Amorpha shrubby: opis i uprawa

Amorpha shrubby: opis i uprawa
W nowoczesnym wzornictwie krajobrazowym niedawno pojawiły się rośliny o atrakcyjnym kształcie, ciekawym wyglądzie, ale jednocześnie bezpretensjonalne i wytrzymałe. Jedną z takich roślin jest kępa amfipoda. Wciąż jest mało znany naszym ogrodnikom, ale ta obca roślina ma tę roślinę – prawdziwą gwiazdę.

Opis botaniczny

Krzaki amorficzne (łac. Amórpha fruticósa) należy do rodziny roślin strączkowych. Wysokość rośliny może sięgać 1-2 metrów, czasem więcej.

Rodzina roślin strączkowych ma ponad 20 tysięcy gatunków, wśród których tradycyjnie są fasole, groch, orzeszki ziemne, karagana, lucerna, fasola, koniczyna, łubin, dolichos, miotła, łąka i łechtaczka.

Gałęzie są cienkie, skierowane do góry, z brązową lub ciemnoszarą korą, na której można znaleźć krótkie białe włosy. Liście są długie (do 20 cm), nieparzyste, blaszki liściowe w liczbie od 5 do 12 sztuk znajdują się na ogonku i mają kształt wydłużonego owalu.

Okres kwitnienia tego krzewu rozpoczyna się w połowie czerwca. Małe kwiaty o różnych odcieniach purpury z żółtym pręcikiem są zbierane w kwiatostany w kształcie ucha.
Opis botaniczny
Kwiatostany znajdują się na młodych pędach pionowo w górę, osiągają długość 15 cm i wydzielają aromat waniliowy.

Owoce dojrzewają we wrześniu i reprezentują małe zakrzywione ziarna do 10 mm długości i do 2 mm szerokości. Nie otwierają się i mogą pozostać na gałęziach do wiosny.

Rodzaje

Amorpha krzewiasta jako gatunek podstawowy ma kilka odmian, a mianowicie:

 • płacz «Pendula» – z więdnącymi gałęziami;
 • biała “Albiflora”;
 • odmiana wielkokwiatowa “Lewisii”;
 • odmiana niebieska “Soerulea”;
 • odmiana wąskolistna Angustifolia;
 • elegancki “Tennessensis”;
 • sortuj “Crispa” – ma kręcone liście z falistą krawędzią.
Czy wiesz? Amorpha krzewiasty – delikatny miód może podać od 50 do 100 kg miodu na hektar. Jeśli masz roślinę na miejscu, dostaniesz nie tylko przyjemność estetyczną, ale także przyciągniesz pszczoły.

Powielanie

Ten krzew jest z powodzeniem rozmnażany poprzez dzielenie krzewu matki, a także za pomocą nasion i sadzonek. Rozważmy każdą z metod bardziej szczegółowo.

Sadzonki

Sadzonki zaleca się zbierać od początku czerwca, po przygotowaniu miejsca do sadzenia. Mogą to być doniczki o odpowiedniej wielkości z lekką pożywką, do dna której układany jest drenaż.

W przypadku sadzonek wybierz silniejsze gałęzie, które mają już co najmniej pięć arkuszy. Natychmiast po pocięciu sadzonek umieść je w ziemi i przykryj szklanym słojem. Wilgotność powinna być umiarkowana, ale stała.

Ukorzeniona łodyga żyje w doniczce rok przed wiosną, zimą najlepiej jest umieścić roślinę w pomieszczeniu, gdzie jest sucho, ciemno i chłodno.
Sadzonki
Po rozgrzaniu gleby pod wiosennym słońcem, konieczne jest posadzenie młodej sadzonki na stałe miejsce zamieszkania w swoim ogrodzie. Miejsce powinno być słoneczne, bez stagnacji wody.

Przeszczep należy wykonać bardzo ostrożnie, razem z grudką ziemi, aby nie uszkodzić korzeni. Na początku bardzo ważne jest zwilżenie gleby wokół młodej rośliny na czas.

Nasiona

Uważany przez nas krzak nie jest trudny do zdobycia z nasion.

Ważne! Nasiona do sadzenia znajdują się w skorupce maleńkiej fasoli, której nie należy otwierać podczas sadzenia. Ziarna są tak małe, że tysiąc ziaren waży tylko 6-13 gramów.

