Althaeus: właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Altey
Wszyscy wiedzą, że najczęstsze choroby można leczyć bez drogich leków – wystarczy przygotować użyteczne zioła.

Rzeczywiście, wokół nas rośnie wiele gatunków leczniczych, o medycznych właściwościach, których wielu się nie domyśla.

Tymczasem odpowiednia opłata jest gwarancją udanego odbioru w przyszłości. Rozważmy jeden z tych odmian, aby dowiedzieć się, co jest przydatne i co marshmallow narkotyki znalazł w medycynie ludowej.

Opis i medium wzrostu

Jest to wieloletnia roślina zielna z rodziny Malviv. Ta odmiana wyróżnia się rozmiarem – minimalna wysokość to 60 cm, a maksymalna to 2 metry.

Łodygi są proste, niezbyt rozgałęzione. Na jednej roślinie zwykle jest ich kilka (samotne są rzadziej spotykane). W dolnej części zielono-szare “pnie” są zdrewniałe, a najgrubszy z nich ma charakterystyczny wzór siatki z podłużnych rowków.

Czy wiesz? W czasach Związku Radzieckiego niektóre farmy na terytorium Krasnodaru wychowywały altya na skalę przemysłową. Niektóre tablice są uwzględniane w obrocie nawet teraz (chociaż wolumeny są dalekie od tego samego).

Liście układane są naprzemiennie, z grubą “plamą” na dolnej płycie. W zależności od punktu wzrostu różnią się kształtem i rozmiarem. Tak więc dolne mają jedno lub dwa ostrza i okrągły, nieco matowy kształt (o długości do 6 cm).
Altey
Środek i wierzch są już większe (do 15 cm o szerokości 5-12 cm) i bardziej wyraziste – spiczaste, z szeroką klinową podstawą.

Kwiatostan w postaci gęstego spikelet „strzela” summer (często od połowy czerwca), podczas gdy dla krótkich szypułek widocznymi tablicami gęstych małych (do 1 cm) z corolla kwiatu czystej lub różowym kolorze białym. Często w zatokach pojawiają się większe kwiaty – 3-4 cm średnicy.

Ważne! Silny korzeń natychmiast pochłania wszelkie substancje, które spadają na ziemię. Dlatego powstrzymaj się od zbierania ziół leczniczych rosnących w pobliżu ruchliwych autostrad.

Od sierpnia do października roślina owocuje – spłaszczona wielonasienna, wewnątrz której są gładkie nasiona (w kolorze szarym lub brązowym). Ich zwykłe “wymiary” wynoszą 2,5 x 2 mm.

Opis odmiany, takiej jak marshmallow leczniczy, będzie niepełny, nie wspominając o jego głównej “części leczącej” – kłącza. Drewniany podstawowy korzeń w postaci potężnego wędziska może osiągnąć długość 40-50 cm i średnicę 2 cm, a mięsiste pędy boczne mają biały kolor.
Altey
W regionach o klimacie umiarkowanym, ptasie mleczko leśne i stepowe stref rośnie wszędzie – jej macierze można zobaczyć w zaroślach przybrzeżnych i równin zalewowych rzek, łąk i dolin podmokłych. Ale na północy taka roślina nie działała.

Skład chemiczny

W korzeniach althei zawiera wiele użytecznych związków. Najważniejsze z nich to:

 • substancje śluzowe (około 35%). Po obróbce cieplnej rozpadają się na arabinozę i galaktozę, dekstrozę i pentozę;
 • skrobia (35%);
 • pektyny (nie mniej niż 11%);
 • cukier (8%);
 • aminokwasy według typu betainy (3-4%) i asparaginy (od 2%);
 • oleje tłuszczowe (około 1,5%);
 • sole mineralne;
 • lecytyna i karoten w małych frakcjach.
Dowiedz się więcej o dobroczynnych właściwościach roślin, takich jak kocimiętka, skrzyp, ambrozja, rdest ptasi, sumaka, Leuzea, macica i-macocha, owoców dzikiej róży, podkolan biały, Szkarłatka, Echinops.

Należy zauważyć, że są to średnie wartości dla danej klasy – zawartość pomocniczych “składników” może się różnić w zależności od stanu gleby i warunków pogodowych. Na przykład w korzeniach uprawianych na lekkiej, odsączonej glebie asparagina może już wynosić 15-20%.

Czy wiesz? Powszechna opinia, że ​​praktycznie wszystkie rośliny mogą być użyte do leczenia, jest mitem. Spośród ponad 500 000 gatunków tylko 12 000 uważa się za leki (uzyskano stosunek rzędu 1:40).

