Apilift własnymi rękami: instrukcja wytwarzania wciągnika do uli

Apilift
Wielu doświadczonych pszczelarzy, posiadających dużą liczbę uli, od dawna aktywnie używa różnych urządzeń transportowych, aby ułatwić im pracę i zwiększyć wydajność w pszczelarstwie. W szczególności używają specjalnej windy (wózka pasieki) lub, w inny sposób, apilift.

Taki projekt można kupić w specjalistycznym sklepie za dużo pieniędzy lub zrobić samodzielnie, w oparciu o szczegółowe instrukcje przedstawione w tym materiale.

Zasada działania konstrukcji

Zasada działania w apilift jest dość prosta: za pomocą zacisków bocznych, konstrukcja unieruchamia korpus ula, dźwignia służy do podnoszenia, a następnie wybrany ula można przetransportować w dowolne miejsce.

Ważne! Poprzez zakup ready apilift w sieci handlowej, należy wziąć pod uwagę szereg niezbędnych cech: capture Wózek musi mieć zasięg roboczy pomiędzy 34,8 i 53,6 cm, waga obciążenia – mniej niż jeden i pół tony na ulu musi wzrosnąć nie więcej niż 130 cm.

Apilift własnymi rękami

Podjąwszy przecież zbudować ciężarówkę pszczoła do przewozu uli na własną rękę, własnymi rękami, prosimy o cierpliwość jak najwięcej, ponieważ zestawienie głównych składników zajmie trochę czasu, a instalacja będzie konieczne przeprowadzenie dokładnie według instrukcji, do dalszego apilift działać prawidłowo.
Apilift

Zalecamy, aby dowiedzieć się, jak budować własne ręce: ula, ula, ula Dadant Alpine, ula Varre warstwowych ula i czytać jak zbudować pawilon dla pszczół.

Materiały i narzędzia

Aby prawidłowo wyprodukować swój dźwig, należy najpierw przygotować takie materiały:

 • dwa koła na osi;
 • dwie ramki (w tym jedna stała);
 • kabel;
 • dźwignia;
 • wspornik zaciskowy;
 • widły.


Potrzebne będą również dodatkowe narzędzia:

 • spawarka;
 • rolki nośne;
 • sprężyny naciągowe;
 • cewka, na której zostanie nawinięty kabel;
 • Miarka miernicza;
 • Rury profilowane (o rozmiarach kwadratów 4х2, 3х2, 2,5х2,5);
 • śruby (M6, M8) i nakrętki;
 • gumowane uchwyty.
Czy wiesz? Najwcześniejsze ule powstały w postaci cylindrów wykonanych z kory drzewnej; z jednej strony “dom” był szczelnie zamknięty, z drugiej zaś wstawiono korek z otworem. Mieszkańcy Afryki nadal traktują takie ule za pomocą specjalnych płynów, aby zwabić dzikie pszczoły do ​​wcześniejszych mieszkań.

Krok po kroku proces ze zdjęciem

Jeśli wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do zbierania wózka zostały już przygotowane, możesz przejść do samego procesu produkcyjnego, który dla większej efektywności będzie pokazywany etapami i ze zdjęciem.

1. etap. Montaż ramy za pomocą cewki.

 1. Pierwszy spawane rury kwadratowe, tak, że całkowita wielkość konstrukcji, w stanie gotowym, to 157h370 cm, a następnie zespawane nawet cztery prostopadłe belki (odbywa się to kolbę).
 2. Przymocuj dolną belkę do płaskich ścian bocznych, a dla dwóch środkowych, przydatna jest najmniejsza z dostępnych rur (3×2).
 3. Niedopuszczalne jest, aby szczelina pomiędzy belką górną a drugą poprzeczką była mniejsza niż pół metra.
 4. Pomiędzy trzecią belką a dolną belką poprzeczną wykonaj odstęp 38 cm.
 5. Następnie wykonaj 2-centymetrowe cięcie na zewnętrznej stronie regałów ramy – specjalnie w celu przesunięcia łożyska.
 6. Po każdej stronie trzeciej (górnej) belki wywiercony jest jeden otwór, specjalnie przygotowany na śruby M8, w celu zamocowania wsporników kół w tych miejscach.
 7. Do bocznych rur są przyspawane gumowe uchwyty, z 20-centymetrowym wcięciem od górnej belki.
Ważne! Jeśli śruby M6 nie zostaną zamocowane na krawędziach cięcia, łożysko może wysunąć się z rowka podczas pracy.

