Cechy pielęgnacji czubatego chlorophytum w domu

Chlorofytum czubaty
Chlorofytum czubaty – jedna z popularnych roślin w mieszkaniach i biurach.

Ze względu na bezpretensjonalność i odporność na choroby zyskała uznanie wśród początkujących kwiaciarni.

W tym artykule powiemy, jak prawidłowo dbać o kwiat i rozważyć jego użyteczne właściwości.

Opis gatunku

Ojczyzna chlorofitu – Republika Południowej Afryki. Imię zawdzięcza swoim zielonym liściom, ponieważ “Chlorophytum” ​​z łaciny tłumaczy się jako “Zielona roślina”. Popularne nazwisko Pająk.

W przyrodzie występuje kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, ale najbardziej popularną z nich jest czubaty chlorophytum. Jego nazwa pochodzi od wyglądu kwiatu. Wąskie liście gromadzą się w długie wiązki – “grzbiety”, które wznoszą się nad ziemią.
Chlorofytum czubaty
W procesie wzrostu “pająk” ma na końcach strzały z “dziećmi”, które później mogą być zakorzenione. Wysokość chlorofitu wynosi nie więcej niż 15-25 cm, ale jego liście kilkakrotnie przekraczają długość kwiatu i dochodzą do 60 cm.

Czy wiesz? Chlorophytum oczyszcza powietrze w pomieszczeniu w sposób bardziej wydajny niż wiele nowoczesnych urządzeń technicznych.

Rosnące warunki

Dbanie o czubatość chlorophytum jest łatwe do wdrożenia w domu. Najważniejsze to przestrzegać pewnych zasad.

Oświetlenie

Chlorophytum jest doskonale przystosowany do środowiska i dość bezpretensjonalny w kwestii iluminacji. Jednak jasne słońce pomoże przesączyć gleby, powodując blaknięcie liści.

Ale silny cień spowoduje również utratę jasności liści z powodu niewystarczającego światła ultrafioletowego. Dlatego “pająk” powinien po prostu być w cieniu, ograniczony do bezpośredniego kontaktu ze słońcem przez nie więcej niż dwie godziny dziennie. Latem zaleca się wynieść kwiatek w powietrze.
Chlorophytum

Ważne! Najbardziej optymalne jest uprawianie chlorophytum w oknie zachodnim, północnym lub wschodnim. To tutaj otrzyma ochronę przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem, bez utraty ilości światła.

Temperatura i wilgotność

Chociaż kwiat łatwo toleruje zmiany temperatury, najlepiej jest hodować go w temperaturze od +12 do + 25 ° C. Latem, aby utrzymać wymaganą wilgotność, nie można obejść się bez częstego natryskiwania. Zimą temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż +10 ° C.

Optymalna gleba

“Pająk” nie potrzebuje specjalnej gleby. Nadaje się do luźnego i lekkiego neutralnego podłoża. Ziemskie podłoże można wytwarzać niezależnie. Musisz wziąć ziemię prochową, darń, liść ziemi i piasek (w stosunku 2: 2: 2: 1). W przypadku braku składnika humusowego zastępuje się go ziemią torfową.

Korzenie Chlorophytum czubaty gorąco rozszerzają się tak, należy rosnącego w doniczce, wlewa do spodzie odprowadzania kamieni lub cegieł przerywanymi. System korzeniowy

Jak wyhodować roślinę

Najprostszym sposobem na rozmnażanie się chlorophytum grzywacza jest pozostawiając “dzieci” na roślinie matki aż do pojawienia się własnych korzeni. W pobliżu rośliny matki umieszcza się osobną doniczkę, w której należy umieścić “dzieci”, w każdym razie nie przecinając ich.

Oddzielenie młodej rośliny od matki następuje po pojawieniu się nowych liści. Niektórzy hodowcy odrywają “dziecko”, wkładają wodę, dopóki korzenie nie osiągną długości co najmniej 2 cm, a następnie posadzili w doniczce.

Ważne! Wiosną dochodzi do silnej wegetacji chlorofitu grzyba, dlatego zaleca się przeszczepienie go dokładnie w tym okresie.

Ponadto “pająk” może być rozmnażany przez nasiona, ale jest to dość pracochłonne. Inny sposób – dzielić krzak podczas przeszczepu. Pomaga to ulepszyć roślinę, zwłaszcza gdy rosną korzenie.
Chlorophytum

Dbaj o “pająka”

Chlorophytum – besstolpotnoe roślin i opieka w domu dla niego nie jest skomplikowana.