Liście althaea są bardziej nasycone śluzem. Ponadto zawierają dużo olejku eterycznego i kwasu askorbinowego.

Zostają również przydzielone nasiona o bogatych związkach. Wyróżnia się cała linia kwasów linolowych (ich udział sięga 56%) z dodatkiem związków oleinowych.

Właściwości lecznicze

Dzięki tej kompozycji, nie wyróżniający się altey ma godną pozazdroszczenia leczniczą “zdolność”. Najjaśniej pojawiają się u nasady.
Altey
Dzięki kompetentnemu przetwarzaniu zebranych kłączy:

 • Łagodzi stan zapalny błon śluzowych (powstały śluz delikatnie otula je, zmiękczając płytkę nazębną);
 • usuwa plwocinę zgromadzoną w drogach oddechowych (to znaczy, jest używana jako środek wykrztuśny);
 • normalizuje proces regeneracji (naprawy tkanek);
 • eliminuje “usterki” w pracy pęcherzyka żółciowego i dróg wydalniczych (łagodząc nieprzyjemne pieczenie);
 • łagodnie działając na żołądek i ściany jelita, “powala” zwiększoną kwasowość;
 • kiedy dawka jest prawidłowo obliczona, odgrywa rolę środka utrwalającego w przypadku biegunki.
Ważne! Domowe wywary na bazie althei nie mogą być przyjmowane jednocześnie z “fabrycznymi” preparatami, pogrubiającymi flegmami i odwadniającymi ciało.

Nasiona są również dobre w leczeniu zapalenia migdałków, grypy lub zapalenia opłucnej. Rosół z niełupek stanie dostarczyć od kobiet po porodzie wydzielin ciała przy jednoczesnym zwiększeniu ilości wydalanego moczu.

Liście są używane znacznie rzadziej, ale mają też własną “specjalizację” – są przydatne dla kobiet cierpiących na nowotwory piersi.
Nasiona Marshmallow

Aplikacja

Roślina z tak imponującą “rekordową” listą jest szeroko stosowana do leczenia różnych chorób. Ale jego właściwości od dawna odnotowano i kosmetologów.

W medycynie

Główną dziedziną zastosowania tej rośliny jest oczywiście medycyna ludowa. Chociaż “urzędnik” całkiem zgadza się z użyciem naparów (oczywiście, jak zalecił lekarz). W takich przypadkach specjalista może “zarejestrować” pianki marshmallow:

 • z ostrym zapaleniem gardła i dróg oddechowych;
 • do leczenia kaszlu z obfitym śluzem;
 • jeśli błona śluzowa przewodu pokarmowego i sąsiednich przewodów jest podrażniona;
 • do neutralizacji ropni i najszybszego gojenia się ran. Ponadto łagodne działanie zioła jest niezastąpione, jeśli wymaga “uspokojenia” nerwu zmienionego lub naprawy uszkodzonego mięśnia;
 • Napar może być przepisany do leczenia stawów (chyba że nastąpią głębokie zmiany w ich strukturze).

Należy zauważyć, że właściwości takiej rośliny są znane, a dietetycy – zdolność althaea do poprawy perystaltyki jest często wykorzystywana przy planowaniu przebiegu utraty wagi.
Aplikacja Antey

W kosmetologii

Wiemy już o korzystnym działaniu korzeni althei na skórę. Ale to nie wszystko: oprócz szybkiego gojenia, korzenie również nawilżają zasłonę, eliminując efekt suchości.

Płyn uzyskany po zabiegu pomoże wzmocnić włosy, jednocześnie rozwiązując problem podrażnienia (wiele osób odczuwa ten nieprzyjemny swędzenie na wierzchołku).

Do celów kosmetycznych stosuje się także pokrzywa, barwinka, aksamitki, wapno, piwonii, Czeremcha, wiesiołka, nagietek, cząber, majeranek, pasternak, knapweed, portulaka, Momordica.

Przy regularnym stosowaniu wywarów, włosy przestaną wypadać, a naturalne kwasy obecne w kłączu będą szybko stymulować ich wzrost. A wszystko to bez chemii.

Przepisy tradycyjnej medycyny

Mając pod ręką już przygotowany i wysuszony korzeń althei, wielu zastanawia się, jak go uwarzyć. Nie ma tu nic trudnego, a przekonasz się o tym czytając najpopularniejsze przepisy.

