Barwne brojlery: gatunki skał, zawartość i hodowla

Kolorowe brojlery
Brojlery są hybrydami ras kurczaków o wysokiej produktywności i precyzji. Rasy kurcząt, które są praktycznie tak bezpretensjonalne jak zwykłe kurczęta domowe, są teraz hodowane. Właścicielami najciekawszych działek gospodarstwa domowego są kurczęta w kierunku mięsno-jajowym. Są to rasy kolorowych brojlerów. Zastanów się, jakie rasy kolorowych brojlerów są teraz popularne i jakie są ich cechy produkcyjne.

Cechy kolorowych brojlerów

Barwne brojlery mają wiele cech:

 • mocne kości:
 • dobrze określone mięśnie;
 • Duże ciało z wydłużonym tułowiem, szeroką klatką piersiową i małą główką;
 • barwny kolor piór;
 • szybki zestaw wagi połączony z wysoką produkcją jaj;
 • pisklęta charakteryzują się szybkim i jednolitym dojrzewaniem;
 • wysoka przeżywalność kurcząt (94-98%);
 • duży procent białego mięsa;
 • bezpretensjonalność w treści. Mogą być trzymane w takich samych warunkach jak zwykłe kurczęta domowe.

Kolorowe brojlery

Hodowla kolorowych brojlerów

Rozważmy powszechne rasy kolorowych brojlerów i ich opis.

Czy wiesz? Jajo powstaje wewnątrz organizmu kurzego przez około jeden dzień.

Red Bro

Ten brojler został wyhodowany przez brytyjskich hodowców podczas krzyżowania dwóch ras kurcząt – malezyjskich i kornijskich:

 1. Od rodziców ras walczących mieli silne nogi i dobrze rozwinięte muskulatury.
 2. Do ras walczących należą takie kurczaki jak Sumatra, amerykańskie walki, bentamki, shamo, kulangi.
 3. Kolor piór czerwonobrązowych, czasami pojawia się biały kolor.
 4. Te hybrydy, podobnie jak wszystkie brojlery, szybko przybierają na wadze. W wieku półrocznym samice ważą około 3 kg, a samce ważą około 4,5 kg.
 5. W tym samym czasie mają składanie jaj, tak jak w przypadku kur jaj. Rozpocznij od 6-miesięcznego życia.
 6. Czerwony Bro jest bezpretensjonalny wobec warunków przetrzymywania i ma dobre zdrowie. Są doskonale dostosowane do typowych warunków temperaturowych w domu, mogą być trzymane jako proste kurczęta domowe.
 7. Nie spożywają dużych ilości paszy i mogą jeść pokarmy o różnej jakości.
 8. Można je z powodzeniem konserwować na podwórku.
 9. Mają mięso o dobrym smaku, ale nieco włókniste.

Red Bro

Mistrz Gris

Ta rasa kolorowych brojlerów została wyhodowana przez Francuzów:

 1. Kolor piór jest przeważnie biały, może być również szaro-biały.
 2. Są to kurczaki w kierunku mięsa i jaj.
 3. Są wytrzymałe i bezpretensjonalne i mogą być trzymane w różnych warunkach, w tym w warunkach ograniczonego chodzenia. Mają doskonałą przeżywalność kurcząt – 98%.
 4. Charakteryzują się szybkim dojrzewaniem – warstwy zaczynają dawać jaja od 4 miesiąca życia. Samce mogą osiągnąć 7 kg, a samice ważą około 4 kg.
 5. Ich mięso jest pyszne, niskotłuszczowe, ale nie suche.
 6. Odmiana jaj jest wysoka, na poziomie jaj.