Bolt M8
Wymiary wierzchołka apilift

Drugi etap. Montaż głównego mechanizmu windy, kół i cewki.

 1. 4 cm (średnicy) z łożyska działającą w celu zapobieżenia sytuacji, w której lina może spaść z urządzenia, obciążenie podnośnika – jest zamocowany do górnej belki poprzecznej jest wymagane do przodu. Ponadto, jest to 13-calowy wcięcia prawej krawędzi.
 2. Do wstawienia liny stalowej (3 mm) przewidziano rowek rolkowy, mocowany do lewej strony (za pomocą śrub, wcięcie również 13 cm) z górnym końcem.
 3. Cewka znajduje się na drugiej (górnej) poprzeczce (obowiązkowe 12-centymetrowe odstępy od górnego żebra ramy), a oś cewki jest wzmocniona w łożysku.
 4. Ponadto, po drugiej stronie belki, należy spawać dźwignię 20-centymetrową, której rączka swobodnie się obraca wokół osi.
 5. Do poprzeczki z dźwignią i cewką już przymocowanymi do spoiny, metalowe ograniczniki są również spawane w górnej i dolnej części.
 6. Ramię dźwigni jest przymocowane do metalowego języka i sprężyny za pomocą kabla.
 7. Wybrane koła do przyszłej apilift mają specjalne osie kół i obowiązkową średnicę 38 cm – są one przymocowane do wsporników wykonanych z rury profilowanej. Po zewnętrznej stronie osi zamocowane są nakrętki.
 8. Na ramie są zamocowane prostokątne płyty ze stali.
 9. Patrząc na wspornik, należy spojrzeć na dwie rury (o średnicy 30 i 23 cm) prostopadłe do przyspawanych, przykręconych śrub M8. W ten sposób konstrukcja jest łatwa, pod różnymi kątami, nachylona do powierzchni ziemi, ponieważ przedłużenie zamocowanych kół ze wsporników odbywa się bez żadnych problemów.

Schemat podnoszenia apilift
Lokalizacja cewki
Koła Apelift

Trzeci etap. Wózki, widły i zaciski.

 1. Wózek jest skomplikowanym elementem wciągnika, dlatego jego instalacja składa się z wielu części. Łącznie z zaciskiem, ekscytującym ulem. W środku dolnego poprzecznicy spawać blok kablowy.
 2. Ruch wózka będzie wykonywany za pomocą łożysk, za pomocą ramy, a także zatyczki.
 3. Wtyczka powinna być przymocowana do głównej konstrukcji.

Wózek Apelift
Mocowanie zacisku bocznego
Aby wykonać najlepsze instrukcje krok po kroku na montażu windy pasieki pomoże specjalny rysunek.
Rysowanie

Czy wiesz? Pierwszy na świecie wózek powstał w starożytnej Grecji w około 408 roku pne. e.

Funkcje operacji

Obsługując ten sprzęt, należy przestrzegać zasad opisanych w instrukcji, a także zwracać uwagę na pewne cechy wózka pasieki:

 • zanim zaczniesz pracę z dźwigiem, musisz zyskać zaufanie do stuprocentowej technicznej obsługi, używając go początkowo, bez ładowania;
 • mocowanie śrub i nakrętek powinno być możliwie jak najmocniejsze, dotyczy to w większym stopniu obszarów, w których zamocowane są rolki linki;
 • Bezwarunkowo czyste powozy powinny być całkowicie uwolnione od wszystkich nieznajomych;
 • nie będzie zbyteczne sprawdzanie, czy szczelność śrub ramy nośnej została ustalona przez podkładki;
 • Podczas pracy wideł należy sprawdzić, czy łączniki są całkowicie wsunięte w rowki;
 • obowiązkowe jest zapewnienie, aby górne ograniczniki nie stały się ogranicznikami dla rolek karetki.
Dowiedzieć się o różnych właściwościach i zastosowań produktów pszczelich, takich jak: wosk, pyłek, propolis, zabrus, pyłek, mleczko pszczele i oczywiście – miód (rzepak, akacja, maj, nostrzyka, lipa, gryka, kasztany i inne), które jest uważane pszczelarstwa najbardziej cenny produkt.

Jak widać, całkiem możliwe jest wygodne podniesienie uli własnymi rękami, a mimo dość pracochłonnego procesu, wynik z pewnością usprawiedliwi twoje oczekiwania.


Loading...