Najprostszy sposób na tak zwaną infuzję na zimno, która usuwa stany zapalne skóry i błon śluzowych oczu:

 • Korzeń ziemi (1 łyżka stołowa) wlewa się do zimnej wody i odstawia na godzinę.
 • Następnie ciecz jest wyrażana przez gazę, nie zapominając o wyciskaniu dobrze.
 • Lek należy przyjmować na łyżkę stołową, z przerwą 2-3 godzin. Aby uzyskać przyjemniejszy smak, możesz dodać trochę miodu. Również otrzymany ekstrakt jest często stosowany do kompresji przez noc.

Antey

Ważne! Zbyt stare rośliny są ominięte przez kolekcję. Ich system korzeniowy jest bardzo masywny i mocno zalesiony – nie zawsze jest możliwe czyszczenie takiego materiału.

Zapalenie dziąseł, gardła lub migdałków jest już “frontem pracy” dla gorących naparów (czasami nazywane napar):

 • Biorąc 15 g już zmiażdżonego korzenia, wylewa się szklankę wrzącej wody.
 • Następnie następuje 15 minutowe spawanie w łaźni wodnej (na małym ogniu).
 • Pojemnik wyjęty z płytki odkłada się na 20 minut w celu późniejszego odcedzenia.
 • Schemat odbioru jest taki sam – na łyżce w 3 godziny. Wskazane jest, aby wziąć ciepły płyn. Do chłodzenia można włożyć lodówkę, ale nie dłużej niż 2 dni – po tym czasie użyteczne związki zaczną “wyparowywać”.

Jednak najbardziej popularne z popularnych receptur – to, oczywiście, tłumiące kaszel, który prawoślazu pęknięty w dół bardzo szybko (podobnie jak w przypadku zapalenia oskrzeli). Zrób to prosto:

 • Na początek korzenie są cięte na duże części (a nie na małe) i umieszcza się przedmiot w gazy, który jest zawieszony na pustym rondlu lub głębokiej misce.
 • Przez to “sito” przelewa się ciepła woda (wystarczy 100 gramów).
 • Po odpuszczeniu płynu “bieg” powtarza się 8-10 razy.
 • Na samym końcu powstałą wodę rozcieńcza się kilkoma łyżkami cukru i ogrzewa.
 • Przed zażyciem tego syropu należy go rozcieńczyć wodą (50 ml na łyżeczkę).

Zastosowanie w medycynie

Kaszel pomoże pozbyć się werbeny, nasturcji, morwy, jałowca, czarnej rzodkwi, medinicy, bluszczu, anyżu.

Najczęściej te związki leczą dzieci. Naturalnie dawkowanie dostosowuje się do wieku. W związku z tym dzieci poniżej 6 roku życia przepisuje się 5-krotne spożycie (0,5 łyżeczki), podczas gdy starsze (6-12 lat) otrzymują łyżeczkę do herbaty. 12 lat lub więcej – można podawać na łyżce stołowej o tej samej częstotliwości.

Aby zwalczyć ostre zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc u dorosłych, zastosuj następujący przepis:

 • 20 g korzeni napełnia się wódką (500 ml) i szczelnie zamyka pojemnik. Zostaje w ciemnym kącie przez 10 dni.
 • Pod koniec tego okresu ciecz jest filtrowana i przyjmowana do posiłków trzy razy dziennie (maksymalnie 15 kropli).
 • Zaleca się dodanie odrobiny ciepłej wody w celu wygładzenia zapachu alkoholu.

Nie można podawać takiej nalewki dzieciom, a starsi ludzie nie zawsze ryzykują jej używanie – kompozycja okazuje się “ciężka” dla osłabionego żołądka.

Przy okazji, o żołądku. Althae pomaga pozbyć się wrzodu. Dla lepszego efektu, jego główny jest mieszany z lukrecji i kłącza żywokostu (w równych części).
Antey
Krojenie tej kolekcji, 1 łyżka “mix” przelewa się szklankę wrzącej wody, po czym gotuje się przez 5 minut na małym ogniu, przykrywając pojemnik pokrywką. Zwykle odbywa się to wieczorem, aby wypić szklankę wywaru przed pójściem spać jeszcze ciepłe.

Osoby w podeszłym wieku będą prawdopodobnie zainteresowane nieskomplikowaną receptą na leczenie stawów. Wystarczy wlać 10 g płytkiego korzenia, zazwyczaj wodą o objętości 200 ml i nalegać na godzinę. Następnie odcedzić i dodać trochę cukru. 2-3 łyżeczki co 4-5 godzin pomogą pozbyć się dyskomfortu.

