Agrotechnika uprawy jabłoni “Orlovim”

Jabłoń Orlovim
W lecie rośnie dużo jabłoni. Należą do nich dość popularna odmiana “Orlovim”. Jabłoń tego rodzaju należy do liderów późnych drzew owocowych. W tym artykule powiemy o jabłoni “Orlovim”, podamy opis odmiany wraz ze zdjęciem, a także recenzje ogrodników.

Historia hodowli

W 1977 r. W Ogólnorosyjskim Instytucie Hodowli tej odmiany krzyżowano “Antonovka” z sadzonką SR0523. Dzięki naukowcom ZM Serova, VV Żdanow i EN Siedow pojawiła się jabłoń “Orłow”. Został opracowany dla środkowej Rosji, ale później ta odmiana była uprawiana w regionach centralnych.

Charakterystyka odmiany

To drzewo ma wiele zalet. Ale są też wady. Można to zobaczyć, badając charakterystykę odmiany.
Jabłoń Orlovim

Czy wiesz? Jabłka są tonikiem – jeden owoc jest w stanie zastąpić filiżankę kawy.

Opis drzewa

Drzewo jest średniej wielkości, osiąga wysokość do 5 m. Okrągła lub na wpół obciążona korona ma średnią gęstość. Główne gałęzie są rzadko zlokalizowane. Pędy są zakrzywione, odsunąć się od pnia prawie pod kątem prostym. Kora na głównych gałęziach i tułowiu jest jasnobrązowa i ma peeling. Liście drzewa są średnie, pomarszczone, jasnozielone z żółtawym odcieniem. Żyły na nich są słabo widoczne. Liście są podłużne jajowate, o spiralnych i lekko skręconych końcach. Blachy są matowe, wypukłe, lekko wygięte w dół, mają falisty brzeg. Ogonki są średnie z odrobiną włochatości. Nerki drzewa są tłoczone, wydłużone. Kwiaty są duże, jasnoróżowe, mają kształt talerzyka.

Sprawdź najczęstszych odmian jabłek “Uralets”, “Pepin szafran”, “Prezydent”, “Bashkir Beauty”, “Berkutovskoe”, “waluta”, “Sun”, “Northern synaptic”, “Candy”, “Champion” Ranetki, Semerenko, Uslada i Melba.

Opis owoców

Owoce są średniej wielkości. Są gładkie i błyszczące. Jedno jabłko może ważyć od 130 do 180 g. Owoce są jasnożółte, mają jaskrawoczerwone łaty i fioletowe paski. Jabłka są jednowymiarowe, mają płaski stożkowy kształt, lekko karbowany w prążki. Miąższ jest gęsty, kremowy, bardzo soczysty, o silnym przyjemnym aromacie. Smak owocu jest słodki i kwaśny.
Apple

Zapylanie

Ta odmiana jest samozapłodniona. Dlatego konieczne jest posadzenie odmiany zapylaczy na miejscu, takich jak “Szafran pepinowy”, “Anis ali”, “Welsey”. Jeśli takie odmiany nie rosną na miejscu, sztuczne zapylenie jest niezbędne do dobrego wiązania. Dzięki profesjonalnym zapylaczom odbywa się to w sposób bardziej jakościowy. Jeśli użyjesz pyłku różnych odmian jabłek, znacznie poprawisz jakość i plon owoców.

Okres dojrzewania

Dojrzewają jabłka pod koniec sierpnia.

Produktywność

Jabłoń daje owoce 4 lata po posadzeniu. Młode drzewko przynosi do 80 kg owoców, dorośli – ponad 100 kg.
Jabłoń Orlovim

Przenośność i przechowywanie

Letnia odmiana jabłek nie jest przechowywana długo – nie dłużej niż jeden miesiąc, jeśli przestrzegany jest reżim temperaturowy, dlatego nie są one dobrze transportowane.

Zimotrwalosc

Te drzewa mają bardzo dobrą zimotrwalosc. Mogą przenosić temperaturę do -35 ° C.

Odporność na choroby i szkodniki

“Orlovym” jest odporny na parch i inne choroby grzybowe z powodu genu Vm.