Mistrz Gris

Węgierskie giganty

Ta hybryda została wyhodowana na Węgrzech podczas krzyżowania Orlington i lokalnych ras:

 1. Mają duże przysadziste ciało i kolorowe pióra z czerwono-brązowymi i rdzawymi kwiatami. Kolor penisa na grzbiecie jest ciemniejszy, aw ogonie zwykle czarne pióra.
 2. Mały, nieco wyraźny herb, czerwona głowa bez piór.
 3. Brojlery rasy węgierskie są tak bezpretensjonalne, że są idealne dla początkującego hodowcy drobiu. Tolerują one przeziębienie z powodu gęstego upierzenia. Mogą być trzymane w warunkach chodzenia.
 4. Kurczaki tej rasy nie straciły instynktu wylęgu i są dobrymi mumiami. Są odpowiedzialni za wykluwanie się kurcząt i opiekę nad nimi, kiedy przychodzą na świat. Przetrwanie kurcząt – 98%.
 5. Należy zauważyć, że pasza tych ptaków musi zawierać wystarczającą liczbę białek, w przeciwnym razie wzrost masy ciała nie będzie intensywny. Najlepiej używać gotowych mieszanek paszowych. Rasa nie toleruje zmiany w karmie, zielona żywność jest im podawana tylko jako dodatek. W przypadku kur niosek i kurczaków na mięso lepiej jest przygotować osobną dietę, ponieważ warstwy o nadmiernej wadze zaczynają źle się malować.
 6. Mają wysoką zdolność składania jaj i zaczynają puchnąć za 4-5 miesięcy. Szybko przybierają na wadze. Kurczak trzymający 3 miesiące waży 2 kg, a do połowy roku osiąga maksymalną masę.

Węgierskie giganty

Kury cornish

 • Brojlery z kukurydzy Cornish przybierają na wadze i są bezpretensjonalne pod względem zawartości. Już od 7 tygodni brojlery Cornish osiągają wagę około 2 kg.
 • Rasa ta może być trzymana w różnych warunkach i dawać mu zwykłe pożywienie. Dojrzewają i zaczynają się spieszyć do 7-9 miesięcy, ale nie mają wysokiego złożenia jaj, poza tym jajka mają nieco kruchą skorupę o brązowych odcieniach. W czwartym roku życia produkcja jaj spada.
 • Kurczaki są dobrze rozwiniętym instynktem, ale do gniazda należy podchodzić ostrożnie, ponieważ aktywnie chronią swoje potomstwo, chociaż różnią się spokojnym charakterem. Wykluwanie się kurcząt z jaj wynosi 70%, ale wskaźnik przeżywalności dla młodych jest bardzo wysoki.
 • Czy wiesz? Jest to pierwsza rasa brojlerów, pochodząca z lat trzydziestych. W formacji rasy “Cornish” (“Cornish”) wzięły udział rasy “Old English Fighting”, “Red Azil” i “Malaysian”. Podczas krzyżowania z kurami “White Plymutrok” uzyskano produktywny krzyż o dobrym zbiorze wagowym i doskonałej jakości mięsa.
 • Te kurczęta są podatne na otyłość i karmienie, aby mogły być dawkowane.

Kury cornish

Foxy laska

Nazwę tych brojlerów tłumaczy się z angielskiego jako “fox chicken” ze względu na pomarańczowe odcienie obecne w upierzeniu tych kur. Ponieważ są one importowane do nas z Węgier, są również nazywane węgierskimi kurczakami.

Ta rasa należy do kierunku mięso-jaja.

W przypadku ras mięsno-jajnych, kurczęta obejmują takich jak mistrz szarości, spawacz, szary kirgiski, czarny moskiewski, galan, szary kalifornijski, bretoński gal, tetra.

Ma wysokie cechy produkcyjne i bezpretensjonalność w treści. W wieku 42 dni średnia masa kurcząt “Foxy Chick” wynosi 1,37 kg. Te brojlery mogą być trzymane jako zwyczajne kurczęta domowe i są idealne dla gospodarstwa rolnego.
Foxy laska

Naga Szyja

Rasa ta jest powszechna w Niemczech i Rumunii, jej pochodzenie jest nieznane. Jego główną cechą wyróżniającą jest nagi kark, dlatego nazywa się go bardziej holoshei. Kolor upierzenie może być cokolwiek.

Osobliwością treści kur naga Neck jest ich dobra tolerancja na niskie temperatury. Zimą produkcja jaj praktycznie nie spada. Są to średniej wielkości kurczęta o kierunku mięso-jaja. Kury szydełkowe wylęgają się dobrze, a wskaźnik przeżycia potomstwa jest bardzo wysoki.