Z ciężką biegunką piją wywar mieszanej altei i gałęzie mankietu z piołunem. 30 g mieszaniny uzupełniono 1 litrem czerwonego wina. Dzienne spożycie ciepłej cieczy (120 ml) odbywa się 4 razy – na pusty żołądek i godzinę po każdym posiłku.

Ale tutaj jest jeden niuans: lepiej jest powstrzymać ludzi z wysokim ciśnieniem krwi, naczyniami “problemowymi” i naruszeniami w pracy serca przed takim leczeniem.
Korzeń Althea

Ważne! Kupując zbiór traw na rynku, należy zapytać sprzedawcę, kiedy i gdzie dokonano zbioru. Nie jest zbyteczne określanie nazwy gatunku – z 12 linii althea tylko 2 mają właściwości lecznicze (w rzeczywistości, lecznicze i podobne ormiańskie).

Mówiąc o korzeniu, nie zapomnij o przydatnym soku z liści i łodyg althei. Jest stosowany w przypadku wszelkich nieprawidłowości w pracy układu oddechowego, przy jednoczesnym neutralizowaniu i zapaleniu żołądka.

Do takich celów weź puste pola zebrane latem (najlepiej kolekcja lipca). Sok wyciśnięty jest utrudniony z miodem i spożywany trzy razy dziennie na łyżce stołowej.

Zbieranie i przechowywanie surowców leczniczych

W przypadku zbierania leków, rośliny, które rosną w tym samym miejscu przez co najmniej 2 lata – “pąki pierwszego roku” lub tylko pojawiające się tablice po prostu nie dają oczekiwanego efektu, są odpowiednie.

Najlepszym czasem do zebrania korzeni jest kwiecień-maj (jeśli wiosna była zimna, można zbierać jesienią, a także zbierać nasiona). Pędy z liśćmi próbują przyjmować w czerwcu – na początku lipca, podczas okresu kwitnienia i szczytowego obiegu soku.

W przypadku root’a podstawowe przetwarzanie wygląda następująco:

 • Odkopany kłącze jest usuwany z ziemi i łodyg.
 • Następnie następuje przełom rdzenia (także “drewnianego”) i fragmenty głowy. Nie zapomnij usunąć kiełków neodrevesnevshie.
 • Kęs jest płukany i suszony przez 3-4 dni.
 • Przy dalszym cięciu materiał jest cięty na kawałki o wielkości 25-30 cm, dzieląc najgrubsze fragmenty w kierunku wzdłużnym. W tym samym czasie usuwa się “korek” – wszystko, czyszczenie korzenia.
Czy wiesz? Historycy są przekonani, że medycyna jako taka zaczęła się od stosowania korzonków do celów leczniczych – prymitywni ludzie starali się w ten sposób pozbyć się irytujących ranień (głównie problemów z zębami).
 • Otrzymany materiał przechowywany jest w ciepłym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Latem można umieścić go na strychu, a wraz z nadejściem chłodów – owinąć bawełnianą tkaniną lub wylegać się w szafie.

Dzięki tej zawartości wszystkie zgromadzone części rośliny zachowają swoje użyteczne właściwości przez 3 lata.
Altey

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Byliśmy przekonani, że korzeń althea ma rozległe właściwości lecznicze, ale, jak każdy środek leczniczy, odwieczne ma przeciwwskazania.

Nie są one tak wiele, ale nie można ich odrzucić (lub samoleczenia).

Spożycie nalewek, wywarów i soków uzyskanych z tej rośliny jest zabronione, jeżeli występują takie problemy zdrowotne:

 • indywidualna nietolerancja;
 • przewlekłe nadciśnienie;
 • cukrzyca.

Skutki uboczne mogą objawiać się w postaci reakcji alergicznych (dlatego pierwsza para technik często przyjmuje zmniejszone dawki, aby obserwować reakcję organizmu). Jeśli jednak “załatwić” z dawką lub wziąć udział w przyjęciu, nie wyklucza się wystąpienia poważnych nudności lub wymiotów.

Ważne! Podobne syropy można stosować w czasie ciąży (jeśli lekarz “dał zgodę” na taką metodę). Szczególną wartością w tym momencie jest działanie uspokajające, “kojące” biegunki.

Altey

Czy wiesz? W niektórych regionach altais nazywa się dzika róża, trawa śluzowa, ptasie mleczko, kufel czy pięść.

Teraz możesz na pewno znaleźć uzdrowienie i zrobić zapas w rezerwie. Mamy nadzieję, że podczas przetwarzania tego surowca zostanie wykazana maksymalna ostrożność, a wywar będzie tylko korzystny. Dobre zdrowie!