaść. Gdy pojawiają się mrozy, muszą być zmielone śniegiem, potraktowane jodem i umazane maścią przeciw odmrożeniom.

Przed nadejściem mrozów dobrze jest smarować nie zamknięte powierzchnie tłuszczem spożywczym lub wazeliną.

Konieczne jest trzymanie ptaków w ciepłych pomieszczeniach, a przed nadejściem zimą ogrzanie domu.