Aplikacja

Świeże owoce nie są przechowywane przez dłuższy czas, więc jabłka są przetwarzane i wykonane z nich soki i dżemy.
Sok jabłkowy

Jak wybrać sadzonki przy zakupie

Aby uzyskać sadzonki najlepiej jest w ogrodach lub szkółkach:

 • dobra sadzonka nie powinna mieć liści;
 • kora nie powinna być wyschnięta;
 • drzewo nie powinno być uszkodzone;
 • korzenie powinny być zdrowe i duże. Świeży korzeń po skrobaniu paznokciem ma białe drewno;
 • lepiej jest dawać pierwszeństwo jednorocznym sadzonkom;
 • Pień pod korą zdrowego drzewa jest jasnozielony.
Ważne! Na pniu nie powinny być obecne wzdęcia, narosty – można mówić o obecności choroby.

Zasady sadzenia sadzonek jabłoni

Przed posadzeniem jabłoni musisz znać czas sadzenia, a także właściwe miejsce.
Jabłka

Optymalny czas

Zasadzenie drzewa jest zalecane, gdy gleba dobrze się nagrzewa i nie ma prawdopodobieństwa, że ​​zostanie ona uszkodzona przez nawracające mrozy. Zwykle odbywa się to na początku maja. Ale wielu ogrodników woli sadzenie jesienią, sadzenie sadzonek w połowie października.

Wybierz lokalizację

Ziemia do sadzenia powinna być dobrze oświetlona i wentylowana. Wody podziemne nie powinny znajdować się blisko powierzchni – optymalna głębokość ich występowania nie jest mniejsza niż 2 m. W przypadku zagrożenia trwałym zalaniem drzewo należy sadzić na wzgórzu lub przy pomocy drenażu. Orlovim preferuje luźne, przepuszczalne dla powietrza gliny piaszczyste lub gliny o słabo kwaśnej reakcji.

Proces sadzenia krok po kroku

Jeśli sadzisz jabłoń wiosną, mieszankę gleby należy gotować przez 3 miesiące, a jesienią – przez sześć miesięcy. Przygotuj jamę o szerokości 60 cm, a głębokość powinna wynosić około 80 cm. Kopiąc dół, należy przechylić górną warstwę gleby w jednym kierunku, a dolną – w drugą. Ponadto dno dołu jest rozluźnione, a górna warstwa ziemi wlewa się do niego. Dolną warstwę miesza się z kompostem (3 wiadra), popiołem drzewnym (700 g), nawozem mineralnym (1 kg), wapnem gaszonym (300 g). Cała mieszanina jest pokryta jamą. Sadzenie jabłoni

Ważne! Pamiętaj, aby przestrzegać czasu przygotowania dołu – jeśli nawozy nie mają czasu na perepet, może to spowodować uszkodzenie drzewa.

Krok po kroku proces sadzenia jabłka:

 1. Przed posadzeniem drzewa sprawdź jego korzenie. Ciemne lub uszkodzone korzenie muszą być cięte za pomocą sekatora.
 2. W jamie, która jest już przygotowana, trzeba zrobić dziurę około 70 cm, a jej szerokość powinna odpowiadać średnicy korzenia.
 3. Sadząc kilka drzew, powinieneś trzymać się odległości między sadzonkami około 3 m, a między rzędami – 5 m.
 4. Na dnie dołu od ziemi musisz zrobić wzgórze, na którym dokładnie rozłożysz korzenie drzewa.
 5. Ziemska sadzonka posypana równomiernie do krawędzi dołu. Szyja korzenia powinna znajdować się nad ziemią na poziomie 7 cm.
 6. Następnie musisz podbić ziemię z góry.
 7. Konieczne jest wykonanie małego zagłębienia wzdłuż obwodu studzienki – pomoże to w zatrzymaniu wilgoci.
 8. Gleba wokół drzewa jest ściółkowana trocinami lub torfem.
 9. Konieczne jest podlewanie drzewa trzema wiadrami wody.
 10. Aby drzewo nie było skręcone i nie złamane, może być przywiązane do kołka, który jest wstawiany z góry w odległości około 5 cm od pnia drzewa.

Funkcje sezonowej pielęgnacji jabłoni

Każdego roku, aby uzyskać dobre zbiory, należy właściwie zająć się jabłonią.

Czy wiesz? Dzięki wykopaliskom archeologicznym wiadomo, że ludzie używali jabłek jako pokarmu od 6500 pne. e.