Bezproblemowe jest karmienie, ale dobre wskaźniki produkcyjne powinny wystarczyć i powinny być zrównoważone. Ten ptak potrzebuje padoku. Podczas spacerów może uzupełnić swoją dietę o herbatę, która oszczędza inne pasze. W temperaturach poniżej -15 ° C spacery powinny zostać zmniejszone.
Naga Szyja

Produktywność

Wskaźniki produktywności kolorowych brojlerów podano w tabeli:

Rasa

Waga mężczyzny, kg

Waga kobiety, kg

Bakłażan, szt.

Waga jaj, gr

Red Bro

4,5-6

3

do 300

60-65

Mistrz Gris

do 7

do 4

280-300

65-70

Węgierskie giganty

4-5

3-4

200-300

55

Kury cornish

5

4

120

55-60

Foxy laska

5-7

4

250

65-70

Naga Szyja

3 2.5 160-210 60

Spis treści

Aby uzyskać wysokie zwroty od brojlerów kolorowych, musisz stworzyć dla nich odpowiednie warunki i odpowiednio je karmić.
Naga Szyja

Zasady uprawy

Podczas hodowli brojlerów kolorowych ras należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Obszar pomieszczenia do konserwacji powinien być obszerny. Na 1 metr kwadratowy powinno być nie więcej niż 10 kurczaków lub 3-4 dorosłych;
 • w okresie jesienno-zimowym klatka powinna być rozgrzana;
 • dla wymaganego oświetlenia w pomieszczeniu powinny być okna z obliczeń 1 m kw. na 10 m kw powierzchni podłogi;
 • potrzebują dostępności podajników i pijących. Rozmiar karmnika powinien wynosić 10 cm na kurczaka. Poidła powinny być stale czyszczone i monitorowane, aby woda do picia była świeża;
 • Reżim temperatury w pierwszych dniach dla kurcząt powinien wynosić około + 25 ° C, a następnie co 7 dni maleje o 2 ° C. Optymalny system utrzymania dorosłych kur wynosi + 12-18 ° C;
 • Pomieszczenie musi być wentylowane, ale jednocześnie nie może występować przeciąg, wilgoć;
 • oświetlenie powinno również wystarczyć, około 13-14 godzin;
 • jako ściółka na podłodze, słoma, trociny, torf są idealne. Ściółkę należy czyścić w miarę jak się brudzi, a pełna wymiana jest wykonywana co najmniej raz w roku;
 • musisz stale monitorować czystość kurnika. Kompletną dezynfekcję pomieszczeń należy przeprowadzać co najmniej raz w roku.

Zawierają kolorowe brojlery nie tylko w kurniku, ale także w klatce.

Nadmierna wilgotność może powodować przeziębienia u kur, zwłaszcza u młodych zwierząt. Jeśli ptaki zaczynają kaszleć, konieczne jest ogrzanie pomieszczenia, monitorowanie wentylacji. W tym przypadku kurczętom podaje się leki takie jak “Tetramizol 10”, “Baikoff”, “Enroksil” i inne.
Kolorowe brojlery
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób, które mogą spowodować upadek kurcząt, konieczne jest szczepienie kurcząt w odpowiednim czasie.

Innym częstym problemem jest choroba nóg. Jeśli kurczaki zaczynają utykać, ważne jest ustalenie przyczyny tego zjawiska. Może to być złej jakości żywność, brak lub nadmiar minerałów i witamin, pleśni i tak dalej.

Jeśli przyczyną jest brak wapnia, to w diecie dodaj mąkę z mączki mięsno-kostnej, wapień, muszle, pokruszone skorupki. Nie jest zbyteczne dodawanie do diety mleka, zsiadłego mleka, serwatki.

Przydatne będzie dodawanie surowych ryb do diety – ten produkt jest dobry do przybierania na wadze i zwiększa produkcję jaj.

Dowiedz się, jak zwiększyć produkcję jaj w zimie i jakie witaminy są potrzebne.

Przyczyny małego przyrostu masy w młodym rozwoju mogą być następujące:

 • niewłaściwa temperatura pokojowa;
 • zbyt duża przestrzeń dla chodzących piskląt;
 • brak białka i niezbędnych aminokwasów.