Konieczne jest rozpoczęcie na wiosnę, w marcu – na początku kwietnia. Konieczne jest przygotowanie z wyprzedzeniem czołgów o wysokiej jakości glebę i dobrym drenażu. Następnie moczyć nasiona w wodzie przez 10-12 godzin. Woda powinna być czysta, a temperatura 22-24 stopni.

Następnie gleba do sadzenia jest dobrze nawilżona i zasadzona w niej, pokrywając płytko. Do skutecznego kiełkowania wymagany jest zakres temperatur 20 stopni i stała, ale umiarkowana wilgotność.

Kiedy siewka pojawia się i staje się silniejsza, liście te muszą być pobudzone w odpowiednich doniczkach. A w ciągu roku młode płazy będą w doniczkach, aby zyskać siłę.
NasionaNasiona amorfu
W ciepłym sezonie lepiej jest zabrać doniczki na działkę, ale przed zimnem trzeba je przynieść do domu i umieścić tam, gdzie jest mało światła, chłodno i sucho.

W przyszłym roku, zaraz po rozgrzaniu gleby, posadź wzmocnione sadzonki w ziemi. Zalecenia dotyczące sadzenia są takie same jak w przypadku sadzonek wyhodowanych z sadzonek.

Dzieląc krzew

Ta metoda reprodukcji jest uważana nie tylko za najprostszą, ale również skuteczną. Musisz tylko przestrzegać pewnych zasad.

Ważne! Amfory dorosłe można dzielić tylko wiosną, w przeciwnym razie młody krzew nie będzie miał czasu, aby się zakorzenić i wejść w wzrost.

Wybierz silny krzak z odpowiednią ilością radykalnego wzrostu. Młode pędy należy ostrożnie oddzielać, bardzo ostrożnie kopiąc ziemię, aby nie uszkodzić dorosłej rośliny.

Miejsce do sadzenia powinno być dobrane z uwzględnieniem natury roślin, która jest miła dla światła, gleba musi być luźna i przepuszczalna dla wody. Głębokość osadzania pestek, proporcjonalna do długości młodego pędu, musi być wykonana z góry.
Dzieląc krzew
Sadzenie pośrednie nie jest potrzebne, więc natychmiast zasadź młode w przygotowanym obszarze.

Nie zapomnij o łatwej stałej wilgotności gleby wokół przeszczepionego krzewu, dopóki nie dojrzeje. W przyszłości podlewanie jest umiarkowane.

Opieka nad rośliną

Krzew amforowy odnosi się do roślin, które wymagają minimum opieki. Dlatego może być interesujące dla ogrodników, którzy nie mają dużo wolnego czasu. Rozważ zalecenia dotyczące opieki.

Gleba

Aby nasz krzew dobrze się rozwijał, szczególnie w pierwszych trzech latach, konieczne jest ściółkowanie gleby wokół niego. Aby to zrobić, możesz użyć torfu, popiołu drzewnego. Dzięki temu gleba nie wyschnie.

W przypadku dorosłego krzewu ta technika może i nie powinna być stosowana na żądanie. Ale w ciepłym sezonie poluzuj glebę w kole tułowia kilka razy.

Przeczytaj więcej na temat różnych rodzajów gleby, systemów nawozów dla nich, a także dowiedz się, jak poprawić żyzność gleby.

Ogólnie, należy zauważyć, że amorficzne krzewy nie są bardzo wymagające dla gleby, będą rosły w każdej glebie. Ale nadal, przy regularnym poluzowaniu i mulczowaniu, krzew zachwyci Cię swoim doskonałym wyglądem.
Gleba

Podlewanie

Podlewanie roślin nie zajmie dużo waszego cennego czasu, ponieważ krzew z powodzeniem toleruje nawet suszę. Jeśli przez dłuższy czas nie będzie deszczu, wylej go kilka razy w miesiącu, ale nie wypełniaj go.

Wilgotność

Stała wilgotność gleby wokół rośliny jest ważna tylko w pierwszym roku sadzenia w otwartym terenie, kiedy krzew jest ukorzeniony i następuje jego aktywny wzrost. W przyszłości nie ma takiej potrzeby, a ogólnie należy unikać stagnacji wody.

Dodatkowe nawożenie

Nawożenie krzewu nie jest konieczne, jeśli ziemia, na której rośnie, jest początkowo wystarczająco płodna. Ale jeśli posadzisz amorf w ziemi zubożonej, to za pięć lat lepiej ją nakarmić.

