Budowa fontanny w kraju własnymi rękami

Fontanna

Dla każdego gospodarza duże znaczenie ma wygląd obszaru podmiejskiego lub stoczni. Jego konstrukcja może być obsługiwana przez specjalistów, ale w razie potrzeby można to zrobić samodzielnie.
Udaną dekoracją fontanny podwórza lub działki będzie fontanna. Można go również zbudować własnymi rękami na własnym projekcie.

Rodzaje fontann

Fontanny do domków są dostępne w różnych typach. Są one podzielone na typy: według urządzenia, wyglądu, cech pracy itp.
Przy okazji urządza się fontanny z kraju krążące i płynące, są również nazywane “Roman”.

Czy wiesz? Pierwsze fontanny pojawiły się w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie.

Krążąc zakładać cykl wodny.
Woda wypełnia pewien zbiornik (miska, wazon, zbiornik wody) i za pomocą pompy jest doprowadzana do urządzenia, z którego strumień wody bezpośrednio bije.

Fontanna cyrkulacyjna

Wszystko jest ustawione tak, że woda wyładowcza wchodzi do zbiornika i znowu kołysze się w górę.
Zatem urządzenie nie zakłada dostarczania wody z rury wodnej lub studni. Jedyne, co jest konieczne, to dodanie wody do określonego znaku, ponieważ ma ona właściwości parowania lub rozpryskiwania.

W daczy można również zbudować własnymi rękami altanę, pergolę, ruszt, kwietnik opon kół lub kamieni, ogrodzenie z wattów, skalniaki.

Płynące fontanny układane za pomocą rury wodnej (studnia) i ścieków. Woda ma dość, opada i wchodzi do kanału ściekowego.
Metoda jest oczywiście irracjonalna, ale takie fontanny mają wiele zalet:

 • estetyczny wygląd;
 • woda pitna;
 • Możliwość wykorzystania wody do podlewania trawników, klombów, krzewów i drzew.

Wygląd i właściwości mogą być sklasyfikowane źródła jednym poziomie i wielopoziomowego, jedno i wielodawkowe strumieniowe, wodospadu, kaskadowy lub w postaci pierścieni tulipanów tańczyć, śpiew, kolorowe, staw, zbiornik, i tak dalej. D.
Płynąca fontanna

Czy wiesz? Najwyższa fontanna na świecie 312 m. Nazywa się fontanna «Fahdah, znajduje się w Arabii Saudyjskiej.

Wybór odpowiedniego miejsca

Jeśli zdecydujesz się zbudować fontannę na stronie własnymi rękami, to przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce do tego.
Jeśli w kraju jest zbiornik lub staw, wybór lokalizacji jest oczywisty. Gdzie jest staw – tam będzie fontanna.
Oczywiście urządzenie stawu będzie musiało zostać zmodyfikowane, skorygowane, ale podstawa pozostanie.

Jeśli zaczniesz od zera, musisz wybrać miejsce, dokładnie ważąc wszystkie za i przeciw.
Fontanny ogrodowe wykonane przez siebie pełnią różne funkcje: w ogrodzie nawilżają powietrze, co jest przydatne w przypadku drzew, tworzą warunki chłodne, można je stosować do nawadniania itp.

Fontanna

Z tego powodu konieczne jest wybranie miejsca, w którym fontanna nie tylko przyniesie estetyczną przyjemność, ale jest również przydatna.
Odpowiednim miejscem do aranżacji jest otwarta przestrzeń między drzewami, krzewami lub żywopłotem.

O rejestrację żywopłoty są często wykorzystywane dereń, berberys Turnberga, piąty, Spirea, liliowy, irgu, owoców dzikiej róży, Physocarpus, aronii Aronia, bukszpan, forsycja, ligustr, głóg.

Drzewa i krzewy nie powinny wisieć nad zbiornikiem lub zbiornikiem wodnym, aby gruz nie wpadł do wody, a liście odpadły. Jest to szkodliwe dla filtrów wody. Nawet ze względu na bliskość drzew, a tym samym ich system korzeniowy, możliwe jest naruszenie lub nawet zniszczenie podziemnej części fontanny.
Jeśli rośliny rosną na daczy, które nie tolerują nadmiernego wysychania, wyposażyj fontannę z dala od nich.

Ważne! Nie umieszczaj fontanny w pobliżu budynków.

Nie trzeba wyposażać konstrukcji w otwarte słońce, ponieważ jest obfitująca w rozkwit wody.
Jest jeszcze jeden warunek: fontanna w daczy, własnoręcznie wykonana, powinna być w harmonii z ogólnym projektem. Wszystko powinno się odbywać w jednym stylu.
To powinien być plac zabaw, który można wyraźnie zobaczyć z okien domu i z każdej części dziedzińca, ponieważ budujesz fontannę, przede wszystkim dla przyjemności estetycznej.