Kolorowe brojlery

Przyczyny śmiertelności młodych zwierząt mogą być następujące:

 • niedostateczne oświetlenie;
 • słaba wentylacja i nadmierna wilgoć;
 • niehigieniczne warunki i brak dezynfekcji pomieszczeń, karmników, kielichów, brudnej wody do picia;
 • brak szczepień;
 • zła opieka w pierwszych dniach życia – nie podawała niezbędnych antybiotyków i kompleksów witaminowych;
 • kokcydioza lub escherichia;
 • brak żywienia.
Ważne! Głównymi przyczynami kanibalizmu ptasiego są nadmierne oświetlenie pomieszczeń do utrzymania i brak składników odżywczych w diecie.

Racja

Brojlery są ważne, aby prawidłowo karmić. Dobre dla diety kolorowych brojlerów pasuje do zrównoważonej karmy fabrycznej. Zawiera niezbędną ilość białek, witamin i minerałów, które zapewniają stabilny wzrost masy u młodych zwierząt.
Zasilanie

Karmienie dorosłych powinno odbywać się zgodnie z ustalonym harmonogramem, w określonym czasie – co najmniej trzy razy dziennie. Kurczaki karmione są częściej – przez pierwsze 10 dni co dwie godziny, od 11 do 45 dni co 3 godziny, następnie młode są karmione co 4 godziny.

Główną żywnością dla brojlerów kolorowych skał są takie składniki:

 • karmić zboże (pszenica, owies, proso, kukurydza, otręby i inne);
 • robaki i robaki powinny być włączone do diety 2-3 razy w tygodniu;
 • odpady żywnościowe;
 • owoce i warzywa w formie gotowanej lub surowej (marchew, ziemniaki, kapusta, buraki, cukinia itp.);
 • zielenie i trawa (pokrzywa, konopie, koniczyna itp.);
 • mokre pieczarki.

Zasilanie

Pokarm dla kolorowych brojlerów można wykonać sam, stosując się do następujących zaleceń:

 • rozgniecione ziarno kukurydzy – 400 g;
 • zmiażdżone ziarno pszenicy – 200 g;
 • zmiażdżone ziarno owsa – 100 g;
 • zmiażdżone ziarno jęczmienia – 50 g;
 • ciasto ze słonecznika – 150 g;
 • twaróg o niskiej zawartości tłuszczu – 200 g;
 • z ryb lub mączki mięsno-kostnej – 60 g;
 • drożdże do pieczenia – 2 g.

Te składniki są dokładnie wymieszane ze zsiadłym mlekiem, serwatką lub co najmniej wodą. Otrzymaną mieszaninę podaje się w ilości 10-40 gramów na kurczaka, w zależności od jego wieku.

Ważne! Gryka i ryżu do paszy kurcząt powinien być stosowany tylko w formie gotowanych płatków owsianych jako surowiec, pęcznieją w kurcząt uprawnych. I dać im niezbędne w ograniczonych ilościach.

Należy dopilnować, aby woda w naczyniach do picia była zawsze i zawsze świeża, aby uniknąć problemów z jelitami. W przypadku silnych mrozów zaleca się lekko podgrzać wodę do picia.
Kurczaki

Zaleca się, aby kury zalecały 1-2 gramy drożdży, aby uzyskać lepszy przyrost wagi.

Osobno w korytach paszowych powinien znajdować się gruboziarnisty piasek lub drobny żwir. Składniki te przyczyniają się do lepszego trawienia pokarmu, a także poprawiają procesy metaboliczne i zapobiegają pojawianiu się skórek.

Sasso – kolor brojlerów

Rosnąca popularność zyskała teraz hodowla kolorowych brojlerów Sasso.

Co jest specjalnego

Barwny boblak Sasso został wyhodowany przez francuskich hodowców.

Główne cechy tej rasy to:

 • mała głowa;
 • szeroka skrzynia;
 • silne ciało, ale nie wysokie. skórka o żółtawym zabarwieniu;
 • silne łapy w żółtym kolorze;
 • w upierzeniu jest czerwony kolor;
 • grzebień, a także kolczyki o stosunkowo niewielkich rozmiarach;
 • krótkie skrzydła;
 • mały dziób jasnego koloru.

Sasso

Cechą charakterystyczną kurcząt tej rasy mięsnej są grubsze, ale krótkie nogi. Kurczaki w wieku codziennym zawsze mają biały kolor.