Podlewanie, pielenie i rozluźnienie

Jeśli nie spadną deszcze, drzewo należy podlewać 3 razy w miesiącu. W połowie sierpnia należy zatrzymać podlewanie. Należy również upewnić się, że gleba nie wysycha wokół jabłoni. Po podlaniu rozluźniają się. Pielenie odbywa się w celu pozbycia się trawy chwastów.

Rola ściółki

Ściółka podkładaj jesienią humusem – działa to jako dodatkowa ochrona przed mrozem. Również ściółka nie pozwala na kiełkowanie chwastów i służy do ochrony wilgoci w glebie.
Chochoł

Dodatkowe nawożenie

W pierwszym roku jabłoń nie wymaga dodatkowego opatrunku. Od drugiego roku należy go nawozić co najmniej 3 razy w sezonie. Po raz pierwszy (w połowie kwietnia) podczas kopania kikuta wylewa się 500 gramów mocznika, 40 g nitroammofoski, 30 g saletry i 4 wiadra kompostu.

W trakcie kwitnienia przeprowadza się następujący górny opatrunek: siarczan potasu (400 g), superfosfat (0,5 kg), mocznik (250 g) jest hodowany w 100 litrach wody. Ten roztwór należy podawać przez tydzień. Podlewają drzewo przy suchej pogodzie.

Miesiąc po tym, jak kwiat jabłoni zaczął kwitnąć, po raz trzeci wprowadzono nawóz: nitrofoskę (500 g), suchy humus sodowy (10 g) rozpuszczono w 100 litrach wody. Każde drzewo wymaga 3 wiader tego rozwiązania.

Latem lepiej jest wykonać opatrunek na liście przy użyciu roztworu mocznika do oprysku. Możesz także użyć związków mineralnych, takich jak “Nutrivant Plus”, “Kemira Lux”, “Aquarine”.
Nutrivant Plus

Leczenie prewencyjne

Aby zapobiec pojawianiu się chorób i szkodników, należy podjąć środki zapobiegawcze:

 1. Aby zniszczyć pełzające owady i niektóre choroby grzybowe, jabłko spryskuje się, aż nerki zostaną rozpuszczone roztworem siarczanu miedzi i roztworem mocznika. Leczenie tymi samymi roztworami należy powtórzyć po 15 dniach.
 2. Podczas kwitnienia drzewo jest posypane płynem Bordeaux i roztworem karbofosu. Po 20 dniach leczenie należy powtórzyć.
 3. 30 dni przed zbiorem, spryskiwanie powinno odbywać się przy użyciu roztworu anabasiny.
Aby uzyskać obfity plon jabłek, czytaj niż spryskaj jabłonie przed szkodnikami.

Przycinanie i kształtowanie korony

Zastanów się, kiedy musisz przyciąć jabłoń. Właściwa pora to wiosna i jesień (po opadnięciu liści).
Jabłoń Orlovim

Reguły przycinania:

 • korzystać z profesjonalnych narzędzi;
 • Dotknięte gałęzie i suche należy przyciąć do zdrowego drewna;
 • konopi nie należy pozostawiać. Cięcie musi być ustawione pod kątem ponad gałęzią boczną lub nerką;
 • jeśli cięcie jest duże, jest ono traktowane winoroślą ogrodową.

Młode drzewa potrzebują lekkiego orzeźwiającego przycinania – koronę tworzy szczypanie.

Przygotowanie do zimy

Przed wystąpieniem przymrozków kora drzewa została oczyszczona z mchów i porostów, a dotknięte obszary zostały potraktowane siarczanem miedzi. Przeprowadzaj przycinanie, usuwając uszkodzone gałęzie. Pień musi być wybielony, a pęknięcia i rany powinny być traktowane garbem ogrodowym. Ziemia pod drzewem jest oczyszczona z gruzu, ziemia jest wykopana, a następnie ściółkowana kompostem. Dodatkową ochroną przed mrozem i szkodnikami mogą być gałęzie świerkowe. Mogą ukryć pnia jabłoni przez nich lub przez zadaszenie.
Przygotowanie do zimy jabłoni

Odmiana Orlovim jest bezpretensjonalna w uprawie i pielęgnacji. Owoce mają atrakcyjny wygląd i dobry smak. Z tego powodu ta odmiana jest bardzo popularna wśród konsumentów.