Aby to zrobić, wczesną wiosną rozproszyć złożone nawozy mineralne i lekko zablokować je w glebie.

Zapoznaj się ze specyfikami używania takich nawozów mineralnych, jak Plantafol, Sudarushka, Azofoska, Kristalon, Ammophos, Kemira i Master.

Również na wiosnę można dodawać nawozy organiczne, kopiąc je po obwodzie koła w pobliżu lufy. Wystarczy jeden dodatkowy nawóz rocznie.

Przycinanie

Przycinanie to jedyna ścisła procedura dbania o nasz krzew.
Przycinanie
Warto rozważyć trzy punkty:

 • każdej wiosny przeprowadzają oczyszczanie, czyli wycinają wszystkie stare, zmarznięte, uszkodzone gałęzie;
 • jeśli krzew rośnie słabo, to aby go aktywować i odmłodzić, użyj pełnego przycinania pod korzeniem. Co zaskakujące, młode pędy będą rosły w tym samym sezonie i będą zadowolone z kwitnienia;
 • Zaleca się również przycinanie wszystkich nadmiernych pędów korzeniowych.

Fleksja

Jeśli mieszkasz w środkowym pasie, najlepiej przygotować amorficzny krzak na zimno. Aby to zrobić, delikatnie zgiąć gałęzie rośliny na ziemię, bezpieczne. Jako schronienie korzystaj z iglastych lapników, suchych liści lub specjalnych agrovolokno.

Ważne!
Rozważmy fakt, że w temperaturze powietrza poniżej 20 stopni poniżej zera, amorficzne pędy giną, a nawet system korzeniowy może ucierpieć.

Użyj w projektowaniu krajobrazu

Roślina ta ma dobre właściwości dekoracyjne i jest z powodzeniem stosowana przez specjalistów w różnych warunkach, a mianowicie:

 • jako pojedynczy krzew o oryginalnym wyglądzie;
 • zwrócić uwagę na klomby, ogrody kamienne i inne kompozycje krajobrazowe;
 • jako zabezpieczenie;
 • jako figury roślin różnych form, ponieważ można je łatwo wyciąć;
 • do tworzenia kompozycji krajobrazowych na terenach o zboczach, co również przyczynia się do wzmocnienia gleby;
 • Jako towarzysz dla dużych zbóż i innych krzewów.

Trudności w uprawie

Bush Amorpha odnosi się do roślin, które nie wymagają specjalnej troski i opieki. Ale nadal mogą pojawić się pewne trudności, szczególnie gdy roślina jest młoda.
Trudności w uprawie
Młody krzew potrzebuje szczególnej uwagi, szczególnie w pierwszym roku życia. Po zasadzeniu w glebie należy koniecznie podlać wodę, w przeciwnym razie wyschnie. Również ostrożnie zamknij roślinę na zimę, ponieważ nawet niewielki mróz może zniszczyć kruche gałęzie i korzenie.

W dorosłej roślinie jest mniej problemów z pielęgnacją, ale pamiętaj, aby uważać na niepotrzebne pędy root, w przeciwnym razie będzie bardzo trudno poradzić sobie z pędami. Piękno i harmonia w twoim ulubionym ogrodzie jest zepsuta.

Ważne!
Krzew Amorpha w ogóle nie toleruje powtórnych przeszczepów, więc pomyśl o składzie krajobrazów przed sadzeniem krzewu w ogrodzie.

Wyzwaniem może być zbieranie własnych nasion. Chodzi o to, że w naszych warunkach naturalnych rzadko dojrzewają. Dlatego lepiej kupić gotowe nasiona. Ponadto, zachowując ostrożność, należy wziąć pod uwagę, że roślina jest trująca.

Choroby i szkodniki

Według doświadczonych ogrodników, krzew amfora, co zaskakujące, nie jest podatny na choroby i szkodniki. Ona nie potrzebuje nawet profilaktycznego leczenia infekcji grzybiczych i mszyc.

Teraz posiadasz niezbędne informacje, aby zainteresować się tak niezwykłą rośliną jak amorficzny krzewiasty. A jeśli zdecydujesz się posadzić go w swoim ogrodzie, nasze porady i zalecenia będą bardzo pomocne. Powodzenia w ogrodowych przedsięwzięciach i eksperymentach!
Choroby i szkodniki


Loading...