Rasa kolorowych brojlerów jest wysoce produktywna.

Kurochki mają masę około 4 kg, a mężczyźni większe – od 6 do 7 kg. W ciągu dwóch miesięcy młode osoby osiągają wagę 2-3 kg i mogą być zajęte dla mięsa. Kurczaki tego gatunku szybko przybierają na wadze naturalnie bez specjalnych dodatków – w ciągu dnia około 60 gramów.

Ta cecha rasy czyni ją bardzo atrakcyjną dla przedsiębiorczości, ponieważ zapewnia szybki zwrot z inwestycji.

Rasa charakteryzuje Sasso i godnej produkcji jaj – około 300 sztuk w ciągu roku. Jednak warto zauważyć, że w porównaniu z innymi rasami, te kury zaczynają składać jaja nieco późno – w 6-8 miesięcy, a czasami nawet po osiągnięciu jednego roku.
Sasso

Jak się rozwijać

Brojlery rasy Sasso są bezpretensjonalne w opiece i jedzeniu.

Jednak w celu zapewnienia szybkiego przyrostu masy ciała i produkcji jaj dla tych kur, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • optymalna temperatura powinna wynosić + 18 ° C;
 • Zapewnić wentylację pomieszczenia i dostęp do świeżego powietrza, ale szkice muszą być nieobecne;
 • w pomieszczeniu nie powinno być wilgoci;
 • uważaj na suchości i czystości w pomieszczeniu – w odpowiednim czasie w celu przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, aby monitorować stan podajniki waterers i czas, aby oczyścić i dokonać zmiany dywaniki;
 • przeprowadzić regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Co karmić

Dieta dla rasy kur sasso nie różni się od tej dla innych ras mięsnych. Najważniejsze, że ptaki dobrze jedzą. Dorosłe osobniki muszą być karmione co najmniej trzy razy dziennie. Idealnie dopasowane gotowe karmy fabryczne, które zawierają wszystkie składniki odżywcze, niezbędne witaminy i minerały.
Sasso

Takie pasze, biorąc pod uwagę wiek i cechy uprawy, mogą być uruchamiane, uprawiane i wykańczane. Jedyną wadą jest wysoka cena. Dlatego często żywienie dla nich odbywa się niezależnie.

Głównymi elementami diety są następujące pokarmy:

 • mieszanki ziarna – pszenica, owies, proso, kukurydza, jęczmień, otręby;
 • mąka słonecznikowa;
 • owoce i warzywa;
 • zielenie i trawa;
 • twarożek;
 • mięso z kości lub mączka rybna;
 • drożdże piekarnicze;
 • mokre pieczarki.

Mieszanki zbożowe są przydatne do wytwarzania mleka lub kefiru.

Kurczaki w pierwszych dniach dają drobno posiekane jajka na twardo, a następnie rozdrobnione ziarna.
Sasso

W ciągu 14 dni możesz wprowadzić do żywności gotowane ziemniaki, mąkę słonecznikową lub orzeszki ziemne. Daj niezbędne witaminy i minerały.

Aby stworzyć szkielet i siłę kości, konieczne jest podanie kredy, ryb, produktów mlecznych.

Zalety rasy

Wielu hodowców i rolników decyduje się na hodowlę brojlerów Sasso ze względu na takie zalety rasy:

 • odporność na wiele chorób;
 • wysoka żywotność i przetrwanie;
 • wysoka wydajność;
 • szybki przyrost masy;
 • odporność na mróz;
 • bezpretensjonalność w opiece;
 • niski koszt;
 • dostępność i przystępny koszt;
 • doskonały smak mięsa.

Sasso

Kolorowe brojlery charakteryzują się szybkim zbiorem masy i wysoką produkcją jaj. Są bezpretensjonalne i można je przechowywać w zwykłych kurnikach. Aby uzyskać dobry zwrot z tych ras, należy zorganizować odpowiednie odżywianie i utrzymanie.

Rasa Sasso charakteryzuje się wysoką produktywnością. Ponieważ te brojlery są mieszańcami, podczas ich rozmnażania konieczne jest okresowe kupowanie młodych wzrostów lub jaj wylęgowych od tych ras.