Podlewanie

Chlorophytum różni się miłością do wilgoci. Wodę należy podawać 2-3 razy w tygodniu z uśpioną lub przegotowaną wodą. W zimie ilość wody musi zostać zmniejszona, a reszta roku wymaga obfitego podlewania. Nie zaleca się “zalewania” lub “suszenia” roślin, może to prowadzić do tego, że czubki liści staną się brązowawe.

W przypadku braku regularnego podlewania chlorophytum tworzy zgrubienia korzenia, dzięki czemu łatwo jest przystosować się do braku wilgoci.

Czy wiesz? Według badań naukowców, przez 24 godziny jedna dorosła roślina usuwa prawie wszystkie miejsca bakterii i szkodliwych substancji organicznych o prawie 100%.

Chlorophytum wymaga oprysków. Ma wąskie liście z zagłębieniem pośrodku, w którym okresowo gromadzi się pył. Od czasu do czasu trzeba czyścić liście wilgotną ściereczką.
Chlorophytum

Nawóz

Nawozić “pająka”, którego potrzebujesz raz w tygodniu od maja do sierpnia, w tym okresie następuje najbardziej aktywny wzrost. Skorzystaj z tego złożonego nawozu. Górny opatrunek jest niezbędny dla osłabionej rośliny matecznej, w której szybko rosnące “dzieci” przejmują władzę, z powodu tego, co może zwiędnąć bez należytej opieki.

Szczególną ostrożność nie będzie wymagać sansevieriya, Tradescantia, kaktus, Euphorbia, Hoya, Zamioculcas, Spathiphyllum, hibiskus, Zigokaktus.

Przycinanie

Chlorophytum crested nie wymaga specjalnego przycinania, ale aby kwiat wyglądał pięknie, suche i przyciemnione liście są cięte nożyczkami. Aby nie uszkodzić rośliny, liście są wycinane tylko z zewnątrz gniazd bez dotykania wnętrza.

Transplantacja

Korzenie chlorofitu są grube i silne, mają podłużne bulwy. Rosną szybko, więc co dwa-trzy lata kwiat musi zostać przeszczepiony do większej doniczki. Podczas przeszczepu duże krzaki są dzielone, przecinając nożem. Przed tą procedurą konieczne jest obfite podlewanie gleby. Przycinanie

Możliwe trudności i choroby

Chlorophytum jest wysoce żywotny, choroba jest dla niego rzadkim zjawiskiem. Nie boją się szkodników, czasami pojawiają się mszyce. Pomoże to wytrzeć roślinę zwilżoną w ciepłej wodzie bawełnianym wacikiem, a następnie spryskać rozcieńczonym środkiem owadobójczym.

Można również wyróżnić niektóre problemy w chlorofytum, które można rozwiązać poprzez zmianę planu opieki, a mianowicie:

  • Suszenie na końcach liści jest zwykle z powodu niewystarczająco wilgotnej gleby lub zbyt gorącego i suchego powietrza. Aby rozwiązać ten problem, należy zwiększyć podlewanie i posypać pająka wodą o temperaturze pokojowej.
  • Brązowe plamy na końcach liści pojawiają się z powodu uszkodzeń lub problemów z odżywianiem gleby. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie uszkodzonych obszarów i nawożenie gleby co najmniej raz w tygodniu.
  • Pallor i letarg zbyt ciepłe powietrze i niedostateczne oświetlenie. Zaleca się przełożenie kwiatu bliżej okna i częstsze przewietrzanie pomieszczenia.

Chlorophytum

Trochę o przydatnych właściwościach

Główną korzystną właściwością chlorophytum grzywaczy jest wchłanianie bakterii, toksyn uwalnianych z materiałów syntetycznych i oczyszczanie powietrza. Neutralizuje również tlenki azotu powstające w wyniku spalania gazu, dlatego często jest umieszczana w kuchni. Kiedy aktywowany węgiel dodaje się do gleby za pomocą kwiatu, obserwuje się zauważalny wzrost jego właściwości oczyszczających.

Wśród popularnych roślin domowych, aloes, geranium, wawrzyn, kalanchoe, chryzantema, kaktus, juka, sansevieria mają korzystne właściwości.

Chlorophytum crested nie jest na próżno popularny wśród kwiaciarni, ponieważ ze względu na swoje piękno jest dość bezpretensjonalny. Z przestrzeganiem prostych zasad opieki, chlorophytum przez długi czas będzie wyglądać i przynosić korzyści.