Fontanna

Przygotowanie materiałów do budowy

Po wybraniu miejsca na fontannę i jej rodzaj, opracowuje się projekt, konieczne jest ustalenie, jakie materiały będą potrzebne do budowy.
Załóżmy, że projekt jest przeznaczony do statycznej fontanny z cyrkulującym strumieniem z pojedynczym zrzutem wody, tj. Typu “Gejzer”.

W domu wszystko dla fontanny z rękami potrzeba cementu, piasku, żwiru, wytrzymałą folię plastikową i barwa wielkości oczek średnicy obiektów (i filmu i siatka musi być tej samej wielkości).
Ponadto potrzebujemy plastikowego pojemnika o objętości około 50-70 litrów, w zależności od wielkości konstrukcji.

Jeśli planujesz rozróżnić wszystko za pomocą kamieni, natychmiast je przygotuj. Może to być dziki kamień o odpowiedniej wielkości, bruk, granit, duży kamyk itp.
Aby zapewnić prawidłowe działanie, potrzebna będzie pompa fontannowa.

Kryteria wyboru pompy

W zależności od rodzaju fontanny należy wybrać pompę.
Dla “wodospadu” wybieramy pompę powierzchniową, a ponieważ mamy tradycyjną fontannę – wybierzmy zatapialne.

Z reguły pompy głębinowe doskonale spełniają swoje funkcje. Są kompaktowe, pracują cicho, są łatwe w instalacji i, co również jest bardzo ważne, są niedrogie.
Pompy zatapialne mają różne wydajności. Oblicza się ją w stosunku do ilości pompowanej wody na godzinę (l / h).
Instalowanie pompy

Wysokość strumienia zależy od mocy pompy. Maksymalna wysokość jest obliczana na podstawie średnicy “przyczółka” wykonanego przez ciebie.
Pompa w tym przypadku nie musi być wybrana zgodnie z zasadą “im mocniejszy, tym lepiej”. Potrzebujemy takiej konstrukcji, aby oba strumienie były wystarczająco wysokie i aby aerozol nie latał poza “stopę”. Aby uzyskać wysokość strumienia od 80 cm do 1 m.

Ważne! Należy upewnić się, że woda nie wylewa się poza fontannę. Nadmierna wilgotność może doprowadzić do śmierci roślin i uszkodzenia rzeczy.

Producenci, z reguły, w instrukcjach podają tabelę stosunku mocy i wysokości strumienia.
Ponieważ wyposażamy “Gejzer”, do takiego urządzenia potrzebna będzie pompa o wydajności około 7000 l / h.

Zasada instalacji systemu pompowego

System pompowania jest zainstalowany 10 cm nad dnem na stojaku (cegła lub podstawa montażowa). Do tego dochodzi wąż lub rura z doprowadzeniem wody.
Zwykle tryskacz jest dostarczany wraz z pompą, ale jeśli nie, można go wykonać samodzielnie.

W tym celu można wziąć konwencjonalną rurę ze stali nierdzewnej. Średnica zależy od wysokości strumienia i średnicy strumienia wody.
W przypadku małej fontanny o grubości 0,8-1,0 m wystarczy mieć średnicę od 2 do 2,5 cala. Długość będzie zależeć od głębokości zanurzenia pompy. Nad wodą wystarczy zostawić 10-15 cm.
Schemat instalacji pompy podwodnej

Aby nadać kształt strumienia, można spłaszczyć rurkę, nawlec ją, pozostawiając otwór, wywiercić kilka otworów lub przeciąć gwint i wkręcić żądaną dyszę.
Podłącz do pompy bezpośrednio lub za pomocą przejściówki (jeśli to konieczne).

Instalacja fontann. Instrukcja krok po kroku

Mistrzowska instalacja fontanny w kraju własnymi rękami z turowymi zdjęciami jest łatwa do znalezienia w Internecie. Zazwyczaj instalacja odbywa się w kilku etapach.
Układ dla wybranego projektu obejmuje 10 kroków:

Ważne! Podczas prac instalacyjnych przy fontannie należy przestrzegać środków ostrożności.
 1. Przygotuj dół. Po podjęciu decyzji o projekcie i wybraniu miejsca, musisz wykopać otwór o pożądanej średnicy i kształcie dla 1-2 bagnetów łopaty. Dno jest wyrównane, pokryte gruzem i ubite.
 2. Wykonaj szalunek. Wykonany jest zgodnie z formą dołu z zewnętrzną i wewnętrzną granicą. Oznacza to, że wewnętrzny szalunek powinien być mniejszy niż średnica, a zewnętrzny szalunek powinien być większy. Kształt może być inny: okrągły, kwadratowy, sześciokąta. Pomiędzy bokami szalunku o całkowitej średnicy fontanny 1,5-1,7 m powinno być 60-70 cm.
 3. Zbuduj uprząż ze szkieletu. Trzeba to zrobić między wewnętrzną i zewnętrzną granicą. Aby to zrobić, konieczne jest cięcie stalowego pręta na części o pożądanym rozmiarze, łączenie ich ze sobą i przykręcanie do prętów zatkanych na ziemi. Z ziemi pręt powinien znajdować się 20-25 cm nad poziomem gruntu (nie doły).
 4. Decking

 5. Stwórz konkretne rozwiązanie. Do rozwiązania potrzebujesz 1 wiadro cementu, 2 wiadra piasku, 2 wiadra gruzu, woda. Aby uzyskać jednorodną masę, np. Beton, pomoże betoniarka.
 6. Wylej beton nad zewnętrznym kształtem. Kształt jest wylewany na pożądaną wysokość, około 30-35 cm nad poziomem gruntu. Mieszanina jest dobrze wypoziomowana. Wewnątrz nachylenia powstaje.
 7. Przygotuj wnętrze. Aby to zrobić, usuń szalunek zewnętrzny i wewnętrzny. Poniżej poziomu wewnętrznej krawędzi zainstaluj plastikowy pojemnik o objętości około 50-70 litrów. Pustka wokół niego jest wypełniona piaskiem, z góry – gruzem prawie do górnej krawędzi.
 8. Wykonaj hydroizolację. Aby to zrobić, ułóż folię na całej konstrukcji, wycinając szczelinę pośrodku. Dobrze to wyprostować.
 9. Zainstaluj pompę. Jak już wspomniano, pompa jest zamontowana na małym stojaku, a nie na dnie plastikowego pojemnika. Dostarczana jest energia elektryczna. Sam zraszacz jest podłączony natychmiast, który jest dostarczany w zestawie lub jest wytwarzany niezależnie (zostało to wspomniane powyżej). Na górze pompa jest pokryta siatką budowlaną wzdłuż średnicy wnętrza konstrukcji. Robi małą szczelinę.
 10. Napełnij zbiornik. Jest on wypełniony wodą do krawędzi, aby zapewnić pełne działanie pompy.
 11. Udekoruj fontannę. W tym celu konstrukcja powinna być dekorowana na boku i na górze.

Dodatkowe wyposażenie i akcesoria

W przypadku fontanny na stronie możliwe jest dostarczanie różnych dysz i ich dowolna zmiana.
Możesz także dodać podświetlenie i muzykę. W celu zapewnienia bezpieczeństwa elektrycznego, podświetlenie powinno być wybrane jako niezawodne.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Dbałość o konstrukcję jest prosta.
Latem musisz monitorować pompę. Jeśli dźwięk się zmienił, woda nie przepływa dobrze, więc musisz usunąć pompę ze zbiornika, wyczyścić filtry i sam pojemnik z mułu, brudu.

Okresowo sprawdzaj poziom wody w pojemniku. Jeśli poziom spadł – dodaj wodę.
Na zimę należy wyciągnąć pompę, wyczyścić jej filtry. Opróżnij zbiornik wody, wyczyść go i umyj.
Ponadto cała konstrukcja jest lepiej pokryta folią, która chroni przed kurzem i opadami.
Jak widać, zrobienie fontanny własnymi rękami i dbanie o nią nie jest trudne.

W pobliżu fontanny można sadzić rośliny, które kochają wilgoć, takie jak astilba, derbennik, miscanthus, wilczomlecz, host, europejski strój kąpielowy.

Warianty wystroju

Udekoruj gotową strukturę może być w dowolnym stylu, który ci się podoba. Możesz użyć naturalnych materiałów lub kupić gotowe elementy dekoracyjne.
Możesz ozdobić boczne części małego kamienia małym kamieniem, kładąc go na gnojowicy cementowej. Lepiej jest, jeśli kamienie są kolorowe.
Fontanna
W tym przypadku na górze filmu i siatki układamy również kamienie i duży kamyk. Możesz założyć krawędzie małych figurek.
Na obwodzie możesz sadzić rośliny, które kochają wilgoć.

Fontanna na twojej stronie stanie się centralnym budynkiem, który od razu przyciągnie uwagę. Trochę wysiłku, aby go zainstalować – a odświeży się w upale i codziennie Cię zachwyci.


Loading...